Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lugosi

    MODERÁTOR

    válasz Fred23 #23 üzenetére

    Jaja. Reméljük a helyet ennél pontosabban saccolják be. :U

  • lugosi

    MODERÁTOR

    Néhány becslés, amit a számításokkal kapcsolatban találtam.

    Az űrállomás 8.5 tonna, a becslések szerint a labor kb 1.5-3.5 tonnányi része átvészeli a légkörbe belépést (tehát talajt ér), bár nem valószínű, hogy egy darabban. Így tehát az 50kg-os adat lehetséges, de inkább ennél többel számolnak.
    Ahogy olvastam, a legoptimistább becslés a 10-20 db 100kg-os darab volt.

    A talajt éréskor 400km/h sebességet becsülnek.

    A v az ugye m/s és nem km/h, 400km/h m/s-ban: 111.11

    1/2x100 x 111.11^2 = 617271,605 Joule, szerintem.

    Ez szerintem nem gyenge.

    Összehasonlításképpen, mivel lőszerek energiájáról is volt szó, a 710 m/s csőtorkolati sebességű, 7.9 g-os AK47-es lövedék energiája 1991 J.
    Érdekességképpen, a(z általam olvasott) legnehezebb .50 BMG lőszer energiája 20.000 J.
    Másik érdekes adat ugyanakkor, a modern harckocsikban használt Rheinmetall L/55-ös löveg által kilőtt lőszer csőtorkolati sebessége 1750 m/s, a DM53 lövedék tömege 8.35 kg, a mozgási energiája (ha az adatok helyesek) 12785937,5 J, a fenti számítás alapján a 100 kg-os űrállomásdarab energiája ennek az 5%-a körülbelül.

    Ezt azért én nem becsülném le, de talán egy nagyon erősen védett épülettel szemben nem elég.

    A korábban leírt példákkal szemben, egy vasbeton épület (panel lakóház) tetőszerkezetét szerintem átütné.

    A várt becsapódási zóna 50 km széles és 500 km hosszú lesz.

    Mivel a számoláshoz béna vagyok, ha gondoljátok ellenőrizzétek le nyugodtan, nem sértődők meg, csak én így kalkuláltam.

  • lugosi

    MODERÁTOR

    válasz Depression #78 üzenetére

    "Még a te számításod alapján is kevesebb, mint egy mezei városi baleset.( 2 tonnás autó 50-nel)."

    Nem kevesebb.

    Az én számításom szerint az űrállomás adott tömegű darabja az adott sebességgel: 617271,605 Joule

    Az általad írt autós baleset: 2000 kg, 13.88 m/s: 192654,4 Joule

    Tehát nem kevesebb, hanem több mint a 3x-osa.

    Az általad írt autós példánál maradva, ha 2000 kg az autó tömege, akkor a 617271,605 J energiához annak könnyen kiszámolhatóan négyzetgyök 617,271605 m/s-al, azaz körülbelül 89.44 km/h-val kellene haladnia. Ez szerintem nem kevés egy 2 tonnás autótól, és szerintem képes egy tetőszerkezet beszakítására, ami evidens okokból kifolyólag nem olyan ellenálló egy ilyen behatásnak, mintha egy ház tartófaláról beszélnénk (így ezt ne is keverjük ide).

    Nem értem, miért mondod, amit mondasz, amikor a képlet és az adatok a rendelkezésedre állnak, ehhez képest nagyságrendi tévedést írsz. De te írtad a leeső kókuszgolyót is ha jól látom, így végül is látom, hogy milyen nagyvonalú a hozzáállásod az adatokhoz. Bár az autós példa már legalább eggyel jobb volt, mint a kókuszgolyós.
    Szerintem így ne folytasd, mert színvonaltalan a vita.

    A számítást az elején az alábbi állításod miatt végeztem el: "kb.egy töltény energiájával fog rendelkezni egy asztal méretű izé", ami szintén nagyságrendekkel téves.

  • lugosi

    MODERÁTOR

    válasz Cifu #80 üzenetére

    A New Scientist korabeli cikke a visszatérést megelőzően a Szaljut-7 hőálló kabinrészét kb. 3 tonnásra saccolta, és az volt a feltevése, hogy ez egészben fogja elérni a talajt. Az általad linkelt cikkben szereplő első képen lévő gömb nem tudom, hogy megvan-e annyi, de a kép alapján a talajba ágyazottságból én arra következtetek, hogy ha az a darab 400 km/h sebességgel lakóházba csapódik, legyen az egy vasbeton panelház, nagyon valószínűtlen, hogy annak a tetőszerkezetét ne ütötte volna át. De ez csak vélemény, nem adat. Ezt se pro, se kontra olyan egyértelműen kijelenteni nem lehet, mint ahogy te kijelentetted.

Új hozzászólás Aktív témák