Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ribi

    nagyúr

    válasz borg25 #48 üzenetére

    Se te se más itt nem nagyon tudja, hogy a nagyobb cégek mennyit költenek vasra és mennyit softwarere. Eleve nagy cégekről volt szó, te meg ideírod példának bányászokatt, meg a pince "szervereket".
    Hanyagold ezt a fiamozást, kiderült, hogy senki senkienk a fia. :(

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz borg25 #48 üzenetére

    Nem tudom mi a gázabb, az hogy két pofával osztod az észt, úgy hogy a témakör nagy részét még elemi szinten sem látod át. Nyilván van egy terület amire van valamennyi rálátásod, de hogy az nem az egész IT az biztos. Vagy az, hogy még nem vetted észre, hogy nem vagy olyan magasan azon a lovon ahogyan képzeled.

    Segítek, ez volt a belépőd a témába:

    A vas, nos az a legolcsóbb egy rendszer üzemeltetésében. A szoftware és az adatok ára többszöröse a vasénak.

    Ez a kategórikus kijelentés NEM IGAZ. Amit én írtam közvetlen válaszul:

    Az hogy éppen mi a drága, a hely, az áram a hardware a szoftware platform vagy maga a futtatott applikáció azt mindig az aktuális feladat dönti el. Van ahol a négy fal a legdrágább, van ahol a vas és az áram és van ahol a szoftware.

    Az viszont igaz. Mondok a te kategorikus kijelentésedre ellenpéldákat:

    1,
    Szerinted például a Google cloudban amin a Google Appok futnak hogyan aránylik egymáshoz a hardware+áram vs 3rd party licenszek (oprendszer, hypervisor, adatbázis, appok) költsége?

    Saját Debian alapú operendszeren, saját HA megoldással, saját fejlesztésű adatbázison futnak a saját fejlesztésű appjaik. Nekik édesmindegy, hogy mennyibe kerül egy Oracle licensz vagy mennyi a RedHat support költsége, az számit nekik, hogy adott térbe mekkora teljesítményt tudnak bezsúfolni és annak mekkora a TCO-ja (áram+HW+4fal) a következő cseréig.

    2,
    Amazon AWS, MS Azure:

    Saját SW platformja van mindkettőnek (KVM és customizált Hyper-V). Ami kell a platformhoz és házon belül meg lehet oldani, azt házon belül megoldják. Az ügyfél meg majd hozza a saját applikációit adott esetben licenszestől.

    Itt is élettartamra vetített HW-jellegű költségek (áram+HW+4-fal) vannak, mert hogy ezeken a platform-projekteken nem fog az Oracle a licenceivel meggazdagodni az biztos.

    -------------------------------------------------

    És erre még mindig nem tudtál értelmes választ adni:

    Ha amit írtál igaz lenne, akkor az intel még följebb emelhetné a szerverproci árakat, hiszen "az úgyis csak egy kisebb költség" alig nyom az ügyfélnek a latban. Aztán mégis annyiba kerülnek az intel procik -ellátási nehézségekkel együtt- amennyibe kerülnek és nem a duplájába.

    Segítek a megoldásban:
    Az intel nagyon is tisztában van vele, hogy a processzoraik különböző feladatokra lesznek vásárolva és többféle licencmodellbe kell hogy beilleszkedjenek, ennek megfelelően (is) alakítják a kínálatukat: Kevés mag-extrém órajel, közepes mag-magas órajel, sok mag magas órajel, rengeteg mag alacsony órajel stb stb.. És a speciálisan licenszmodellhez igazított intel-processzorok árazásán ez nagyon is meglátszik.

    A licenszmodel vs licenszmodellhez igazított processzorkínálat egy örök harc, mert mindkét fél nagyobb szeletet akar az ügyfél büdzséjéből kiszakítani a másik kárára.

    Az igazság az, hogy a HW költségek nagyon is számítanak (akkor is ha nem minen projektben az a fő összetevő) és az intel processzorok pontosan úgy vannak árazva, amennyiért a legnagyobb tartós hasznot tud a gyártó elérni rajtuk. Az intel nem szeretetszolgálat, ha úgy gondolnák, hogy a low-core-extrem-clock Xeonokat (amivel mondjuk egy DB licenszet cseleznek ki) lehetne dupla áron árulni (mert az ügyfélnek úgyis csak egy csepp a tengerben felkiáltással) akkor már régen megtették volna. Az elmúlt 10 évben elég sokszor igazítgatták az árakat, hidd el, megtalálták azt a pontot az árazásban, ahol a legtöbb bőrt lehet lehúzni az IT projektekről.

    [ Szerkesztve ]

  • Reggie0

    félisten

    válasz borg25 #48 üzenetére

    A kutatonak az a kutatasi temaja, te sem szamolod bele az otthon gep elott eltoltott idodet, mint orabert, sem az altalad elvegzett szerelest es a takaritast, mint mellekes uzemeltetesi koltseg...

    Ritkabban veszel, de oraclet is kelloen ritkan veszel, kar beleszamolni. Egy atlagos proci irodai vagy otthoni gepben van, ott pedig a szoftver nem tetel. A laptop araba integralt windowsokat leszamitva par tizezer forint lehet. Egy sima win+office kijon 50k-bol, egy gep vagy noti 100k-tol indul. Nem beszelve az ingyenes szoftver alternativakrol.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák