Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Penge_4 #34 üzenetére

    "a másik pedig azt mondja, hogy felnőtt ember és el tudja dönteni, hogy mi a jó neki, hogyan él, mit kockáztat és ő nem kér az államtól semmit. Se nyugdíjat, se támogatásokat, se juttatásokat, semmit. De az állam se kérjen tőle semmit."

    Ez az, ami az egész ideológiában önbecsapás, mert az állam által kiépített, birtokolt és kontrollált infrastruktúra nélkül a kripto eleve nem is létezne.
    Nem kérsz az államtól semmit, de azért használod az utakat, a telekommunikációs és energia hálózatot, elvárod, hogy legyen közbiztonság és jogbiztonság, meg lehetőleg védjen meg egy újabb orosz inváziótól.
    Csak fizetni nem akarsz mindezért, mert a létezésüket magától értetődőnek veszed, mivel csecsemőkorod óta alád rakják.

    " Nem, nem tudják továbbra sem eldönteni, mert nagyon alaposan ellenőrizni kell minden használt árut, hogy nem-e vernek át vele és mindig ott a kockázat benne. "

    Természetesen minden üzletben ott a hozam / kockázat dilemma, de ezen semmit sem változtat, ha egy számot rendelsz a tranzakció mellé, legfeljebb nagyobb pontossággal tudsz tippelni.
    A mondandóm lényege az volt, hogy egy csereüzletnél el tudod dönteni, hogy maguk a dolgok érnek-e annyit, mint amit értük cserébe kapsz, nem kell hozzá forintosítani.

    A fiat-ra számolás akkor jön képbe, ha az általad birtokolt, termelt javak ellenértékét akkumulálni akarod.
    Gyűjtögeted a tetőfedésért kapott aranyrögöket, hogy egyszer majd hajót vegyél belőle, mert tudod, hogy kellő mennyiségű aranyat el tudsz cserélni hajóra.
    És itt jön képbe a fiat és azon keresztül az állam szerepe: amikor végre megszerzed álmaid hajóját, szükséged lesz garanciákra, hogy azt majd nem veheti el tőled senki.
    Ezt sem a matematika sem az abban hívő emberek nem tudják garantálni, csak az állam az erőszak monopóliuma révén. Lehet akármilyen blockchain alapú okosszerződésed, ha a partiőrség nem tartóztatja fel a tolvajt és nem szolgáltatja vissza a tulajdonodat, akkor a hajadra kenheted a technológiádat.
    Amikor tehát olyan sületlenségeket írtok, hogy milyen szuper is az, hogy a tranzakciókat nem tudja megadóztatni az állam, meg hogy az állam ne kérjen tőlem semmit, akkor csak azt hagyjátok figyelmen kívül, hogy ezzel olyan biztonsági kockázatokat visztek a rendszerbe, ami az egész létjogosultságát megkérdőjelezi.

    "Azért kell fiatra váltani, mert ebben a kultúrában nőttél fel, ez a standard. Mint mikor a nyelvtanuló átváltja fejben a mondatokat"

    A nyelv jó analógia a kriptóra.
    A XIX. század vége felé kitaláltak egy új nyelvet, aminek racionális a nyelvtana, rendkívül könnyen tanulható és azt várták tőle, hogy az lesz majd a világnyelv, megszünteti a nemzeti kultúrák közötti különbségeket és elhozza a világbékét. Eszperantónak hívják és így kb. 150 év elteltével beszélik is az egész világon vagy 2 milliónyian tanult nyelvként és pár ezren anyanyelvi szinten.
    Az eszperantó ideológiája kísértetiesen hasonlít a kriptóra: a nyelv szerintük nem más, mint egyfajta emberek közötti standard szimbólumrendszer, hogy adott dolgok jelölésére adott hangsorokat használnak. Ha viszont a nyelv az embereken múlik, akkor elég csak meggyőzni másokat, hogy eztán ugyanazokat a dolgokat más hangsorokkal jelöljenek és hopp, már is kész az új nyelv.
    Aztán kiderült, hogy ez nagyon nem így van, mert a nyelv a teljes személyiségünk fejlődésére, gondolkodásmódunkra kihat, elválaszthatatlan a közösségektől, stb. stb. most nem mennék bele részletesebben.
    Be is bukta az eszperantó projekt a világmegváltást, az egyetlen valódi hozadéka az volt, mint a legtöbb félresikerült kísérletnek, hogy leszámoltunk egy illúzióval, hogy egy új nyelv létrehozásához elég néhány ember racionális döntése.

    Most hasonló kísérlet zajlik a kriptóval: a pénz ugyebár csak egy emberek közötti megegyezésen alapuló standard értékmérő, így ha megegyezünk valami másban, akkor máris új pénzt alkottunk.
    Meglátjuk, hogy mi lesz belőle, de erősen sanszos, hogy hasonlóan fog járni, mint az eszperantó: nem fogja megváltani a világot, de legalább leszámolunk egy újabb illúzióval.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák