Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Vitamincsiga #34 üzenetére

    ez attól függ, hogy milyen minőségű és mennyi vrm-et épített az alaplapra a gyártó.
    a leghúrkább 3+1 vrm chippel szerelt lapok (még x370/x470ből is van ilyen!) tudhat 105Wot, bár közel se ideálisan és jó eséllyel csak akkor jól ha van rajta már hűtőborda ... azok kifújhatnak 120-150Wnál (vrm chip minőségtől függően).
    egy 6 és afeletti vrm számmal rendelkező alaplap.. azt mondanám ezek után elbírna akár 200W-ot, de sajnos nem biztos, mert jellemzően ha több a vrm akkor kisebb áramerősségre tervezett chippeket raknak az alaplapra (olcsó lapoknál).. ráadásul sokszor csak duplázott a vrm az olcsó lapokon, ami a gyengébb minőségű chippek esetén hasznos mert a terhelés kicsit megoszlik, de attól még csak 3-4 fázis maradhat beduplázott alkatrészekkel..
    de ténylegesen komoly alaplapok (amik valahol 35-40eFt fölött kezdődnek ... átlagban) akár 200-300W leadása se elképzelhetetlen.

    De szerintem 105Wig minden AM4 deszka tud támogatni (legfeljebb nem nagyon marad tuningra tartalék), a gond, hogy kétségeim vannak afelől, hogy a gyártók minden alaplapjukhoz meghozzák e a friss biost amivel menni fognak az új chippek.

    A 16magosok elvileg 125-135W TDPkkel jönnek, így azok max jobb minőségű vrmel ellátott lapokban mennének (vagy esélyes lenne a throttling), de eltudom képzelni, hogy azon cpuk támogatását kizárólagosan csak az új alaplapokban teszik majd lehetővé.

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Vitamincsiga #39 üzenetére

    a meglevő AM4 alaplapoknál a cpu 20+4pcie sávval rendelkezik.
    ebből 4sáv a chipset és cpu közötti kapcsolatra megy el (ez a +4, és kizárólag csak arra használható), a maradék 16 a vga és 4db marad mondjuk az m.2 portnak.
    minden további sáv a chipsetből jön, amik jelenleg (is) pcie 2.0 sávok.

    az új chipsetekkel esetleg az utóbbi változhat.

    az alaplap esetén meg ha jó a minőség amivel készült akár működhet a pcie 4.0, és a gyártón fog működni az engedélyezés..

    a minőség esetén nem a távolság a döntő, hanem a "zajszűrés", hogy mennyire szennyezik be a pcie sávokat a környező alkatrészek elhelyezése.. mert lehet pcie 3 sebességnél még nem volt gond, de 4nél már túl érzékeny lenne a környező alkatrészek elektromágneses zajára és az így bekövetkező adatvesztés (torzulás) miatt instabillá válna..
    a távolság az utóbbi miatt lehet kritikus, mert az extra hossz, extra esélyt jelent a nem megfelelően elhelyezett/elszigetelt alkatrészek általi elektromágneses "besugárzásra".

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz bot1978 #64 üzenetére

    Nem az amd volt 165W, az az intel 9900X ... de ezek az intelnek már a HEDT sorozata, ahol alapból előírás az erős vrm

    Ez az 12magos ryzen "elvileg" 105W TDP-vel érkezik tervezetten (a száma alapján).

    és ennek ellenére volt gyorsabb az intelnél ... ezen az "userizé teszten" legalábbis.. alacsonyabb órajel mellett.. ES proci létére, egy csatornányi 4GB RECC rammal (ez is komoly hátrány)...

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz eldiablo #94 üzenetére

    GTA V? nem hiszem, hogy az 4 magnál többet lényegesen megenne (max 1-2 mellék folyamathoz továbbiakat, de azok nem sokat számítanak)... egy borzalmasan optimalizált játék pár évvel ezelőttről, ugyan használ pár magot (szálat) a kor játékaihoz képest, de anno az FXek is szenvedtek vele mert nem igazán használt ki 4 magnál többet, jót tett volna nekik ha igen..

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Ribi #96 üzenetére

    zen esetén se használ ki az adott játék (GTA V) 4 magnál többet, újabb programok ahol meg az FX esetén is kihasználják a 6-8 magot kb párba kerül a kortárs i5-i7-el ... teljesítményben legalábbis, a fogyasztás egy másik "téma"...
    az FXeknek valóban megvolt a maguk baja, én se tartottam túl jó iránynak már megjelenéskor se, túl sok mindentől függött a jó teljesítmény, és a gyártástechnológia se volt túl jól sikerült...

    eldiablo:
    attól, hogy rak terhelést a cpu valamennyi magjára a játék még nem feltétlen jelenti, hogy ki is tudja használni, és vga limiten látszik nem tudja. egyszerűen a terhelés elosztásáért felelős algoritmus a motorban nem elég fejlett. nem használja ki teljesen a cput 4 szál felett, és bár többre is rárakja magát az össz. terhelés alacsony marad és a vga se lesz 100%on.
    valószínű ha a terhelés elosztásért felelős folyamat egy erősebb cpumagra kerülne (ha létezne aszimetrikus cpu a pcknél), akkor az össz terhelés nagyobb lenne.

    ribi:
    közel se mondtam, hogy lineárisan használható ki a sok mag, nem is tartom annak, de pl. a doom3 által használt motorban levő módszer igen jól skálázódik még vulkan nélkül is.. csak a cpuk szempontjából.

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz bot1978 #104 üzenetére

    hmm..

    régen egy 3 éves gépen már esélytelen volt friss címeket futtatni, így nézve sokkal könnyebb volt, anno az a pletyka terjedt, hogy amikor elkezdenek fejleszteni egy játékok kb. az aktuális csúcsot használták, mire megjelenik az kb. már a "budget" gép kategória lesz...
    legalábbis a 95-2005 időszakban (nagyjából), volt ilyen gyors fejlődés...
    most egy hosszú idő után, egy időre megint "rapid" módba kapcsoltunk ... nem baj ez.

    egyébként meg, az újabb cpuk jobbak mint a régiek, lehet a régi laptopod csak 30W, de számol mondjuk 8órát.
    míg egy újabb gép (akár asztali) meg lenne 95w, de az számolna mondjuk egy órát ... ki lehet számolni melyik fogyasztaná a több energiát.. de ezek most csak "hasracsapós számok", de valódi méréseket is lehet találni, és lehet kb. azonos lenne az eltérés (vagy talán csak néhány esetben ennyire nagy, de akkor is).

    én 90es évekbeli "gyerek" vagyok. de még is használok steamet, és ha tudom inkább ott veszek meg valamit (ha megéri)... miért? mert a fizikai játék foglalja a helyet (így is szép számmal van tele polc velük), és nincs kedvem külön pachekkel és lemezekkel szórakozni ha valamivel játszani akarok... abból már inkább kezd elegem lenni, hogy minden stúdió saját áruházat akar használni...
    statisztikát meg nem kötelező megosztani, de én megteszem, jó ha látják mi van az embereknek, de nem kell félni a kínai bázis lehúzza a gépparkokat, az ottani netkávézók sokszor a "minimum" környéki gépekkel nyomulnak...

    Duddi:
    te is "hmm" el kezdtél? :DDD

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz bot1978 #113 üzenetére

    nem mondom, hogy nem értem a bajodat ezen "online world" dologgal, de azt tudom mondani, hogy változnak az idők ...

    az utcákon is egyre több kamera figyeli minden léptedet..
    telefonból se lehet kapni normális méretűt (5col alatt).. amim most van azt is én ha napi 20perc képernyőidőt ha csinálok, még is nap végén töltőre kell dugni mert nem bírna ki még egy napot (hol vannak már a típustól függően 4-7napot kibíró telefonok).. persze egyszerűbb, ha megyünk valahova, van miatta nálunk térkép mindig, cserébe "követ" merre jársz ...
    frankón örülnék valami olyan rendszernek ami nem akar minden tudni rólam, nem érdekelnek a telefonos AI és más funkciók... nem vágyom 6 col vagy akár feletti készülékre, az én használati szokásaimnak egy 3 colos kijelző is megfelelne...

    de nem tudok mit tenni vele, ez egy ilyen világ ... nem mérgelődöm miatta.. ha besokallok majd nyugdíjasként egyszer elvonulok remetének (majd egyszer)...

    Gyuri27:
    elvileg az AMD-nél a Bulldozer tervezésében azon mérnökök is részt vettek akik anno az intelnél a netburst architektúrát tervezték ... bizonyos szempontból hasonlítottak is, vagyis, nagyon az alapokat nézve hasonló elképzelésből indult ki a 2 cpu. kevés feldolgozó, egyszerűbb elágazásbecslő, magas belső késleltetések (egymásra épülő cache hierarchia, ha itt nincs, akkor egyel feljebb), magas órajelre tervezve (ami megint nem jött be, a P4ek is elvileg 10GHz-re voltak tervezve.. megjelenéskor legalábbis azok voltak a netburst-el a távlati tervek)...

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz andy19770128 #127 üzenetére

    még chromeba is lehet rakni ... némi kerülővel nem a hivatalos storeból telepítve (ott nincsenek ilyen addonok).

