Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Jim Tonic

    nagyúr

    válasz Fitzgerald #5 üzenetére

    Sajnos én inkább a széthullás jeleit látom. Azt tartanám jónak, amit írsz, de a politikai vezetés (Brüsszel) erre alkalmatlan.

    Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Fitzgerald #5 üzenetére

    nemzetállamiság ebben a mai, liberális Európában már csak egy szó.
    Sok-sok év után újra Európa lehet a top dog a világpolitikában.

    Nevetséges.
    Európa az utóbbi 50 évben, de legerősebben mióta ez a bő lére eresztett EU létezik az amerikaiak lábtörlője volt. Az EU bürökrácia egyre erősebben tudja az egyes államok nemzeti érdekeit elnyomni/figyelmen kívül hagyni, de az amerikai befolyással szembeni érdekérvényesítő képességet nagyítóval kell keresni.

    Ha Európa top dog akar lenni a világpolitikában (amit részemről nem támogatok, én az élni és élni hagyni elvet tartom hosszú távon működőképesnek, amibe amellett hogy mi nem ugatunk be mások dolgaiba /Közel-kelet/ az is beletartozik, hogy nem hagyjuk hogy mások beleszoljanak a mi dolgainkba /USA-nemzetközi szervezetek-Közel-kelet/)
    akkor a legelső amit tennie kellene az hogy kilép a NATO-ból, mert a szovjet fenyegetettség megszűnése óta még véletlenül sem védett ez a szervezet Európai érdekeket, inkább csak keresztbetett nekünk.

    J.

    [ Szerkesztve ]

  • dajkopali

    addikt

    válasz Fitzgerald #10 üzenetére

    ööö... az európai föderáció létrehozása egy liberális elképzelés, hiszen sem a mai jobb-, sem a mai baloldal nem támogatja

    [ Szerkesztve ]

    "fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Fitzgerald #10 üzenetére

    Az egységre való törekvés jeleit egyenlőre én sem látom Európában. De ennek az ellenkezőjét sem. Amit én látok az inkább az, hogy itt áll egy potenciális szuperhatalom egy helyben, a világ meg vagy a fejünkre nő vagy elmegy mellettünk, amíg mi tétlenkedünk. Előbb-utóbb ennek csúnyán megisszuk a levét.
    De talán ez kell ahhoz, hogy a liberálisok észhez térjenek, és végre elkezdjenek építeni.

    -Egy európai állam polgára számára pontosan miért jobb egy szuperhatalom-konglomerátumban élnie, mint egy nemzetállamban?
    -Ha a szuperhatalmosdi olyan jó dolog, akkor miért esett szét a Szovjetunió, miért fűzték a volt szovjet tagállamok sokkal lazábbra a "szövetségüket" (SZU-> FÁK)?
    -Ha annyira szükséges szuperhatalomnak lenni, hogy nekünk jobb legyen, akkor Svájc miért virágzik évszázadok óta folyamatosan, míg más világhatalomra törő/azt részben kiépítő szuperhatalmak (Spanyolország, Hollandia, Franciaország, Anglia) hosszabb rövidebb idő múlva miért vonultak véres orral vissza a sarokba újraértelmezni a szuperhatalmi státuszukat?

    A világ már elment mellettünk, sőtt már a minden nagy (kivéve kisantant) európai nemzet számára vesztes 1VH-val elment a világ mellettünk. Fölösleges meddő álmokban ringatni magunkat európa már nem lesz szuperhatalom ami persze nem baj, mert abból egy szűk eliten kívül sok haszna senkinek nem származik.

    A kérdés inkább az, hogy Európa polgárai és nemzetei rendelkeznek-e még annyi erővel, hogy az önrendelkezés jogán hosszú távon élhető körülményeket biztosítsanak jelenkori polgáraik és azok leszármazottai számára. Én ez utóbbival kapcsolatban sem vagyok derülátó...

    J.

    Ja és igen, a szuperállam konglomerátumot pont liberálisék támogatják...

    [ Szerkesztve ]

  • Jim Tonic

    nagyúr

    válasz Fitzgerald #10 üzenetére

    Tök egyetértünk. Remélem, neked lesz igazad.

    Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Fitzgerald #16 üzenetére

    Nagyon-nagyon egyszerűen fogalmazva: Svájc a világ kincses kamrája. Nem csak a briteké, nem csak a németeké, nem csak az amerikaiaké, nem csak a spanyoloké. Mindenkié. És senki sem sz*rik oda, ahol eszik

    Svájc nem azért sikeres mert a "világ kincseskamrája", hanem azért a "világ kincseskamrája", mert ott kiszámítható hosszú távon stabil állapotok vannak komoly függetlenséggel vegyítve (ez utóbbi tagmondatot tartom Svájc sikerességének okaként számon). Sikeresség szempontjából a "világ kincseskamrája" státusz csak a hab a tortán, de semmiképpen sem a sikeresség záloga.

    Senki sem gondolhatja, hogy ha svájc nem lenne a "világ kincseskamrája", akkor az ott élő népeknek bármivel rosszabbul menne, mint bármelyik másik nagyobb ország lakósainak. A fevetés is vicces, hogy Svájc enélkül bármivel is hátrébb lenne, mint Ausztria, Németország vagy éppen Nagy Britannia (korábbi bukott nagyhatalmak)...

    J.

    [ Szerkesztve ]

  • UnA

    Korrektor

    válasz Fitzgerald #20 üzenetére

    Svájcot védték és védik a hadsereg és az Alpok, elég sikeresen.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Fitzgerald #20 üzenetére

    Az okot téveszted össze az okozattal. :U

    joysefke
    "ott kiszámítható hosszú távon stabil állapotok vannak komoly függetlenséggel vegyítve"

    cr33p:
    Aha. Mi teszi mindezt lehetővé? A pénz

    Megismétlem. Azért van ott a pénz, mert megfelelő állapotok vannak ahhoz, hogy ott legyen a pénz. Azért hogy kialakuljanak a megfelelő állapotok, a svájciak elég sokat tettek. Kemény munkával türelemmel...

    Ha fognád Svájc bankrendszerét és áttennéd a világ egy másik országába, akkor az országok 90+%-ból nagyon hamar elszökne a pénz egy megfelelőbb helyre. a szökésnek pedig az oka az lenne, hogy hiányoznának a "kiszámítható hosszú távon stabil állapotok" mert a helyi politikusok a helyi lakosok többségének támogatásával minden négy évben egyszer le akarnák vágni az aranytojást tojó tyúkot. Azt meg ugye csak egyszer lehet levágni, tojni utánna már nem fog...

    Ezt ennél érthetőbben már nem tudom hogyan írhatnám le.

    A stabilitás, függetlenség, hatalom illúzióját ebben a világban pénzért lehet megvásárolni. Ha mások is nálad fialtatják a pénzüket hasznos vagy számukra, nyilván sosem fognak a darálóba dobni.
    Elhitetik veled hogy független vagy, stabil vagy. De mindez csak addig tart, amíg hasznos vagy számukra.

    Erőre mint végső megoldásra, ha a politika és a diplomácia már kudarcot vallott mindig szüksége lesz egy olyan országnak ami még sokáig fent szeretne maradni. Ezt és ebben szerintem egyetértünk a liberálisok szeretik elfelejteni. Ennek ellenére nem lehet az erő az egyetlen dolog amire a túlélésedet alapozod.

    Mert mindig van valaki aki erősebb nálad vagy ha éppen nincs (USA 1945-) akkor rövid időn belül lesz (Kína 2040, ha megéljük) vagy alkalom adtán összefognak az ellenségeid. Minden bajonknak és minden országnak vannak gyenge beteges pillanatai, amikor az erőnléte nem az igazi és ha éppen ilyen napokat él, akkor nem árt, ha nem ellenségek meg vetélytársak veszik körül. ennek pedig a legjobb módja az, ha erős és dicsőséges pillanataiban nem hagyott magán fogást találni. Annak hogy a későbbiekben meg fogást találjon rajtad valaki, annak a legbiztosabb módja az, ha ennek a másvalakinek a belügyeibe vagy a téged nem érintő külügyeibe beleugatsz (alappal vagy alap nélkül), belerugsz amikor te erős vagy ő pedig gyenge.

    Még egyszer megismétlem, én is szükségesnek tartom hadseregek fentartását, de mint a békét fentartani hivatott, az ellenséget ha már minden más opció kimerült jobb belátásra téríteni való eszközt és nem mint külpolitikai-nagyhatalmi státuszt bebiztosító eszközt.

    Az én vizióm szöges ellentéte a jelenlegi amerikai szerepvállalásnak, ahol a haderő nem potenciális az országot megtámadó ellenségek ellen van tartva, hanem világ csendőrét játszani, és közben gyűjteni potenciális jövőbeni hatalmak ellenszenvét esetleg még egy USA ellenes egységbe is kovácsolni őket. Az amcsik ezzel a politikával el fogják érni, hogy egymást amúgy utáló országok mint pl Kína és Oroszország egymás szövetségesei legyenek.

    Visszatérve Svájcra:
    Svájc már évszázadok óta körül van véve nála erősebb nagyobb országokkal és a viharos századokban is elkerülte a háborúkat, sőtt igazából fel sem merült ezekben Svájc megtámadása. Ennek pedig biztosan nem kizárólag a pénz meg a "hasznosak nekünk" mentalitás volt az oka, hiszen akkor a Templomosok még ma is léteznének és IV Fülöp nem mészároltatta volna le őket (mert ugye ők finanszírozták a királyt)

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Fitzgerald #16 üzenetére

    " És senki sem sz*rik oda, ahol eszik."

    Dehogynem!
    Németországban most fog jönni az évi "cédévásárlás".
    Minden évben vásárolnak adatokat, a német polgárok svájci bankadataival.
    Az egyik legismertebb áldozat Uli Hoeneß. Az ex FC Bayern München elnök, márciusban szabadul, az adócsalás miatt kapott börtönbüntetése letöltéséből. (A kezdeti 3,5M euró adócsalás, 28,5M-ra dagadt az ügy végére. Mivel későn tette meg az önfeljelentést, letöltendőt kapott.)
    Szóval a svájci banktitoknak vége van. Bárkit eladnak aprópénzért..

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Új hozzászólás Aktív témák