Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz fatpingvin #22 üzenetére

    Ezzel sokan vannak így szvsz, de olyan ugrottak ami miatt már szintén biztos, hogy sokan fontolgatják a váltást.

    Több topicban leírtam, hogy az x86 noti piac is szintet lépett szerintem az utóbbi 2-3 évben. Már nem az "alsó középre szódával elmegy" kategória. Így ha árban ugrottak is, de 15-25W-ból korrekt, erős mobil/jó akkuidejű gépet kapsz, 25-45W között közepes desktop erős gpu nélkül kb. kuka (és ez még mindig belefér 1.5kg-ba), erős gpu-ban meg 80-150W között szintén a nagy részét hozzák a desktopnak. Oké, utóbbiban a high end felköltözik lassan a 3-400W-os gpu-k sávjába, de az meg őszintén, kinek hiányzik?

    Szóval ha nem 150-200k egy noti hanem 3-500k, de mindezt hozza az elég jó szerintem jelenértéken számolva az árakat a korábbiakhoz képest.

    Szóval ugrottunk előre soksok év sz*rakodás után, és ami lényeges, hogy több lécet is átvittek. Ha a léc alatt ugrálunk felfelé akkor ugyanott tartanánk, sokat nem érne.

    De ezek a M1 cuccok olyanok mintha ezen a magasugróversenyen rakétával jelent volna meg valaki.

    @arn
    Jó az integrált architektúra és a külön gyorsítók is de szvsz még mindig az sw oldal az ereje az egésznek, és azon belül, hogy nincs szegmentáltság, ezer féle hw. Ez egy nagy előny amit így könnyű kihasználni, de nagyon más csoda nincs szerintem. Persze ez is elég. :)
    Az extra ami kilóg a sorból talán az emuláció megoldása.

  • sb

    veterán

    válasz arn #26 üzenetére

    A cpu perf/power grafikon érdekes.

    30W-ra be van behúzva "8-core PC" ellen az 1.7x szorzó.
    Az egy mobil Ryzen 7 ami 30W-ból kb. sweet spoton van, de ettől függetlenül itt már eléggé ki is futja magát, felette már nagyon sokat nem gyorsul. Bár ezt ők is így rajzolták be a grafikonra...
    Szóval ha ehhez képest 1.7 az eléggé odab*sz.

    Nyilván nem Cinebenchben mérik de az érthetőség kedvéért az R20-ban kb. 4000 pötty... x 1.7

    szerk: A gpu-s grafikonok viszont problémásnak tűnnek első ránézésre. Szerintem ott nincs ekkora különbség a normál 50/80 vs 110-150W-os gpu-k között sem.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #42 üzenetére

    A többieknek sw oldalon van megkötve a keze. Mindenki tudna unified architektúrát építeni ha nagyon akarna csak semmire nem menne vele.

    De az igaz, hogy innentől, ha sw oldalról kihasználható ez nagy előny. Elég a a ram sávszélesség diagramra nézni. Mellé jött egy ütős cpu ami szintén nagy teljesítmény, de ott is az arm-x86 volt a kulcs. Gyanítom önmagában erős cpu-t mások is tudnának építeni felskálázással... ahogy amúgy x86-on se annyira rossz a leskálázási arány.

    A fogyasztási grafikonokat nézve azért itt is van csoda, de akkora nincs szvsz. A Pro/Max már nem a pár wattos kategória. Oké, hogy 30W-ból meg a GPU hasonlóból is erős, de itt már a többi gyártó sincs annyira távol, ezt próbáltam fentebb is írni. Nekem eddig ők is meggyőzőek voltak. Soha nem volt notim, de most be is újítottam egy 5500U és 5600U-s gépet. Ott is 1-3W-okat látsz idle, passzívan mennek netezgetés közben. Mellé 30-35W-ből pedig 6 maggal 3500 pont körüli CB értékeket. 8 maggal meg ahogy írtam 4-4500-as tartomány jön.
    A desktop 4650G-m 65W-al (konnektornál 120W) is ennyit tud, 3600-3800 pont.

    Szóval a "desktop" ott is megérkezett már bőven és idle-ben is jók. És ahogy nézem M1-nél is 20-30W lett célozva perf módban.

    Ez a nyers hw, van különbség, de nem ég és föld már.
    Az sw viszont erre rendesen rátesz...

