Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pengwin

    addikt

    válasz Nekomajin #165 üzenetére

    Saját tapasztalat... akik évfolyamomról első év BA-n még tanárnak akartak menni, és jobb eredményeik voltak, azoknak a többségét más MA szakokra beszélték rá a tanáraink: elmentek diszciplináris MA-ra, vagy fordító-tolmács képzésre. Kevesen tartottak ki az eredeti elképzelésük mellett, és ők leginkább azért, mert nem vették volna fel őket máshová. Nyilván akad olyan, akinek örülök, hogy kitartó, mert tanárnak termett, de sajnos nem ez a jellemző. Kb. 120-an kezdtük a BA-t (+/-levelezősök), ebből jó, ha végül 7-8 ember tanári MA-ra ment. :(

    Édesanyám pedig egyre többet panaszkodik a fiatal kollégákra: nem tudnak fegyelmezni, tanítani, sokszor teljesen ki vannak fordulva nevelési elveik, módszereik - vagy egyszerűen nem is léteznek.
    Nyilván minden általánosítás alól vannak kivételek, de a jelenleg pályakezdő tanárok nagy része vagy nem való tanárnak, vagy nem kapta meg a szükséges képzést ahhoz, hogy jól tudjon tanítani. Mondjuk ez utóbbi szerintem a legkomolyabb probléma... például nálunk a [SP](Debreceni)[/SP] Egyetemen egyáltalán nincs nagy baj a tárgyi tudás átadásával, sokkal inkább a módszertani képzés hiányos (kevés, nagyon elméleti, kissé el van szakadva a magyar valóságtól), ami nem is csoda, tekintve, hogy nagyrészt ilyen elefántcsonttoronyba zárt értelmiségiek oktatják a pepszi tárgyakat, és ők ugye gyereket meg magyar közoktatást csak képről-híradóból láttak... :(
    A sikeres tanár úgy gondolom, hogy első sorban egy jó nevelőt jelent. Azzal én is tisztában vagyok, hogy ez mást jelent Hajdúhadházon vagy beregrettenetesen és a Fazekas Mihály Gimnáziumban... más problémákkal szembesül az ember, mások a munkakörülmények, stb. A Pesten tanárnak tanuló ismerőseimen látom, hogy teljesen eltávolodott a gondolkodásunk egymástól, mert más kép alakult ki bennük abban a védett környezetben, ahol felnőttek és tanulnak. Top10-es belvárosi vagy városmajori gimi, kertváros, ELTE, tanítási gyakorlat egy elitiskolában... kicsit más, mint a Hajdúsági tapasztalatok.

    [ Szerkesztve ]

    Üdv, pengwin

Új hozzászólás Aktív témák