Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rickazoid

    addikt

    válasz Zefír #56 üzenetére

    Az átlag felhasználó általi szopásnak szerintem nem kevés köze van ahhoz, hogy warez a Windows, warezok a játékok, warez a Photoshop, warez a MS Office, warez minden, plusz se antivírus, se tűzval, rosszabb esetben ezek is kalózmásolatok, pedig az már az emberi hülyeség korlátait feszegeti. Ahol meg warez van, ott vírus, féreg és trójai is akad, minél több program származik kalóz forrásból, annál több lesz malware-ből is adott gépen.
    De egy jól beállított legális Win7, legális (van bőven alternatíva mindenre ingyenesen Windows-ra is, leszámítva a játékokat) és megbízható forrásból származó programokkal, megfelelő és jól beállított antivírussal és tűzfallal, valamint egyéb, ezen a fórumon nem emlegetendő mondjuk firefoxos kiegészítőkkel megfűszerezve pont annyit fog szívni a felhasználó, mint egy Mac júzer. Sőt, pont olyan pofon egyszerűen fog működni neki minden, mint ahogy a Mac felhasználók állítják, hogy semmi gondjuk.
    És lehet mondani, hogy az átlag nem ért hozzá, nos, ne sajnáljon az átlag egy tízessel többet költeni egy olyan PC-re vagy notebookra, amin előtelepítve van Win7, amikor új gépet vesz, és ne sajnáljon pár ezrest kiadni adott gép szakember általi beüzemelésére.
    A Linux alapú disztribúciók negyede dettó, csak ahhoz nagyon nehéz szakembert találni, aki betudja közel hülyebiztosra állítani... hisz nem erre találták ki, igaz az Ubuntu próbálkozik, meg azóta úgy tudom még pár másik is, mint a Fedora... bár én még mindig jobban bízom az Arch Linuxban. Igaz vannak gondjaim vele nem ritkán, de Barátnőmnek amióta RAM-ot bővítettem a gépében, semmi gondja nincs vele (az övét úgy "építettem fel", hogy csak az van rajta, ami kell neki, én meg szeretek kísérletezni a sajátomon, ez a különbség), korábban is csak a kevés RAM volt a gondok forrása.
    Szóval ez az op.rendszerek felhasználóbarátisága közti különbség jórészt kacsa, bármely Linuxból lehetne OSX-gyilkos op.rendszert készíteni, ahogy a Windows-ból is. Csak kevesen fizetnék meg a költségeket. Bár ki tudja a Win8, vagy sokkal inkább majd a Win9 meddig jut. Ha elkapja azt a vonalat egy divathullám... könnyen legyűrheti az Androidot, talán az iOS-t is. Az OSX meg... megjósolhatatlan, de szerintem annak nem sokat fog ártani.

    Hogy mit támadnak jobban attól függ, hogy mi van jobban elterjedve. Minden azonos típusú, azonos célt szolgáló informatikai rendszer kisebb-nagyobb különbségektől eltekintve egyformán sebezhető és örökké az is marad. A sebezhetőségek bűnözők általi ismeretének és kihasználásának valószínűségét az határozza meg, hogy mennyire elterjedt és mire használják. Ha egy teljesen biztonságos gépet akar valaki szoftveres oldalról, kapcsolja le a netről, kapcsolja ki teljesen, majd zárja be egy atombunkerbe úgy, hogy ő se tudjon bemenni.

    Szerintem.

    [ Szerkesztve ]

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

  • Rickazoid

    addikt

    válasz vanhalen #85 üzenetére

    "Mindennel együtt, felhívnám a figyelmet az arányokra: Win=naponta többszáz kártevő; Osx=félévente felbukkan egy ilyen, mint a cikkben szereplő (le kell tölteni/fel kell telepíteni/jelszót beírni) de a tapasztalat az. hogy az átlag mac-es user, hacsak nem full idióta, vagy elátkozták a sámánok: NEM találkozik ezekkel évek-évtized(ek) alatt sem. Lehet arányosítani, EZT is vegyed köbgyök alá (ha akarod)"
    Ezt az ultimate érvet... ahogy te a gyűlölködő hsz-eken, úgy én ezen fogom a fejem. Nem azért van észrevehetően kevesebb malware egy op.rendszerre, mert jobb, mint a többi, hanem mert nem elég elterjedt ahhoz, hogy a megélhetési bűnözőknek megérje fejleszteni adott rendszer alá. Ha fordított lenne a helyzet, hogy az OSX lenne elterjedve 90%+ részesedéssel a világ PC és notebook piacán (az USA csak kis része a világnak a számítógép felhasználók számát tekintve), illetve ennek és az ez alá telepített szoftverek kétharmada lenne warez, amibe nem ritkán bele van ágyazva jó adag kártékony kód, akkor pont az OSX-re jelenne meg naponta több komolyabb vírus is (meg többszáz jelentéktelen sz*r, amit bármely valódi vírusirtó egyből észrevesz), míg Windows-ra néha-néha egy-kettő. Minden fordítva lenne.
    De ahogy már korábban is írtam, a mai helyzetben Windows-t is lehet úgy használni, hogy ne találkozz ténylegesen vírusokkal, csak a legalitás útján kell maradni, nem ugyanazt a rendszert kell használni 10 éven keresztül, nem rendszergazdaként kell kattintgatni mindenfélére a neten (mindenfélére sehogy nem kell kattintgatni) és használni kell egy-egy jó vírusirtót és tűzfalat. Könyörgöm, ezt általános iskolában is tanítják már.
    Majdnem minden esetben tehát PEBKAC.

    [ Szerkesztve ]

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

  • Rickazoid

    addikt

    válasz vanhalen #94 üzenetére

    "Én csupán azt mondom, hogy nem azért nem feküdtek rá eddig, mert nem érte volna meg, vagy annyira kicsi az elterjedtségük a PC-khez képest, hanem mert nehezebb rá vírust írni és bármiféle vírusvédelem nélkül is biztonságosabb, mint egy Win-es PC vírusirtó/malware/spyware/ stb. védelemmel és nyilván ott is számít a ráfordított idő/megtérülési arány, a könnyebbik utat választják értelemszerűen, hacsak nem fanatikusok."
    Na és ez az, amire senki sem tud bizonyítékot felmutatni. Ezt csak úgy mondani szokás ignorálva a tényt, hogy egy operációs rendszerről van szó, ami természeténél fogva hemzseg a biztonsági résektől és az idő előrehaladtával ezen rések száma csak nőni tud. Attól, mert Apple és mert sznobisztán polgárai istenítik az egészet még nem lesznek okosabbak és intelligensebbek az OSX programozói, mint a hackerek és crackerek ezzel foglalkozó rétege. De hogy ők egyáltalán nekiállnak-e megkeresni a biztonsági réseket attól függ, hogy szerintük (vagy a megbízóik szerint) megérné-e nekik ezzel foglalkozni ahelyett, hogy a 90%+ részesedéssel rendelkező op.rendszerben keresik a még fel nem fedezett hibákat.
    Ismétlem: nem lehetséges megírni egy OSX szintű op.rendszert úgy, hogy ne legyen tele biztonsági résekkel. Ha lehetséges lenne, a Microsoft is olyan op.rendszert írna és ott is igen minimális lenne a vírusveszély. Lényegében tehát aki azt mondja, hogy az OSX sokkal biztonságosabb pusztán a kódja miatt, az egyben azt állítja, hogy a világ legokosabb és legintelligensebb programozói írják az OSX kódját, nincs határidőhöz kötve az elkészülése egy-egy szoftvernek, tehát akár harmincszor annyi időt is eltölthetnek hibakereséssel, mint programozással, mindezt a megjelenés előtt. Állítja ezt valaki? Mert ha nem, akkor a legbiztonságosabb op.rendszer cím marad az utópia OS-nél és továbbra sem dőlt meg a tény feltevés, mely szerint azonos célt szolgáló rendszereket általában az elterjedtségüknek megfelelő mértékben és minőségben támadnak. Illetve az sem igazán hiteles felvetés, hogy két, hasonló képességekkel rendelkező programozó-csapat közül az egyik képes lenne összehozni egy, a másik csapat millió sebből vérző "ivadékához" képest, szinte teljesen biztonságos rendszert, feltételezve, hogy mindkét csapatnak rendelkezésére áll az általa igényelt erőforrás (ideértve a pénzt is) és idő. Márpedig kétlem, hogy a MS annyira alulfizetné a dolgozóit, hogy azok szinte szabotálják a projekteket, míg az Apple-nél mindenki számára életcél a tökéletesség lehető legjobb megközelítése, a profi bűnöző hackerek és crackerek meg nem értenek a "szakterületükhöz".

    [ Szerkesztve ]

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

  • Rickazoid

    addikt

    válasz vanhalen #99 üzenetére

    "Ha feltelepítesz egy windows-t, alapból rendszergazdai jogokkal fut"
    És ez az, amire azt írtam már korábban, hogy már általános iskolában tanítják, hogy ilyet ne. Egyébként nem kell root a károkozáshoz vagy adatlopáshoz, ahogy tomtyi is írta.
    "UAC rákérdez gyakorlatilag mindenre, de a legtöbben (tisztelet a kivételnek) csak rábök és ennyi."
    És ez is PEBKAC. Ahogy a nagyon jó antivírusok és tényleg mindenre figyelő, minden apróságot megkérdező és minden rendszerhez való hozzáérést alapbeállításként tiltó tűzfalak mellőzése, kikapcsolása, a figyelmeztetések nem elolvasása is. Bár akinek ilyen legalább telepítve van, az már talán nem nyom mindenre igent... csak sajnos sokan úgy gondolkodnak, hogy az úgyis csak a gépet lassítja, inkább kikapcsolom. Ez ellen sajnos semmi sem véd.

    A többivel továbbra is az a véleményem, hogy nem a rendszer által alkalmazott megoldások miatt lehet több vagy épp kevesebb malware rá, hanem a felhasználói szokások és a világszintű elterjedtség a fő tényezők.
    Ha az egyszerűség, a más szemlélet többet számítana a kártékony kódok megírhatóságában úgy általában annál, hogy nagy program = sok sebezhetőség, akkor lennének például "sebezhetetlen" Linux disztribúciók. De nincsenek.

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

Új hozzászólás Aktív témák