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz andy19770128 #142 üzenetére

    semmi elszabadulás nincs, a legfelsőbb kategóriában nyújtózkodnak, igen, de csak azért, hogy az egyik a másik fölé tudjon menni teljesítményben.. de akinek nem tetszik vehet cput a "hagyományosabb" fogyasztási kategóriákból is, cserébe nem kap akkora (ha kap egyáltalán) teljesítménytöbbletet mint a pár évvel ezelőtti cpuja.

    említettem korábban a gyors fejlődési időszakot 95 és 2005 között... valóban nem említettem mellette viszont, hogy a fogyasztás is többszöröződött (valamit-valamiért). a fizikának korlátai vannak.

    de aki nem akart extra fogyasztású cput az mindig tudott "lejjebbről" választani, mind intel, mind amd kínál alacsonyabb fogyasztású modelleket, de meg kell érteni, a teljesítménynek "ára" van, mind pénzben, mind fogyasztásban.. a 7nm most egy ugrás lesz ezen a területen, egy rég nem látott fogyasztás/teljesítmény javulás lehet (pl. az amd prezentációján egy vélhetőleg 65Wos cpu hozta az i9-9900K teljesítményét (aminél a CB pontszám alapján a 95W TDP szabályozás felül volt bírálva, így inkább 120-140W körül ehetett).

    de ha nem tetszenek a gyári értékek, bárki, bármikor tudja "optimalizálni" a processzorát, hogy kevesebbet fogyasszon ... még azonos teljesítmény megtartása mellett is lehet csinálni pár százalék fogyasztás javulást, de alacsonyabb cpu megaherczzel, igencsak megvághatja magának a fogyasztást (és teljesítményt) az aki az alacsony villanyszámlára bukik...

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz SirRasor #153 üzenetére

    ez a lépés a teljesítmény "beállásával" járna.

    de most is lehet venni olyan példányokat amik passzív pár watt működésre képesek, van ugyan x86os ilyen chip is (elvétve) de többnyire arm alapon.

    az egyik legnépszerűbb ilyen (igaz már régebbi modell) a raspberry pi, de kaphatóak más "erősebb" de még passzív ilyen holmik ilyen-olyan néven (annyira nem vagyok a témában velük).
    persze, ezek gyengébbek, de csak tiszta legyen, ha x86 cpu kerülne erre a szintre azok is ilyen teljesítményre csökkennének, ha meg folyamatosan a teljesítményt szinten tartva fejlesztenek a fogyasztást csökkentve, akkor is ugyan oda jutnának .. előbb-utóbb... így semmi előnye nem lenne egy ilyen lépésnek.
    ellenben a nagyobb teljesítményre van igény. ha a fogyasztás nem tetszik, lehet menni lejjebbi kategóriába, akár egészen gyufásdoboz méretű hardverig amik ceruzaelemről is hónapokig működnének (azoknak már mondjuk nincs sok számítási kapacitásuk).

    miért kéne betiltani a 100W és afeletti termékeket? mert másképp nem lenne az amit akarsz... de majd pár eu parlamentbeli képviselő kitalálja hogy a TDP is olyan legyen mint az autóknál a CO2 kibocsájtás ...
    csak áldozatokkal lehetséges... csak áldozatokkal...

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz MPowerPH #172 üzenetére

    7700 hasonlóan viselkedne azonos TDP limit mellett.
    persze a kevesebb mag miatt "könnyebb lenne beosztani" az elérhető powerlimitet.

    de mondjuk ezzel kapcsolatosan a ryzenekben nagyon durván ki van gyúrva szenzorokkal a cpu, csak a bios készítő gyártón múlna, hogy mondjuk egy custom TDP limitet is kapjon a rendszer ahol mondjuk bárki beállíthatna tetszőleges értéket (vagy közel tetszőlegeset, értelem szerűen egy színt alá nem lehet menni)

    de lehetne javítani mondjuk a "game teljesítményen" ha az elérhető magok felét letiltjuk akkor csak fele annyi mag mellett kellene elosztani a maradék "energiát"... ha már úgy is sok játék csak kevés magot használ ki, nyernének vele...

    alacsonyabb frekvenciák mellett azonos power limittel, könnyen lehet az amd kerülne ki győztesen a "game" tesztekben, mert az általuk használt technika ott jobban skálázódik mint az intelé

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz MongolZ #190 üzenetére

    tudom, hogy léteznek, de hatékonyabb azon a szinten az arm, azért is mondtam azt... persze ha az x86 kompatibilitás kiemelkedően fontos, akkor van az is.. de szerintem akkor inkább már fordítsuk újra/írjuk át az adott programot armre (ha van mód rá persze)... és valamiért ekkora energiaigény lenne (akkumulátoros üzem valahol?)

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz joysefke #195 üzenetére

    ezért mondtam, ha van rá mód ... de sokszor olyan régi program, hogy a forráskód már rég nincs meg, vagy valami olyan nyelven íródott ami rég nem "népszerű".

    MongolZ:
    attól függ mire van szükség, nagyon sok mindent meglehet csinálni arm alapon, csak "esetleg" újra kell írni az adott szoftvert ... de tényleg az igények döntik el mi is kell...

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

Új hozzászólás Aktív témák