Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz zH. #12 üzenetére

    Sajnos egyre több.
    Bár szerintem nevelés kérdése. Nem feltétlen a gyereket kéne megütni, inkább a szüleit. :)
    Bár egy bizonyos középszintig eltudnám képzelni a "testi fenyítést". Nem, nem úgy pofán vágni a gyereket, hogy vérezzen az orra.
    A probléma ott keresendő, hogy ma már nincs fegyelem. Nincs tisztelet. A diáknak tisztelnie kéne a szülőt és a tanárt is. A szülőnek pedig a tanárt - mert ő a tanár - közfeladatot ellátó személy stb...

    De jelen eseteben úgy van, hogy a tanárt leszarják nagyívben. Mind a diákok úgy a szülők is (tisztelet a kivételnek). A diák meg aztán végképp szarik mindkettőre. Így nem lehet nevelni se tanítani.

    Én anno mindig be voltam fosva szülői értekezlet előtt, nehogy valami rosszat mondjanak rólam a tanárok, mert akkor kapok (na nem pofont meg ilyesmit, de nekem a leszidás is épp elég volt). Tehát nem az volt, hogy ha a tanár rosszat mond rólam, akkor apámék elverik érte, hanem még én fogok kapni itthon pluszban miatta.

  • Dany007

    veterán

    válasz moha21 #20 üzenetére

    "Persze ahol a szülők is leszarják az egészet, ott nincs értelme nevelésről beszélni."

    Na igen, ez tény. De a múltkor elgondolkodtam ezen egy kicsit.
    Ugye sok fórumban lehet hallani, hogy a tanár tanítson, és ne nevelje a gyereket. Illetve, hogy nem lehet elvárni a tanártól, hogy nevelje a gyereket. Ezt én részben igaznak tartom, részben pedig nem.
    Ha szakközépiskoláról / gimnáziumról beszélünk, tehát 14 fölötti gyerekeknél, akkor okés. Azon már tényleg nincs mit nevelnie egy tanárnak. Plusz a lehetőség is kevésbé adott.

    Na de nézzük meg mi van általános iskola esetében. Az adott gyerek bekerül az iskolába 6-7 éves korában (én legalábbis 6 éves koromtól jártam oda). Ebben a korban még a gyerek igencsak formálható. Igaz már megvannak a kialakult normák, de változtatható, nevelhető. Ellenben egy serdülő 14-18 éves már nehezen.

    Ami viszont a lényeg a gyerek napirendje. Mondjuk felkel reggel 7-kor, 8-ra bemegy suliba, majd délután 4-kor hazamegy (napközi alsó tagozatban kötelező). Otthon készül a másnapi sulira, majd este 8-9-10 körül lefekszik aludni.
    Ebből azt lehet észrevenni, hogy a gyerek napi 8 órát van az iskolában, 5-6 órát otthon a családjával, majd 7-8-9 órát alszik. A lényeg, hogy a gyerek több időt tölt el a suliban a tanárok, diákok között, mint otthon a saját családjával!
    Ezek után talán reális elvárás lenne, ha már a gyerek többet van a tanárral úgymond, mint a szüleivel, akkor egy kicsit próbálják meg nevelni is.

    De persze a nevelésben is a középút a nyerő. Nem szabad túlzásba esni. Nagyon indokolt esetben a testi fenyítést sem tartom kizártnak. DE! Csak ilyen körmös szintjén.
    Hiszen ha már olyan szintre jutunk, hogy a jól képzett megfelelő erkölcsi értékrenddel rendelkező tanárnak körmöst kell adni a diáknak, akkor az nem más, mint a szülői nevelés bukása. Illetve hiányossága. Én sem voltam egy jó gyerek alsó tagozatban, álltam sokat a sarokban, a falnál délután. De soha nem csináltam olyat, amiért akár csak egy körmös vagy erőteljesebb hanglejtés járt volna.

    Valahol muszáj lenne fegyelmet és tiszteltet tanulnia a gyerekeknek. Ha ezt nem kapja meg a szülőtől, nincs már katonaság sem, akkor marad az iskola. Hiszen pl öreganyám korában a gyermek nem tegezhette a szülőt! 84 éves nagymamám még mindig magázza az édesapját (aki már vagy 30 éve halott) amikor róla beszél vagy mesél.
    Ez persze a mi szemünkkel hülyeségnek hangzik. De mégis ez is a tisztelet egyfajta jele. Hogy a gyerek pajtásodat letegezhetett, de az apádat anyádat már nem!

  • Dany007

    veterán

    Cikkírónak.

    Valahol olvastam, hogy egy szakítás után hívtak a haverok bebaszni és, hogy ez neked mennyire "fájt" vagy hasonló...

    Ember, ennyi idősen (17-20 éves) ezt kell tenni! :) Nem állandóan. De hidd el, egy-egy nagy csalódás után jól esik ha a barátaid melletted vannak. A pia meg csak egy plusz segítség ebben. Segít megteremteni a hangulatot. Feloldani a feszültséget. És talán még egy új b.nőt, esetleg egy felejtőt összeszedsz.
    Ez egy teljesen természetes dolog, nincs ebben semmi rossz, amíg az ember nem heti rendszerességgel csinálja :D
    Örülj neki, hogy egyáltalán még van aki elhív bulizni, inni egyet.

    Tényleg ráérsz még 5-10 évet ezzel a szintű megkomolyodással.

  • Dany007

    veterán

    válasz Crystalheart #87 üzenetére

    "egyáltalán nem bánom, hogy életemben egyetlen buliban sem voltam és nem ittam alkoholt."

    Ez esetben fogalmad sincs mi az amit nem látsz. Nincs róla személyes tapasztalatod és így tovább. Tehát nem ítélheted meg, hogy bánnád-e vagy sem. :)

    @baluka26:

    Azért azt ne felejtsük el, hogy alsó tagozatban nincs minden tantárgynak külön tanára! :) Az majd felsőben kezdődik el, illetve középiskolában teljesedik ki igazán.
    Alsóban nekem két tanárom volt. Olginéni és Ildinéni :) Ők tanítottak mindent, és napköziben is valamelyikőjük volt. Majd aztán felsőben lett több tanár. Külön matek-fizika, angol, számtech, biológia, tesi stb...

    De értem amire gondolsz, de te is érted amire én :P Nem arra céloztam, hogy a tanárnak kellene(!) nevelnie a gyereket, hanem, hogy ha már úgyis ott tölti az ideje java részét a gyerek, akkor próbáljon meg valami pluszt, persze nem erőltetve.

    Amúgy én is jóban voltam mindegyik tanárommal. Mindegyik tanár szeretett :) De azért voltak rossz pillanatok, tanulásban, néha magatartásban is.

Új hozzászólás Aktív témák