Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • elmoraan (r)

    aktív tag

    válasz Rive #160 üzenetére

    */Sóhaj/*
    Levezetem: ugye tekintettel a topikra, meg a lakóira, moderálom magam, és jobbára ragaszkodom a read only üzemmódhoz. Erre ugye olvassa az ember a 132-t. Hogy mennyi Gázában az őslakos, meg mennyi a menekült, azt ugye ez a hozzászólás nem tárgyalja, de tegyük fel, hogy vannak ott őslakosok is, és a nemzetközi jog szerint ugyebár Gáza meghatározhatatlan státuszú, tekintettel arra, hogy de jure nincs megszállás alatt, de facto viszont határainak nagy része, meg a tenger (ld. oslói megállapodás) izraeli blokád alatt van, az egyiptomi oldalon meg lényegében csak a jó Isten vagy Allah vagy Jahove tudja, hogy éppen mi történik. (Néha pl. az, hogy az izraeli szárazföldi haderők az egyiptomi határ észtaki oldalán kimennek a tengerpartig, mint tavaly, szóval akkor zárják le a határt, amikor akarják. De amúgy is zárva van, mert az egyiptomiak is lezárták). Ennek alapján azt be kell látnunk (bár nem muszáj), hogy a gázai övezet azért bizonyos korlátok között létezik.
    Na mindegy, erre válasz a 140. Én itt feltételezem (teljesen biztos nem vagyok benne, bár a 146 erősen valószínűsíti), hogy dabadab arra gondolt, hogy a gettó azért teljes, mert az egyiptomiak is lezárták a határt, pedig arrafelé nyitva lehetne, hiszen ők is arabok. (Viszont olybá tűnik, hogy nem akarják, hogy a gázai-egyiptomi határon átjöjjenek a Hamasz gerillái, aztán a Sínai-félszigeten keresztül egyiptomi területről támadjanak meg izraeli célpontokat, mer' az rossz karma. Vagy rossz dava. Vagy valami a kettő között, nem vagyok tisztában a helyi kifejezésekkel.)
    Node lényeg a lényeg, hogy dabadab topiktárs egy frappáns mondattal megindokolta a gettót. Ez volt az a bizonyos 140. Erre én (hogy Allah növessze hosszúra a szakállamat), felteszem a kérdést, hogy most akkor valós (vagy legalábbis védhető) indokkal lehet-e gettót csinálni, mert én azt hallottam, hogy nem lehet. Ez csak afféle gondolatkísérlet akart lenni, hogy mi a reakció. Hát a reakció az lett, hogy tulajdonképpen nem is gettó az a gettó. És hogy tulajdonképpen azért nem az, mert az egyik oldalát nem az izraeliek, hanem az egyiptomiak zárták le. Aztán még az is kiderült, hogy tulajdonképpen nincs is bezárva az a kisajtó (ld. 156). Igaz, amikor kinyílt 12 napra az a kisajtó, ami nem is volt bezárva, azért néhány százezer menekült átment rajta (2008 eleje). Volt köztük Hamaszos terrorista is, a források azt mondják, hogy erősen felülbecsülve néhány száz.
    Nos hát, kb. ennyi a történet. De az is meglehet, hogy csak az a baj, hogy cinikus vagyok néha.

    Mod: hát ez qrva hosszú lett. Allah kitol velem, ha a szakállamat is ilyen hosszúra növeszti.

    [ Szerkesztve ]

    "Now all the stars have gone / faded into cracks of dawn"

Új hozzászólás Aktív témák