Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gargouille

    őstag

    válasz emvy #36 üzenetére

    "Tevedsz, eleg sulyosan szerintem. A munkanak nem hibatlannak kell lennie, hanem megfelelonek."

    Igen, súlyosan tévedtem. :D Éppen ezt a "megfelelő" szintet kellene valahogyan objektív módon jogszabályi módon megkövetelni. Mert jelenleg minden szoftverfejlesztőnél mást jelent ez a bizonyos megfelelő szint.

    "A teto sem lesz hibatlan, csak elegendoen jo."

    Ez is igaz, ahogyan az is, hogy az építészetben például vannak szabványok, kötelezően betartandó értékek, statikai paraméterek és így tovább. Tehát meg van határozva konkrétan, hogy mi a "megfelelő" szint, amit ha elér a munka akkor már azon túl kvázi mindegy. Ha pedig nem éri el ezt a szintet a kiadott munka, akkor a kivitelező, tervező stb. számonkérhető. Csupán ennyire lenne szükség a szoftver iparban is.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz emvy #45 üzenetére

    "Azert ez mas iparagakban is teljesen altalanos, a VW-nel nem kezd el a nemet mernok akkutechnologiat vagy elektromotort fejleszteni nullarol, hanem leveszi a Bosch/etc. cuccokat a polcrol."

    Értem mit szeretnél mondani, de az a nagy különbség, hogy ott egy kész fizikai terméket használ fel a saját kész termékéhez és ettől még ha meghibásodik, akkor nem a bosch lesz a felelős, hanem a VW.

    "Manapsag egyre inkabb az a (szerintem indokolt) szokas, hogy ami fajdalmas, azt csinaljuk sokszor, hatha kevesbe lesz fajdalmas. Tehat ne negyedevente legyen release, hanem naponta tobbszor, etc. Ez nem azt jelenti, hogy nincs teszt, csak azt, hogy a hangsuly az automata teszteken van, es nem a manualis teszteken."

    Igen, erre céloztam mint marketing bullshit, legalábbis ezzel próbálják eladni a dolgot a felhasználó felé. De közben tudjuk mind a ketten, hogy baromira nem ez van mögötte, hanem egyszerű üzleti számítás, így olcsóbb és gyorsabb is a fejlesztés. Nem azért van, hogy a "felhasználónak ne legyen fájdalmas" (érdekli is a managereket a felhasználó lelkivilága :D), hanem mert kiszámolták és jobban kiadta a matek. Nem ez a szégyen, hanem amikor megpróbálják úgy beállítani mintha ez csak érted történne. :)

    Két nagyon közeli barátom is pont ebben az iparban van, egyikük az Epamnál végez ilyen scriptelt, automatizált tesztelést, másikuk az Oracle-nél architect, gyakran beszélgetünk ilyen témáról, ők maguk is pont ugyanígy látják belülről ezt a kérdést. Ha a saját szememnek nem is hinnék, akkor is adok a szavukra, de valójában magam is ezt látom a szakmában.

    "Ez csak piac -- nem a felelossegert vagy az elethosszig tarto tanulasert fizetik a fejlesztoket, hanem azert, mert uzletileg megeri fizetni oket, es nincsenek elegen."

    Ez tiszta sor, mindenképp üzleti alapon dől el ki mennyit keres. Arra próbáltam inkább célozni, hogy sokszor azt látom, hogy a fejlesztők túlértékelik magukat, a saját tudásukat, jelentőségüket, ha úgy tetszik pestiesen szólva "nagy az arcuk". Anélkül, hogy megkérdőjelezném a tudásukat, szerettem volna jelezni, hogy rajtuk kívül számtalan egyéb szakma van, amihez ugyanekkora - ha nem nagyobb - felkészültség és folyamatosa tanulás szükségeltetik, vagyis egy programozó semmivel sem "különlegesebb" mint más. Ez is csak egy szakma. :)

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz emvy #57 üzenetére

    "Ugy irod, mintha a felhasznalok erdekeit a szallito teljesen figyelmen kivul tudna hagyni."

    Természetesen nem, hiszen a felhasználói elégedettség... akkor mondom inkább úgy, hogy csak abban az esetben van figyelembe véve, ha ez anyagi haszonnal jár a cég számára. Ha például a felhasználói igények figyelembe vétele csökkentené a profitot, akkor nem vennék figyelembe. Szóval a lényeg, hogy nagy ívben tojik mindenki a felhasználóra meg az igényeire, az a lényeg, hogy perkáljon. Ha ehhez az kell, hogy mosolyogjanak akkor azt fognak. Ha úgy kell csinálni mintha érdekelné őket a felhasználói igény, mert ettől fog többet fizetni, akkor úgy csinálnak.

    "Szoval en azt allitom, hogy az iparagi tapasztalatok azt mutatjak, hogy a rendszeresebb, de kisebb release-ek kevesebb kockazattal jarnak."

    Nem vitatom el a tapasztalataid, lehet van ebben is igazság. Én üzemeltetési oldalról azt érzékelem, hogy a folyamatosan változó szoftver környezet egy állandó probléma felhasználói oldalon (a user sokkal nehezebben tanulja újra fél évente, azt amit már addigra végre megszokott és megtanult használni) és persze üzemeltetésben is nagyon sok felesleges munkát generál.

    Kicsit olyan érzés most, mintha valami képlékeny masszán próbálnál várat építeni. Mire kitesztelsz, megtervezel egy rendszert részleteiben is és felépíted, két hónap múlva nyúlhatsz bele, mert most itt variáltak át valamit, most ott raktak be egy új funkciót az előző helyére, amit eddig X paranccsal és YZ paraméterrel hítál meg, azt most W paranccsal és DH paraméterrel kell majd holnaptól... és így tovább. Iszonyat energia és idő megy el állandóan lekövetni az összes szoftveres és felhős környezet folyamatos változásait, amikből nagyon sok teljesen értelmetlen vagy önkényes, csupán a "változtatni kell valamit" jegyében születik.

    Kihangsúlyozom itt most kifejezetten nem a biztonsági rések foltozására vagy a bugok javítására gondolok.

    Nem értem hova ez a kapkodás, szerintem nyugodtan lehetne egy picikét visszavenni a tempóból és hagyni időt kiforrani a dolgokat, meg arra is, hogy mondjuk beletanuljon mindenki. :)

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz emvy #59 üzenetére

    "A többi ebből következik. Egyébként ha valamiért a felhasználók nem fizetnek, az jó eséllyel nem fontos számukra. Ergo a legjobb módja a valódi igények felmérésének, hogy nem adod ingyen terméket vagy a feature-t."

    Ezt adom, igaz.

    "Ilyenből nagyon kevés van. (Mondj ellenpéldát.)"

    Hirtelen ami most eszembe jutott - lehet nem a legjobb példa - a Synology-nál a Cloud Station programot leváltotta egy ideje a Drive, ami lényegében ugyanazt tudja mint az elődje, csak picit csicsásabb, cserébe nem kompatibilis az elődjével. Ami így önmagában nem egy nagy kunszt, viszont az újabb DSM oprendszerre már eleve fel sem tudod rakni a régit, csak az újat.
    A probléma ezzel az, hogy KKV környezetben elég sok helyen van, hogy ilyen NAS-ra backupolnak és amikor vesznek újat, akkor a régebbi (de amúgy hibátlan) NAS-t elviszik és második mentési vonalként beállítják, a szinkronizációt pedig a Cloud Sync-el oldják meg a két eszköz között. Igen ám, de az újra már csak a Drive-ot tudod felrakni, a régebbire meg csak a Cloud Station-t, a kettő viszont nem beszélget egymással. Így kvázi dobhatnád ki a régebbi hibátlan hardvert emiatt. Természetesen minimális trükkel meg lehet kerülni a korlátozást és simán felmegy az újra is a Cloud Sync, ráadásul hibátlanul fut is. Csupán csak a gyártó "önkényes" döntése, hogy rákényszerít az újabbnak a használatára.

    Üzletileg persze mindent meg lehet indokolni, de felhasználói oldalról meg ez nettó kiszúrás, mert igazából semmilyen műszaki indoka nincs, hiszen hibátlanul fut az amúgy tiltott régebbi kliens is az új oprendszeren, ráadásul annak sem értem mi akadálya lenne műszakilag, hogy a régi kliens képes legyen az újabbal szóba állni, így legalább az újabb NAS-on lehetne korszerűbb szoftver.

    Lehet nem a legjobb példa, ezt elismerem. Beugrott még a Firefox, amit szintén elég gyakran "átszabnak", amivel nem is lenne baj, ha meghagynák a lehetőséget, hogy ha nem tetszik a változás, akkor úgy használhassam ahogy belaktam, ahogy nekem kézre áll. Talán egy hónapja, hogy egy frissítéssel megint legfelülre kerültek a tab-ok és igazi nagy töhötöm helyet vesznek el. Eddig saját userchrome.css-el én az url és kedvencek sáv alatt tartottam, mert nekem egyszerűen ott esik kézre, de most ezt hazavágták. Persze megint nekiállhatnék azzal tölteni az időm, hogy írjak valami új hackelést rá, hogy ott legyen a tab ahol nekem kényelmes, de belefáradtam. Egyszerűen nem értem, miért jó az a fejlesztőnek, hogy rám erőltet valamit, amit én nem szeretnék? Miért nem lehet egy nyamvadt kapcsolót odarakni, hogy vissza tudjam állítani a régit, ha nekem az a jó?

    De lehetne mondanom az M365-öt is, ami ilyen (admin) szempontból szintén egy állatorvosi ló, ott aztán tényleg havonta variálják az egészet, hol ide pakolgatják a funkciót, hol oda.

    Lehet, hogy egyes gyártóra lebontva ez nem napi szentű. De ugye nagyon nagyon sok gyártó termékeit használja egyszerre az ember, így elég ha mindegyik "feleslegesen" variál időnként. :)

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

Új hozzászólás Aktív témák