Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vicze

    félisten

    válasz Slack #3 üzenetére

    Aha tehát mert te lenézel valakit, ki tudja miért, ezért úgy gondolod, hogy a robot munkát ők végezzék, ahelyett, valahol láttam ezt már 1930 körül... (A felsőbbrendűségi komplexust máshol terjeszd szerintem.)

    "Az inkább a cégek érdeke, hogy a robot olcsóbb, mint az ember."
    Ja a robot az égből pottyan mi? A robot rohadt drága befektetés, és nagyon stabil üzlet kell hozzá, hogy megérje befektetni rá. Ezért van ott használva ahol.

    Ezért vannak a biorobot munkák cipelve országról országra, mikor épp kifacsarják az adott munkaerőt. Nem véletlen települ az összeszerelő üzem M.o.-ba és nem Hollandiába.

  • Hi!King

    őstag

    válasz Slack #3 üzenetére

    Egyrészt nem csak magas intelligenciát igénylő munkák vannak, amelyek nem automatizálhatóak. Egy rakás területen maguk az ügyfelek várják el, hogy ember szolgálja ki őket, és ez így is fog maradni bizonyos körökben. Plusz ugye mindig van olyan réteg, akiknek kézzel készült, egyedi termékekre van szükségük, ami eddig sem a gyártósoron droid munkával gyártott termékeket jelentette.

    Másrészt nem, nem érdeke a társadalomnak, hogy a gyengébb értelmi képességűek alibi munkákat végezzenek. A társadalom érdeke, hogy a következő generációkban okosabb, képzettebb emberek legyenek (nem csak a puszta intelligencia az egyetlen tényező), és az emberek csak olyan munkát végezzenek, amit nem célszerű automatizálni.

  • totron

    addikt

    válasz Slack #3 üzenetére

    hogy aki ennél többre is képes annak legyen lehetősége nagyobb hozzáadott értéket biztosító munkát végezni.
    A virágzó könyöklési kultúra és az egyre sokasodó számunk mellett ezt hogyan oldanád fel? Mert úgy hangzott ez a mondatod, mintha mindenkinek jutna =mindenki a helyén lenne a képességeihez igazított munkakör. Egyrészt nem jut, másrészt sokszor van inkompetens egy adott pozícióban az, aki jobban tudott nyalni/kigolyózni, hiába virágoztatná fel és maxolná ki az adott területet egy arra ezerszer érdemesebb. Szorosan összefügg a jelenség a robot-humán problematikával: ha nem helyezkedsz jól, nem illeszkedsz az adott "morálba", maradsz biorobot fillérekért, megbecsülésről, szakmai előmenetelről még csak álmodnod sem érdemes, ha pedig mindezeket jól csinálod, koma vagy és rendszerbe simuló, máris kinéz egy alibimunkakör, helyetted pedig dolgozik a géprobot. Változik a díszlet, technológiai ugrás is jöhet, a játék ugyanaz marad... Gondolom ez majd az AI általi rabszolgasorsba hajtásunkkal változik meg, akkor egyenlítődnek ki majd a különbségek köztünk.

    Most pedig jöjjön az egyik legelcsépeltebb sci-fi elem, mely keretében ráeszmélünk, hogy mi már most is robotok vagyunk, sőt, nagyszüleink is azok voltak már.

    [ Szerkesztve ]

  • totron

    addikt

    válasz Slack #41 üzenetére

    Ok-ok. Csak sokszor inkább van géprombolás hangulat, miközben meg a saját, emberi játszmák felismerésre nem kerülnek, annyira benne élünk sajnos. Előbb ezt kellene rendbe tenni, persze ez csak egy ábránd. Utána következik minden más dilemma. Az alapjárati kultúra az orrig látást írja elő és a másik kiirtását. Ilyen tekintetben kifejezetten várom a tényleges AI színre lépését.

    Van létjogosultsága a monoton tevékenységnek is, vannak, akik levezetésként, pihenésként csinálják, másokat minden formájában felőröl. Citált vetületnek tűnhet, de rendkívül fontos a munkahelyi miliő. Monoton, szalagmunkáknál meg gyakran vannak állati/középkori állapotok az alacsony IQ/EQ és kultúrkör miatt, ami az emberi, normális, dolgozni és megélni akarót is kicsinálja, teljesen feleslegesen. Ez egy másik pont, ahol a roboti jelenlét feloldozást hozhat.

  • dabadab

    titán

    válasz Slack #46 üzenetére

    És ez az, amin a magasabb fizetés nem segít.

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz Slack #49 üzenetére

    A robotizálás + alapjövedelm kombóban az a szép, hogy az alapjövedelem mögött ott vannak a robotok által ténylegesen megtermelt javak, szóval nem a "semmire" megy az a pénz, hanem valós fedezete van.

    DRM is theft

  • Fred23

    nagyúr

    válasz Slack #49 üzenetére

    Szerintem két problémás út van, és az alapjövedelmes a kisebbik rossz.
    A feltételes változata szerintem működőképes lehet, illetve nem szabad gyerekeknek is adni. A szülő köteles gondoskodni a gyermekéről, ahogy pedig a gyerek 18 lesz, kaphat ő is alapjövedelmet.
    Csökkenteni kell az anyagi egyenlőtlenségeket szinte bármi áron, ez a lényeg. Most az irány az, hogy egyre kevesebb kézben egyre több pénz koncentrálódik; terjed a szegénység, és szenved a szűkülő középosztály is. A kormány a gazdagokat támogatja, és NEM érdem szerint. (Ha saját lábon is nagyon versenyképes cégeket és embereket támogatnának, az nem zavarna.)

  • vicze

    félisten

    válasz Slack #39 üzenetére

    Ha nem nézed le akkor pontosan mit is szeretnél mondani? :U

    "emberek képességeit tekintve sajnos nem egyformák"
    Ez nem egyenlő azzal, hogy valaki hülye, ostoba stb. egyszerűen máshol vannak az erősségei, amennyiben nem valamilyen fogyatékossággal él. Ahogy egy egyetemi tanár is utcára juthat a körülményei miatt, úgy egy gazdag családba született gyengébb képességű egyén is kerülhet olyan magas pozícióba amire teljességgel alkalmatlan.
    Továbbra se a "képességek" határozzák meg az egyén lehetőségeit túlnyomó többségben, hanem a élet által adott lehetőségek.
    A te érvelésed egyetlen egy mesterséges(és erősen változtatható) értékre redukálja az egyént, aminek semmi köze a valós képességeihez.

    Az meg se említem, hogy az IQ tesztek mekkora baromságok különböző társadalmi hátterű egyének számárra, mert az IQ teszt egy fix tudáshátteret feltételez, így direkt arra van tervezve, hogy degradálja a kevésbé képzett vagy más etikai szociális hátterű embereket.

    De még a te elméleted szerint is drasztikusan többen végeznek robot munkát, mint amennyien kellenének. Vagy végeznek olyan értelmetlen munkát ami gépesítéssel gyorsabb hatékonyabb olcsóbb, stb. lenne. Amiről te beszélsz az az emberek kihasználása, kizsákmányolása társadalmi kényszerből.
    Konkrétan nincs szükség semmilyen formában akkora munkaerőre mint amennyi rendelkezésre áll. Gyakorlatban az emberek többsége csak azért dolgozik, hogy csináljon valamit és elfoglalja magát, nem azért mert csinálni akarja, mert hasznos, vagy mert van értelme. Az ipari forradalom óta az automatizáció démonizálva van, mikor szüntelenül csak azt bizonyítja, hogy magasabb életszínvonalat magasabb képzettséget és egy élhetőbb társadalmat termet.

    Ezért nem értik meg sokan, hogy az alapjövedelem egy elkerülhetetlen dolog, a társadalomnak ez a logikus továbbfejlődése. De sokan nem akarnak változni vagy változtatni, mert régen minden jobb volt alapon és nem látják, vagy haszonélvezői mások elnyomásának, így hiába tudják, hogy a jelenlegi felállás nem fenntartható nem változtatnak és próbálják fenntartani ami van és kényelmes számukra.

  • vicze

    félisten

    válasz Slack #57 üzenetére

    "Rámutattam egy tudományosan bizonyított tényre."
    Itt kezdődnek a problémák, hogy egy teljesen hamis elméletből indulsz ki
    Se nem tudományos, se nem bizonyított, se nem tény.
    Nagyon sok tudományos kutatás és kutató elutasítja az IQ-t, és pszeudo tudománynak tartja.
    A IQ egy 1900-évek elején kitalált pszichológiai mérő szám volt, pontosan annyit ér mint minden 100éves pszichológiai elképzelés.
    Elég nyilvánvaló a leghülyébb számára, hogy bármilyen statisztikai eloszlás nem egy tökéletes haranggörbét fog leírni, így erre hivatkozni, több mint hülyeség. (Ez az alap kiinduló pontod, és erre hivatkozol, szintén 100éveel ezelőttről.)

    "konyhanyelven megfogalmazva az általános problémamegoldó képességet teszteli."
    Ebben is tévedsz. Általános iskolázottság nélkül a tesztek nagy része megoldhatatlan, és nagyon sok eleme arra épül.

    "vannak emberek, akik sajnos csak egyszerűbb munkára képesek"
    Igen ezt cáfolandóan írtam, hogy alacsonyabb képességű ember is végezhet magas beosztású munkát. 0 köze van a munkának az intelligenciához, nagyon sok esetben.

    "Az alapjövedelemről meg akkor írd, hogy elkerülhetetlen, ha már valahol bevezették és bevált."
    1976 óta Alaszka minden lakosa alapjövedelmet kap. Spanyolország jelenleg 2%-ka kap alapjövedelmet. De megsúgom, hogy minden nyugdíjrendszer semmi más mint alapjövedelem, csak korhoz kötve.

    @dabadab: "vannak rendkívül buta emberek, egy létező jelenség." Még egyszer a látszólagos butaságnak, semmi köze az esetleges alacsony intelligenciához, két teljesen független dolog, és minding eseti és nem államosítható, főleg nem %-os haranggörbével.

Új hozzászólás Aktív témák