    Ha innen nézem egyébként a Pro+32GB is overkill 99%-nak normál használatra. Épp azért, mert mindent bőven elvisz ami átlagban kell. Sőt még optimalizáltabban is mint más, nyers erőben jobb hw-s setup. Amihez meg kraft kellene azok a dedikált gyorsítással, sw oldali erős támogatással szintén megvannak.
    Ez még érdekes lesz, hogy a profikon kívül ezekkel kit tudnak megcélozni. Ha sw-ben is egybehúznak - márpedig kezdett ez lenni az irány és költség oldalról is jobb, ill. az arm váltással, saját chipekkel a hw is ide mutat - akkor gyorsan oda jutunk (jutottunk), hogy a konkurencia letarolva de gyk. magukat is megeszik mert igazából egy ipad/iphone is elég dokkolva majdnem mindenre. Vagy legyen a sima M1 szintje ami még lentebb kerülhet méretben. :)

    Vicc az is, hogy erős x86 desktopra keresgélnem kell pl. sw-t ha videót akarok vágni, hogy mi mit támogat, mit gyorsít. Demot töltök mert a fene tudja működni fog-e gpu oldalról. Mit csinál 2 gpu-val... Volt, hogy egy ovis, 2 perces videót végül az S10-en vágtam meg 10 perc alatt mert gyorsabb volt az első szembejövő cuccal megcsinálni hw gyorsítással, mint 3-4db vagy Vegas szintű brutál vagy 20USD-s kis gagyi x86 sw-vel aminél a viewport is 3fps volt.

    Meg a körítés az amiben magukba nézhetnének a gyártók. Tavaly nagyítóval kerestem a 300-400k kategóriában is a 100% sRGB kijelzőket. Idén ott is előreléptek, de amit itt kapsz mellé azt nem kell számolgatni, hogy 400 vagy 500 nit elég lesz-e. Van-e high DPI, magas frissítési freki...
    Type-C dokkolóm meg 4K monitorom még (már) mindig nincs, mert a saját noti tudja, de a 600k-s Dell Latitude-on tippelni kell, hogy vajon kijöhet-e rajta 4 lane DP 1.2-vel a 4k60p vagy nem. Leírás sehol és a 3 meg 5 évvel ezelőtti modellen is ezt vártam/találgattam. Filléres csatik (+némi licenszdíj) mellett... kenjék a hajukra! Egyedül a Type-C töltés(+gyorstöltés) ami működik a látszólag sok szabvány ellenére. Ott megveszel gyk. bármit és megy minden-mindennel, notik, telefonok.

    szerk: A PC-bányász vonal meg egy külön extra a történetben. Ahogy hozzáállnak meg is érdemelnék ha a saját sírukat ásnák épp. Attól függetlenül, hogy nyilván nem jó a konkurencia nélküli piac.
    AMD-nél a szerver van fókuszban egyértelműen és oda (még) jók is lehetnek egy ideig.
    Az NV meg az arm-mel mindkét szegmens (consumer mobil + HPC) felé tudna hatékonyan menekülni ha összejönne. Ott nagy kérdés az idő, már lassan elkéstek és még mindig nem biztos a felvásárlás. Az autós HPC piacon viszont erősek és az menni fog.
    A gpu önmagában lóg a levegőben, nem tudják mit kezdjenek vele. Az Intel meg ha nem húz elő ütős dolgokat akkor eléggé rosszak a kilátásai szvsz.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz emvy #30 üzenetére

    Nem tudom. Nulla tapasztalatom van almával.
    PC oldalon nézegetem és nagyjából képben vagyok fogyasztásban mert érdekel a téma de itt tök más a körítés. Ami itt szembetűnő, hogy nem is az idle sokszor a gond (már ha van gond), hanem ha van minimális terhelés... ami azért adja magát: fut a háttérben pár dolog, lehet 1-2 elcseszett program is, ami ad némi terhelést, a 100 böngészőablakod :D , stb...

    Itt előfordulhat, hogy a nem 100%-os menedzsment miatt így a nagyobb hw többet kér 1-2% terhelésen is, míg tök idle-ben mindegy hány magod van, ugyanazt hozza a nagyobb is.
    De pl. AMD-nél is inkább az IF/uncore számít, nem a magok száma.
    És elég jól állnak már ilyen szempontból is, a fenti "probléma" létezik, de nagyrészt már nem jön elő, APU vonalon legalábbis a monolit felépítés miatt.

    Mivel almán zártabb a rendszer szerintem kevesebb az sw/menedzsment oldali hibalehetőség. A unified architektúra viszont hw oldalról lehet hátrányos ilyen szempontból. Tippre itt sem a cpu/gpu magok számítanak ilyen szempontból, hanem a 400GB/s ram alrendszer amire mindent rálógattak közösen. Az ritkán alhat.
    De ez elméleti okoskodás, a gyakorlat majd kiderül.

