Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    válasz dabadab #19 üzenetére

    én is elolvastam, amit linkeltél, ott nagyon nem ezt írják.
    először is nem komplett ubuntu, hanem ubuntu userland.
    a felsorolt példák alapján nem is értem, miért ubuntut emleget, mikor az pont a gnu része az ubuntunak.
    tehát gnu userland.

    másodszor ha csak ezeket a dolgokat pakolják át, akkor az a "line" az kb. nulla sor, mert az userland nemigen piszkálja a kernelt, tehát nincs értelme linux emulátort írni, elég a glibc-t portolni windowsra.

    harmadszor nem teljesen értem, mi ebben a hírértékű, posix kompatibilitási réteg ezer éve van a windowsban (vagy legalábbis volt, mikor utoljára néztem), microsoft szerint korn shell kompatilibis shelljük is volt, az mksh. a w2012 szerverben van nfs szerver meg kliens role, na azt biztos nagy munka volt átrakni w10-re, (egy másolás a forráskód repóban).

    egyébként meg van visual studio-val fordított X szerver windowsra, ami natív windows app, megcsinálták az ms nélkül is, úgyhogy nem hiányzik semmi, hogy csináljanak akár egy debian w10kernelt, akár egy ubuntut w10 kernelen.

    mivel a linux kernel gpl-es, azért elég óvatosan irkálnék olyat, hogy nincs licensz probléma. a bash-sel valószínűleg nincs, de a linux emulátorral simán lehet, az a linkelt cikked szerint nem opensource.

    (#24) martonx: licenszekkel mi gond lehetne... olyan, hogy open source licensz nem létezik, open source eszméknek (többé-kevésbé) megfelelő licensz létezhet valamilyen néven. hogy tudj választani, bőven 150 fölött van az ilyen licensz-fajták darabszáma. a kernel az konkrétan gpl-es, ha emlékezetem nem csal, gpl v2-es. számomra kérdés, hogy lehet-e más licenszű az emulátora, mint gplv2, és erősen afelé hajlok, hogy nem.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Glenda #30 üzenetére

    hát ja, nekem biztos ramaty érzés, hogy az ms kénytelen háttérbe szorítani a saját fejlesztéseit és előtérbe tenni a linuxot... :P

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz emvy #41 üzenetére

    két dolgot nem értek:
    ha a megrendelőd volt olyan kedves, hogy linuxra kérte a termékedet, minek raknál fel windowst a fejlesztéshez? nettó pénzkidobás.
    a másik, amit nem értek, hogy ha rajtam múlna, én sorrendet tartanék: először azzal foglalkoznék többek között, hogy egy mezei nullpointer reference ne húzza le az egész windows gui-t, és csak utána foglalkoznék újabb fícsörökkel.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    Lezsóóóóó! Palinak miért a klikkgenerátor usernevet adtad? :P

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz emvy #46 üzenetére

    veszel nagyobb kosár pénzért egy jó kis programot, hogy száradjon le a fejleszők keze mind és felrakod egy friss w10-re. elindítod, klikkelsz, elszáll az egész, mint ólajtó. kisebb nyomozás után kiderül, hogy egy mező üresen maradt, de a program hivatkozik rá.

    oké, ha szerinted ez dereference, nekem megfelel. akkor ne reference miatt, hanem dereference miatt száradjon le a programozó mindkét keze.

    de nem elég, hogy maga a program elszáll, a w10 képtelen feltakarítani utána a képernyőn maradt szemetet, így az, hogy a w10 kernel valamit csinált a programmal, de a program még általam nem ismert állapotban ott maradt a gépben, a képernyőn, használhatatlanná tette a teljes gui-t.

    el nem tudom képzelni, hogy lehet ilyen barkács megoldást csinálni, kedves microsoft, hogy a program futását megszakítja, de nem takarít fel utána.

    két okból se tudom rendesebben megmagyarázni: egyrészt nem értek hozzá (és ez jó :P ) másrészt ekkora atombaromságot, hogy segfaulttal kihajítunk egy programot, de ui elemei bentmaradnak, életemben nem láttam, így megfelelő szakszavaim sincsenek rá. ja de mégis: ótvar gagyi :P

    tehát ha úgy érzed, hogy ez a magyarázatom zagyva volt, akkor jól érzed: a zagyva működést nem lehet értelmesen leírni.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Воланд #62 üzenetére

    egy egész rekesz sört küldenék neked, ha ezek a windowsos marhaságok csak április 1-én jönnének elő...
    nekem is meglenne az algoritmus, március 31-én este atom módon bekarmolni, április 2-án újrabootolni :P

    (#59) azbest "Életszerűtlen, hogy linuxos fejelsztést windows-on csináljanak.": az is életszerűtlen, hogy windowsos fejlesztést linuxon csináljanak, mégis láttam ilyet.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Pttypang #65 üzenetére

    másik topicban épp az fáj, hogy a linuxból akarnak windowst csinálni :P

    egyébként meg annyira alapvető különbségek vannak a két rendszer között, hogy azok közelítése végül kendácsolást eredményez, aminek mindkét rendszer kárát látja. a végeredmény okvetlenül rosszabb minőségű lesz.

    Szerk: ja, és gyökerestől ki kellene végre irtani az informatika világából azt a baromságot, hogy az, hogy fejlesztik a rendszert, jó. az informatika 1. számú alaptörvénye, hogy ami nem romlott el, azt ne akard megjavítani. tehát az, hogy a fejlesztők mindig elmozdulnak valami felé, alapvetően rossz.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz dabadab #67 üzenetére

    A fiatalok odakint elintézik az e-pero méregetést, és a nyertes jön be a supercupra :P

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz DrojDtroll #69 üzenetére

    ha bashban akarsz dolgozni, miért nem raksz fel linuxot?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz dabadab #77 üzenetére

    Himfy jutott az eszembe, kevésbé hiányos műveltségűeknek beugrik, miért :P

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz hallador #85 üzenetére

    legalább két nagy tévedés van ebben a hsz-ben:
    1. a w10-ben van alkalmazásbolt jóreggelt.
    2. a unix filozófia pont nem a multicsból született. ekkora ökörséget mondani az kb. a unix totális megcsúfolása.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz emvy #89 üzenetére

    nem kell sandboxolni egy appot ahhoz, hogy alapvető biztonsági támogatást kapjon az oprendszertől.
    ez egy beteg filozófia, most menő a sandboxolás, akkor sandboxoljunk. ha kupelrájba sadboxot raksz, akkor az kupleráj marad sandboxszal, nem pedig rendes cucc.

    egyébként is a sandboxokból, konténerekből elég gyakran ki lehet törni, pláne, ha az alatta levő oprendszer egyébként lyukas, vagyis semmit nem ér az egész.

    harmadrészt a fő probléma az, hogy veszel egy tetszőleges szoftvert, az esetek 90%-ában azzal nyit, hogy telepítsd admin jogokkal és kapcsold ki az uacot. az ms több, mint 20 év alatt nem jutott el odáig, hogy egyrészt megoldja, hogy legyen rendes védelem, másrészt hogy ezt végre leverje a tróger programozókon. szerintem nem is akarja megoldani, mert ócska módon programozni olcsóbb és gyorsabb, és az így okozott hibák elhárítására lehet külön üzletágat alapítani. tehát nem elég, hogy kevesebbe kerül, több is a bevétel.

    mindig mondom, a windowsok szép megoldásokat tartalmaznak olyan problémák elhárítására, amik windows nélkül fel sem merülnek.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz hallador #94 üzenetére

    A multics közismert tényei:
    - nagy, összetett, bonyolult rendszer volt
    - nagyon bonyolult és sokat tudó védelmi és jogosultságkezelő rendszere volt
    - kilométeres követelménylistája volt.

    A unix követelményrendszere: kis programok hatékony futtatása és összekapcsolása. ENNYI.

