Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    Nem csodálom, hogy így reagált Torvalds, mert egy olyan opcióval cseszegetik, ami sok munkával járna megoldani, ellenben simán kikapcsolható a BIOS-ban... :DDD

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz dabadab #23 üzenetére

    Miért, mit kellett volna belőle kiértenem? ;]

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz dabadab #23 üzenetére

    Én sem az UEFI-ről írtam, hanem a Secure Boot-ról, hogy az (is) kikapcsolható. Azt ne feledd, hogy a hivatkozott cikk közel másfél éves és bizonyos ott leírt megállapítások, feltételezések stb, már régóta nem állják meg a helyüket, így a Secure Boot kikapcsolhatósága sem. Így aztán, a Linux ilyen jellegű problémája is egyszerűen orvosolható. (nyilván ha valaki linux-ot használ, az nem W8-al előtelepített gépet fog venni amúgy sem...)

    Ezeket figyelembe véve értettem, hogy egyetértek Torvalds reagálásával.

    A másik fele a dolognak

    "Támogatjuk az X.509-et, mely az aláírások szabványa.”

    Howells azonban nem hagyta magát elhajtani, válaszolt Torvaldsnak, és elmondta, hogy szerinte nincs igaza, ugyanis a Microsoft tanúsítványai visszavonásának a PE binárisok hashén kell alapulnia, nem a titkosítási kulcson, ezért feltétlenül szükség van egy „mesterkulcsra” a visszavonáshoz.

    A vita még zajlik."

    Na most ebben a pár mondatban van jó pár szakmai kifejezés, amivel ha valaki nincs tisztában, akkor azt sem tudja miről van szó, aki meg tisztában van vele, az meg bele sem fog kezdeni elmagyarázni a dolgot.
    A felvetés teljesen megalapozott, de hogy a vita hova fog vezetni, azt nem tudom. Abban viszont biztos vagyok, hogy "idegen" kódot nem fog implementálni a kernelbe.

    bambano
    Az MS-en kívül még sok hátsót kellene rugdalni, mert a rendszerépítők ugyanúgy érintettek(értsd: az összes előtelepített gépet forgalmazó cég), nélkülük ez a helyzet nem létezne.

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz Penge_4 #44 üzenetére

    Itt nem az MS pattog, hanem a Linux egyes fejlesztői, a "vihar a biliben" kategóriájú "probléma" kapcsán estek egymásnak... (kizárólag W8-al előtelepített gépek + másodlagos rendszerként Linux kapcsán megy a szájkarate, tehát nem W7-el előtelepített, nem is W8-al simán telepített gépekről van szó, mert ott nincs ilyen probléma, Linux-osok 99%-a nem érintett, a maradék 1% meg azok a fejlesztők, akik most "eszmét cserélnek")

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz dabadab #48 üzenetére

    Nem, ez semmilyen formában nem igaz, mert
    1. UEFI nélkül nincs gond a Linux-al
    2. UEFI telepítéssel sincs gondja a Linux-nak
    3. UEFI és bekapcsolt Secure Boot esetén sincs gondja egyes Linux-oknak(pl legújabb Ubuntu és Fedora simán kezeli a dolgot)

    Csak a W8-al előtelepített gépeknél van gond, mert ott a rendszerépítők moddolt UEFI FW-t használnak, többek közt a telepített W8 példány azonosítására, annak serial key-e is itt van "beégetve"(ezért nincs serial key-el ellátott matrica sem a W8-al előtelepített gépeken)) stb stb.

    Ebben és csak ebben az esetben van gond, semmilyen más esetben nincs.

    Penge_4 "Tehát nem arról van szó, hogy például nem tud a user a secureboot-os UEFI-s, Windows 8-as laptopjára másodlagos rendszernek egy szabadon választott Linux disztrót húzni, mert a Windows 8 secure boot-ja nem engedi neki?"
    De, erről van szó, csak az a fontos, hogy W8-al előtelepített laptop esetében. Ha van egy laposod és Te magad telepítesz W8-at rá(külön vetted a W8-t OEM formában), akkor máris használhatod másodlagos rendszerként a Linux-ot.

    UI: Jelenleg a W7 egyáltalán nem támogatja a Secure Boot-ot sem, tehát telepíteni sem lehet a W7-t bekapcsolt Secure Boot esetén, tehát ha úgy tetszik nem csak a Linux érintett...

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz Penge_4 #52 üzenetére

    "De az újonnan vásárolt laptopok 80%-a ilyen. Nézz már szét a hipermarketekben."
    Kösz, 20 éve vagyok a szakmában, ha eddig nem érdekelt a hipermarketek kínálata, nyilván ezután sem fog. Lehet, hogy ott 80% az előtelepített gépek aránya, de amúgy meg ~50% (W8/W7-al előtelepített gépeket együtt vettem figyelembe, nem is csak a W8-as gépeket magában), mert a nem előtelepített gépekhez az OS nélküli, a FreeDOS-os és végül is a Linux-os laposok is beletartoznak...(Téma szempontjából nyilván nem szempont Linux-al előtelepített gépeken a Secure Boot)

    Én magam sosem javasolom ügyfeleknek, hogy előtelepített gépet vegyenek(nem csak W8 esetén, korábbi Windows-al előtelepítetteket sem), többek közt azért is, hogy mindenféle bináris hulladék promo/trial cuccal tele vannak tömve, amit lehet leszedni 60/90/120 nap múlva...

    "Attól, hogy a Microsoft visszamenőleg még a sajátját sem támogatja (eleve UEFI nélkül is kinyírja a Win7 boot menüje a Win8-at, ahogy anno az XP-é is kinyírta a Vistát/Win7-et, tehát csak fordított sorrendben lesz dualboot), nem jelenti azt, hogy biztos, hogy ne lett volna benne szándékosság."
    Ez időtlen-idők óta így megy, aki nem tudja ezt az alap dologot, hogy milyen sorrendbe kell Windows-okat telepíteni, az keressen más szakmát...(Nehogy magadra vedd, teljesen általánosságban írtam)

    Szándékosságot olyan értelemben nem látok, hogy az előtelepített gépek gyártói meg az MS lepaktált volna, hogy direkt borsot törjön a Linux orra alá, szvsz egyik dologból jött a másik, ami a jelenlegi helyzetet eredményezte.(W8 UEFI támogatottsága kapcsán jöttek a rendszerépítők, hogy nem-e lehetne-e, MS meg bólintott, kész) :DDD

    Végül: Időközben megcsináltam, amiről már írtam korábban, azaz W8 Pro x64 és Ubuntu 12.10 x64 UEFI-ben telepítve, bekapcsolt Secure Boot mellett, ASrock deszkán generált key-el. Kifogástalanul mennek egymás mellett (GRUB-ot lett kicsit módosítva, hogy választható legyen, hogy W8 vagy UBI induljon) [link]

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz Penge_4 #54 üzenetére

    "Mikor én anno XP, Vista vagy Win7 mellé tettem, akkor nem kellett semmit módosítani"
    Ha nem lenne bekapcsolva a Secure Boot, akkor nem kellett volna módosítani a GRUB-ot sem (azaz GRUB2-t)

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz dabadab #56 üzenetére

    Ezzel teljesen egyetértek :K Upgrade-ket vesznek, vagy ha már a konfig kiöregszik, akkor újra új gépet vesznek előtelepített OS-el. Ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy nem igazán jellemző, hogy az előtelepített OS mellett, más rendszert is használnak, tehát előtelepített Linux mellett nincs Windows vagy fordítva.

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz Penge_4 #58 üzenetére

    "Egyébként ha nem szerkeszted a GRUB-ot mi történik?"
    Én a "tradicionális" módszerrel telepítettem, azaz W8 majd az Ubi(sosem szoktam Linux után Windows-t telepíteni, őszintén szólva azt tényleg nem tudom, hogy a W8 mit művelne, ha a Linux-ot telepítettem volna először), ezt követően csak az Ubi indul(nincs error).
    Azért van szükség a GRUB módosításra, mert közös az EFI partíció (nincs külön létrehozva az Ubi-nak)
    Annyira azért nem bonyolult a dolog, mert aki nincs otthon a témában, annak rendelkezésére áll egy segédprogi a GRUB módosítás elvégzésére, ami kb egy Apply gomb megnyomását jelenti és elvégzi a megfelelő módosításokat Ubi alól automatikusan.

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz Penge_4 #60 üzenetére

    Erre inkább az Ubuntu topikban reagálnék, mert itt nagyon off. Ha ott megkérdezed (és pl linkeled az itteni előzményeket, pár hsz-t stb, hogy az Ubuntu topikban is tudják miről is csevegünk), akkor ott szívesen válaszolok. (Ami amúgy nem ártana, mert a hsz-d alapján -minden tisztelettel- de vannak alapvető dolgok amikkel nem vagy tisztában és/vagy nagyon kevered. :B )

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

Új hozzászólás Aktív témák