Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz janos666 #78 üzenetére

    "Attól ha napi pár slukkot leszívsz passzívban még nem lesz bajod, passzív dohányzás az mikor beülsz 4-5 dohányos közé és folyton ér a füst napi több órában koncentráltan."
    De engem nem az zavar, h bajom lesz tőle.. hát persze, h nem lesz, pár slukktól biztos nem, én nem is írtam ilyet. Maga a füst mellékhatása (elkezd tőle folyni az orrom -másnak nem? :F ) zavar. Buszra várva, utcán előttem sétálva, munkahelyen wcben, folyosón dohányzók füstfelhője... stb.

    Kiszámolod mennyi rengeteg pénz a cigaretta. Azt tudhatnád (tudom), hogy a jövedéki adó az rendszerint igen magas %-ot tesz ki (hál' Istennek, bár magasabb is lehetne, hátha a relatív magas ára miatt is elfordulnának a dohányzástól egyesek, bár ez a tendencia eddig nem igazán figyelhető meg), és mégis azt mondod nem futja a kezelésük? (Ezt nem én mondom, statisztikák mondják.)
    Mert nem minden dohányost kell kezelni, és bizony rengeteg adó bemegy a cigis zárjeggyel. (Ez így van.)

    Az jobb kérdés ennek hány %-a kerül a TB-be (gondolom ez meg van határozva), de az már neked megint tökmindegy hogy a TB-nek vagy az államnak fizetsz, úgyis fekete dobozba hajigálod az adóidat, ott már az lesz vele amit a rendszer akar. Félreértés ne essék, nem foglalkoztat különösebben, h mennyi része megy az adómból más emberek egészségének javításásra, engem főként csak a cigaretta füstje zavar.

    Másrészt nem értelek, aktívan véded a dohányosokat, ahogy elnézem a hsz-aid, pedig a tudásod másra (is) használhatnád (igazolni a statisztikákat például). :)

    Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

  • válasz janos666 #78 üzenetére

    -Mi volt az utóbbi időszakban a tüdőrákosok össz darabszámának alakulása.
    Évente 8ezren halnak meg tüdőrákban. Évekig átlag 6ezer körül állt ez a szám, az utóbbi időben növekedett.

    -Miként alakultak a dohányzási szokások az adott időszaban.
    Én sokáig dolgoztam diszkókban, és régebben is voltak dohányosok természetesen, de most azt látom, h már mindenki dohányzik. Ráadásul mivel egyre fiatalabbak járnak dizsibe, nyilván kivetíthetjük a társadalom egészére, h nemcsak, h többen cigarettáznak, de egyre fiatalabb korban kezdik.

    Pl. ha közel állandó az eladott cigaretta mennyiség, mégis monoton nő a halálesetek száma, akkor számoljunk utána...
    Nyilván, nem azonnal kap valaki tüdőrákot, de megfigyelhető volt, h a háború után a 40-es évektől kezdődött a nők egyenjogúságának harca, ami egyrészt a dohányzásnak a hölgyek körében való elterjedésében is megnyilvánult, ennek következtében 20 évvel később, az 1960-as években ugrásszrűen megnőtt a tüdőrákban elhunyt nők száma; olyannyira, h az addig vezető emlőrákot is megelőzte.
    Ezekre az összefüggésekre alapozzák azokat a feltevéseket, h a dohányzás és a tüdőrák kapcsolatban áll egymással. Nem matematikai görbéket renderelnek egymás mellé, és ha egyezik, akkor abból kiolvasnak valamit, amit épp ki akarnak.

    Bush, és tanácsadói egy része is így vélekedik a föld felmelegedéséről, szerintük nincs összefüggés az emberiség által a légkörbe juttatott oda nem illő anyagok, és a klíma megfigyelhető melegedésével kapcsolatban.
    Mások szerint meg van, és ha továbra is ilyen mennyiségben égetünk el szénhidrogéneket, pár évtized múlva komolyan bajok lehetnek. De mindez csak nézőpont kérdése, attól függ, mit akarunk leolvasni a grafikonokból.

    -Milyen tűrésű becsléssel döntik el, hogy a cigi-e az oka a betegségnek.
    Először is, az áttétek felismerésével még nem lehet tudni, h konkrétan tüdőrákról beszélhetünk-e, vagy egy másik szerv betegségéről képződtek az áttétek a tüdőn. Nyilván az előbbi a dohányosok ismérve, az utóbbi inkább a nem dohányzóké.
    De eleve nem értem a kérdést, mi oka lenne egy orovsnak azt állítani, h nem a dohányzás okozza a betegséget? biztosítási csalásra gondolsz? Többet kap a kórház, a tüdőrákos beteg után, mint a szívbeteg után? Ezért boldog-boldogtalannak tüdőrákot írnak a kartonjára?

    Pl. ha az egész család/környék ilyen-olyan rákot vagy betegségeket kap, de csak egyikük cigizik, lehet inkább azbesztet regeliznek, ciánt isznak, vagy valami hasonló gáz van a mélyben...
    Másodszor kikérdezik a pácienset életviteléről, bár még nem láttam ilyen kérdőívet, de feltételezem, h nem csak azt kérdezik, "-Cigizik?", hanem részletes családfakutatással egybekötött pszichológusi vizsgálaton esik át a páciens.

    -A statisztikában hány tüdőrákos van, aki nem dohányzik/dohányzott.
    Amint azt már Ollie is írta, a tüdőrákosok 80%-a dohányzik.

    -A dohányzók hány %-a lesz beteg (akár össz-vissz, de inkább kimutathatóan amiatt)
    A magyar lakosság 45 %-a dohányzik. Cirka 5millió.
    A halálozás körülbelül 20 százalékáért, vagyis mintegy 30 ezer ember haláláért tehető évente közvetlenül is felelőssé a dohányzás.
    Ebból 8ezer lesz tüdőrákos. Ez nem sok. (Ha erre irányult a kérdésed. ;) )

    shtml:
    "a dohányzás okozta egészségi károk gyógyítására"

    Nincs ilyen kategória, h "a dohányzás okozta egészségi károk kasszája", egyszerüen a TB-kasszába megy. Közös a nemdohányzók és a dohányzók kasszája.
    De való igaz, az eü járulék nem túl nagy, és kábé fedezi a tényleges kiadásokat, DE az elhalálozás miatti állami bevételek kiesése ennek háromszorosára, még akkor is, ha ez csak becsült érték.
    Magyarán, ha valaki cigarettázik fiatal kora óta, és ez miatt a negyvenes éveiben meghal, az 20 évnyi kieső bevétel a gazdaságnak.
    A baby boom generáció most kezd nyugdíjba vonulni, ki fogja fizetni az ő nyugdíjukat, ha a közben felnövő nemzedék elcigarettázza az életét, és nem fizet TB járulékot?
    Ne védjük már a dohányosokat.

    Egy tanulmány a sok közül:
    http://www.allamreform.hu/letoltheto/egeszsegugy/hazai/Dohanyzas_Ellenes_Nemzeti_Akcioterv_2005-2010.pdf

    A suzukiban dolgozok, mintegy 6ezer munkavállalója van a cégnek. Nem ismerem az összes üzemet, de dohányzóhelyiségek vannak kialakítva a pihenőknél; teljesen zárt, üvegezett 10-20 nm-es elszívós kényelmes dohányzóhelységek. Szünetekben ezekben zsúfolódnak a dolgozók. Nem lepődnék meg, ha kiderülne, h 5ezer ember dohányzik a 6ezerből. És senkinek eszébe nem jutna dohányzásról való leszokást elősegítő programot pesztrálni, esetleg finanszírozni. Had cigizzen a sok birka.. csinálunk nekik szép dohányzóhelységeket is.. :(((

    [ Szerkesztve ]

    Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

Új hozzászólás Aktív témák