Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Lenry #18 üzenetére

    Összefogással menne, de amíg megosztott a szóbanforgó "plutokraták" hozzáállása is erről, az van, amit írsz, igen. Gyakorlat és tényleges foganatja akkor lenne, ha e mögé jóval többen felsorakoznának a felső tízezerből (vagy felső 100-ból), na ez a keményebb dió, mert legtöbbjük fejben még mindig a vadnyugati foglalós korszakban él, lásd Bezos, aki a virtuális világot, az IT nem kis szeletét tekintette-tekinti szűz talajnak és tűzi ki a szászlóját a "digitális világ" egyre több pontjára, ahelyett, hogy az ezt kiszolgáló "analóg" világ nyűgjeire tekintettel lenne és előbb ott lépne meg értelmes dolgokat.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Lenry #18 üzenetére

    Margaret Thatcher mondta, hogy a szocializmus remek dolog, amíg el nem fogy a mások pénze.

    Persze lehet azon pampogni, hogy eleve miért van másnak több pénze, de az ember már csak olyan, hogy mindig lesznek, akiknek egy adott képessége, munkapotenciálja többet ér mások számára, mint amennyit az ő képességeikkel viszonozni tudnának, így valakinek mindig felértékelődik a munkája és az előbb-utóbb vagyoni különbségekben fog lecsapódni.
    Ha pedig a társadalom szerkezetét arra építjük, hogy ezeket a vagyoni különbségeket folyamatosan kiegyenlítjük, akkor fenntarthatatlanná válik a rendszer, mivel vagy az emberek teljesítménye a minimális szintre fog redukálódni, vagy a rendszer kijátszása össznépi játékká válik, mint ahogy a XX. századi kommunizmus kísérletek esetében történt.

    Ugyanakkor az azért jogos kritika a neoliberális kapitalizmussal szemben, hogy a vagyonosodás önerősítő folyamattá vált, azaz nem attól gazdagodik valaki, mert a munkája többet ér, hanem mert maga a gazdagság generálja a további gazdagodást. Így egy ponton túl a vagyon és az emberi munka értéke között olyan nagyságrendi különbségek alakulnak ki, amely semmilyen módon nem igazolható a társadalom előtt.

    A megoldás tehát nem általában a vagyonosodás akadályozása, vagy a totális újra elosztás, hanem a "pénzből pénzt csinálok" folyamatok moderálása lehetne.

Új hozzászólás Aktív témák