Új hozzászólás Aktív témák

  • Rolly

    veterán

    válasz Fritz Teufel #158 üzenetére

    oks igazad van, hogy minden autó gyártása után keletkezik környezeti kár (CO2 és egyéb) de számold ki kérlek, hogy egy elektromos autó amiben az akku bír 300e kmt (Teslákban már 1M-ról beszélnek 4680-as akkuknál) és után még 10-15 évet bír energia tárolóként és így nagyobb-e a környezeti lábnyoma. Feltételezzük, hogy átlagos energia mixel hajtod az autót (idehaza ez 300 Gr) => Gyártási + 18 Tonna CO2 (20%-os töltési / szállítási veszteség bele van kalkulálva)

    vagy számolod a belső égésű autót + azt a 18 tonna gázolajat (6 literes fogyasztással) amit (finomítani, szállítani és végső soron el kell égetni...) 1 liter gázolaj elégetésével 2640 Gr CO2 keletkezik azaz 47,5 Tonna CO2-t bocsát ki.

    Tehát van egy elektromos autód ami körülbelül 7-8 tonnával több CO2be kerül (50-es akku 100-asnál ennek a duplája)... de csak 18 Tonnát fogyaszt el utána azaz összesen 26-34 Tonna CO2-be kerül

    vagy veszed a diesel autót / benzinest ami igaz, hogy olcsóbb gyártáskor CO2-t nézve 8-16 tonnával de élettartama alatt közel 2x annyit bocsát ki (2x annyi meglesz az olajcserékkel és egyéb pót alkatrészekkel együtt)

    És csak CO2t nézünk Nox-ot szálló port, fékport nem.

    Ahogy arról se beszéltünk, hogy én itthon (home office / hétvége) esetén fel tudom tölteni napelemről az autót amivel nem 300 Gr körüli árammal tudom tölteni hanem 4-20 gr (napelemeknél ennyivel szoktak számolni) -os árammal azaz nálam 300e km-t ha 20-szal számolok (mivel néha máshol is töltök) akkor 1,2 tonna CO2-t bocsátok ki 300e km alatt..

    Ez 1,2 tonna (mindennel veszteségekkel) VS 47,5 tonna (finomítás és szállítás nélkül, olajcserék nélkül, adblue nélkül) szerintem elég egyértelművé teszi, hogy az elektromos autónál ma nincs jobb. Sőt nincs olyan ami a következő 20 évben folyamatosan csak jobb lesz.

    A többi problémát is meg kell oldani, de a szent grál még nincs meg :) így mindenhol fokozatosan kell haladni. Ahogy korábban már írtam én minden sok szállítást igénylő és luxus cikkre / szolgáltatásra CO2 adót vezetnék be...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák