Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    Brrr....

    Kezdjük az elején.

    -Ez a 2020-as teszt simán csak teszt. Egy sivatagban fogják kísérleti szinten próbálgatni, nem lakott területen.

    -A Holdfény 1/5-e nem sok utcalámpát fog kiváltani, mondjuk telihold esetén ki szerint nem kellene utcai világítás? Itt meg annak az egy ötöde lenne.

    -A teszteszköz 500km-es magasságban fog keringeni. Na most ilyen magasságban nagyjából másfél óra megkerülni a bolygót. Rövid fejszámolással kitalálható, hogy legfeljebb pár percig lehet egy járművel egy adott pontot megvilágítani, hiszen egyszerűen tovább repül a műhold.

    -Némi gondolkodással feltűnhet, hogy 500km-es keringési magasság esetén nem megoldható a célterület megvilágítása, ha a Nappal teljesen átellenes oldalon tartózkodik - egyszerűen azért, mert a megvilágító "tükör" is árnyékban lesz, mikor rálát a célterületre.

    -Ugyan tervben van, hogy később három újabb eszközt bocsátanak fel, de az még odébb lesz a fejlesztőmérnök szerint is...

    Forrás

    És most vissza a realitásokhoz: az oroszok a Znamja tesztekkel próbálták ki ezt, ők 1993-ban nagyjából 20 percig tudtak egy nagyjából 5km átmérőjű körben létrehozni egy "megvilágított" területet egy Progressz teherűrhajó orrára erősített alufólia szerű anyagból készült "tükörrel".

    A gondolatmenet ott alapvetően a szibériai északi területek megvilágítására, esetleg felmelegítésére lenne felhasználható. A dolog technikai megoldhatósága persze erősen kérdéses: nagyjából 36 000 km magas keringési pályára (GEO) kellene több száz km-es jól fókuszálható tükröket felküldeni, hogy ennek értelme legyen. Szóval a dolog ilyen kísérleti szinten elakadt, lévén kevés gyakorlati haszna van a LEO pályás teszteknek...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Mister_X #16 üzenetére

    A Znamja tesztnél nagyjából 20 méteres "tükör" volt. GEO pályáról több száz méter alatt szerintem nem sok értelme lenne. Plusz a tükröt sokkal, de sokkal precízebben kell fókuszálni, kb. úgy, ahogy a nagy méretű távcsövek adaptív tükreinél működik. Mivel ez mozgó megoldás, videón jobban látszik az elv.

    A GEO műholdakkal is az a baj viszont, hogy ugye az a Földdel együtt forog, tehát ha pont felette van a célterületnek, akkor lesz egy időszak, amikor Földárnyékba kerül a tükör. De ha kicsit előrébb vagy hátrább, akkor is lesz ilyen eset. Ha úgy van pályára állítva, hogy a Napra folyton rálát, amikor a célterületen sötét van, akkor viszont elég lapos szögben "világíthatja" meg azt, ami miatt a légköri hatások erősödnek fel.

    Tehát minimum 2 műhold kellene, ahol az egyik mindig rálát a Napra és a célterületre is.

    Megoldható? Igen.
    Van értelme? Nincs.

    Gondolom egy sor mérnök és tudós kitalálta, hogy ez micsoda hakni, és hogy ezzel jó pár évre bebiztosítják a szecsuáni rízsre valót. Más okot nem tudok elképzelni, mert sem tudományos, sem technológiai szempontból ez nem életképes és nincs létjogosultsága.

    Alant felvetették a "fegyver" opciót. Na most ahol egy jófajta adaptív tükör kering, az mondjuk tök jól használható lenne Földi bázisú lézernyalábok eltérítésére. A hírek szerint 3 további van tervben. Ezekkel szabályosan le lehetne fedni a világűr jó részét. A rendszer előnye, hogy ha a tükör elég jó marad, akkor a lézertechnológiai fejlődéssel elég a Földi lézert lecserélni jobbra, az "űrplatform" maradhat változatlan.

    Az 1980-as évekbeli SDI földi bázisú lézerfegyver koncepciója:

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz orion1025 #44 üzenetére

    Elég nagy bajban lenne Európa is, ha Kína, India és a többi ország nem fogadná be a szemetét, amit (valóban környezetszennyező módon) dolgoznak fel odakint, mert itthon csak rohadt drágán lehetne megoldani, így kényelmesebb máshova küldeni.

    Kína környezetszennyezése valahol vállalt dolog, hogy a gazdaságukat fel tudják pörgetni. Azért (is) olcsóbb Kínában gyártatni, mert ott nem olyan szigorúan a különféle gyártástechnológiai előírások, mint Európában vagy Észak-Amerikában, és van persze olcsó munkaerő is.

    Szóval ha így nézzük, valójában Kína azért olyan, amilyen, mert a "nyugati" piac él a lehetőségeivel. Kína bevállalja (bevállalta) a negatív hatásokat, cserébe azért, hogy ezzel a saját gazdaságát felpörgesse - el is érték, hogy mára a második legnagyobb gazdaságuk lett a Földön (bizonyos szempontok alapján pedig már az első).

    Kína ezzel együtt korántsem a "gagyi" országa, ahogy megpróbálod lefesteni. Van olyan, ahogy akad gagyi Európában is például, de a másik oldalról Kína sok téren már vezet, és nem követ. Ma ott tartanak, hogy például mobiltechnológiában ott vannak az élvonalban (a ZTE és a Huawei a legnagyobb mobilhálózat kiépítők, csak most nyesik vissza a szárnyaikat), például rakétatechnológiában élen járnak, radartechnikában az oroszok előtt járnak, vagy hovatovább ők tudnak embert küldeni a világűrbe, amire per pillanat még az Egyesült Államok sem képes, míg Európa soha nem volt képes. (Igen, évek óta nem küldtek embert az űrbe, de a képességük megvan...)

    Nem irigylem Kína helyzetét, de korántsem látom olyan borúsan a helyzetüket, ahogy lefested. Más okokból igen, de az nem a gagyiság miatt....

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz somogyib #48 üzenetére

    A képesség azt jelenti, hogy van emberi űrszállításra alkalmas űrjárműve. Per pillanat két ország bír ilyennel, Oroszország (Szojuz-MSz) és Kína (SzenCsou). Pont.

    Az Egyesült Államok az űrsikló leállítása óta nem rendelkezik ilyen járművel, két félig kereskedelmi alapon kifejlesztett jármű készül (SpaceX Dragon v2 és Boeing Starliner), de mindkettő jövőre fog leghamarabb a világűrbe indulni. A NASA "saját" Orion űrhajója 2020 előtt nem indul a világűrbe, akkor is csak személyzet nélkül. Emberrel leghamarabb 2022-ben. Szóval az a faramuci helyzet, hogy 2022-ben lehet, hogy az Egyesült Államok már három űrhajótípussal is bírhat, de per pillanat eggyel sem rendelkezik.

    Hogy elvben képes lenne rá? Elvben Európa is képes lehetne rá. Meg Japán. Meg India. Gyakorlatilag mégsincs meg a képességük...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz #16820480 #51 üzenetére

    Nem veszem támadásnak, minden építő jellegű kritikát szívesen fogadok! :R

    Akkor innentől SenCsou lesz az általam használt írásmód. Bár ez a sokadik verzió (Szen-Csou volt, majd Szen-Csu, aztán lett SzenCsou). Ez kb. olyan, mint amikor a Negyelin-katasztrófáról írt cikkrészletnél négyszer javítom ki a nevet (Negyeljin, Nyegyeljin, Negyelin és végül Nyegyelin), mert annyiféle verziót mondanak az orosz és magyar nyelvben nálam jártasabb emberek. És ilyenkor a végén felteszem a kezem, hogy én azt írom, amit mondotok, de akkor egyezzetek már meg, melyik a jó. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz somogyib #50 üzenetére

    Hogy lesz-e űrverseny? Hát ezt így nehéz megmondani. Ahogy most kinéz, lesznek változások, de verseny? Attól még messze vagyunk. Legalábbis emberes űrrepülés terén. Annyi biztos, hogy a 2020-as években már lehet 2 folyamatosan lakott űrállomás a Föld körül (a nemzetközi ISS és kínai Tianhe (Sheratan, ezt jól írtam?)), illetve egy időszakosan lakott a Hold körül (Gateway). De ez nem verseny, nem lesz belátható időn belül civil űrállomás, nem lesz egymással vetélkedő opció, hogy melyik űrállomásra menj és így tovább.

    Most van korrektúra alatt egy hosszabb Logout írás, amely az űrhajózással foglalkozik, abban részletekbe is belemegyek...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz #16820480 #55 üzenetére

    Ma is tanultam valamit!:D

    Tehát a Shenzhou teljesen korrekt lenne amúgy?

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz somogyib #56 üzenetére

    Ezt nem vitatom, de ha kifejted, hol "nehéz", akkor tudok erre érdemben reagálni. :)

    Ha a technikai szövegezésben, ott egy átmenetet akartam / akarom képviselni, ahol a fontosabb részletekről írok, de a mélységeibe nem megyek azért bele (hogy oldják meg a tartályok túlnyomását, milyen frekvenciákat használtak / használnak, stb.).

    Ha a nyelvezet vagy a fogalmazás a baj... na az az, amin nem tudok sokat segíteni. Utólag mondjuk a 10 évvel ezelőtti írásaim is katasztrófálisak még nekem is, mert cseppett sem olvasmányos némelyik. Tudok így is írni, de ez meg túl komolytalan lenne ilyen témában... :P

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz #16820480 #60 üzenetére

    Akkor viszont nemodabuda, irány a Shenzhou! :)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz somogyib #61 üzenetére

    Ámen! :D

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák