Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #2 üzenetére

    Teljes értékű laptop. Én egy Chromebookot használok otthon már 1.5 éve, mindent meg tudok rajta csinálni amit akarok, és egyszerűbben, gyorsabban mind Windowson. Ráadásul egy passzívan hűtött Celeron processzorral hoz olyan teljesítményt mint a Windowsos gépek egy Core i3-al... Ja, és megy rajta pár millió Android app is... És £140-et (kb. 55000 forintot) fizettem érte annó. Windwowsból annyiért nincs használható... Azzal egyetértek, hogy a felsőbb kategóriás Chromebookok árai elszálltak, de hát miért is ne, minden elszállt, a felsőbb kategóriás tableteké és mobiltelefonoké is.

  • secretgarden

    aktív tag

    Valamit nem értek: az AMD ugye most már 7nm-en gyárt procikat, míg az Intel még mindig 14nm-en tanyázik. Hogyan-miért van akkor az, hogy az Intelnek van egy rakás passzívan hűthető procija már sok éve (N-es kezdetű Pentiumok és Celeronok, Core M-ek stb.) míg AMD-nek tudommal még mindig nincs? (Plusz: mikor jönnek már az ARM-os Chromebookok vagy akár Windows laptopok?)

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz edward2 #11 üzenetére

    Miért kell ezért a Google-t hibáztatni? Ugyanazt csinálja csak mint az Apple, Apple is saját rendszert készített és tesz a gépeire, nem Windows-t...

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz Bayzee5 #51 üzenetére

    Pontosan, egyetértek! Az én Chromebookomban is nagyon nagyon jó a touchpad és a billentyűzet, élvezet használni. Az akku ténylegesen 8-18(!) órát tart, használattól függően. A rendszerfrissítést észre se venni. Mindennapi használatra az ingyenes Google Docs és Sheets (Slides/Powerpointot eddig is csak cégnél hasznátam) ugyanolyan jó (csak gyorsabb és ingyenes :-)) mint az Office 365. Futtatja az Android app-okat. Nem fagy le. Nem csesznek el a frissítések semmit. Nincsenek vírusok, nem kell vírusvédelemmel vesződni. Egyáltalán, míg Windowsnál mindig az volt, hogy új gépet fél napig kellett telpítgetni-beállítgatni, ennél egyből minden tökéletesen be volt állítva, és a telepítgetés kb. 3 percet vett igyénybe. Szerintem mindenkinek kellene adnia egy esélyt a Chromebookoknak, mert a user-ek nagy részének megfelelők (nyilván nem az AutoCAD-ezős meg Witcher 3-at játszó gamer rétegről beszélek). Idősebbek különösen szeretik, családban szülők-nagyszülők jártak úgy hogy utálták a Windowst mert mindig valami nyűgje volt, bonyolultnak találták, a Chrome OS-t meg imádják. Ja, és lehet venni ultra olcsó Chromebookot ami ténylegesen használható (nem úgy mint az ultra olcsó Windows laptopok ahol egy nap egy rendszerfrissítés meg fél perc mire bejön egy YouTube és keresni is lehet benne), meg lehet venni premium Chromebookot, például legújab Core i5 procikkal amik olyan sebességgel működnek, hogy a Windows a közelébe nem ér, Windows userek le vannak döbbenve tőle... Nálunk a cégnél a marketingesek, sales-esek, managerek stb. térnek át Chrome-ra, csak a mérnökök maradnak a Windowsnál. Na, ez volt a reklám helye :-)

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #57 üzenetére

    Igen, ez logikusnak hangzik. Remélem azért erre is fókuszálnak majd, mert a fene se akar ventillátoros laptopot már.

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #58 üzenetére

    Igen, ez így van. A kb. £280-ig terjedő belépőszint teljesen rendben van, de aztán elszállnak az áraik valamiért, sokszor annyira hogy egy ugyanolyan procival-rammal-háttértárral-kijelzővel szerelt Windows gép akár olcsóbb mint a Chromebook alternatívája.

    Nekem az egész úgy jött, hogy megvettem Amazonról a legolcsóbb Chromebookot, hogy kipróbáljam mégis milyen. Celeron N3060, 2GB RAM, 16GB háttértár, nem érintőkijelzős 11.6"-es kijelző. Nagy reményeim nem voltak teljesítmény ügyben, inkább csak magára a rendszerre voltam kíváncsi, úgy voltam vele ha nem tetszik / nagyon gáz akkor visszküldöm (Amazonon 30 napig vissza lehet küldeni ha nem tetszik). Aztán kiderült hogy a Chrome OS zseniális. Kiderült hogy a bolhafing teljesíményű proci úgy viszi a rendszert, mint egy közepes-felsőbb Pentium egy Windows-t. A 2GB RAM elég kb. 20 Chrome oldalra vagy ugyanennyi bővítményre vagy kb 15 megnyitott app-ra, ennél többet bőven nem használok egyszerre. A 16GB háttértárból 1.5 év használat és kb. 20 rendszer frissítés után is szabadon van 7.5GB (és nem kellett mindenféle CCleaner-t meg más cleanert használnom, ez nem xarja tele a háttértárat mind a Windows. Összehasonlításul, 32GB-os háttértáras WIndows képtelen volt az évi 2x nagy Windows verzió updatet megcsinálni hely hiányában, image-t kellett USB drive-ra készíteni, aztán manuálisan frissíteni.). A kijelzőről kiderült hogy IPS (140 fontért!), és hogy kitűnőek a láthatósági szögei, kitűnő a kontrasztja, és mivel matt kijelzős a szabad ég alatt vagy akár napsütésben is használható (jól jön, sokszor használom a kertben). Az akkuja meg annyira jól bírja, hogy kb. 2-3 naponta töltöm rengeteg használat mellett (nagyon gyorsan tölt) úgy, hogy csak lecsukom a fedelét amikor nem használom, vagy egyszerűen magára hagyom és elmegy aludni - mióta megvettem, egyszer bekapcsoltam és azóta - becsszóra - nem volt még kikapcsolva, újraindítva is csak akkor amikor havonta 1x újraindul a (pár másodperces) frissítés után. Ráadásul a billentyűzete meg a touchpadja is nagyon nagyon jó (verik a bő ezer fontos céges Dell lapotomét). És könnyű és kompakt. Szóval természetesen megtartottam a próbának szánt gépecskét (most is ezen írok). Aztán fél évre rá eladtam az asztali Windows gépemet, mert egyáltalán nem használtam... Nálam így tűnt le a Windows korszak... (Aztán kipbróbáltam néhény kolléga céges (drága) Chromebookját, és wow - maradjunk annyiban, nagyon várom már mikor cserélik a céges Windows laptopomat is Chromerbook-ra.) Amire érdemes viszont figyelni, hogy a támogatásuk nem tart örökké, viszont (Androiddal ellentétben) pontosan lehet tudni hogy meddig fog tartani: https://support.google.com/chrome/a/answer/6220366?hl=en (meg ebből a listából látszik az is hogy milyen szegényes Magyarországon a Chromebook kínálat). Ez azért fontos, mert volt hogy nagy áruházláncok (PCWorld/Currys, Argos stb.) olyan ősrégi Chromebookat is árultak (biztos maradt régi készlet vagy ilyesmi) amiknek már csak 1-1.5 támogatás volt hátra az 5.5-7.5 éves rendes támogatásból, azért az gáz, de az ő saruk, nem a Google-é...

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz Pingüino #63 üzenetére

    Ertem. Es mi tortent/tortenik a Core M-ekkel? Azok eleg jo teljesitmeny/watt-ot tudtak, de valahogy nem haraptak ra a gyartok, nem keszult tul sok Core M-es laptop. Miert?

    Plusz, oke, mas architectura, de hogy lehet hogy allitolag egy 5W TDP-s Snapdragon 865 mar hozza a par evvel ezelotti 65W TSP-s Core i5-ok teljesitmenyet. Hogy lehet? Ennyire lemaradt az Intel, ennyire mas az ARM, vagy...?

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz Reggie0 #65 üzenetére

    Ezt hogy érted? Nekem speciel volt két AMD-s gamer PC-m is korábban, egy FX 8350 és egy Ryzen 5 2600, gyorsak voltak és nem volt velük gond, az utóbbi pedig nem is melegedett túlzottan.

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz hallador #73 üzenetére

    Köszi a válaszat.
    Mindegyik másik válaszoddal másoknak is egyetértek. Az a helyzet, hogy valószínűleg sokaknak akik a prohardvert olvassák és akár hozzá is szólnak a cikkekhez egyben hobbijuk is a számítástechnika, Windows stb. Nekem viszont nem (de azért szeretek valamennyire képeben lenni), nekem egy eszköz, tudja azt amire használom, ha megnyomok rajta egy gombot azonnal legyen üzemkész és használható, és a lehető legkevesebb időt kelljen állítgatásra, frissítgetésre-updatelésre fordítani. És ezzel szerintem a felhasználók legalább kilencven százaléka így van.

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #76 üzenetére

    Biztos erős géped van. Próbáld meg kivárni a Windows frissítést egy belépőszintű Atom N2800-as, Celeron N3060-as, Pentium N3700-as olcsó laptopon. Good luck - simán eltart 6-8 órát. Tapasztalat, sajnos... Egy Chromebookon viszont 2-3 perc a frissítés a leglassabb processzorral is.

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz Tigerclaw #78 üzenetére

    Sosem értettem miért nem lehet a laptop billentyűzeteket cserélhetőre tervezni. Hat patent meg egy csatlakozó meg szabvány méret kérdése lenne az egész. Aztán mindenki olyanra cserélné amilyenre akarja.

    Nekem a tízujjas gépelés lett a megoldás, amit még bő 15 éve tanultam meg magam, könyvből, munka mellett, és nagyon sokszorosan megtérült. Innentől kezdve csak beállítom az éppen használt nyelvet, amit Chrome OS is tökéletesen lekezel, aztán hajrá. Ha nem tanultam volna meg, bajban lennék, mert többnyire angolul írok, de azért jó bőven akad hogy magyarul vagy spanyolul, néha meg még franciául is (bár ez utóbbival nagyon hadilábon állok :-)) Szóval még ha lenne is cserélhető a billentyűzet, gáz lenne naponta többször cserélni.

    És sem értem miért nem fekszik rá a Google meg az importőrök jobban erre a témára. Magyarországon lehet kapni kb. 2 Chromebook márkát. UK-ben vagy Franciaországban kb. 6-ot. USA-ban meg nagyjából egy tucatot...

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz #52931072 #79 üzenetére

    Én szerencsére megúsztam gond nélkül a Windows frissítéseket anno amíg Windowst használtam. Feleségem kevésbé volt szerencsés, neki sikerült anno összeépíteni egy custom PC-t, amire a Windows kb. tizedszerre települt fel, egyébként mindig belehalt a telepítésbe, de utána is állandóan elszállt random időközönként kékhalállal, hiába tettük fel mindenből a legújabb drivert, hiába töltöttünk sok órát internet keresgéléssel hogy mi lehet a baj (akkor fogadtuk meg hogy többet gépet nem építünk, jó pár éve volt, tartottuk is magunkat hozzá). Viszont érdekes módon Linuxszal meg tökéletesen ment, egyszer nem fagyott, ugyanaz a gép... Amit helyette kapott Windows gép, az ment rendesen, frissítésekkel sem volt gond, kivéve egyszer, amikor egy frissítés során-után kb. 15 alkalommal indult újra, kezdtünk aggódni hogy végtelen újraindulási ciklusba került, de aztán szerencsére magához tért és rendezte sorait. De az aggódás onnantól kezdve megvolt minden Windows frissítéskor, hogy mi van ha most tényleg bedöglik valami... (Azóta rájöttünk hogy egy bármilyen indie játék elmegy egy olcsó áruházból vehető gépen is, AAA FPS és hasonló játékokhoz meg ott a PlayStation...)