    A multics könyvtárnyi követelményrendszere versus 6 szó. pontosan ezért nem készült el soha a multics, és ezt a soha el nem készülést unta meg Thomson, Ritchie és a többiek. tehát a helyes kifejezés a "szöges ellentét". A unix mindenben a szöges ellentéte volt a multicsnak, nem véletlen, hogy gyorsan elkészült, portolható és sikeres lett.

    Ezt is írtad: "Az az a UNIX eleve hálózati elosztott operációs rendszernek készült" ami szintén marhaság, sok okból, de leginkább azért, mert amikor a unix született, még nem volt hálózat. és amellett, hogy nem elosztott hálózati oprendszernek *készült*, még *most sem az*. A Plan9 meg az Amoeba, az elosztott hálózati oprendszernek készült (és itt most szándékosan kimarad annak vizsgálata, hogy végül az lett-e).

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz hallador #97 üzenetére

    "Ugye azért az OK, hogy maga Ken T, és RMS is a Multics project része volt," ezt nem vitattam.
    "valamint maga a Unix megoldásai a Multics-ból lettek átvéve?" az megvan, hogy pont nem?
    "hanem azt, hogy a megoldások a Multics-ból származnak, ami véleményed nélkül is így van.": nyilvánvalóan nem. de köszönöm, hogy a véleményemet alátámasztottad az általad linkelt wikipedia weboldallal:

    azon a lapon az influence igét használják, ami nem azt jelenti, hogy átvették a megoldásokat, hanem azt, hogy inspirálta vagy befolyásolta. inspirálni vagy befolyásolni negatív értelemben is lehet, "ezt elcsesztük a multicsban, ezért nem így csináljuk a unixban" alapon. ahogy ezt az általad linkelt weboldal is írja:
    "But the internal design philosophy was quite different, focusing on keeping the system small and simple, and so correcting some deficiencies of Multics because of its high resource demands on the limited computer hardware of the time." és "Ken Thompson, in a transcribed 2007 interview with Peter Seibel[14] refers to Multics as "...overdesigned and overbuilt and over everything. It was close to unusable. They (i.e., Massachusetts Institute of Technology) still claim it’s a monstrous success, but it just clearly wasn't." He admits, however, that "the things that I liked enough (about Multics) to actually take were the hierarchical file system and the shell—a separate process that you can replace with some other process."

    az, hogy a fájlrendszer legyen hierarchikus, meg átveszik a shellt, nem túl nagy multics befolyás.

    "Ok, rendben akkor ha jobban tettszik, akkor valódi többfelhasználós, és valódi többfeladatos hálózati operációs rendszer így jobban tettszik?" nem. a unix ma sem hálózati operációs rendszer. következésképpen ami ma nem az, eredetileg se valószínű, hogy az lett volna, különös tekintettel, ismétlem magam: akkor még nem volt hálózat.

    "Azt is vágod ugye, hogy az utolsó szerinted el nem készült Multics-ot 2000-ben kapcsolták ki, ami éles üzemben szolgáltatott?" ok. ebben legyen igazad. akkor a soha el nem készült jelzőt módosítom arra, hogy nem készült el addig, amíg bírták cérnával. A Bell Lab, ahol Thompsonék dolgoztak, 1969-ben otthagyta a projektet, addig bírták cérnával.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Glenda #102 üzenetére

    egy másodpercig ne gondold, hogy hosszú tipródás és kínkeserves válogatás után nagy nehezen találtam egy esetet, ami gagyi :)
    nagyjából bármelyik cuccal kapcsolatban tudok ilyeneket mondani, amikkel mostanában találkoztam.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz hallador #105 üzenetére

    kernelről beszéltem, nem a man-ról. a unix kernel egy egyszerű, kicsi cucc, pláne a multicshoz képest.

    egyébként akkoriban nemcsak multics volt, volt os/360 meg dos/360 is.
    egyébként meg kanyarodjunk csak vissza az eredeti kijelentéseidhez, mert nagyon ügyesen terelsz:

    "Az az a UNIX eleve hálózati elosztott operációs rendszernek készült (ugye a Multics 1963-65-ben egy GE-645-ös mainframe-n több 100 usert tudott volna kiszolgálni egy időben (nevezhetnénk a Cloud minimalista elképzelésének, elődjének), ez a gép, akkor egy Intel 386-is sebességének felelt meg), ebből született a UNIX filozófia, ezt vette át a Linux is."

    tehát ügyesen eltüntetted a hálózati elosztott oprendszer kifejezésedből az elosztott szót. Másrészt meg a unix filozófiát ügyesen átterelted a parancsokra meg egyebekre. Az, hogy akik megírták a parancsokat multicsra meg a többi, a linkeden emlegetett oprendszerre, nem jelent semmit abból a szempontból, hogy mi a unix meg a multics filozófiája. kb. mint egy amerikai izomautó meg egy toyota prius. mindkettőnek van négy kereke, kormánya, el lehet vele jutni a-ból b-be, még az is lehet, hogy ugyanattól a gyártótól van belevaló rádiós-cd lejátszó, de ettől még a két autó filozófiája gyökeresen eltér.

    egyébként például tudsz csinálni unixon különösebb trükközés nélkül olyat, hogy egy másik unixon levő fájlt szerkessz? ugyanezt meg tudtad volna csinálni az 1969-es unixon?

    további kérdésedre válaszolva: sokszáz usert gyakran batch feldolgozással szolgáltak ki, a másik lehetőség az aszinkron terminál volt akkoriban, esetleg modemmel.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz hallador #108 üzenetére

    "Azért azt érzed, hogy kihagytál egy komplett hozzászólást amivel korrigáltam? Vagy nem így gondolod?" az ugye megvan, hogy válaszoltam is a hsz-edre, amit szerinted kihagytam?

    "Szóval szerinted, ha egy operációs rendszer
    - filerendszerének egy részét
    - parancsait
    - alapprogramjait
    - jogosultságrendszerének egy részét." tehát akkor a windows az linux? windowsban van ext[234]fs driver, eddig külső forrásból, most már beépítve benne vannak a parancsok meg az alapprogramok, a windowsban van posix kompatibilitási réteg, ami a fájlvédelemhez is jó, illetve van nfs file server role, meg nfs kliens role is, ami posix módon átrántja az ntfs fájlrendszert, akkor a windows az linux?

    vagy a debian hurd az pont ugyanaz az oprendszer, mint a debian linux? tehát egy mikrokerneles cucc, amiben fut egy linux szerver, az filozófiailag pont ugyanaz, mint a monolitikus linux? és ha az előző paragrafust nézzük, akkor a minden linuxos cuccal felszerelt windows, ami a maga hal-jával lényegesen közelebb van a mikrokernelhez, mint a linux, akkor az most micsoda?

    "Mert ugye azért a linkek amit belinkeltem egyértelmű, hogy a Multics volt az alapja, butított formában implementálva.": nem, nem egyértelmű. a unix nem egy kisebb vagy butítottab multics volt, hanem egy minden szempontból más oprendszer. nem pl/1-ben írták, hanem pdp assemblyben, nem nagy dög GE meg hasonló gépeken futott, hanem zseb-digitalokon, stb. most pedig következik tőled a link, miszerint a pdp7-ben, 1964-ben, volt ethernet interfész, amit 1980-ban csináltak meg rendesen. oh wait.

    "És még mindig ott tartasz, hogy vki azt mondta, hogy a MULTICS = UNIX, ezt rajtad kívül senki nem mondta," te már nagyon fáradt lehetsz, ha ezt az én számba akarod adni.

    "Várj csak ennek mi köze a hálózati operációs rendszerhez?": például az, hogy ilyet egy hálózati elosztott oprendszernek illene tudnia. A vms például tudta, pedig az sem volt hálózati elosztott oprendszer azon a szinten, ahogy ehhez a fogalomhoz lennie kellett volna.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák