Új hozzászólás Aktív témák

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #58 üzenetére

    Igen, ez így van. A kb. £280-ig terjedő belépőszint teljesen rendben van, de aztán elszállnak az áraik valamiért, sokszor annyira hogy egy ugyanolyan procival-rammal-háttértárral-kijelzővel szerelt Windows gép akár olcsóbb mint a Chromebook alternatívája.

    Nekem az egész úgy jött, hogy megvettem Amazonról a legolcsóbb Chromebookot, hogy kipróbáljam mégis milyen. Celeron N3060, 2GB RAM, 16GB háttértár, nem érintőkijelzős 11.6"-es kijelző. Nagy reményeim nem voltak teljesítmény ügyben, inkább csak magára a rendszerre voltam kíváncsi, úgy voltam vele ha nem tetszik / nagyon gáz akkor visszküldöm (Amazonon 30 napig vissza lehet küldeni ha nem tetszik). Aztán kiderült hogy a Chrome OS zseniális. Kiderült hogy a bolhafing teljesíményű proci úgy viszi a rendszert, mint egy közepes-felsőbb Pentium egy Windows-t. A 2GB RAM elég kb. 20 Chrome oldalra vagy ugyanennyi bővítményre vagy kb 15 megnyitott app-ra, ennél többet bőven nem használok egyszerre. A 16GB háttértárból 1.5 év használat és kb. 20 rendszer frissítés után is szabadon van 7.5GB (és nem kellett mindenféle CCleaner-t meg más cleanert használnom, ez nem xarja tele a háttértárat mind a Windows. Összehasonlításul, 32GB-os háttértáras WIndows képtelen volt az évi 2x nagy Windows verzió updatet megcsinálni hely hiányában, image-t kellett USB drive-ra készíteni, aztán manuálisan frissíteni.). A kijelzőről kiderült hogy IPS (140 fontért!), és hogy kitűnőek a láthatósági szögei, kitűnő a kontrasztja, és mivel matt kijelzős a szabad ég alatt vagy akár napsütésben is használható (jól jön, sokszor használom a kertben). Az akkuja meg annyira jól bírja, hogy kb. 2-3 naponta töltöm rengeteg használat mellett (nagyon gyorsan tölt) úgy, hogy csak lecsukom a fedelét amikor nem használom, vagy egyszerűen magára hagyom és elmegy aludni - mióta megvettem, egyszer bekapcsoltam és azóta - becsszóra - nem volt még kikapcsolva, újraindítva is csak akkor amikor havonta 1x újraindul a (pár másodperces) frissítés után. Ráadásul a billentyűzete meg a touchpadja is nagyon nagyon jó (verik a bő ezer fontos céges Dell lapotomét). És könnyű és kompakt. Szóval természetesen megtartottam a próbának szánt gépecskét (most is ezen írok). Aztán fél évre rá eladtam az asztali Windows gépemet, mert egyáltalán nem használtam... Nálam így tűnt le a Windows korszak... (Aztán kipbróbáltam néhény kolléga céges (drága) Chromebookját, és wow - maradjunk annyiban, nagyon várom már mikor cserélik a céges Windows laptopomat is Chromerbook-ra.) Amire érdemes viszont figyelni, hogy a támogatásuk nem tart örökké, viszont (Androiddal ellentétben) pontosan lehet tudni hogy meddig fog tartani: https://support.google.com/chrome/a/answer/6220366?hl=en (meg ebből a listából látszik az is hogy milyen szegényes Magyarországon a Chromebook kínálat). Ez azért fontos, mert volt hogy nagy áruházláncok (PCWorld/Currys, Argos stb.) olyan ősrégi Chromebookat is árultak (biztos maradt régi készlet vagy ilyesmi) amiknek már csak 1-1.5 támogatás volt hátra az 5.5-7.5 éves rendes támogatásból, azért az gáz, de az ő saruk, nem a Google-é...

Új hozzászólás Aktív témák