Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • robohw

    aktív tag

    válasz haxiboy #17 üzenetére

    Igen, ez igaz. De csak olyasmihez szoktak értéket társítani, ami érték lehet egyáltalán.
    Az arany értékes, az olaj is az, ma még, de 20-30 év múlva már nem valószinű, hogy olyan értékes lesz mint manapság. A munkának is van értéke, ha az hasznos. Ezt az értéket látjuk viszont a pénzben is. Azonban az a pénz, amely mögött nem áll semmilyen fedezet, vajon honnan merít magának értéket? Csak azok köreiből, akik elhiszik, hogy van értéke.
    Ám ha egyszer ezek csalódnak, akkor a bitcoinnak és társainak "értéke" is elszáll, mint egy lufi.

    My own programming language: http://www.robomax.online

  • robohw

    aktív tag

    válasz haxiboy #25 üzenetére

    "A papír pénz sem nagyobb érték mint ez."

    Dehogy nem! A papírpénz ellenértéke éppen az a munka, amit elvégzel azért, hogy megkapd, vagy az az áru, amit odaadsz érte cserébe.

    "Itt van értéke a munkának mert a gép áramot fogyaszt. És számításokat végez = dolgozik"

    Az, hogy áramot fogyaszt, az semmiféle értéket nem képvisel, az, hogy számol, szintén nem, mert nem fizet érte senki. Pontosabban "fizet", de csak értéktelen, kamupénzt, nem létező dolgot.

    My own programming language: http://www.robomax.online

  • robohw

    aktív tag

    válasz haxiboy #29 üzenetére

    "van valamilyen eszközöd (virtuális vagy fizikai) és azért cserébe ellenszolgáltatást kapsz akkor már van értéke."

    Nincs értéke. Akkor volna értéke, ha azért ellenszolgáltatást adnál. A pénz funkciója lényegileg ez. Értékhordozó.
    A pénz azt az értéket közvetíti ami mögötte áll. Már ha van ilyen. Ebben az esetben nincs.

    A pénznek korábban volt aranyfedezete. Ez biztosította a pénz értékét (és értékállóságát). Ma is van fedezete, ez a munka (valamilyen formában). Ez az értékfedezet. A pénznek van egy másik fedezete, ez már nem kötődik értékhez, úgy hívják, bizalmi fedezet. Ez biztosítja a pénz forgathatóságát (már ha van).
    Nos, jelen esetben ennek a virtuális pénznek nincs értékfedezete, de kezd lenni bizalmi fedezete. Ez ott tettenérhető, hogy ti akarjátok, hogy értéke legyen ennek a pénznek, mert elvárásaitok, vágyaitok vannak a pénzzel szemben. Ettől viszont még nem lesz a pénznek értékfedezete, mert nincs mögötte érték. A mérleg serpenyőjének egyikében ott ez a pénz de a másikban nincs semmi. A bányászás nem értékes munka, így nem is ér semmit. Nincs aki fizessen érte, ahogy azért sem fizet senki, hogy te a telked egyik sarkában lévő téglakupacot áthordod a másik sarokra, majd onnan vissza. Ez munkának munka, csak senki számára nem értékes.
    Itt, ha bányászol, akkor a tevékenységed eredményéért cserébe a semmit kapod, az értékfedezet nélküli pénzt. A bizalmi fedezetet meg te ölöd bele és a többi hozzád hasonló, a vágyaival, elvárásaival.

    My own programming language: http://www.robomax.online

  • robohw

    aktív tag

    válasz haxiboy #29 üzenetére

    "Ha most csinálok pár papírdarabot és én annak értéket tulajdonítok (mint ahogy a boltok teszik az ajándék utalványokkal, kuponokkal stb.) annak mivel van több értéke mint ennek?"

    Az általad készített "pénzt" és az ajándékutalványokat azért ne kezeljük egy lapon. :)
    Az általad készített "pénz"-nek semmiféle értéke nem lesz, mert honnan is lenne neki?
    Elvileg lehet értéke, mert ha te igéred, hogy azzal nálad vásárolni lehet, akkor meglesz az értéke, de te meg erre ráfizetsz, tehát te pumpálod majd bele a pénzedbe a fedezetet.

    Az ajándékutalvány értéke megtestesül a pénzben, amit fizettek érte. Az ajándékutalvány lényegében pénzhelyettesítő. Ami annak címlete, annyi pénzt te már kifizettél érte. Vagy valaki más. Ahol azt levásárolhatod, ott a folyamat megfordul. Az utalvány "visszaváltódik" azzá az 5000, 10000 forinttá, amiért korábban meg lett véve.

    A valódi pénz úgy kerül forgalomba, hogy a figura dolgozik, vagy termel valamit és ezért pénzt kap. A munkája ellenértékét. Így ő annak a pénznek, amit felvett, megteremtette a fedezetét. Így fedezetlen pénz nincs forgalomban.
    A bitcoinnál viszont nincs munkával ellentételezve a kibocsátott pénz, így annak valódi értéke sincs.
    Hogy mégis úgy látszik.mintha lenne, annak oka az, hogy a bitcoinokért vannak akik pénzt adnak, jobbára annak reményében, hogy majd idővel a bitcoinért kifizetett pénzük sokszorosát vehetik ki. Ettől azonban még értéke nem lesz a bitcoinnak. A dolog addig fog működni, amíg lesz palimadár, aki a bitcoinért a vételáránál többet hajlandó fizetni. Ha ez el fog érni egy szintet (mintr anno hollandiában a tulipánhagymák esetében is történt) akkor a lufi kidurran és villámgyorsan leereszt, akik meg belefektettek az értéktelen pénzbe, azok majd bukják a befektetéseiket.

    My own programming language: http://www.robomax.online

  • CsabaZz

    tag

    válasz haxiboy #25 üzenetére

    5 dodó, és most ha jól látom 704 dodó. :/

    "[...] Még akkor is, ha a Galaxy Note-tal nem sikerült kategóriát teremteniük." :)

  • #82729984

    törölt tag

    válasz haxiboy #25 üzenetére

    "Itt van értéke a munkának mert a gép áramot fogyaszt."

    Ettől nem lesz értéke, mint ahogy a papírpénznek sem lesz attól értéke hogy a nyomdagép áramot fogyaszt.
    A mondat sokkal inkább úgy lenne helyes, hogy a bitcoinnak költsége van, mert a gép áramot fogyaszt.

    A pénz értéke pedig szimplán annyi, hogy a mögötte álló szervezet (többnyire állam vagy állam csoportosulás) mögé áll, garanciát vállal rá. Amig ezt az emberek és a többi ország ezt elhiszi, és amennyire elhiszi, annyira lesz értéke. Az pedig hogy mennyire hiszik el, az olyanoktól függ mint az ország gazdasági teljesítőképessége, nyersanyagok mennyisége, munkaerő stb.

    Na már most, a fentiből következik, hogy amig a virtuális fizetőeszközök pl. bitcoin mögé nem áll oda egy állam vagy egy kellően nagy gazdasági erővel rendelkező csoportosulás (pl. egy bank vagy egy pénzügyi alap), addig annak nincs értéke.
    Egész pontosan annyi értéke van, amennyi hülyét lehet találni aki értékesnek gondolja. De hosszabb távon, ha nem áll mögé egy állam, akkor össze fog dőlni. Kb. olyan mint a piramisjáték, ott is van értéke a beszálló csomagnak, meg a papirfecnire irt igérvényeknek is (questor), amig van elég hülye aki beszálljon, de ha elfogynak akkor hirtelen dől össze az egész, és pont annyit ér a kockás papírra irt igérvény, mint amennyibe a kockás papir ér.

  • #06658560

    törölt tag

    válasz haxiboy #84 üzenetére

    Nem egészen. Jogorvoslatod van. Minimum a bankkal szemben. A jogi szabályozáson kívül eső kriptopénzekkel viszont nincs.

  • dabadab

    titán

    válasz haxiboy #86 üzenetére

    "Pont a bank mondta el, hogy ha a név stimmel, és a számlaszám is akkor nem tudnak mit tenni, maximum ha jogi útra viszi az ember."

    Ha ellopnak a számlámról pár milliót, akkor teljesen nyilvánvaló, hogy abból jogi út lesz és a bank akcióba lendül. Ehhez képest volt olyan, hogy valakinek 25k BC-jét nyúlták le egy betöréssel, aztán utána csak annyit tudott tenni, hogy bánatosan pislogott.

    DRM is theft

  • robohw

    aktív tag

    válasz haxiboy #113 üzenetére

    "Ahhoz hogy manipuláld a rendszert olyan nagy számítási kapacitás kell "

    Nem feltétlenül szükséges számítási kapacitás. Más módon is lehet manipulálni a rendszert. Az egyik: Elég ha a forgalomban levő BTC kb. 10-15 %-ával rendelkezik valaki, vagy ha többekkel együtt ad-hoc érdekközösséget alkotva el tudja érni a kb. 10-15 %-ot. Ekkor már pusztán kamu tranzakciókkal befolyásolni tudják az árfolyamot.
    Szerintem egyébként ez már most is megtörténik. Nincs bizonyítékom, csak puszta feltevés, de ennek ellenkezőjét sem igazolta még senki.

    My own programming language: http://www.robomax.online

Új hozzászólás Aktív témák