Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gliskard

    senior tag

    válasz awexco #3 üzenetére

    a full screen-re húzott appoknál engem zavarna :/

  • gliskard

    senior tag

    válasz arn #52 üzenetére

    'Most lehet pcn atallnak teljesen a banyaszok kiszolgalasara, es a konzumpiacot filleres szarokbol fogjak kiszolgalni, mert a konzumpiac nem lesz kepes kitermelni a fejlesztesi es gyartasi koltsegeket, aki meg nagyobb teljesitmenyt akar, megy applehez."
    Valószínűleg az apple szemszögéből észrevehető user fog váltani, de a PC piac tetemes része az irodai felhasználásra készített pc és notebook, ez a szegmens tartja el a DELL, HP, LENOVO, stb. divízióit és a szerverek mellett ez a meghatározó bevételi forrás az Intel esetében (cpu, chipset).

    Tény, hogy a jelenlegi CPU teljesítmény az átlag felhasználók nagy részének elég és ezért nem volt probléma, hogy az Intel évekig egyhelyben topogott. Mivel az új gépek esetében szervizt és támogatást vesznek a cégek és csak másod sorban extra teljesítmény – mert az átlagos irodai használatra már elegendő az is amit két éve megvettek.

    Ráadásul Windows alatt az x86 egy bejáratott történet, a nagy cégeknél egy komolyabb váltás sok rizikót tartalmaz amit nem akarnak bevállalni, ha nincs durva kényszerítő körülmény.
    Még az Intel lecserélése AMD-re sem olyan ami miatt az IT üzemeltetés felállva tapsol és várja, hogy még heterogénebb legyen az üzemeltetett gép park. Szerverek esetében sem olyan egyértelmű a döntés, ha az energiahatékonyság nem húsbavágó, az alkalmazottak által használt desktop-ok vagy notebook-ok esetében pedig még kevésbé.

    Másrészről pont az MS Windows ökoszisztéma amihez a legtöbb cég 100+1 szállal kötődik és amiről váltani vagy amiben behozni új elemeket (pl. osx) szintén olyan amiért nem fog kapkodni az IT üzemeltetés.

    Pont a fentiek miatt nehéz az MS-nek az ARM felé nyitni, a jelenlegi vásárlóik nagy részének nincs igénye erre az irányra (jelenleg), ezért is tűnik kicsit szerencsétlen bénázásnak amit az MS csinál ezen a téren.

    Hasonlóan visszás az böngészőben futatott "platform független" alkalmazások favorizálása, mivel pont ez ami zabálja a memóriát és a cpu-t. Egy átlag üzleti notebook-on az egyszerre kinyitott 10-20 böngésző tab magában erőforrás igényes, ráadásul ezekből legalább 8-10 web-es office vagy levelező ami extrán harap az erőforrásokba, ha még megy a teams, slack, jira, confluence, stb. azok szintén elviszik az erőforrásokat pedig csak egy nyamvadt böngészőről beszélünk.

    Ezek olyan "adottságok" amivel a legtöbb nagy cég együtt él, és ezek a nagy cégek meg a többi kisebb akik szintén x86/win világban élnek szépen eltartják mind az Intel-t, mind pedig a PC beszállítókat és akkor ott van még a réteg aki brand pc-t vásárol, mert nem akar a DIY PC építéssel foglalkozni.

    Gamer és a DIY szegmens ehhez képest egy kisebb lépték, pont ezért nem küzdenek a bányászat visszaszorításán a "hagyományos PC gyártók", mert nekik nem vagy csak kicsit rondít bele a piacukba. Nekik az apple szintén ilyen szereplő, el fog vinni pár vásárlót, de az év végén ők csak egy kerekítési hiba lesznek az excel-ben.
    Az usa-ban jelenleg is nagyon sok cég használ szinte kizárólag apple gépeket, de ezek főként a SOHO kategóriás cégek, mert az Apple is ezekre lő (az individual user-ek mellett) és nem foglalkozik olyan úri huncuttságokkal mint komplett domain management 500+ user-rel. Nekik ez (jelenleg) nem piac, illetve (még) nem éri meg ebbe beletenni fejlesztő, support, stb oldalról azt az extra erőforrást amivel be tudnának lépni erre a piacra. Anno próbálkoztak vele, de nem sok sikerrel.

    Ezek miatt azt gondolom, hogy belátható időn belül nem lesz komolyabb változás a PC piacon. Persze az apple valószínűleg növelni fogja a user bázisát, de ez nem feltétlenül fog ugrás szerű eladásokat produkálni. Mivel itt is érvényes lesz az iphone, ipad esetében látott relatív hosszú élettartamból adód elnyújtott csere ciklus.
    Ettől függetlenül nőni fog a bevétel és vele a netto profit, mert az aktív user bázis szépen-lassan gyarapodik és fizetnek a szolgáltatásokért (és pont ez a tényező ami a többi PC gyártó portfóliójából hiányzik és nem is nagyon van esélyük hasonlót létrehozni).
    De akik a következő 3-6 évben váltanak Mac-re azok feltehetően nem fognak hiányozni egyik Brand PC gyártónak sem.

    DIY szegmenstől függő gyártóknak valószínűleg már érezhetőbb lesz egy ilyen elmozdulás és itt érvényesülhet a hatás amit a bányászatról írtál. Nekik viszont nincs túl sok lehetőségük vissza szorítani a bányászatot.

    [ Szerkesztve ]

  • gliskard

    senior tag

    válasz arn #56 üzenetére

    Fejlesztő cégeknél, ügynökségeknél és SOHO szinten én is látom a vegyes gép parkot, de pl. a mi ügyfeleink (usa/kanada biztosítási, pénzügyi szektor) 100%-ban windows-t használnak desktop és notebook vonalon. (idén szüntettük be a MS Explorer 11 támogatását – ebből is komoly hiszti volt). Ugyan ezt látom az energetikai szektorban és a BSC esetében.

    Ez az én mintám amiből véleményt alkotok. Valószínűleg ez nem reprezentatív, de ez alapján arra gondolok, hogy a Mac a sima üzleti életben nem támogatott.

  • gliskard

    senior tag

    válasz sb #58 üzenetére

    Fejlesztés és a design vonalat nem keverném a "normál irodai" használattal és igényekkel. Ezekben a szektorokban itthon, ha nem is dominál, de erősen jelen van a mac évek óta.
    Anno az egész DTP és grafikai tervezés mac-ekre épült a page maker (atari st/amiga) korszak után.

    [ Szerkesztve ]

  • gliskard

    senior tag

    válasz #54625216 #59 üzenetére

    SUN, DEC, stb. mind vertikális vállalatok voltak akik mindent is szállítottak, az Intel mint horizontális vállalat egy merőben más piaci stratégiát alkalmazott. Ettől függetlenül, nagy valószínűséggel meg fog törni a dominanciája mind az Intel-nek mind pedig az x86-nak.

    A nagy kérdés, hogy az MS hova áll. 10-250 gép üzemeltetése adat biztonság és rendelkezésre állás szempontjából relatív könnyen megoldható, ugyan ez 1.000+ esetében már problémásabb az MS nélkül.
    Vannak megoldások, de az övék az elterjed. Ha az MS támogatni fogja 3th party OS-ek integrálást (és megoldott azokban a hw, sw felügyelet), akkor a közeljövőben is lehet változás, ha nem akkor ez hosszú folyamat lesz mert ki kell erőszakolni.

    Az otthoni illetve a gamer rész könnyebben változhat, főleg mert elég sok minden már átkerült a telefonokra, tabletekre (apple ebben egész jó).
    Pl. már a PS4 és az Xbox One is több területen ki tudott volna váltani egy otthoni PC-t egy monitorral, billentyűzettel és egérrel. Az más kérdés, hogy ez mennyire lett volna "macerás", de ez is abba az irányba mutat amit írtál: 'a "moduláris hardver + szabvány OS" életképes marad az egyedi hardveres gyorsítókkal megpakolt SoC-ok világában.'

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák