Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #55525888

    törölt tag

    válasz arn #17 üzenetére

    :K
    eddig is gondolkodtam egy új desktop amd apu-val / m1 mac mini között, egy árban lévén a kettő,egyre csábítóbb

  • sb

    veterán

    válasz arn #26 üzenetére

    A cpu perf/power grafikon érdekes.

    30W-ra be van behúzva "8-core PC" ellen az 1.7x szorzó.
    Az egy mobil Ryzen 7 ami 30W-ból kb. sweet spoton van, de ettől függetlenül itt már eléggé ki is futja magát, felette már nagyon sokat nem gyorsul. Bár ezt ők is így rajzolták be a grafikonra...
    Szóval ha ehhez képest 1.7 az eléggé odab*sz.

    Nyilván nem Cinebenchben mérik de az érthetőség kedvéért az R20-ban kb. 4000 pötty... x 1.7

    szerk: A gpu-s grafikonok viszont problémásnak tűnnek első ránézésre. Szerintem ott nincs ekkora különbség a normál 50/80 vs 110-150W-os gpu-k között sem.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #42 üzenetére

    A többieknek sw oldalon van megkötve a keze. Mindenki tudna unified architektúrát építeni ha nagyon akarna csak semmire nem menne vele.

    De az igaz, hogy innentől, ha sw oldalról kihasználható ez nagy előny. Elég a a ram sávszélesség diagramra nézni. Mellé jött egy ütős cpu ami szintén nagy teljesítmény, de ott is az arm-x86 volt a kulcs. Gyanítom önmagában erős cpu-t mások is tudnának építeni felskálázással... ahogy amúgy x86-on se annyira rossz a leskálázási arány.

    A fogyasztási grafikonokat nézve azért itt is van csoda, de akkora nincs szvsz. A Pro/Max már nem a pár wattos kategória. Oké, hogy 30W-ból meg a GPU hasonlóból is erős, de itt már a többi gyártó sincs annyira távol, ezt próbáltam fentebb is írni. Nekem eddig ők is meggyőzőek voltak. Soha nem volt notim, de most be is újítottam egy 5500U és 5600U-s gépet. Ott is 1-3W-okat látsz idle, passzívan mennek netezgetés közben. Mellé 30-35W-ből pedig 6 maggal 3500 pont körüli CB értékeket. 8 maggal meg ahogy írtam 4-4500-as tartomány jön.
    A desktop 4650G-m 65W-al (konnektornál 120W) is ennyit tud, 3600-3800 pont.

    Szóval a "desktop" ott is megérkezett már bőven és idle-ben is jók. És ahogy nézem M1-nél is 20-30W lett célozva perf módban.

    Ez a nyers hw, van különbség, de nem ég és föld már.
    Az sw viszont erre rendesen rátesz...

    Ha innen nézem egyébként a Pro+32GB is overkill 99%-nak normál használatra. Épp azért, mert mindent bőven elvisz ami átlagban kell. Sőt még optimalizáltabban is mint más, nyers erőben jobb hw-s setup. Amihez meg kraft kellene azok a dedikált gyorsítással, sw oldali erős támogatással szintén megvannak.
    Ez még érdekes lesz, hogy a profikon kívül ezekkel kit tudnak megcélozni. Ha sw-ben is egybehúznak - márpedig kezdett ez lenni az irány és költség oldalról is jobb, ill. az arm váltással, saját chipekkel a hw is ide mutat - akkor gyorsan oda jutunk (jutottunk), hogy a konkurencia letarolva de gyk. magukat is megeszik mert igazából egy ipad/iphone is elég dokkolva majdnem mindenre. Vagy legyen a sima M1 szintje ami még lentebb kerülhet méretben. :)

    Vicc az is, hogy erős x86 desktopra keresgélnem kell pl. sw-t ha videót akarok vágni, hogy mi mit támogat, mit gyorsít. Demot töltök mert a fene tudja működni fog-e gpu oldalról. Mit csinál 2 gpu-val... Volt, hogy egy ovis, 2 perces videót végül az S10-en vágtam meg 10 perc alatt mert gyorsabb volt az első szembejövő cuccal megcsinálni hw gyorsítással, mint 3-4db vagy Vegas szintű brutál vagy 20USD-s kis gagyi x86 sw-vel aminél a viewport is 3fps volt.

    Meg a körítés az amiben magukba nézhetnének a gyártók. Tavaly nagyítóval kerestem a 300-400k kategóriában is a 100% sRGB kijelzőket. Idén ott is előreléptek, de amit itt kapsz mellé azt nem kell számolgatni, hogy 400 vagy 500 nit elég lesz-e. Van-e high DPI, magas frissítési freki...
    Type-C dokkolóm meg 4K monitorom még (már) mindig nincs, mert a saját noti tudja, de a 600k-s Dell Latitude-on tippelni kell, hogy vajon kijöhet-e rajta 4 lane DP 1.2-vel a 4k60p vagy nem. Leírás sehol és a 3 meg 5 évvel ezelőtti modellen is ezt vártam/találgattam. Filléres csatik (+némi licenszdíj) mellett... kenjék a hajukra! Egyedül a Type-C töltés(+gyorstöltés) ami működik a látszólag sok szabvány ellenére. Ott megveszel gyk. bármit és megy minden-mindennel, notik, telefonok.

    szerk: A PC-bányász vonal meg egy külön extra a történetben. Ahogy hozzáállnak meg is érdemelnék ha a saját sírukat ásnák épp. Attól függetlenül, hogy nyilván nem jó a konkurencia nélküli piac.
    AMD-nél a szerver van fókuszban egyértelműen és oda (még) jók is lehetnek egy ideig.
    Az NV meg az arm-mel mindkét szegmens (consumer mobil + HPC) felé tudna hatékonyan menekülni ha összejönne. Ott nagy kérdés az idő, már lassan elkéstek és még mindig nem biztos a felvásárlás. Az autós HPC piacon viszont erősek és az menni fog.
    A gpu önmagában lóg a levegőben, nem tudják mit kezdjenek vele. Az Intel meg ha nem húz elő ütős dolgokat akkor eléggé rosszak a kilátásai szvsz.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #46 üzenetére

    Az erős pc-t első körben a gyenge pc is kiszorítja már. :D

    Amíg asztalon 500k-s gpu-k repkednek és 3-400W-ok csak gpu-ra ez marginális igényt generál szerintem a bányászokon kívül.
    Legyen ez a 0. verzió mert szerintem lassan senkinek nem opció.

    1. verzió: Akinek esze van az elvan kicsit kisebb teljesítménnyel fél-/harmad árból és fogyasztásból. Akár desktopon, bár ott még a kisebb gpu is drága de még belátható költség ha nagyon PC kell.
    2. verzió: Notiban. Bármilyen fura, de relatíve olcsóbbak mint a desktop és egy mobil 3060/3070/6600M/6800M 80-110W-ból hozza a 80%-át (vagy mondjuk úgy a nagy részét, hogy ne százalékokon vitatkozzunk) a desktop csúcs alatti, értelmezhető kategóriának.
    3. verzió: Konzolok. Szokásos: kicsit még ennél is gyengébb hw, de erős sw. Összességében kb. ugyanaz és sokkal olcsóbban a 2. verziónál is!
    4. Gaming nélkül: Itt meg kánaán van egy ideje. Bármi jó, 25-45W-ig olyan gépet kapsz ami keresztben lenyeli a 4 éves desktopod. Inkább az a kérdés, hogy kapsz-e elég olcsót vagy csak feleslegesen drágát/jót. :D
    Ezért is extrázzák inkább őket és tűntek el a TN HD panelek meg társaik. :D

    Már ez is több mint ami a userek 95%-ának kell, de ide jött szvsz az Air ami rátesz egy lapáttal üzemidőben úgy, hogy a használhatóság megmarad vagy jobb is. A Pro/Max meg a túl jó kategória már ide. Ezek fentebb támadnak és ott a jóval drágább sávokat is megeszik simán.
    Nagy résznek még erre sem lesz szüksége de nyilván a fenti sávokból így tudnak áthúzni újabb csoportokat. Alul meg ha teljesítményben már nem kell előrelépni mert bármire elég egy középkat gép is akkor ott a többi fog számítani: üzemidő, támogatás, körítés. Ebben pedig elől vannak.

    A HBM-APU régi nóta. Én is ezt mondtam anno, sőt, tovább is mentem amivel még te sem értettél egyet de a HSA ugyanezt célozta:
    - Közös, koherens memória. DDR alapon ott voltunk de az kevés volt a gpu-nak.
    - De akkor már volt HBM-jük és pont erről pofáztunk, hogy megoldaná a sávszélesség problémát, onnantól pedig nagyon nagy potenciál lenne benne. De ott is csak a játékokig látott mindenki.
    - Maradt az sw probléma: gpgpu-t programozni is szar, a heterogén kód meg aztán a legdrágább és legnagyobb kínzás. Soha bottal se fogják... én akkor is azt mondtam, hogy nincs más út előre ha a többi bezárult vagy véges (cpu ipc, magok száma, fogyasztás, gyártástechnológia). Fejlődtek még, sőt, most elég jól beindult a cpu fejlődés de ez már csak vihar a biliben consumer oldalról. Azt is írtam sokszor mikor a Zen kitolta a határokat, hogy otthon nem fogunk sokra menni 16 után mondjuk 32-64 maggal. Főleg ha nem kályhát akarunk venni.

    Szóval az sw oldal igaz is volt, de pont ugyanerről szólt. Az utolsó hajszálig. Ez a lehetőség volt benne ott is, akkor is. Ezt csinálták meg és látjuk, hogy az jött ki amit vártunk.
    Ennyi. Szerintem nem atomfizika, hanem pont a várt hatás.

    Persze "könnyű" volt saját, nem diverzifikált hw portfólióval, meg mostmár saját chippel, igp-vel. És emellé még bekúszott pár extra megoldás is, arm, kompatibilitás, amit ők megoldottak mások meg nem. Meg persze a fenti fúziót is végigvitték ahogy x86-on nem lett Fusion.

  • gliskard

    senior tag

    válasz arn #52 üzenetére

    'Most lehet pcn atallnak teljesen a banyaszok kiszolgalasara, es a konzumpiacot filleres szarokbol fogjak kiszolgalni, mert a konzumpiac nem lesz kepes kitermelni a fejlesztesi es gyartasi koltsegeket, aki meg nagyobb teljesitmenyt akar, megy applehez."
    Valószínűleg az apple szemszögéből észrevehető user fog váltani, de a PC piac tetemes része az irodai felhasználásra készített pc és notebook, ez a szegmens tartja el a DELL, HP, LENOVO, stb. divízióit és a szerverek mellett ez a meghatározó bevételi forrás az Intel esetében (cpu, chipset).

    Tény, hogy a jelenlegi CPU teljesítmény az átlag felhasználók nagy részének elég és ezért nem volt probléma, hogy az Intel évekig egyhelyben topogott. Mivel az új gépek esetében szervizt és támogatást vesznek a cégek és csak másod sorban extra teljesítmény – mert az átlagos irodai használatra már elegendő az is amit két éve megvettek.

    Ráadásul Windows alatt az x86 egy bejáratott történet, a nagy cégeknél egy komolyabb váltás sok rizikót tartalmaz amit nem akarnak bevállalni, ha nincs durva kényszerítő körülmény.
    Még az Intel lecserélése AMD-re sem olyan ami miatt az IT üzemeltetés felállva tapsol és várja, hogy még heterogénebb legyen az üzemeltetett gép park. Szerverek esetében sem olyan egyértelmű a döntés, ha az energiahatékonyság nem húsbavágó, az alkalmazottak által használt desktop-ok vagy notebook-ok esetében pedig még kevésbé.

    Másrészről pont az MS Windows ökoszisztéma amihez a legtöbb cég 100+1 szállal kötődik és amiről váltani vagy amiben behozni új elemeket (pl. osx) szintén olyan amiért nem fog kapkodni az IT üzemeltetés.

    Pont a fentiek miatt nehéz az MS-nek az ARM felé nyitni, a jelenlegi vásárlóik nagy részének nincs igénye erre az irányra (jelenleg), ezért is tűnik kicsit szerencsétlen bénázásnak amit az MS csinál ezen a téren.

    Hasonlóan visszás az böngészőben futatott "platform független" alkalmazások favorizálása, mivel pont ez ami zabálja a memóriát és a cpu-t. Egy átlag üzleti notebook-on az egyszerre kinyitott 10-20 böngésző tab magában erőforrás igényes, ráadásul ezekből legalább 8-10 web-es office vagy levelező ami extrán harap az erőforrásokba, ha még megy a teams, slack, jira, confluence, stb. azok szintén elviszik az erőforrásokat pedig csak egy nyamvadt böngészőről beszélünk.

    Ezek olyan "adottságok" amivel a legtöbb nagy cég együtt él, és ezek a nagy cégek meg a többi kisebb akik szintén x86/win világban élnek szépen eltartják mind az Intel-t, mind pedig a PC beszállítókat és akkor ott van még a réteg aki brand pc-t vásárol, mert nem akar a DIY PC építéssel foglalkozni.

    Gamer és a DIY szegmens ehhez képest egy kisebb lépték, pont ezért nem küzdenek a bányászat visszaszorításán a "hagyományos PC gyártók", mert nekik nem vagy csak kicsit rondít bele a piacukba. Nekik az apple szintén ilyen szereplő, el fog vinni pár vásárlót, de az év végén ők csak egy kerekítési hiba lesznek az excel-ben.
    Az usa-ban jelenleg is nagyon sok cég használ szinte kizárólag apple gépeket, de ezek főként a SOHO kategóriás cégek, mert az Apple is ezekre lő (az individual user-ek mellett) és nem foglalkozik olyan úri huncuttságokkal mint komplett domain management 500+ user-rel. Nekik ez (jelenleg) nem piac, illetve (még) nem éri meg ebbe beletenni fejlesztő, support, stb oldalról azt az extra erőforrást amivel be tudnának lépni erre a piacra. Anno próbálkoztak vele, de nem sok sikerrel.

    Ezek miatt azt gondolom, hogy belátható időn belül nem lesz komolyabb változás a PC piacon. Persze az apple valószínűleg növelni fogja a user bázisát, de ez nem feltétlenül fog ugrás szerű eladásokat produkálni. Mivel itt is érvényes lesz az iphone, ipad esetében látott relatív hosszú élettartamból adód elnyújtott csere ciklus.
    Ettől függetlenül nőni fog a bevétel és vele a netto profit, mert az aktív user bázis szépen-lassan gyarapodik és fizetnek a szolgáltatásokért (és pont ez a tényező ami a többi PC gyártó portfóliójából hiányzik és nem is nagyon van esélyük hasonlót létrehozni).
    De akik a következő 3-6 évben váltanak Mac-re azok feltehetően nem fognak hiányozni egyik Brand PC gyártónak sem.

    DIY szegmenstől függő gyártóknak valószínűleg már érezhetőbb lesz egy ilyen elmozdulás és itt érvényesülhet a hatás amit a bányászatról írtál. Nekik viszont nincs túl sok lehetőségük vissza szorítani a bányászatot.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #52 üzenetére

    Ha a piac szelesitesere gyurnak, valszeg majd jonnek az olcso ipad szeru megoldasok, de elobb a konzumerpiac kremjere utaznak. Idovel ez kialakul, ahogy jonnek az egyre feljebb skalazott apple cuccok, es lesznek fillerekert eloallithato “de eleg” megoldasok.

    Ezzel is simán vihetik majd a konzumer nagy részét két ok miatt:
    - Egyrészt már most megérkeztek a felső (de még értelmezhető, nem 500W-os otthoni WS) szegmensbe.
    - A PC piac mára már félig maga kiirtotta az alsóbb szegmenseket és efelé lépked továbbra is. Itt sem tudsz már olcsón venni semmit. A gyártás/fejlesztés is drága lett, de a drágán előállított cuccokat szükségtelen szintre felskálázva is tovább drágítják. Hiszen elvisznek mindent, ha más célra is...
    Nézd meg: 300 USD-s MSRP gpu belépő szint van ami valósan 5-600 USD. Már ha kapható. Cpu-ból is vadászni kell bármit, a modellek fele megszűnt, a kisebb modellek meg sem jelentek. Ami van az is drágul inkább mint olcsóbb lenne.

    Így igazából az a szegmens amit írsz, amire az Apple nem hajtana, lassan megszűnik. :) Turkálóból fog gépet építeni vagy 4 éves használt notit venni. Vagy megveszi az új, drágábbat de 3x ritkábban.
    Viszont ez már az a liga ahova most 2000-2500USD-vel beköszöntek. :)

  • gliskard

    senior tag

    válasz arn #56 üzenetére

    Fejlesztő cégeknél, ügynökségeknél és SOHO szinten én is látom a vegyes gép parkot, de pl. a mi ügyfeleink (usa/kanada biztosítási, pénzügyi szektor) 100%-ban windows-t használnak desktop és notebook vonalon. (idén szüntettük be a MS Explorer 11 támogatását – ebből is komoly hiszti volt). Ugyan ezt látom az energetikai szektorban és a BSC esetében.

    Ez az én mintám amiből véleményt alkotok. Valószínűleg ez nem reprezentatív, de ez alapján arra gondolok, hogy a Mac a sima üzleti életben nem támogatott.

Új hozzászólás Aktív témák