Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    Először furcsálltam, hogy Vista, amivel hivatalosan ugye 2011 vége óta nem is lehetne előtelepített gépeket forgalmazni —► [link]. Aztán egy másik cikkből kiderült, hogy ez már egy 8 (!) éves eset és azóta próbálja bizonygatni a tag az igazát... Ha pontos a megfogalmazás, akkor ráadásul az is kicsit fura, hogy majd 82%-os visszatérítést követelt a teljes vételárból az előtelepített OS miatt...Annyit pedig maga a rendszer nyilván nem ért. Illetve korrekt módon felajánlotta neki a gyártó a teljes áron történő visszavásárlást, de az nem felelt ám meg, inkább a többszöröse kellett...
    Másrészt, ha valaki laptopot vesz, akkor előtte az a minimum, hogy tájékozódik annak alapvető paramétereiről. Nehéz elhinni, hogy nem volt sehol feltüntetve az előtelepített OS. Ha pedig annak tudatában vette meg, akkor mi alapon reklamál? Ennyi erővel veszek egy laptopot, de van otthon notvinyó, RAM, akkor majd annak az árát visszakérem, mert csak...?

    Amúgy meg nem meglepő, hogy a gyártók a felhasználói igényekhez igazítják a kínálatot. Ha a usereknek eleve kényelmes az előtelepített és beállított OS, akkor nyilván ennek megfelelően fogják kivitelezni a gépeket. Illetve, ha a többség igénye a Windows, akkor érthető, ha arra gyúrnak a gyártók is.

    Akinek más OS kell, az azért találhat gépet FreeDOS kivitelben is és majd felrak magának olyan rendszert, amilyet akar. De, ha épp előtelepítettet vesz, akkor is ott van a dual-boot lehetősége. Manapság pedig már a sokat emlegetett Secure Boot sem feltétlen probléma. Kikapcsolható, illetve a legtöbb (népszerű) Linux disztrónak is van már digitális aláírása. Amúgy, ha már Linux, akkor szinte minden előtelepített gépen az uborkát erőltetik a jó kis junitivel....Értem én, hogy az a nagy név, meg támogatás stb. + jó OS a maga nemében, de az az asztali felület egyszerűn nem minden usernek való, az a helyzet. A legtöbb felhasználó a klasszikus desktop elrendezéshez van szokva és szerencsésebb lenne pl. egy Mint Cinnamon. De, mivel előbbit erőltetik, ne csodálkozzanak rajta, ha nem feltétlen lesz a nép kedvence és utána egyből Windowst rak(at)nak rá. Sőt, lehet egy Linux user is inkább másik disztrót.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hcl #190 üzenetére

    Mért, más fizetős szoftverek gyártói talán tesznek ellene valamit...??
    Nagyon jól tudják, hogy nem sok értelme lenne, mert egyrészt a home userekből úgysincs akkora bevétel (max. pl. előtelepített gépek) és szankciókkal nem is nagyon tudnák behajtani rajtuk a büntetést. Illetve, ha szigorítanak is, utána vsz csinálnak rá az "illetékesek" másik crack-et, aztán kész. Másrészt legalább ezáltal is népszerűsödik a termékük, ami ha jól tudom még nem törvénybe ütköző. De persze valami okoska majd nekiáll emiatt is perelni, aztán vsz úgy felsül, mint most a másik okoska... Nem mellesleg az valahol az egyes konkurens gyártók sara is, ha nem tudják a terméküket kellően népszerűsíteni és felkelteni a felhasználók figyelmét...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dr. Akula #205 üzenetére

    Korábban itt a fórumon is voltak erről cikkek —► [link], [link] + [link].
    Viszont egy OEM licence már kicsit macerásabb eset, de ezen cikk alapján az is megoldható a megfelelő formában. Persze, azóta lehet volt itt-ott változás.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz azbest #207 üzenetére

    Még szerencse, hogy nem az okoskák döntik el az ilyen dolgokat, hanem maga az EU is más állásponton van. És, ha egyszer ők meghoztak egy ilyen határozatot, akkor az van és kész. Nem mellesleg leírják egy csomó helyen, hogy a vásárlóknak általában igénye az előtelepített OS. De majd rakják eléjük az "üres" free izét, meg az uborkát, mert az mennyivel jobb ám mindenkinek... Akik meg utólag oldják meg az OS-t, azoknak a többsége általában a kerülőutat választja, ami megint hű de frankó...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dr. Akula #214 üzenetére

    Igen, azt írtam is, hogy OEM esetén macerásabb a dolog és az ilyen kijelentéseknél a technikai kivitelezést már nem feltétlen gondolják át minden esetben a legalaposabban. Bár a Win8-nál ott van pl. a PUL, ami OEM esetén is átvihető másik gépre ezen leírás alapján:

    "Átvihetem a szoftvert egy másik számítógépre, illetve átruházhatom egy másik felhasználóra?.

    A szoftvert átviheti az Ön egy saját másik számítógépére. A szoftvert (a licenccel együtt) átviheti valaki más számítógépére, feltéve, hogy a) Ön a szoftver első licencelt felhasználója és b) az új felhasználó elfogadja jelen szerződés feltételeit. Az átruházáshoz át kell adnia az eredeti adathordozót, az eredetiséget igazoló tanúsítványt („Certificate of Authenticity” vagy „COA”), a termékkulcsot és a beszerzés igazolását közvetlenül a másik személynek; Ön a szoftver egyetlen példányát sem tarthatja meg. Az átruházáshoz felhasználhatja a megengedett módon készített biztonsági másolatot, illetve azt az eredeti adathordozót, amelyen a szoftvert beszerezte. Amikor a szoftvert átviszi egy új számítógépre, a szoftvert le kell törölnie a korábbi számítógépről. A szoftvert Ön nem viheti át azzal a céllal, hogy licenceket osszon meg számítógépek között. Get Genuine Windows szoftvert, Pro Pack vagy Media Center Pack szoftvert Ön kizárólag a licencelt számítógéppel együtt ruházhat át. "

    Aztán, hogy pl. a Win10-nél ez megmaradt-e, azt már hirtelen nem tudom, de upgrade-nél amúgy öröklődik.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #35193216 #232 üzenetére

    Azt úgy látszik nem akaródzik egyeseknek megérteni, hogy a többség igénye az előtelepített gép, amire a bizottság is hivatkozott. És a többség igénye ilyen téren általában a Windows. Szerintük nem így van, illetve adott esetben vegye meg hozzá külön mindenki az említett OS-t és telepítse fel maga, pakolja fel a drivereket és mindent állítson be...vagy netán az "ügyeskedésre" buzdítanák őket. Ja, és szerintük kb. nem lehet egyáltalán FreeDOS-os gépet sem kapni, ha valaki (nem a többség) biztosan más OS-t szeretne használni. Illetve, aki utóbbi kategóriába tartozik, annak még ok, mert spórolhat pár tízest, de a többségnek nyilván kéne rá az amúgy fizetős rendszer. És ugye szerintük milyen izék a gyártók, hogy a többség igényeihez alkalmazkodnak.

    Aki nem így gondolja, az már biztos...inkább nem írom le...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz azbest #235 üzenetére

    Akár lehetne ezt is, de másrészről mégis kifogásolható. Ha már nem adnak teljes verziót, akkor bele lehetne kötni, hogy mégis mi alapon az A oprendszert "promózzák" és mért nem a B/C/D-t? Ennyi erővel belerakhatnának valami szimpla OS választó xart is. Na persze, lehetne rá hivatkozni a korábbival, hogy az A-ra van igény, de akkor is.

    "de a kisebbségnek igenis joga van úgy gépet venni, hogy az nem windowsos."

    Tud venni, mert azért akad a kínálatban. Viszont a gyártók a többség igényeit veszik figyelembe és ehhez alkalmazkodni kell előbbi rétegnek is. Másrészt meg ugye kár feszegetni, mert az EU is már döntött. Valamint az igaz, hogy ott van az ár, de technikai akadálya manapság általában nincsen, hogy más OS-t telepítsen rá, akinek egyáltalán nem kell a W.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz sh4d0w #245 üzenetére

    Mint az idézett részben is utalva volt rá, illetve fentebb feszegetve, más OS alatt nem Windows értendő. Az viszont igaz, hogy a 7-esnél előfordulhatnak problémák, bár volt akinek sikerült az új Skylake alapra is feltelepíteni. De, mivel viszonylag régi, eleve lehetnek vele egyéb gondok is, mint pl. USB 3.0 / UEFI telepítés, driveres támogatás hiánya stb. Ennyi erővel lehetne pampogni, hogy mért nem megy az új laptopon az XP, mért nincs hozzá driver... Az viszont érthető, ha a gyártók nem akarnak a teljes termékpalettán egy egynéhány éves régi OS-t a végtelenségig támogatni, pláne hogy azóta kijött több újabb verzió is.

    (#249) Ku'leth: kikapcsolható, illetve már a mai Linuxoknak is van digitális aláírása.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ku'leth #252 üzenetére

    Hát én ilyenbe az újabb rendszereknél még nem nagyon futottam bele, pedig pont a multiboot megoldás híve vagyok. Olyan laptopon is próbáltam, ahol valami "egyszerűsített" UEFI van, amiben ugyan van Secure Boot opció, de enabled értékkel és inaktív az állítgatása. Az olyan rendszereket, amiknek vsz nincs digitális aláírása, be sem engedi bootolni, kapásból letiltja SB hibaüzenettel. De pl. Win8.1/10, illetve újabb Ubuntu / Linux Mint stb. simán ment rajta és lehet őket egymás mellé rakosgatni. Ahol meg eleve full kikapcsolható, ott még kevésbé látom akadályát más OS-nek.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz sh4d0w #254 üzenetére

    Nem mondod, még én linkeltem korábban ezt az oldalt...? :D Igaz, a Professional még év végéig forgalmazható, de az új laptopoknál már egy ideje nem nagyon látni 7-essel előtelepített. Olvastam a másik cikket, de azért van különbség az egyáltalán nem, meg a felmegy valahogy között.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ku'leth #258 üzenetére

    Előfordulhat akár ilyen is, de azért általánosítva kijelenteni kicsit túlzás. Ha csak az itteni fórumot nézzük, az sem azzal van tele, hogy előtelepített és / vagy Secure Boot opciót tartalmazó gépre senki ne tudna egyáltalán másik OS-t felrakni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bambano #270 üzenetére

    Ja, jogszabály, pont most hoztak döntést és nem a felperes javára...erről ennyit. Aki persze pereskedhet tovább, ha 8 év nem volt elég, de vsz szintén elbukja majd.

    Meg mondjuk az is érdekes, hogy megy a sírás az "üres" gépek után, de az úgy nyilván nem igen használható és eleve kell rá OS. Ott meg ismételtem visszakanyarodunk a Windowshoz, mivel a nagy többség úgyis azt rak rá. Amit, ha külön vesz meg, nem feltétlen jön ki kedvezőbben. Persze ott van a "másik" megoldás, de az meg... Aztán előtelepítve van még a harmadik opció, az U betűs csoda. Ami viszont ezen rendszerek kedvelőit is megosztja. Sőt, ennyi erővel akár azért is pampoghatna valaki, hogy utóbbiakból nincs másfajta OS előtelepített formában.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bambano #272 üzenetére

    Tehát, ha egyeseknek nem tetsző döntést hoznak, akkor már mindjárt idióták. Mellesleg nem mintha előbbiek jobban értenének náluk ehhez, bármi jogi képzettségük és rálátásuk lenne, ami felhatalmazná őket ez ügyben okoskodni. Bezzeg, ha az ügynek ellenkező kimenetele lett volna, akkor menne a tapsikolás és nem tennének ilyen-olyan megjegyzéseket...

    Az azért nem feltétlen igaz, hogy nem teheti meg, mert azért akad FreeDOS-os gép a kínálatban itthon és külföldön is egyaránt, meg ha kisebb arányban is. Valamint pár spéci esetet leszámítva, általában különösebb technikai akadálya sem nagyon szokott lenni, hogy helyette / mellé másik OS-t telepítsen valaki.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bambano #274 üzenetére

    Értem, tehát egyesek kívülállóként megkérdőjelezik egy ilyen volumenű bíróság döntését, hozzáértését és cifra jelzőkkel illetik. Csak az a helyzet, hogy ők és a hasonló szervek döntik el, mi törvényes és mi nem, nem pedig az átlagember. Akiknek nem tetszik a rendszer, lehet menni a kollégája mintájára, de vsz esetükben is évekig el fog húzódni és hasonló eredménnyel zárul majd.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz attila9988 #275 üzenetére

    Csak azt felejted el, hogy a vásárlók többségének ez valamilyen szinten igénye, mert eleve azt akarja használni. A gyártók pedig ennek megfelelően alakítják a kínálatot és a bíróság is figyelembe vette ezeket a döntésnél. De még ezen cikk is említi pl. ezt:
    "Ez nem mindenhol van így, például Nyugat-Európában és Észak-Amerikában az előtelepített Windowst nem tartalmazó eszközöket kerülik a fogyasztók."

    Az pedig, hogy egyáltalán nincs mód sehol OS-t nem tartalmazó gépet venni, megint nem feltétlen igaz. Ezt fentebb többen említették, voltak, akik még linkeltek is opciókat. Sőt, a döntés alapján még csak nem is kötelező a gyártóknak (mindegyik modellnél) ilyen lehetőséget biztosítani:

    "a bíróság kimondta, hogy nem illegális úgy operációs rendszerrel előtelepített számítógépet árusítani, hogy közben a gyártó vagy forgalmazó nem kínálja ugyanazt a hardvert OS nélkül is"

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz attila9988 #279 üzenetére

    Azt nem érted meg, hogy üresen a vásárlók egy (jelentős) részének nem feltétlen kell és, ha már rákölt x összeget, akkor némi pluszért cserébe legyen minden egyben. Legyártanának minden modellből fele-fele arányban rendszert tartalmazó / nem tartalmazó típust, de ha utóbbi csak keveseknek kell, akkor ott marad a nyakukon. Mert egy dolog az összköltségből pár tízezer spórolása, de nem fogja mindenki maga feltelepíteni és beállítani az OS-t. Megint nem feltétlen fog ezért szakemberhez futkosni és annak fizetni, mert épp nincs a közelben olyan ismerős, aki ingyen megcsinálja neki.

    Amúgy nyilván vili, amire gondolsz, de ha nem nagyon van rá esély, hogy megvalósuljon, akkor felesleges ragozni. Engem speciel nem különösebben érint negatívan, mert a többséghez tartozom és inkább preferálom az előtelepített rendszert. Illetve úgyis általában több OS lesz minden gépen, szóval nem baj, ha egy alapból már le van tudva. Hogy egyeseket zavar, illetve minden zavar, ami az említett céggel kapcsolatos, az nyilván nem meglepő...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bambano #283 üzenetére

    Azért tudjuk, hogy ez így túlzás...Mellesleg az új gépeknél már eleve a BIOS/UEFI-be van égetve a kulcs. Illetve egy ilyen azon a tényen nem változtat, ami a mostani cikk eredménye, illetve a vásárlók döntése és szokása.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz attila9988 #287 üzenetére

    Attól, hogy technikailag nem a vásárlók a kivitelezők, még azért ők döntik el, hogy mit szeretnének venni. A kereslethez pedig igazodni fognak a gyártók is kínálat terén. Ha épp másra lenne igény, akkor azt nyomatnák.

    Ott van még az almás noti saját rendszerrel és a keresőcég megoldása, aminél az OS mára többféle gyártó vasán is elérhető. Viszont ezek mondhatni eleve függetlenek, mert csak a saját rendszerükkel előtelepített változat van belőlük. Ami lehet ingyenes, de más opció nincsen. Illetve lehet amcsiban mindkettő népszerű, de globális szinten előbbi is csak egy tízest hasított tavaly. A másik nem tudom hol tart, de globálisan vsz az sem hozza azokat az arányokat, amiket odahaza. Szóval mondhatni a "normál" laptopokat veszik a legtöbben, amiknél aztán baromi nagy piackorlátozás lehet a sokat emlegetett rendszer, ha a létező 3 opcióból valójában 2 eleve nem mindenkinek az...A FreeDOS önmagában nem sokat ér, az U betűs csodára meg nem hinném, hogy akkora tömegigény lenne azzal a felülettel. Igaz, előbbinél lehet egy kis zsetont spórolni, de végül úgyis az a bizonyos rendszer kerül majd rá...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz attila9988 #292 üzenetére

    A gyártók rendszerint a felhasználói igényeknek megfelelően igyekeznek alakítani a kínálatot. Azt már ne akarjuk bemesélni, hogy az említett oprendszerre és laptop kivitelre ez nem igaz. Akinek nem kell, nem akar +ba fizetni, az azért találhat a kínálatban rendszer nélküli modelleket, vagy akár tud venni almát, cbookot. De azon ne csodálkozzon, ha előbbinél nem lesz minden típusból olyan kivitelű, mert - pl. a korábbi cikk alapján is - azokat épp kerüli a vásárlók egy része. Továbbá, ha egy EU hozott egy olyan döntést, ami alapján nem kötelező, akkor totál felesleges pampogni. Ha nem tetszik, akkor nem másokat kell itt traktálni ezzel, hanem lehet követni a cikk alapjául szolgáló példát, ami vsz hasonló eredménnyel zárul majd...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz attila9988 #304 üzenetére

    És mit gondolunk, hogy majd a notebook gyártók egy vásárló egyedi igényeihez fogják igazítani a teljes kínálatot? Úgy, hogy éppen nem keveseknek megfelel az előtelepített változat, illetve kifejezetten azt keresik az adott rendszerrel? Valamint más többször linkelte már ezt a hazai oldalt, ahol azért lehet válogatni. De persze nem, nem felel ám meg egyik sem...hát akkor nem veszel laptopot, aztán kész. Majd össze lehet kukázni valahonnan alkatrészekként, aztán akkor mindenki olyat pakol össze magának, amilyet akar. Na meg a gyártók nem fognak ám kétségbe esni 1 vásárló, illetve egy vélhetően szűkebb réteg hőbörgése miatt...pláne, hogy még a törvény sem kötelezi őket erre.

    Valamint azt sem értem, hogy egy ilyen ügyet, ami már eleve mondhatni lefutott, minek feleslegesen ragozni? Az adott tag a 8 év alatt - gondolom többször fellebbezve - nem tudott eredményeket elérni. Vagyis az illetékes szervek rendre nem adtak neki ezen kérdésben igazat. Szóval lehet itt mantrázni a monopólium, árukapcsolás, piactorzítás stb. dolgokat, csak éppen totál feleslegesen... Illetve ennyi erővel mások véleményét sem nagyon kéne azért echte leszólni, mert igazából nincs nagyon mire építeni, ha az illetékesek is máshogyan gondolják.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz attila9988 #324 üzenetére

    Mért, mi a vásárló érdeke, vagy igénye...?

    Speciel megveszi a gépet előtelepítetten és általában W-vel. Megveszi FreeDOS kivitelben ás általában W-t rak rá. Megveszi Linuxszal (Ubuntu / Linpus) előtelepítve és utána megint általában W-t rak rá. Mert mondjuk ezen kettő nem feltétlen a népnek való, de ugye echte csak ezeket erőltetik. Így pedig lehet elmegy az átlag user kedve attól, hogy esetleg másik disztrót is kipróbáljon, mert az egészet ezekkel azonosítják. Aztán vehet a vásárló még MacBook | Chromebook vasakat is, ha akar. Szóval kár mantrázni a szokásosat, az a helyzet, hogy az emberek azért tudnak dönteni, ha akarnak, illetve már döntöttek.

    "Mostantól pedig törvényesen teszik ezt" + "hiszen most már nincs mit tenni"

    Akkor nem lenne muszáj bizonygatni a nem létező igazat és másokat traktálni vele...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Apollyon #343 üzenetére

    Mért, talán más veszi meg helyettük az adott felszereltségű laptopot, vagy más veszi hozzá az OS-t, netán más szól az ismerősnek, hogy "azt" rakjon rá? Értem mire vonatkozott, de azért van itt más is, nemcsak az.

  • King Unique

    titán

    válasz CPT.Pirk #346 üzenetére

    Akár, de amúgy lehetne azt is mondani, hogy eleve nem mindenki menne át a válogatón, ha eljutna odáig. De lehet éppen nem is mindenki akarna új baráti körbe tartozni, ha megfelel neki a meglévő.

  • King Unique

    titán

    válasz Apollyon #348 üzenetére

    Annak idején más is megtehette volna, hogy népszerűsíti a szoftvereit és beviszi az említett helyekre. Ha nem tették, vagy nem volt meg hozzá a kellő erőforrásuk, az már az ő problémájuk...nem kell mindent másra fogni. Valamint a felhasználóknak nem feladata minden egyes alternatívát A-tól Z-ig ismerni és felkutatni. Az már az adott szoftver fejlesztőinek / gyártójának a feladata lenne, hogy kellő marketinget és egyebeket biztosítson ennek érdekében. Ha ezt nem teszik meg, akkor megint nem kell meglepődni, ha alapból ismeretlen és kevésbé népszerű a userek körében, vagy akár éppen az oktatásban.
    Az almás termékeket általában (hallomásból) ismerik az emberek, sokak személyeben az a király, azt a best of. Viszont azzal is tisztában vannak, hogy nem feltétlen mindenki engedheti meg magának. Sok iskolában, ahol még a régi gépeket sem tudják lecserélni újra, nem meglepő, ha nincsenek mindenhol az említett megoldások. Illetve ott az OS ugye a hardverrel együtt van.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #35193216 #351 üzenetére

    Szerinted azt figyelmen kívül lehet hagyni ennyi év után, hogy a sokat emlegetett cég szoftverei (A) desktopon mennyire elterjedtek, ami nyilván kihat a munkahelyeken lévő szoftveres környezetre is?
    Mert szerintem nem, illetve ez nem úgy megy, hogy egyet csettintenek, aztán elkezdenek mindenhol hirtelen kizárólagos alapon B szoftvereket oktatni + használni. Egy A + B megoldás már inkább logikusabb. Viszont az már más dolog, hogy az adott oktatási intézményeknél melyiket preferálják, illetve van-e lehetőség mindkettő párhuzamos oktatására. Ha éppen nincs, akkor azon sem kell annyira meglepődni. Illetve, ha A és B egyformán elterjedt lenne, vagy éppen mindenhol kedvére válogathatna a leendő dolgozó, hogy milyen szoftvereket akar használni, majd akkor lehetne jobban feszegetni a dolgot.

    Ez a, csak a használatát, meg a logikáját tanítsák meg, megint... én még nem nagyon láttam e témában olyan tankönyvet, ami ne egy adott szoftver alapján mutatta volna be a használatot. A gyakorlati oktatásnál szintén egy adott programon mutatják be a dolgokat. Nem igazán van olyan, hogy mindentől független általános szövegszerkesztés. Az egyes programok között meg ugye lehetnek különbségek felhasználói felület, illetve menürendszer, valamint használat stb. tekintetében.

    Az adófizetős érvelés meg kicsit gyenge, mert pl. az O365 globálisan full ingyenes az oktatási intézmények és a diákok számára. A többi, pl. a DS már lehet nem. De nem hiszem, hogy pl. a szülők - akik maguk is adófizetők - annyira háborognának azon, hogy az iskola ingyen biztosítja a gyerekük számára azokat a szoftvereket, amiket általában a tanulmányaik során, illetve majd később is használni fognak. Sokaknak jól jön és örülnek neki, hogy akár otthonra is legálisan és ingyen megkapják a fizetős operációs rendszert és az irodai szoftvert. Azt meg ne ragozzuk...inkább menne el egy része pl. az iskolák (gépparkjának) fejlesztésére és az IT-s képzés támogatására.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Apollyon #376 üzenetére

    Ebben ugyan mi az?
    Amit az iménti 2 hozzászólásban próbáltam kulturáltan megfogalmazni, az pusztán a tények és a valós helyzet ismertetése volt. Netán egyik-másikat meg tudod cáfolni, konkrét adatokkal alátámasztani az ellenkezőjét? Szerintem nem feltétlen.

    Meg ez az ingyenes szoftver, nem kell neki semmilyen marketing és egyéb népszerűsítés, de ennek ellenére bezzeg mindenki ismerje és mindenhol használja azt. Na ez a kicsit ellentmondó. De, ha nem, hát akkor nem. Csak akkor nem kell ám minden ilyen hírnél és topikban amiatt hőzöngeni, hogy más cégek termékei a népszerűbbek - akik mellesleg sokat költenek marketingre - és nem az előbbiek.

    "szívatják magukat" + "ha megveszi a láptophoz a lassú"

    Azért ehhez hozzá kell tenni, hogy függ az adott hardveres / szoftveres környezettől is. Ugyanúgy lehet pro / kontra dolgokat felhozni mindkét rendszernél. Elég csak beleolvasni az itteni topikokba, akad bőven laptopos példa is. Szóval az idézett állítás, máshol meg semmilyen probléma nincs kijelentés is nyilván kicsit túlzás.

    Sebesség terén egy Linux kedvezőbb lehet, mivel alapból kisebb a hardverigénye. Viszont, ha egy átlag (2 magos CPU | 4 GB RAM | HDD) laptopot nézünk, akkor nem feltétlen minden rendszernél jön ez ki. Illetve itt maga a 2,5" | 5400 RPM | 8 MB cache HDD is eleve lassú. Bár egy pehelysúlyú és fapados disztró nyilván pörög még egy ilyen gépen is. Viszont, ha valami normálisabb kinézetű és egyúttal több erőforrást igénylő felülettel bíró rendszert nézünk, akkor az már nem feltétlenül. Egy ilyen gépen és lassú HDD-n pl. egy Ubuntu / Mint is viszonylag lassan bootol be, mint egy Windows. Előbbiek igaz hamarabb felállnak és itt-ott kicsivel talán pörgősebbek. Bár, ha utóbbinál is felállt a rendszer, akkor szintén (nekem) megfelelő sebességet produkált. Illetve, ha elindítok egy LO-t, FF-et, az ugyanúgy gondolkodik pár másodpercig mindkettőnél...
    Viszont, ha egy ilyen gépbe SSD kerül, akkor az eleve nagyon megdobja a sebességet. Mindkét rendszer pár / néhány másodperc alatt betölt, egy Windows is gyakorlatilag azonnal használatra kész, egyből indulnak a programok. Szóval ez esetben már kb. tökmindegy melyiket használom, mert érzetre akkora különbség nem nagyon lesz sebesség terén a kettő között. Továbbá ugye manapság annyira nem nagy szám az SSD és megfizethető egy kisebb méretű, ami az OS + programok alá elég lehet.

    Amúgy az is kicsit vicces, hogy korábban még azon ment a vita, hogy csak Windows alá kell SSD, Linux alá meg teljesen felesleges. Ahhoz képest közben itt a fórumon is sokan bevásároltak utóbbi felhasználói körből, köztük pl. te is...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Apollyon #382 üzenetére

    Ez a lassabb leginkább HDD esetén igaz és főleg egy kisebb hardverigényű rendszer esetén, mint fentebb említve volt. SSD-nél már nem érezni akkora különbséget, sőt. Persze lehet egy Windows valamivel jobban támaszkodik rá, teszteknél talán jobb érték jönne ki Linuxnál, de az SSD, az SSD.

    A szívás dolgot megint ne ragozzuk, mert fentebb szintén volt róla szó, hogy hardveres / szoftveres környezet függvénye is. Firefoxot régóta használok, de az említett problémát max. akkor tapasztaltam, ha túl sok fül + sok flash tartalommal operáló oldal volt megnyitva. Amúgy általában nem. A frissítés része a Linuxoknak valóban jobb, az igaz. Viszont ott is van amikor restartot kér, nemcsak a Windowsnál van ilyen. Utóbbinál a dupla restartra volt már példa, de azért nem az a jellemző. Illetve az a havi 1-2 alkalon, amikor újra kell indítani, azért nem olyan sok. Sőt, nem is muszáj egyből újraindítani, pl. a 8.1-nél is jól el lehet tolni, de éppen a 10-esben akár 12 órás aktív időszak is beállítható, ami menet közben módosítható.
    Továbbá lehetne bőven előhúzni példákat a másik rendszernél is, pl. nyílt / zárt driver, laptopoknál fényerő beállítási, Wi-Fi és egyéb problémák. Vagy az sem mindig kellemes, amikor egy bizonyos komplex feladatra kéne egy grafikus alkalmazás, de nincsen, csak parancssoros, vagy esetleg csak több grafikus programmal megoldható ugyanaz. Vagy éppen múltkor futottam bele olyanba, hogy jobb híján akkor írjak rá egy scriptet. Ellenben Windowsnál ugyanazt meg tudtam csinálni pár kattintással grafikus felületen. Szóval nemcsak játék, tervezőprogram meg ilyenek itt a téma, illetve szívás ugyanúgy lehet mindkét oldalon. Aki nem akar mindig a rúd rossz végén állni, illetve kompromisszumokat kötni, az meg inkább multiboot megoldásban gondolkodik. ;)

    Ezt a "miértet" megint felesleges ragozni, mert ez már rég lefutott dolog és ezen területen számottevő változás vsz úgysem lesz. Ahhoz jóval előbb kellett volna lépni. Majd inkább a jövőben a mobil eszközök és rendszerek nagyobb térhódítása lehet ilyen téren az érdekes. Valamint ezt a költség dolgot se feszegessük szerintem, fentebb már kitértem rá.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dr. Akula #398 üzenetére

    Itt állítólag összeomlott a rendszer és azért indították újra. De ki tudja, hogy mi volt annak is az oka, mert magától azért nem feltétlen borul csak úgy meg... Illetve elhalasztani valóban el lehet, a 7-esnél (cikk alanya) 4 óráig, az újaknál meg még tovább (pl. W10-nél 12 órás aktív időszak van). Továbbá ilyen frissítés + restart felállásnál lehet akár a másik rendszernél is szívni. Futottam már bele olyanba, hogy egy nagyobb frissítés (kernel is frissült) után csak fekete képernyő volt, vagy épp más esetben boot hibaüzenet és fsck javítással kellett szórakozni.

    Én már nem próbálok igazán senkit, úgyis totál felesleges...inkább csak kiigazítom néha a kicsit egyoldalú állításokat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dr. Akula #402 üzenetére

    Igen, ez meg a másik és lehet régóta nem volt frissítve a rendszer, egyszerre sokat kellett telepítenie. Mert azért néhány db felrakásánál nem feltétlen szöszöl eddig. Illetve azt a linkelt topikban is írtam, hogy pl. a havi patch kedd pont napokkal korábban volt és megoldhatták volna akár akkor is. Valamint Win7/8 esetén még simán beállítható, hogy a frissítéseknél csak értesítést küldjön / letöltse / letöltse és telepítse, de akár le is tiltható. Ha pedig a megfelelő van beállítva, akkor egy (kényszeres) restart után sem kezdi el csak úgy telepíteni őket.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Apollyon #405 üzenetére

    Hát én ezt nem feltétlen fognám csak az OS-re. Az alap, hogy egy fontos esemény előtt elvégeznek bizonyos dolgokat, pl. ellenőrzik és ha kell, akkor rendbe rakják a közvetítésen használt gépet. Valamint itt nem arról volt szó, hogy március 13-án jött rá hirtelen egy csomó update, mert a patch kedd is 10-én volt. Szóval megtehették volna napokkal előtte, de nyilván tojtak rá...De, ha épp nem akarnak a frissítéssel foglalkozni, akkor egy / több IT-s emberkének csak lehetett volna ott annyi esze, hogy közvetítés előtt ránéz a rendszerre és átmenetileg kézire állítja, vagy kikapcsolja, ha szükséges. Sőt, egy ilyennek talán nem is kéne feltétlen online lennie. Mert mondjuk nyilván nem ilyen helyzetben áll neki frissíteni az ember egyik OS-nél sem. Az még hagyján, hogy meddig tart, de benne van a pakliban, hogy esetleg rosszul sül el. Ez pedig akár előfordulhat mindegyik rendszernél.

    Másrészt az igaz, hogy a Windowsnál a frissítés kicsit nyögvenyelős és ilyen téren jobb egy Linux. De azért előbbieknél is lehet némi különbség e tekintetben. Az említett cikkben Win7 volt a gépen (laptop), ha jól tudom. Annál pedig azért kicsit más a frissítési modell, mint a Win10-nél, szóval ne keverjük! Utóbbinál eleve összegző frissítések vannak, amik nyilván előnyösebbek. Aztán a cikkből nem nagyon derült ki, hogy milyen hardver volt alatta. Mert azért az is számíthat, illetve maga a HDD/SSD. Előbbin egy nagyobb adag azért máshol sem megy le egy pillanat alatt, SSD-n már inkább.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bambano #411 üzenetére

    Ha előbb ránéz valaki, akkor lezavarhatta / átállíthatta volna. Ha aztán összeomlik a rendszer, akkor utána legalább a frissítés idejét megspórolják, ami a cikk témája. Meg aztán normál esetben a nagyját eleve OS alatt végzi el és utána már a szokásos újraindítási folyamat viszonylag hamar megvan.
    De mindegy, vedd úgy, hogy nem írtam semmit.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bambano #417 üzenetére

    Nyilván ez is benne van, de speciel a patch kedd után abban a hónapban nem nagyon jött ki újabb frissítés. Havonta le szoktam screenshotolni és 2015 március 10-én (nálam) 13 db alap update volt + 2 db választható + 1 Skype. Illetve még az Office, ha volt fent a gépen. Azt nem tudni mennyire volt up to date a rendszer, de ha már egyszer nekiállnak rendesen lefrissíteni, akkor utána nem nagyon volt neki abban a hónapban mit feldobnia. Illetve nem is minden esetben kell neki újraindítás. Valamint - javítson ki valaki, ha tévedek - én úgy tudom azon a laptopon Win7 volt, nem pedig Win10. Előbbinél viszont lazán állítható a WU a fentebb említett opciókra.

    "ha a w10 nem döntene úgy, hogy hiába frissítetted tegnap, hiába nincs ütemezett update, de mégiscsak frissít, és ettől akár időproblémába, akár kompatibilitási problémába ütközhetsz."

    Ha van újabb update, akkor lehet frissít, de pont a 10-esnél van a 12 órás aktív időszak, amikor viszont nem. Ráadásul menet közben módosítható, illetve ha be van ütemezve, az is felülbírálható egyéni időpont megadásával. Frissítésnél hibába meg ugyanúgy mindkét rendszernél bele lehet futni, jártam már így Linuxnál is, amit fentebb említettem.

    (#422) Iscariah: az sem jobb, ha mindenkinél alapból le van tiltva és építik a botnetet... Illetve újfent volt róla szó, hogy van lehetőség az állítására / ütemezésre régebbi & új rendszernél egyaránt.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák