Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    Na végre kezdek megvilágosodni GPS ügyben:

    Az első generációs GPS rendszerek két féle kódot használnak:

    - A szabadon felhasználható C/A kódot
    - És a katonai felhasználásra szánt p kódot

    Mindezt 1575.42 Mhz frekin küldik, ezt szokták L1 vivőnek (carrier) hívni. Az L1 vivőn használják a klasszikus Navigation Message formátumot használják.

    A GPS készülékek ezt tudják használni (C/A kód)

    Jelenleg is használják az L2 frekvenciát, de ezen jelenleg szintén csak katonai célra felhasználható titkosított P kódot használnak.

    A fejlesztés azt teszi lehetővé, hogy az L2 vivőn (1227.60 MHz) is legyen civil felhasználásra szánt navigációs jelzés, ez lesz az L2C.

    Jelenleg 8 ilyen műhold van pályán, amely az L2C jelet is sugározza. Az összes jelenleg felbocsátás alatt álló műhold támogatni fogja ezt.

    Az L2C használata mellett az L2 vivőn új Navigation Message üzenetformátumot is bevezetnek, amit CNAV-nak neveztek el. Ez a korábbival ellentétben keret szervezés helyett csomag szervezésű lesz, és sokkal rugalmasabb mint a jelenlegi.

    Az L2C a következő előnyöket jelenti:

    - Pontosabb helyzetmeghatározást
    - Egyszerűbb és hatékonyabb nyomkövetést (a GPS könnyebben tudja követni a folyamatosan mozgó műholdokat, ezáltal ritkábban veszíti el azokat például nagyvárosi környezetben)
    - Az eredeti L1C zavartatása, helyi interferencia esetén kiegészítő jelfolyamként funkcionál
    - Bevezetik rajta az 1/2 arányú FEC hibajavítási technikát
    - A jelenlegi 32 helyett 64 műholdat fog támogatni a rendszer, így később a lefedettség további műholdakkal bővíthető (a jelenlegi rendszer max 32-t támogat).
    - A nagyobb sávszéelsség miatt további korrekciós adatok kerülnek a lesugárzott jelbe, így pontosítjak a NAV Clock adatokat

    További fejlesztésként be akarják vezetni az L1C kódot is, amitől az L1 frekvenciára a jelenéegi C/A kód és P kód mellé L1C üzenetet is modulálnak. Ennek a felépítése ugyanolyan CNAV alapú lesz, mint az L2C-n, hasonló képességekkel. Ez csak az első BLock III műholdakkal együtt lesz elérhető, az első ilyen holdak fellövését 2014-re tervezik.

    Összefoglalva:

    A továbbfejlesztett rendszer visszafelé kompatibilis lesz-e? Egyértelműen igen.

    Az új rendszer által pontosabbak lesznek-e a jelenlegi készülékek? Némileg igen, de nem számottevően.

    Kell-e új készülék ahhoz, hogy maximálisan kihasználjuk az új rendszer adta előnyöket? Egyértelműen igen: olyan GPS vevőre van szükség, amely képes az L2 frekvencián (is) üzemelni (dual-band unit), azon kívül képes az új navigációs üzenetformátum (CNAV) feldolgozására.

    Mikorra lesz teljes a rendszer? Az L2C jeleket is küldő műholdból jelenleg 8 van, a további műholdak felbocsátása folyamatos, de több évig tartó folyamat lesz.

    Mi a jövő?

    Későbbiekben megjelennek majd az L1C üzeneteket is közvetítő műholdak. Itt azok a készülékek, amik az L2C-t támogatják, már fogják tudni használni ezeket, és továbbra is megmarad a teljes kompatibilitás.

    Közben kísérleteznek egy újabb vivő, az L5 bevezetésével. Ez újabb frekvencia, tehát a vételéhez tri-band vevő kell, viszont az üzenet struktúra szintén CNAV lesz. Egyelőre egyetlen hold van, ami L5 üzeneteket is szór demonstrációs jelleggel.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák