Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #16820480

    törölt tag

    válasz tkazmer #47 üzenetére

    annak mi értelme van, hogy bemagolsz egy Petőfi verset? szerintem semmi gyakorlati haszna nincs, pedig az általános műveltséghet hozzátartozik, hogy tudjál legalább egy verset idézni tőle.

    a kézírás ennél sokkal hasznosabb dolog. ahogy a fejszámolásnak is van értelme, még a számológépek megjelenése után is. ahogy a személyes találkozóknak van jelentősége a videótelefonálás megjelenése után is. és így tovább.

  • Doom

    aktív tag

    válasz tkazmer #50 üzenetére

    Tessék:

    bevásárlócetli
    jegyzetelés
    űrlap kitöltése (szerződés, csekk mittomén)
    aláírás
    tornásztatja az agyat

    Egyébként meg az életben bármikor szükség lehet rá. Te nem néznél furcsán, ha a sorban előtted álló elé tolnának egy űrlapot, hogy töltse ki, és bambán nézne, mert nem tud írni?
    És ne mondd, hogy majd gépen kitölti, mert messze nem tart még ott a világ. És személy szerint nem is akarom megérni, amikor ide eljut.

    bambano #41: az oroszoknak és pl. Azerbajdzsánnak is sok van, és hol vannak... szóval önmagában azért ez nem minden...

    [ Szerkesztve ]

  • luciferc

    őstag

    válasz tkazmer #50 üzenetére

    A kézzel írás egy hitetetlenül összetett agyi folyamat. Legalább olyan fontos az egy fejlesztése szempontjából, mint a versmagolás (sőt, szerintem fontosabb), és nagyon fontos az agy folyamatos karbantartása szempontjából is. Egyenletrendszereket sem azért kell megoldani, mert az milyen hasznos lesz neked úgy konkrétan, hanem azért, mert fejleszti az agyad. Nagyon sajnálatos, hogy a diákok körében elterjedt a "mire jó ez nekem kézzelfoghatóan a későbbi életemben" típusú agyatlan gondolkodás és képtelenek felfogni, hogy a konkrét tudás pillanatok alatt el tud avulni, de a képességek megmaradnak, ezért azokat is fejleszteni kell, persze ehhez kell némi alaptudás (ami mellesleg nem is fog elavulni). Azt látni, hogy a többség konkrét esetekben ész nélkül használható tudást szeretne megkapni mondjuk az egyetemen. Csak ezt úgy hívják, hogy betanított szakmunka.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tkazmer #61 üzenetére

    Annyival egészíteném ki azt amit írtál most (s amivel 100%-ban egyetértek), hogy senki sem mondta azt, hogy ezentúl ne tanítsunk kézírást. Dehogynem, tanítsunk általános iskolában. De ha a gyerek elért odáig, hogy a kézírása olvasható, akkor teljesen felesleges tovább erőltetni. Főleg, hogy gyakorlatilag a felnőttek jó részének a kézírása olvashatatlan sokszor még saját maga számára is (most 40-50+ korosztályról is beszélek, tehát akik még nem is kerültek kapcsolatban sem számítógéppel iskolában, így nem lehet arra fogni).
    Ami példákat hoztak, azokra bőven elég lenne 8 évi kézírás oktatás (talán 4 is, de menjünk biztosra), ellenben nagyon jó lenne valamilyen szintű gépírás oktatás, vagy legalább billentyűzettel való ismerkedés, mert rossz látni, amikor egyesek egy ujjal fél órákat pötyögnek mire egy sort leírnak.
    Valaki hozta a fejszámolást, de mint ellenpélda, hogy az is jó dolog... de ha belegondol az ember, fejszámolást is csak addig tanítják, amíg pár kisjegyű számot össze nem tud adni az ember. Gimnáziumtól felfelé már gyakorlatilag végig számológéppel számolnak a diákok, s értelmetlen is lenne bonyolult számításokat fejben (vagy papíron) kiszámoltatni. Ehhez hasonlóan írásból is elég az alapok, nem kell hogy úgy írjon mindenki, mint a középkorban a kódexmásoló szerzetesek.

  • luciferc

    őstag

    válasz tkazmer #62 üzenetére

    Az a gond, hogy egyáltalán nem sikerült megértened amit írtam, ugyanis nem, nem vezethető le a te általad levezethetőnek vélt dolog. Egyenleteket ugyanis azért oldunk meg, meg azok megoldása nagymértékben fejleszti és serkenti az agyat, pl a logikai képességeket, az összetett gondolkodást. Ahogy a szöveg megalkotása is. Ugyanis ez analóg az egyenlet megoldással, nem pedig az általad analógnak vél kézzel írás!. Érted a különbséget? Ízlelgesd kicsit: szöveget alkotok, kézzel leírok valamit. Na? Kézzel másolhatsz is valamit, akkor is fejleszti az agyadnak pl a kéz koordinációjáért felelős részeit. Amúgy miért is kellene azon gondolkodni, hogy a 8-ast hogy írod le? Szerinted csak akkor dolgozik és fejlődik az agyad, amikor tudatosan gondolsz valamire? Mielőtt nekiállsz megváltani a világot, olvasgass egy kicsit az agy működéséről. Csak ismeretterjesztő szinten, de szakemberektől. Amúgy a második bekezdésed is a totális meg nem értésről árulkodik.
    De ha már ennyire a digitális kor gyermeke vagy, akkor válaszolhatsz a korábbi kérdésemre. Hogy szeretnél kemény számítási zh-t írni számítógépen? Miben írnád a képleteket, amik ott, prompt születnek, miközben agyalsz, hogyan is kellene megoldani a feladatot? Word? Hát, nem valami produktív, bár legalább rögtön átlátható. Latex? Piszok gyorsan tudok én is képletet szedni benne, viszont szerinted alkalmas arra, hogy már megoldás közben abba írj? Na melyik? Vagy mi más? Komolyan nagyon érdekel, hogy mi a kézzel számolás (ami közben sokszor sokat kell írni is az indoklások miatt) alternatívája, amikor új dolgokat alkot az ember, és nem jól begyakorolt dolgokat csinál gyakorlatilag betanított szellemi szakmunkásként.

  • CsíkosMókus

    aktív tag

    válasz tkazmer #63 üzenetére

    külalak, olvashatóság szempontjából - ami talán az egyik legfontosabb kérdés egy kommunikációs megoldás esetében - kijelenthető, hogy a géppel történő írás a kézírás rovására megy

    ebben egészen biztosnak tetszik lenni?

  • luciferc

    őstag

    válasz tkazmer #70 üzenetére

    Már ne is haragudj, de politikus vagy bulvár újságíró vagy? Igyekezz nem kiemelni máskor egy mondat egy részét, és akkor lesz miről beszélgetni.

    Az inkriminált mondat, kiemelve amit kihagytál:
    Komolyan nagyon érdekel, hogy mi a kézzel számolás (ami közben sokszor sokat kell írni is az indoklások miatt) alternatívája, amikor új dolgokat alkot az ember, és nem jól begyakorolt dolgokat csinál gyakorlatilag betanított szellemi szakmunkásként.

    Az általad írtak ugye mind kiváló példák a kézzel számolásra... De ha mondjuk statikust írtál volna. A statikusok egy része kisebb méretezéseket még mindig kézzel ír le, mert átlátható a saját számára is, és más számára is, és sokkal gyorsabb. Vagy az a programozó, aki a statikai számítási képleteket beprogramozta, hogyan is fogja azokat ellenőrizni. Jé, részben papíron. Azt a kutyafáját. Mellesleg a kézírással kapcsolatban grafikust emlegetni szintén zseniális. De ha már grafikus, akkor papír ceruza helyett digitális rajztábla... Apám, hogy te mennyire átlátod a dolgokat. Fel sem fogod, hogy a tevékenység még alapvetően ugyanaz, ha a használt eszköz más is?

    a 4 dolog közül a fogalmazás és a megoldás elkészítése az, ami a leginkább agyi munkát igényel; ezek szükségességét pedig senki sem vitatja.
    Látom még mindig nem érted. Amikor focizol, akkor sem agyalsz azon a szövegalkotáshoz, vagy egyenlet megoldáshoz haszonló módon, hogy hova passzolj, az agyad mégis dolgozik, kőkeményen. El nem lehet vitatni, hogy bizonyos agyi területeket ezáltal jelentősen fejleszt a foci (vagy bármilyen más játék). Ugyanígy van a kézírással is. Hogyan is döntöd el mikor dolgozik keményebben az agyad? Én ilyet nem mernék egyik irányban sem kijelenteni, de te biztos olvastál már ilyen kutatásokról, ahol az agy munkáját számszerűsítették egyes tevékenységekre, és az egyik több munkát igényelt. Nem lehet, hogy csak más jellegű munkát, és te az egyiket többnek érzed...

    mod: amúgy ha már építészt emlegettél, szerinted miért van szabadkézi rajz alkalmassági az építész felvételin? Hiszen vannak csodás cad programok, meg photoshop, meg kutyafüle. Aztán mégis. A sok maradi vén trotty, mi? Vagy mégsem olyan hülyék és van értelme?

    [ Szerkesztve ]

  • sghc_toma

    senior tag

    válasz tkazmer #70 üzenetére

    ... amikor egy programozó leprogramoz egy programot, azt nem írja le előtte kézzel ...
    haat, lehet, hogy egyedul vagyok ezzel (nem hiszem), de nekem mindig ott a papir es a toll programozas kozben.. sokkal hatekonyabban tudok atgondolni egy problemat, ha jegyzetelek rola..

    in asm we trust

  • CsíkosMókus

    aktív tag

    válasz tkazmer #70 üzenetére

    külalak, olvashatóság szempontjából - ami talán az egyik legfontosabb kérdés egy kommunikációs megoldás esetében - kijelenthető, hogy a géppel történő írás a kézírás rovására megy

    külalak és olvashatóság szempontjából a géppel írás a kézírás rovására megy?
    arra gondolsz, hogy a kézírás nem lesz olyan szép ha mindent géppel írunk, vagy arra, hogy rosszabbul olvasható a géppel írt szöveg a kézzel írtnál?
    ha utóbbi van, akkor azzal nagyon nem értek egyet :) de nyilván az első változatra gondoltál

  • Doom

    aktív tag

    válasz tkazmer #61 üzenetére

    Csak néhány példát leírtam, ami épp eszembe jutott, és amely esetekben jól jöhet, de te persze mindegyiket meg bírtad fikázni, hogy van alternatívája, vagy szóra sem érdemes. Egyébként nem mondtam, hogy ezeket csak így lehet megoldani, de ha épp nincs kéznél a laptopom, vagy lemerült, vagy épp nincs rá pénzem stb, akkor pl. jól jöhet, hogy tudok írni.
    Nagyon lovagolsz ezen a 12 éven, de szerintem írni nem 12 éven át tanítanak, hanem mondjuk 4 éven át, utána már csak alkalmazom, legalábbis nálam így volt.
    Az aláírással nem vicceltem, nem tudom, mi a vicc ebben. A mai világban az azonosítás egyik fő formája, és tudni kell írni hozzá.
    A kézírásnál a mozgáskoordinációd is fejlődik ám, amit szintén az agy végez. Nyilván ez a billentyűleütéseknél is így van, de korántsem olyan finoman, mint az írásnál. Szerinted egyébként a tesiórákat is töröljük el, mert úgyse fog a gyerek bukfencezni, kézenállni, talajtornázni stb? Aztán majd csak nézünk, hogy jön a sok gerincferdüléses meg minden bajjal küzdő gyerek, aki a busz után se tud futni, és egy emeletet se bír gyalog menni. De persze felesleges, mert jön a következő busz, illetve van lift.
    Igen, valóban a jövő úgy tűnik, afelé megy, hogy olyanok legyünk, mint a Wall-E-ben. Semmit nem csinálunk, még a gondolkodást is lassan gépek végzik helyettünk. Szerinted ez rendben van, szerintem szörnyű, és ez az, amit nem akarok megélni. Félreértés ne essék, nem vagyok a haladás ellen, én is használok egy csomó szolgáltatást az új technikai vívmányok közül (és szeretem is használni őket, hiszen tényleg vannak előnyei), de azért nem kellene túlzásokba esni, és elveszni, ha nincs számítógép a közelünkben. Nem viccből állok sorba se, és töltöm ki az esetleges űrlapokat, hanem mert szükség van rá, így működünk jelenleg.
    De elgondolkodtam - igazából nem izgat, hogy egyesek mit művelnek a saját agyukkal, felőlem el is sorvaszthatják. De szerintem elgondolkodtató az is, hogy állítólag agyi kapacitásunk 10%-át se használjuk ki.

Új hozzászólás Aktív témák