Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz #54625216 #35 üzenetére

    "Ez az, ami az egész ideológiában önbecsapás, mert az állam által kiépített, birtokolt és kontrollált infrastruktúra nélkül a kripto eleve nem is létezne."

    Igen, a "mit adtak nekünk a rómaiak" című dilemma... Ez egy népszerű hivatkozási alap az élet minden területén. Szeret vele például egy bántalmazó vagy élősködő szülő is példálózni, hogy "nélkülem te nem lennél, szoptattalak mikor kicsi voltál a rák egye ki a szívedet, kötelességed eltartani engem".

    És akkor a költségekbe már bele se menjünk, hogy valójában mennyibe is került az, amit mi nélkülözhetetlennek tartunk vagy nélküle káosznak és anarhiának gondolnánk a világot (jellemzően, amire most is alig jut pénz, annak a nagy része is alapítványok általi önkéntesek ingyen munkájából, ami nem szerepel a könyvelésben vagy tökéletesen kiegyensúlyozza) és mik a legnagyobb kiadások, amik Himalája-szerű tüskeként emelkednek ki a statisztikai grafikonokból, mint: nyugdíj-jellegű kiadások, családtámogatások, egészségügy. Kitalálod, hogy csak a havi rezsije, (fűtés, úgyhagyott megnyitott vízcsap, ellopott wc papír guriga, stb.) mennyivel több ennek a kórháznak mint mondjuk egy Waberer's Medical Centernek vagy egy Duna Medicalnak? És csak maga az üzemeltetés költsége, a folyamatos cashflow része. A gyógyulás minőségéről (8 ágyas szobákban 1 valaki horkol vagy az egyiknek melege van, a másik fázik) műtőben lévő kritikus állapotú klímaberendezés... Ezekről már ne is beszéljünk.
    Nagyon eltértem a tárgytól, de lényegében az EÜ kellene, hogy legyen az egyetlen nagyobb kiadás és annak is a prevenció részét erősíteni, de ez hiú ábránd egy olyan világban, ahol már réges-régen a gyógyszergyárak keresztfinanszírozós mutyijának köszönhetően vannak életben még haldokló módon is az intézmények, a gyógyszergyáraknak meg ugyebár a ciklikus profit az érdeke, életed végéig szedjed, folyamatosan nyomjad az emlékeztető oltást és így tovább... Egy génkapcsoló jellegű gyógymód, amit mondjuk a CRISPR-Cas9-nél kutatnak, az ha publicitást nyerne is annyiba kerülne, mint Jeff Bezos űrutazása, hogy alig tudná megfizetni bárki aki meg igen se biztos, hogy pusztán költség alapján megérné. Csak az be van tudva luxushóbortnak, az egészségre meg a nép harapna, (lásd még SMA elleni 750 milliós gyógyszer-hiszti, pedig egy elég ritka betegségről van szó), képzeld el ugyanezt mondjuk cukorbetegségnél, laktózérzékenységnél vagy gluténérzékenységnél, esetleg mogyoróallergiánál.

    El lett már mondva ezerszer, hogy az állammal az a baj, hogy úgy funkcionál piaci szereplőként, hogy

    1. Mások önkényesen elvett pénzéből költekezik (tehát a befektető, részvényes nem saját döntésből, kockázatokat felmérve adja neki, ugyebár egy állam se merné megkockáztatni, hogy csak állampapírokból finanszírozza magát és amúgy adót nem szed, hülye lenne, ha a status quo az, hogy adót fizetni kell, mert írva vagyon a nagykönyvben).

    2. Mivel ők írják a törvényt, így önmagában egy monopólium, bármikor kénye-kedve szerint írhatja át úgy a szabályokat, hogy neki kedvezzen a számára fenyegető konkurenciának pedig nehezített pálya legyen. Jelenlegi kormányunk ellen is népszerű kritika ez, mivel nyíltan csinálják, de a probléma az egész világon ugyanez, csak enyhébb mértékben. Az enyhébbet viszont úgy kell érteni, hogy ha kétszer ennyit lopnak, de a GDP 6x ennyi, akkor az ottani lakosságnak kevésbé tűnik fel. Illetve a szinteken is. Ha 2 milliót kereső apuci hitelkártyájával vásárolgat a gyerek, neki se tűnik fel, a minimálbéres fizetésből az feltűnik, hogy 70 forinttal többet vettek a boltban, mert nem számolták bele az akciós árat.

    "de azért használod az utakat, a telekommunikációs és energia hálózatot, elvárod, hogy legyen közbiztonság és jogbiztonság, meg lehetőleg védjen meg egy újabb orosz inváziótól."

    Az oroszokkal semmi bajom, felőlem mehetnének a tankok egészen Brüsszelig vagy Párizsig, kicsit rendet tenni. Akár Kínával együtt. Tudod ilyen ez, mikor az ember nem tartozik bele a felső 5%-ba, nincs félnivalója. Az emberek 95%-a nem tartozik bele. Úgyhogy az 5%-nak elemi érdeke riogatni, mert demoratikus keretek között csak így tudja az akaratát érvényesíteni, ha rávesz legalább még 46%-ot a pórnép közül, hogy neki is mekkora érdeke már a jelenlegi rendszer.

    Valószínűleg ha budapesti lakásom lenne vagy az agglomerációban és jó magas fizetés, én is félnék minden változástól, még ha történetesen nem is lennék célkeresztben. Egy olyan magyar, aki ilyen életszínvonalon él, már a svájci álmot is megteremtette magának, hiszen az ottani nyugdíjas se véletlenül vágyik ide. Olcsó a fogorvos, olcsó a magánegészségügy, illetve jó már neki a Balaton is, nyugis, nincsenek nagy hullámok, nincsenek trópusi ragadozók, nincs annyi turistákra szakosodott zsebtolvaj, stb.

    Persze attól még belátnám, hogy azért gondolom másképp, mert a rendszer haszonélvezője, az elit része vagyok. Nem véletlenül akarják betiltani az angliai egyetemen Orwellt olyan indoklással, hogy felzaklató tartalma van.

    Egyébként te tényleg komolyan gondolod, hogy ha nem csak cicaharc menne, hanem komolyan jönnének, akkor az állam védene meg? Vagy bármit érne egy éles helyzetben a Karácsony Gergely formájú rendőrtiszt/katona, akit a csöves kiröhög meg leköp a Blahán? Vagy a 40 kilós csini rendőrcsaj/katonacsaj (egyébként közelharc esélye mellett mennyire javallott a műköröm meg a piercing?) Szóval erősen haladunk a "rendőrtisztek vagyunk, nem képeztek ki minket erőszakra" irányba.

    "A mondandóm lényege az volt, hogy egy csereüzletnél el tudod dönteni, hogy maguk a dolgok érnek-e annyit, mint amit értük cserébe kapsz, nem kell hozzá forintosítani."

    Akkor mégegyszer... 21 millió van belőle maximum. Jobban el tudod dönteni, hogy ér-e annyit, mint a fiat pénz, amiből dönt egyet a jegybankelnök és nyomtat még 1000 milliárdot?
    A mögötte álló gazdaság meg minden esetben ingatag. Hiszen maga a természet is az. Csak az egyiknél látod, ha gebasz van, a másiknál meg hosszú ideig el tudják fedni a politikusok, hogy a kicsi birka ne rettegjen. De annál jobban retteg majd, mert elszokott az éles helyzetektől.

    "Ezt sem a matematika sem az abban hívő emberek nem tudják garantálni, csak az állam az erőszak monopóliuma révén."

    Az már régen rossz, ha annak kell közbeavatkozni. Az okosszerződésekkel (Ethereum) sokkal jobban megvalósítható. Nincsenek homályos tulajdoni lapok, időrések, ami alatt 2x-3x eladnak egy felkapottabb ingatlant akár sztárügyvédnek is, aztán kergethetik az újabb Bróker Marcsit Kambodzsában, egy részét megtalálják, egy másik részéről mélyen kussolnak, mert nem dicsekszik senki a kudarcával. Illetve a kedvencem: leültetik Tarsoly Csabát, aztán a pénz meg sehol, de legalább elégtétel. Elúszott valakinek x milliója és minden este úgy fekszik le, hogy az állam tette a dolgát, legalább leültette. Furán gondolkodnak egyes emberek... Engem nem az elégtétel érdekel, hanem hogy visszakapjam, amivel átvertek. Ebben nem túlzottan jeleskedik az állami erőszakszervezet. A Mohamed GSM-ben landolt telefonodat se kapod vissza, ha óvatlanul kikapta valaki a kezedből és elfutott vele. Elkapják a kis Nintendót és tehetsz ellene polgári peres eljárást, ami neked szívás dolgozó, normális életet élő emberként, nem neki, aki úgy jár tárgyalásra, mint a hajléktalan ételosztásra.

    "Lehet akármilyen blockchain alapú okosszerződésed, ha a partiőrség nem tartóztatja fel a tolvajt és nem szolgáltatja vissza a tulajdonodat, akkor a hajadra kenheted a technológiádat."

    Személy szerint mindig is jobban bíztam abban, hogy megoldom magam, sokszor erőszak sem kell, csak megfelelő fellépés (láttam én már "perelj be köcsög" attitűddel rendelkező befolyásos apuci fiát konkrétan bepisilni, bekakilni, pedig legalább 10 centire volt a fejétől az akkus flex, majd személyi kölcsönből visszaszolgáltatni az addigra elpartizott pénzt az illetőnek).

    De az adásvételi trükkök ellen valóban nem véd, bár mint mondtam, még mindig jobb, mint az időréses tulajdoni lap frissülés vagy egyéb túlszabályzott dolgokból eredő dolgok, a visszamenőleges hatályú kockázatokról már nem is beszélve.

    Pl. minek kapja a közjegyző a fizetését, ha neki semmi felelőssége abban, hogy feltárjon mindent? Á, bingó! Állami alkalmazott, tehát az államnak spórol. Rásózza a 18 évesre az örökséget, aztán utólag kiderül, hogy az iszákos rokonának volt még x ilyen-olyan kölcsöne, amit aztán végrehajtásra meg faktoring cégeknek adtak, ami aztán olyan hatályosságra lépett, hogy mikor már az örökség átszállt a fiatalra (akkor még 10 milliós ingatlanra írt alá 3 millió össz-adósságot), az hirtelen majdnem az egész ingatlan értékét vitte. És mivel aláírta, ő a jogutód.

    Na ilyeneket nem lehetne csinálni az okosszerződésekkel. Mert azonnal látnál időbélyegzővel ellátva mindent. Nem utólag derülne ki, hogy "á, van még ez is" aztán a jogi csűrés-csavarás mögé bújva önmagát bevédeni, hogy "ez akkor még nem látszott".

    "Aztán kiderült, hogy ez nagyon nem így van, mert a nyelv a teljes személyiségünk fejlődésére, gondolkodásmódunkra kihat, elválaszthatatlan a közösségektől, stb. stb. most nem mennék bele részletesebben."

    Az eszperantó azért bukott el, mert rossz volt a marketingje, igazából egyáltalán mem volt marketingje. Az angol pedig azért hódított az egész világon, mert több szempontból is megfelelő pozícióban volt. Az egyik az amerikai kultúra a filmek és a zenék kapcsán, termékek csomagolása, használati utasítások, a másik, hogy Indiában rengetegen beszélték és mint népes angol gyarmat a távol-keleti oldalon is erősítette. Bill Gates és társainak afrikai ténykedései pedig ott is terjesztették.

    Emellett az már csak hab volt a tortán, hogy a többi nagy nyelvhez (germán nyelvek, francia, spanyol) sokkal hasonlóbb volt, mint más nyelvek, így az olyan anyanyelvűeknek könnyebb volt tanulni, + a kapcsok miatt (Kanada francia gyarmat, Dél-Amerika spanyol gyarmat) mivel a "szomszéd" hivatalos nyelve, értelemszerű volt, hogy ahogy az amerikai gyerekek spanyolt vagy franciát tanultak második nyelvként a kanadaiak angolt a francia mellé a spanyolok meg szintén angolt a francia mellé.

