Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz Vukmir #15 üzenetére

    "Anulunak szeretettel"

    Rossz visszavágás... pont ez a hátulütője a nyíltságnak, hogy a racionálison túl nő a variációk száma.

    Amúgy Linus elsősorban a kernelt készítette ill. tartja karban. (Meg persze összedobott ilyan "apróságokat", mint a "git", stb. Tud a csávó.) Legalább ennyire fontos az összes többi komponens, ami a GNU OS része... Ha nem lett volna Linus, valószínűleg akkor is lenne Linux, bár nem úgy hívnák. (Mert valahogy sikerült a köztudatban az egész OS-t elnevezni a kernelről... érdekes.)

  • ddekany

    veterán

    válasz nincskanál #12 üzenetére

    "Meggyőződésem, hogy pár éven belül annyi linuxos gép lesz forgalomban (a telefonokat nem is számítva), mint windowsos."

    Ha minden routert meg hasonlót beleszámítasz, na meg a szervereket, akkor ez már most így van. Ha a PC-ket nézed, akkor meg valószínűleg soha nem lesz így, de pár éven belül biztosan nem.

  • ddekany

    veterán

    válasz #16820480 #28 üzenetére

    Ezért ez a változatosság nem olyan kis ártatlan dolog... Főbb komponensek körül sincs konszenzus, mint hogy melyik csomagkezelőt kéne használni, melyik DE-t, stb. Ha meg ugyan azt a komponenst használja két disztró, akkor a konfig fájlok helye más, meg persze maguk a beállítások gyakran komoly ok nélkül. Ez komplikálja az ember (főleg a fejlesztők/rendszergazdák) életét, és szétforgácsolja a fejlesztők erőforrásait. De amúgy én erre úgy nézet, hogy valamit valamiért. Ha valami nagyon szabad és nyílt, tehát nincs központi vezérlés, annak előnyei mellett ez a hátulütője. Csak ugye nem pont a hátulütővel kellett volna visszavágni. Mert az a disztó fa simán "Mi a ...???" reakciót vált ki mindenkiből akiben ez még nem ülepedett le.

  • ddekany

    veterán

    válasz jFox #42 üzenetére

    "És nem baj az, hogy ezt az el anyagiasodott világ is elismeri."

    Mondjuk pont azért elismert, mert üzleti szempontból hasznos... Kismillió termék és szolgáltatás épül rá.

    "Nem baj az ha sok distró-van. Ezt úgy hívják, hogy a választás szabadsága."

    A "Linux" platform rakás helyen nem egységes, és sokszor nem azért, mert az egyik megoldás lényegesen jobb adott szituációban mint a másik, hanem egyszerűen mert mindenki a saját kis szekerét tolja. Ezt mert úgy hívják, hogy fragmentáció. De mint mondtam, ez a szabadság hátulütője, az előnyei mellett.

    "Nézd csak meg Win7-ből hány változat van."

    A Win esetén a változatok közt annyi a különbség, hogy a kisebbhez képest engedélyeznek plusz szolgáltatásokat. Tehát az a rész ami már a Win7 Starterben benne van, tök ugyan úgy működik az Enterpriseban is. Ha viszont két Linux disztrót összevetünk...

  • ddekany

    veterán

    válasz jFox #49 üzenetére

    "az alapja mindnek a linux kernel. Tehát az alap parancsok ugyan azok"

    A kernel az egy elég kicsi része az egésznek... Ettől még simán lehetne tök inkompatibilis egymással két OS. Akkor már inkább Linux Standard Baset lehetne említeni.

    "Erre mondod, hogy fragmentált. De továbbra sem értem, hogy miért baj ez?"

    Van amiért jó, és van amiért baj. Azért baj, mert kismillió helyen komplikálja a felhasználók és a fejlesztők életét. Nyilván. (Pl. miután beállította az ember, hogy a billentyűk rendesen működjenek (mert ez ám nem magától érthetődő, ha ilyenek extrám dolgokat nyomkodsz mint Home/End...) a terminálban (távoli elérésnél), meg jól jelenjenek meg a nem-US-ASCII karakterek (Váááúúú!), kiderül, hogy az aptitude még mindig köhög, mert ő egy másik könyvtárat használ a konzolhoz mint a többi... de minek van többféle, könyörgöm, ez csak egy konzol, hány évtized kell ahhoz, hogy ez egységes legyen?). És a fejlesztői erőforrásokat is megosztja sok esetben. Mellékesen ha a nagyon-átlagfelhasználót nézünk, őt kifejezetten elriasztja, ha van választási lehetősége, és főleg, hogy ha átkerül egy másik "Linuxos" géphez, akkor lehet hogy rá sem ismer, hogy az ugyan az az OS, mert hát tulajdonképpen nem is u.a. Ja, meg ha már kerestél megoldás gondokra Google-val... csomószor nem vonatkozik rád amit találsz, mert másik diszróban eleve nem úgy működik, nem az a bug van benne, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz lapa #52 üzenetére

    Beírhatod a disztró nevét, csak akkor lehet, hogy nem lesz találat... kivéve, ha a disztró neve Ubuntu volt (persze desktop fronton). Na erről beszélek, hogy ez is egy hátulütője a szétdarabolódásnak, ami pl. ott rögtön meg is látszik, hogy már csak az, hogy egy nagyon népszerű disztrót használsz (anti-feldarabolódás esete) is könnyítés.

    "egyszerűen rossz időtávban próbálod értelmezni a hatékonyságot. a monokultúrák is hatékonyak, az első durva betegségig"

    Nem kell végletekben gondolkodni... azaz, ettől még simán lehet, hogy a Linux világban a diverzitás/káosz már simán túl van az ésszerű határon. Mert nem is ésszerűségből akkor amekkora, hanem mert senki nem mondhatja meg X fejlesztőnek, hogy hagyjátok ezt abba, inkább Y megoldásában segítsetek, vagy hogy azonnal mindenki csinálja pont olyan konvenció szerint a dolgokat mint Z disztró, mert különben ki lesztek rúgva.

  • ddekany

    veterán

    válasz lapa #55 üzenetére

    "dehogynem mondja meg. a felhasználók (természetes kiválasztódás)."

    Részben... De mondjuk az RPM vs "DPM", vagy a Gnome VS KDE valaha ki fog természetesen választódni? Én kétlem.

    "annyira kevés fejlesztő hülye, hogy értelmetlenül és csakazértis párhuzamosan fejleszt"

    Márpedig ez olyan, hogy mikor valaki belefektetett valamibe rakás energiát, akkor azt fogja tovább nyomni.

  • ddekany

    veterán

    válasz lapa #57 üzenetére

    "akkor most már ezerből kettő lett. a kettő is hatékonytalan?"

    Ahhoz képest mintha csak egy lenne, és mindenki csak arra fókuszálna... Amúgy meg ezekből kettő van, de disztróbol pl. már közel sem, és ugye mind heggeszti a saját csomag repóját, saját alapbeállításait, stb. Illetve ezekből sem kettő van igazából, mert van még csomagkezelően Pacman (Arch Linux), DE-nek Xfce, meg még az aprólék. Aztán még lehet harcolni Gnomeon belül a shelleknek, és pl. ahhoz hogy valami Unitybe rendesen beilleszkedjen, kifejezetten gondolni kell rá a fejlesztőnek, pedig az már csak egy shell. De mondom, én tudom hogy ez szükségszerű, én csak annyit mondtam hogy ez a hátulütője a anarchiás megközelítésnek. És hát az MS a fő rivális, az meg fókuszál és nyomul előre...

Új hozzászólás Aktív témák