Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    válasz MageRG #1029 üzenetére

    A demokrácia export nem működik. Ahhoz, hogy működjön a társadalomnak el kell érnie egy fejlettségi szintet. Meg lehet nézni hogy működik nálunk, németeknél/30 éve a németeknél és most a svédeknél. Ezt is túl lehet tolni, és lehet korrupción és pénzlenyúláson alapuló rendszert csinálni belőle.
    Van másik véglet is: Oszmán birodalom: Minden a szultáné volt, nem volt tulajdon, a szultán bármikor küldhetett kötelet szó szerint kifejezve, hogy öld meg magad. Volt is korrupció rendesen, pedig az vérbeli diktatúra volt, elvégre a szultán politikai és vallási vezető is volt egyben.

    A minimálbér ezen okfejtését már hallottam egy volt kollégámtól, hogy a minimálbér emelésével végül is megmondja a kormány, hogy az a munka ami nem termeli ki a minimálbért, az szűnjön meg. (És ha nincs értékteremtőbb munka, akkor a munkás maradjon munka nélkül.)

    Tény, diktatúrák tudnak úgy is működni, hogy nem törődnek a nép problémáival, igényeivel, egy darabig fent lehet őket tartani, de ha az elnyomó rendszer egy pillanatra meginog könnyen egy villanyoszlopon találhatják magukat a rendszer kiszolgálói és vezetői. Mai demokráciák se szeretik, ha ilyenkor a diktátor hozzájuk menekül, könnyen valamilyen nemzetközi bíróság előtt találhatják magukat. Megkockáztatom, hogy egy értelmes diktatúra is végiggondolja, hogy befogadja-e a hozzá menekült véreskezű diktátort, mert ezzel a lépésével valahol magát minősíti a nép előtt. Ezért talán még ha mindenhol diktatúra működne, egyik ország se fogadna be egy bukott diktátort. Következésképpen minden diktátor érdeke lenne, hogy ne bukjon meg, és a meg nem bukás ne csak az elnyomó rendszer hatékonyságától függjön.

    Ezzel szemben mi megy a demokráciákban?
    Azért mert valaki jó és alkalmas, sőt a legalkalmasabb a posztra még nem fogják megválasztani, csak ha pénzt áldoz rá, hogy ezt az információt a választók közt elhintse. Ehhez pénzt áldozhat ő, azok az emberek /cégek akik hisznek benne, és azok az emberek/cégek akik pénzt látnak benne. Lehet tippelni, ki támogat leginkább.
    Ez sem ér semmit, ha lejárató kampányba kezdenek ellene, onnantól kezdve bár nem csinált semmit, nem fogják megválasztani.

    Milyen felelősségre vonás van? Nem sok, nagyon bénának kell lenni, vagy olyan időnek, hogy muszáj valakit beáldozni. Elvégre mindent törvényesen csinálnak. Vagy szerinted a mostani vizes VB-n történt bármi törvénytelen is? Erkölcstelen tuti, de törvénytelen?
    Szóval amire számítani lehet, hogy 4 év múlva már nem kerül be a politikus a mézes bödön kőrbe. Mert egyénin nem választják a sok stiklije miatt, listán meg annyira hátulra rakják. Akkor vagy ejtőernyőzik egyet, vagy kénytelen az eddig összeszedett vagyonból élni. Vár 4 évet és újra nekipróbálkozik, hátha addigra elfelejtették, esetleg addigra a médiakampány tisztábbra mosta mint a többieket.
    Nem azt mondom, hogy ez így jó, de jelenleg ezek a demokráciák gyenge pontjai. Egy pénzéhes politikus vagy szervezet simán meghackeli, csinál egy kis social hackinget.

  • FunPro

    senior tag

    válasz MageRG #1029 üzenetére

    Am én nem gondolkodok végletekben.
    Azért használom a diktatúra szót, mert erre nincs jobb szó. Nem személyi kultuszról, népbefenyítésről álmodok, mert annál jobb a "demokrácia". Nem a népet kell elnyomni, a hozzá nemértők kezéből kell kivenni a döntésjogot. Pontosan, ahogy a képviseleti demokráciában működik, annyi különbséggel, hogy egy párt nem 4 évig van hatalmon, hanem 40 évig, és nem egy tolvaj banda ül az élen, hanem tényleg hozzáértő emberek. Ami amúgy a mai jogrend szerint is megoldható lenne, csak mindig ugyanarra kéne szavazni.

    A második bekezdésedben Te a PR szót használtad az én látszattevékenységem helyett. A mostani demokráciában azért próbálnak megoldani egy égető problémát, hogy nekik jó legyen, nem pedig azért mert tényleg orvosolni akarják a problémát. Viszont a problémára ráeszméltek, és ilyen-olyan okokból ugyan, de megoldást is próbálnak keríteni. De ezt már legutóbb is leírtam.

    A harmadik-negyedik bekezdéshez csak annyi hozzáfűznivalóm van, hogyha egy diktátor nem méri fel a problémákat, akkor ő egy rossz diktátor, és egy rossz diktatúrát épít ki. Egy jó diktátor esetében (ahogy borg25 is említette), egy diktátornak nem kell attól félnie hogy leváltják. Ha jól fut a szekér, nem kell leváltani. Az már más kérdés, hogy mindig lesznek más hataloméhes emberek, akik erőszakkal próbálják átvenni a hatalmat. De ilyenkor nem leváltásról beszélünk, hanem trónfosztásról.

    Igazság szerint, jó rendszert még nem találtunk ki. A királyság is megbukott, a diktatúra is megbukott, és most a "demokrácia" is megfog.

    I'll try my best, and that's the best anyone can do.

Új hozzászólás Aktív témák