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz Pingüino #90 üzenetére

    Mindent lehet persze, ha az ember eleg turelmes :-) A regi laptopoknal még volt olyanhoz szerencsém ahol a billentyűzetet ki lehetett venni a laptop szétszerelése nélkül. Mostaniaknál a billentyűzet billentyűi közötti műanyag általában egy elem laptop többi részével, így felfelé nem lehet kivenni a billetnyűzetet, csak ha szétszedi az ember a laptopot... (Sajnos mindennel ez van, régen ugye telefonokban is a hátlap leszedése után cserélni lehetett két mozdulattal az akkut, most meg...)

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #97 üzenetére

    Én inkább bevállalnám hogy legyen a telefon 1mm-rel vastagabb de legyen benne legalább hatezer mAh-s és cserélhető akku. Legalább nem állna ki hátul belőlük a kamera modul, ami miatt tokba kell tenni őket, amim miatt 2mm-rel vastagabbak lesznek egyből. :DD

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #99 üzenetére

    Hát igen. De ha nem az akku, akkor meg a (rendszer/biztonsági) frissítések hiánya miatt nem ildomos 2-3 évnél tovább használni. Csak maréknyi telefon kap 3 évig frissítéseket (OnePlus, Samsung újabb S és A szériái stb.), a többinél 2 évnek is örülni kell, ha meg alsóbb kategóriás, akkor 1 évnek is örüljünk. (Kivéve persze ha Apple-t vesz az ember, érdekes módon nekik meg az 5-6 év frissítés, még az olcsóbb SE telefonjaiknál is.) Amikor egy telefon x százezer forint (illetve sok száz vagy éppen ezer feletti Euro/font/dollár) azért gáz hogy hogy két-két és fél év után ne frissítsék, Vagy hogy az akkuja miatt dobni kelljen. Nemcsak a pénztárcádnak, hanem a környezetnek is, hány százmillió tökéletesen jó telefon megy a lecsóba minden évben elfáradt akkuk, megszűnő támogatás stb. miatt... Én kizártnak tartom, hogy például e két dolog mögött nincs egy olyan gondolat is a gyártók részéről, hogy így majd gyakrabban vesz az ügyfél új telefont - több pénz nekünk, és direkt így tervezik őket, pénztárcád, fenntartható erőforrás és nyersanyag gazdálkodás, környezetszennyezés meg letojva...

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz #52931072 #101 üzenetére

    Pontosan. Egyébként akkukapacitás terén abszolút hülyeséget csinálnak, például alsó vagy középkategóriás telefonokba pakolnak nagyobb akkukat (Lásd Motorola G Power széria, vagy éppen a vadonatúj Samsung M51 amiben 7000 mAh-s akku van), viszont a csúcskategóriában meg 3500-4500-al szúrják ki az ember szemét (gyakorlatban az a fél mm vastagság csökkenés a kisebb aku miatt, vagy a 10-20 grammal kevesebb tömeg nem érzékelhető)... Mintha úgy gondolnák, hogy aki drága telefont vesz az elsősorban dísznek veszi és nem használni. Minta csúcstelefont nem illenék sokat használni. (Autós hasonlattal élve jól látszik a dolog abszurdsága, olyan mintha azt mondanám, hogy Opel Astrába 60 literes üzemanyag tankot teszünk (rendben is van), de a Mercedes S osztálynak csak 35 literes tankot tervezünk, és ha valaki panaszkodni mert, azt mondjuk, hogy így könnyebb és laposabb lehet az autó, és amúgy is, van benzinkút mindenhol, nem? ...)

Új hozzászólás Aktív témák