  • sb

    veterán

    válasz arn #46 üzenetére

    Az erős pc-t első körben a gyenge pc is kiszorítja már. :D

    Amíg asztalon 500k-s gpu-k repkednek és 3-400W-ok csak gpu-ra ez marginális igényt generál szerintem a bányászokon kívül.
    Legyen ez a 0. verzió mert szerintem lassan senkinek nem opció.

    1. verzió: Akinek esze van az elvan kicsit kisebb teljesítménnyel fél-/harmad árból és fogyasztásból. Akár desktopon, bár ott még a kisebb gpu is drága de még belátható költség ha nagyon PC kell.
    2. verzió: Notiban. Bármilyen fura, de relatíve olcsóbbak mint a desktop és egy mobil 3060/3070/6600M/6800M 80-110W-ból hozza a 80%-át (vagy mondjuk úgy a nagy részét, hogy ne százalékokon vitatkozzunk) a desktop csúcs alatti, értelmezhető kategóriának.
    3. verzió: Konzolok. Szokásos: kicsit még ennél is gyengébb hw, de erős sw. Összességében kb. ugyanaz és sokkal olcsóbban a 2. verziónál is!
    4. Gaming nélkül: Itt meg kánaán van egy ideje. Bármi jó, 25-45W-ig olyan gépet kapsz ami keresztben lenyeli a 4 éves desktopod. Inkább az a kérdés, hogy kapsz-e elég olcsót vagy csak feleslegesen drágát/jót. :D
    Ezért is extrázzák inkább őket és tűntek el a TN HD panelek meg társaik. :D

    Már ez is több mint ami a userek 95%-ának kell, de ide jött szvsz az Air ami rátesz egy lapáttal üzemidőben úgy, hogy a használhatóság megmarad vagy jobb is. A Pro/Max meg a túl jó kategória már ide. Ezek fentebb támadnak és ott a jóval drágább sávokat is megeszik simán.
    Nagy résznek még erre sem lesz szüksége de nyilván a fenti sávokból így tudnak áthúzni újabb csoportokat. Alul meg ha teljesítményben már nem kell előrelépni mert bármire elég egy középkat gép is akkor ott a többi fog számítani: üzemidő, támogatás, körítés. Ebben pedig elől vannak.

    A HBM-APU régi nóta. Én is ezt mondtam anno, sőt, tovább is mentem amivel még te sem értettél egyet de a HSA ugyanezt célozta:
    - Közös, koherens memória. DDR alapon ott voltunk de az kevés volt a gpu-nak.
    - De akkor már volt HBM-jük és pont erről pofáztunk, hogy megoldaná a sávszélesség problémát, onnantól pedig nagyon nagy potenciál lenne benne. De ott is csak a játékokig látott mindenki.
    - Maradt az sw probléma: gpgpu-t programozni is szar, a heterogén kód meg aztán a legdrágább és legnagyobb kínzás. Soha bottal se fogják... én akkor is azt mondtam, hogy nincs más út előre ha a többi bezárult vagy véges (cpu ipc, magok száma, fogyasztás, gyártástechnológia). Fejlődtek még, sőt, most elég jól beindult a cpu fejlődés de ez már csak vihar a biliben consumer oldalról. Azt is írtam sokszor mikor a Zen kitolta a határokat, hogy otthon nem fogunk sokra menni 16 után mondjuk 32-64 maggal. Főleg ha nem kályhát akarunk venni.

    Szóval az sw oldal igaz is volt, de pont ugyanerről szólt. Az utolsó hajszálig. Ez a lehetőség volt benne ott is, akkor is. Ezt csinálták meg és látjuk, hogy az jött ki amit vártunk.
    Ennyi. Szerintem nem atomfizika, hanem pont a várt hatás.

    Persze "könnyű" volt saját, nem diverzifikált hw portfólióval, meg mostmár saját chippel, igp-vel. És emellé még bekúszott pár extra megoldás is, arm, kompatibilitás, amit ők megoldottak mások meg nem. Meg persze a fenti fúziót is végigvitték ahogy x86-on nem lett Fusion.

  • sb

    veterán

    5. Nem létező opcióként kimaradtak az egyéb ARM-es PC-k, notik.
    A Windows szerintem felhasználói élményre már rég a fasorban sincs, a droid is veri új feature-ökben és kényelemben. Desktopra meg csak a kezelést kellett volna átszabni, semmi extra. Ha lenne vagy lett volna klasszik (gyengus, ultramobilról ismerős) ARM-re normális megoldás és sw akkor én arra is simán váltanék.

    Ha nincs játék akkor egy közepes telefon is megteszi ugyanúgy mindennapi használatra, még videót vágni is. :) Lehet, hogy nem 95%-nak, de 85-nek biztos elég. :) Ez egy kihagyott ziccer volt szerintem. A Chromebook vonal is ami ezt az "átlagnak mindenre elég de cserébe rohadt olcsó és mobilról már ismerős sw-t kínálja" célra született ötlet volt.

    Szóval minden oldalon lett volna létező, elég jó, alig kompromisszumos alternatíva. Fejlesztéssel (HSA) pedig előrelépés ami elvitte volna azt a területet is amit nem tudtak lefedni előtte hatékonyan. De ezekből semmi nem lett.

    Erre most almáék mindent visznek, ARM-ről indulva, de a felső, erős szegmenst is lefedve és sw-ben is a legszélesebb kört kiütve.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #52 üzenetére

    Ha a piac szelesitesere gyurnak, valszeg majd jonnek az olcso ipad szeru megoldasok, de elobb a konzumerpiac kremjere utaznak. Idovel ez kialakul, ahogy jonnek az egyre feljebb skalazott apple cuccok, es lesznek fillerekert eloallithato “de eleg” megoldasok.

    Ezzel is simán vihetik majd a konzumer nagy részét két ok miatt:
    - Egyrészt már most megérkeztek a felső (de még értelmezhető, nem 500W-os otthoni WS) szegmensbe.
    - A PC piac mára már félig maga kiirtotta az alsóbb szegmenseket és efelé lépked továbbra is. Itt sem tudsz már olcsón venni semmit. A gyártás/fejlesztés is drága lett, de a drágán előállított cuccokat szükségtelen szintre felskálázva is tovább drágítják. Hiszen elvisznek mindent, ha más célra is...
    Nézd meg: 300 USD-s MSRP gpu belépő szint van ami valósan 5-600 USD. Már ha kapható. Cpu-ból is vadászni kell bármit, a modellek fele megszűnt, a kisebb modellek meg sem jelentek. Ami van az is drágul inkább mint olcsóbb lenne.

    Így igazából az a szegmens amit írsz, amire az Apple nem hajtana, lassan megszűnik. :) Turkálóból fog gépet építeni vagy 4 éves használt notit venni. Vagy megveszi az új, drágábbat de 3x ritkábban.
    Viszont ez már az a liga ahova most 2000-2500USD-vel beköszöntek. :)

  • sb

    veterán

    válasz gliskard #55 üzenetére

    Ezt tök jól összefoglaltad és igazad van. Az üzleti terület egy tök más mechanizmus által vezérelt (és jóval nagyobb).

    Annyit viszont kiegészítenék, hogy üzleti területen mindentől IS óvakodnak üzemeltetés, IT biztonság, stb... kérdéskörben. Ott egyszerűen minden költség amihez hozzá kell nyúlni, még drasztikus váltás sem kell hozzá.

    Viszont ennek annyi előnye van, hogy ha X sw-t cserélsz X sw újabb verziójára akkor is költség van, ugyanez hw-ben is: lehet, hogy tök ugyanazt veszed csak 1 gennel újabbat és ugyanúgy elégetnek egy csomó pénzt. És ezeket az upgrade-eket nem lehet elkerülni a folyamatos hw/sw oldali frissítés, elvárások miatt.
    Innen pedig már lehet fordítva is nézni: ha már úgyis égetik a pénzt a váltásokon akkor könnyebben lehet egy kritikus pont ahol vmi alternatív architektúra is be tud törni.

    Ahogy arn írta, lehet, hogy mindenhol MS/x86(Intel) a fő vonal de általában a Mac is elkerülhetetlen már fejlesztés/desing oldalról. Tehát van. Innen pedig elég nagy lépés a Rosetta ha a főbb sw-k natív támogatása nem lenne elég érv.

    Szóval összefoglalva: nehezen mozdulnak, nagyon kis változásra is. De közben meg folyamatosan muszáj változtatniuk. Így ha közelednek, egyre több mindent lefednek, esetleg jobban is akkor eljöhet az a pont ahol megéri hosszú távon.
    Rövidre semmi nem éri meg de akkor mindenhol C64-en nyomnák most is. :D

  • sb

    veterán

    válasz gliskard #61 üzenetére

    Ok, normál irodai használatnak valóban nem lehet nevezni és ott nincsenek jelen.

    Cserébe ahol "normál" használat (word, excel, számlázó) van, ott kevéssé van igény extrákra. Így könnyebben jöhetne igazából bármi. Akár arm+google megoldások is. Talán itt az az x86+MS gyengéje, hogy átlag használatban is felmerül a mobilitás amiben nem igazán jók.

    Az biztos ezzel együtt is, hogy a konzumer piacon jóval könnyebb fordulatot hozni.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz fatpingvin #67 üzenetére

    Nem kell magyarázni, nekem még ideológiai okaim is vannak a távolságtartásra. De öregszem és se filozofálni, se hekkelni nincs már időm/kedvem. Just works. És a lelkeddel fizetsz a többiért. :D ;]

    A hátráltató tényező az új megtanulása, ahogy írod. De valahol engedni kell. Mérlegre kell tenni melyikkel mennyit veszít/nyer az ember. Többségében az újdonság egyszeri befektetés, amit hoz az meg egy folyamatos plusz lehet így általában átfordul. De ez szintén nálam is erős visszatartó tényező. (és droid-iphone vonalon ugyanez van, nem csak ős x86-winesként.)

  • sb

    veterán

    válasz fatpingvin #80 üzenetére

    Pedig de. Logikailag nincs más út.
    Persze, vannak API-k meg szabványok de látjuk mire megyünk velük a szegmentált hw oldalon az utóbbi 10-20 évben. Semmire.

    Sw egyetlen vagy több hw-re soha nem lesz azonos ráfordítás.

    A minimális kézre faragást amit mondjuk egy out-of-box Debianon eszközölni kell ahhoz hogy pontosan illeszkedjen az én felhasználói rutinjaimhoz azt nem érzem se nagy megerőltetésnek

    Én már azt is szenvedésnek érzem, pedig a linuxhoz nincs sok közöm pár célrendszeren kívül, máshol meg eleve kevesebb a lehetőség is.
    De ez meg elvi gond: testreszabni nincs kedvem... de igényem meg lenne rá, hogy kapjak testreszabási lehetőséget mert soha semmi nem elég jó nekem. :D
    Szóval ez már egyéni szoc problem... nyilván erre nincs megoldás azon kívül, hogy beleteszem az időt. Csak ez meg persze a zárt, kisebb sw palettáról dolgozó rendszerek ellen mutat alapvetően. Ahol meg utána mókolhatok azzal is amivel nem kéne...

  • sb

    veterán

    válasz fatpingvin #82 üzenetére

    Őőő, valóban kihagytam 1-2 hsz-t a history-ból, csak az "összetartozásra" válaszoltam ami releváns is, de az azt megelőző hsz-ekkel nincs kapcsolatban valóban.
    De az elejétől olvasva az sem világos hogy jutottunk a hw oldalra sw-ről.

    (Mármint amit az sw-ről írtam arra értem, mert amúgy másra is válaszoltam ami az átszokásos téma volt. Az rendben van. :D)

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz emvy #85 üzenetére

    De még egy Firefox/Chrome is gyorsabban elindul és betölt egy oldalt mint az x86 6/12 cpu-m, PCIe 4.0 SSD-vel. Úgy is ha nem Marika néni vagy és közben power sémát állítasz kézzel, hogy pattogós legyen a rendszer, core parkingot kapcsolsz ki meg disk cache-t a böngészőben.
    (és közben azon filozofálunk az FF topicban, hogy 1 tabbal miért ír az SSD-re kikapcsolt cache mellett óránként 1GB-ot...)

    Telefonon is volt ilyen... rengeteg romot raktam fel meg ütemezőt piszkáltam... Galaxy S1-en. (és cserébe mindegyikkel szar laggolós volt :D). Azóta meg előveszed és nyomkodod, 'szt megy. (Ha nem így lenne már földhöz is vágta volna mindenki.)

    PC-n egyébként a MS/Win is sáros. Widgetet pl. 10 éve nem tudnak csinálni? Ez meg már nem hw/integráció kérdése csak sima akarat. Nagyon sci-fi lenne nem külön exe-t indítgatni külön ablakokban, esetleg 3rd party cuccot, hogy lásd pl. ha jött egy levél, vagy testre szabva, hogy mi van a naptárban... ez persze csak lazán kapcsolódik. Inkább a másik oldalról érdekes, hogy amit lehetne abban sem lépnek előre 5-10 évig. Akkor miért lépnének ott, ahol valós integrációs/platform/szabványosítási problémákat is le kellene küzdeni a gyakorlatban is?

Új hozzászólás Aktív témák