Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • haxiboy

    veterán

    válasz Dhampir #2 üzenetére

    Nekem sincs semmilyen papírom - még - bár tény hogy felsőoktatásban tanulok, a munkáltatóm mégis versenyképes fizetést ad, ami tükrözi a szaktudásom.

    Szóval nem kell mindenhova papír, csak érts hozzá.

    Nem mellesleg a mai - csak az én szakmámat nézem - szoftverfejlesztők akik most végeztek az egyetemen jó eséllyel nem tudnának egy nagyobb, pláne többszemélyes projektben részt venni, mert az egyetemek jórészén azt tanítják hogy "TE ÍROD MEG A KÓDOT, EGYEDÜL, NEM MÁSOLHATSZ A MÁSIKRÓL, NEM SEGÍTHET SENKI, TE SEM SEGÍTESZ SENKINEK". Majd mikor odakerül egy céghez és elé tolnak ez 20k soros programot hogy kéne vele kezdeni valamit, akkor pislog, GIT-ről meg maximum a beadandó feladathoz felhasznált - egyébként nem engedett - toolok keresésekor hallott maximum.

    Tisztelet a kivételnek. :K

    [ Szerkesztve ]

    Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

  • haxiboy

    veterán

    válasz gabor7th #4 üzenetére

    Szerintem egy ennyire digitalizált világban minden IT területen emberhiánnyal küzdenek.
    Ahol nem, annak a cégnek nem megy elég jól, és/vagy nem akarja/tudja megfizetni a munkaerőt, bekerülve így egy végtelen ciklusba.

    Az XY papír ami az általános tudást igazolja, mint például egy ECDL tök jó arra hogy tükrözze, a vizsga megírásának pillanatában meg tudtál írni egy SUM-os függvényt az excel táblában, meg Accessben egy Select * from-ot. (némi sarkítással persze, de nagyjából ez a helyzet).

    A sok sok IT-s ágazatból nem lehet mindenki mindenből jó, ha el akarsz helyezkedni specializálódni kell, de majdnem mindegy hogy milyen irányba, a mai világ tendenciája az hogy MINDENRE IS szükség van.
    A divat folyamatosan rotál így vannak néha felkapottabb ágazatok, például az utóbbi időben ahogy látom kevesebb webfejlesztőt keresnek, ellenben sokkal több IOT és Deep Learninggel foglalkozó cég alapult mint az elmúlt években, na meg ott az autóipar ami folyamatosan nagy mennyiségű fejlesztőt szippant fel.

    Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

  • haxiboy

    veterán

    válasz Dhampir #7 üzenetére

    Szerintem egészen bevett szokás, de inkább a fiatalabb munkaadóknál. Az idősebb berögzült vezetőségnél még mindig a papír a mérvadó.

    IT szektorra szerintem kifejezetten jellemző hogy nem kérnek papírt ha jól végzed a munkád, de ide jellemzőbb is a korral való haladás, különben nem lehetnének piacképesek. Így a vezetőség is adaptálódik a szokásokhoz és tudja hogy találhat megfelelő embert papírok nélkül is.

    De ez a papírok nélküli történet is csak akkor működik ha valóban érted amit csinálsz és szakszerűen el tudod végezni a feladataid. Vagy hajlandóságot mutatsz a tanulásra. Sok cég az ígéretesebb "növendékeket" drága képzésekre küldi mert tudja hogy ebből mindkét fél profitálhat.

    A mi cégünk például folyamatosan vadászik a megfelelő fejlesztő palántákra, kifejezetten kevesen indulnak el ebbe az irányba (én is csak véletlenül keveredtem bele de úgy megtetszett hogy végül úgy döntöttem ez egy jó lehetőség), főleg azért mert az egyetemeken nem is tanítják, így az ebben a körben mozgó munkáltatónak majdnemcsak mindegy hogy kinek milyen papírja van kevés amit hasznosítani tud belőle.

    De például egy szoftverfejlesztő teljesítménye nem is mérhető úgy mint egy esztergályosé például. Hisz utóbbinál mondjuk darabszám és minőségben mérhető a teljesítmény, nekünk szoftverfejlesztőknek nehezebb a teljesítmény mérés, mert van hogy egy problémán több napon keresztül gondolkodunk, majd álmunkból felriadva ülünk a géphez kódolni mert valami bekattant. Pláne nem mérhető megírt kód mennyiségében. Kód minőséget talán a formázás, megfelelő dokumentálás, illetve a sebesség tudja jellemezni, de ez megint nem egy mérhető dolog, előbbi kettő főleg magunknak történik, utóbbi kimutatható számokkal, de néha 2 ms gyorsuláshoz teljes szemléletváltás szükséges.

    (#8) vicze1: A diploma lényegében a mainstream IT területekről ad 3-10-25-50 évvel ezelőtti képet minimális gyakorlattal, de talán a gondolkodásmódot hogy egy adott feladathoz hogyan álljon az illető megkapja. De én is pont ezért vagyok az egyetemen sokadik éve, mert maradt néhány tárgyam ami egyáltalán nem érdekel, és tudom hogy abban a szakmában ahol én szeretnék tanulni semmi hasznát nem veszem, és nem is fogom, ráadásul - a mérnöki fizikát leszámítva - elavult tudást kapunk.

    [ Szerkesztve ]

    Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

  • haxiboy

    veterán

    válasz Silεncε #11 üzenetére

    (#10) vicze1: Ez igaz, ahol jó tudást adnak általában külsős cégek óraadói adják, de ők általában nem tanítási szándékkal érkeznek, hanem a tehetséges diákot szeretnék magukhoz bevinni, ez az egyik legegyszerűbb és legolcsóbb módja a toborzásnak. Oda kell menni ahol a préda van.
    Tőlünk csábítottak nem egy diákot, egyik esetben az óraadónk meg is mondta hogy szánt szándéka a legjobbaknak álláslehetőséget ajánlani, mert ezért jött.

    (#11) Silenc3Hun: Szerintem olyan projektet kéne adni a diákoknak ami minden területet lefed és kicsit komplexebb, és kisebb csapatoknak lehet kiosztani. (Volt ilyen tárgyunk egészen jól működött).
    Persze itt sem lenne rossz valami motiváció, mert az tuti nem motiválja a diákot hogy megír magától egy olyan programot amit előtte már vagy 1 millióan megírtak a létező összes programnyelvben. Kéne valami egyediséget, és színt vinni bele ahogy 1-2 óraadó csinálta nálunk.

    Persze ettől még jelen lesz az hogy valakinek a beadandóját más írja meg, ez elkerülhetetlen.

    Illetve lehetne jobban specializálni a diákokat az alaptudáson felül úgy hogy ki miben jó vagy éppen mi érdekli. Elég szomorú ha megkérdezed xy-tól hogy szereti-e amit csinál a válasz nagy eséllyel lesz nemleges.

    Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

  • haxiboy

    veterán

    válasz Silεncε #14 üzenetére

    Csapatos dolgoknál nálunk egyszer volt a helyzet, mert értékelnünk kellett egymás munkáját hogy körülbelül ki mennyit dolgozott vele. Hiába voltunk haverok, itt őszintének kell lenni, így hiába volt kész a teljes projekt határidőre, ha tudtad hogy a 6 emberből 3 semmit nem csinált, kaptak külön feladatot, meg jó rossz jegyet mellé...
    Sőt, megvolt a lehetőség hogy az illetőt a csapatvezető a tanárral egyeztetve kirakja a csapatból, a tanárt csak tájékoztatni kellett, megfelelő indoklás alapján nem volt beleszólása.

    Ha ilyen történt a kirakott illető büntetőfeladatot kapott...

    Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

  • haxiboy

    veterán

    válasz ALBY #17 üzenetére

    Sajnos a nagy átlag azt mutatja hogy akinek van ECDL vizsgája az sem tudja megcsinálni 2 hónappal később amit a vizsgán még igen.

    Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

Új hozzászólás Aktív témák