    Ha az eszperantó egy olyan világban jött volna, mint az Egyház uralta időkben a latin vagy az USA terjesztette volna olyan vehemenciával, mint a Coca Colát meg a McDonalds-ot, akkor már rég lehetne világnyelv és talán még az elzárkózóbb kultúrák (Oroszország, Kína, Közel-Kelet) is jobban nyitottak volna felé, mint szabványos hivatalos nyelv.

    És nyilván megmaradtak volna az anyanyelvek, mint kulturális mélység, de sokkal igazságosabb és korrektebb világ lenne, ahol egy egyszerűbb, logikus, célirányos nyelvet kellett volna megtanulni, nem szenvedni pl. a magyarnak a 9 igeidővel élete végéig.
    "leszámoltunk egy illúzióval, hogy egy új nyelv létrehozásához elég néhány ember racionális döntése."

    Azt nem veszed itt is figyelembe, hogy az eszperantó egy olyan szelet lovagolhatott volna meg, mint mesterséges nyelv, ami senkinek sem az anyanyelve, amit most Musk csinál most a műholdakkal. Piacot nyit olyan területek felé, amik eddig nem kapcsolódtak be megfelelően a gazdaságba.

    Látod már, hol a probléma? Amellett, hogy senkinek nem a dédelgetett gyermeke (ki ne álmodott volna arról, hogy milyen jó lenne, ha az egész világ a magyar nyelvet beszélné és még a programkódokat is azon a nyelven deklarálnánk) még gazdasági érdek se volt benne, mert nehezebb lett volna hatalmas marketinggel (főleg abban az időben, amikor nem voltak jellemzők az Facebook, Instagram meg Tiktok szerű üstökösként kiemelkedő startupok) tolni a szekerét, a payoff pedig túl távoli és kockázatos lett volna (mikorra kellően jól beszélten elterjed jellemzően angolszász és nyugat-európai területeken, ezáltal nő a gazdasági termelékenység, társadalmi mobilitás).

    De mondok akkor mást. Az EU is nagy szabályzóhatóság. Neki köszönheted a sokszor lekattinthatatlan (főleg mobilon) cookie dialógust, hogy beleegyezel-e, hogy kövessenek és milyen sütiket kérsz. Ez különösen mókás, mikor olyan izéket is feldob, amire nem next-next-finish kéne kattintani, mert annál fontosabb, mint geolokáció vagy notification, esetleg az oldal játszhat-e le médiatartalmat. Amik akár még sebezhetőséget is kihasználhatnak.
    Tipikus példája, mikor egy nevetséges, szánalmas ötlet gőzerővel tör előre és az egész piac meghajlik előtte.

    Szintén EU, Micro USB és USB-C. Terjednek, terjednek (aminek részben oka a technológia jósága és a konkurens megoldások, mint lightning, thunderbolt, céghez kötött, proprietary mivolta), de nem eléggé. Ha igazán komolyan gondolták volna, akkor pl. ahogy az EU-n belül egyedi, gyomlált romot kell számos gyártónak alkalmazni (a Huawei-USA háborúról már ne is beszéljünk), ugyanúgy az Apple-nek is túl nagy piac lett volna, hogy megfontolja minden iPhone-jából az iPhone E edition-t, ami USB-C-vel van szerelve. De neem, ez túl nagy kockázat lett volna az EU-nak, ennyire csak akkor zsarnok, amikor pénz kell neki lehetőleg azonnal, a multiknak kiszórt büntik, mert a Googlenak volt pofája tárolni a helyelőzményeket, miközben neki köszönhetjük a komplett navigációs rendszert, mármint nem a műholdakat (bár azok is vannak neki), hanem hogy nem tötymörgünk a dugóban meg megtaláljuk xy házszámot.

    Kezd már kirajzolódni, hogy ahol profitérdek van, ott jó kis cukormázas propagandával nyakon öntve (ez elengedhetetlen kelléke, a "Vegyünk el a multitól, mert túl sok pénze van, nekünk meg ki kell egyengetni a költségvetést") úthengerként visznek véghez dolgokat, ahol pedig valóban hosszútávú társadalmi, emberi érdek lenne a dolog, ott ilyen tessék-lássék adnak a szarnak egy pofont.

    Jó példa a roaming is. Adtak a szarnak egy pofont.

Új hozzászólás Aktív témák