Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • freeknight

    őstag

    Soha egyetlen bitnyi magyar zene sem érintette még semmilyen háttértáramat, az artisjus mégis kifizetteti velem a sarcukat. Most akkor ki a tolvaj? Ne csak csökkentsék a díjakat, azokból már 1 forint is sok.

  • freeknight

    őstag

    válasz #09819904 #14 üzenetére

    Az artisjus csak zenével foglalkozik. A filmeseknek ott a filmjus, bár azt nem tudom, az üreshordozó díjakba mennyire van beleszólásuk, és mennyi lóvét kapnak. De mindegy is, magyar filmet még úgyse nézek, mint zenét. A programok/játékok készítőinek szerintem nincsen közös jogkezelőjük (bár már régen tanultam szerzői jogot).

    Persze védeni kell a szerzői jogokat, nyilván, én sem vagyok híve a kalózkodásnak alapjáraton, de azt látni kell, hogy ettől függetlenül az artisjusnak semmiféle védhető jogcíme nincsen arra, hogy minden magyar üreshordozó vásárló embert potenciális bűnözőnek vegyen, és egy teljesen irreális sarcot fizettessen.

    Zárójelben megjegyzem még, hogy az artisjusnak nem tagja automatikusan minden zenész, tagdíjat kell fizetni, tehát csak egy bizonyos csoport fog részesedni a befolyó lóvéból. Ennyit arról, hogy mennyire jogvédő egyesület is az artisjus...

    [ Szerkesztve ]

  • freeknight

    őstag

    válasz zoleebrox #19 üzenetére

    Semmiféle jogalapja nincs. Az artisjus jól lobbizott, be tudták vezetni ezeket a díjakat. Igazából ennyi.

    Te ezért a sarcért cserébe semmiféle extra jogvédelmet, vagy más szolgáltatást nem kapsz. Ettől függetlenül ugyanúgy feljelenthetnek és elítélhetnek torrentezésért például. Az üreshordozó-díj egy kvázi adó, csak az a különbség, hogy azt nem az állam kapja meg és osztja szét, hanem egy magánszervezet, a saját kényük-kedvük szerint. Már ez megkérdőjelezi az egész jelenség létét.

  • freeknight

    őstag

    válasz rt06 #31 üzenetére

    1: természetesen, a lobbizásuk sikerrel járt, ezért tevékenységüket törvénybe foglalták. A törvényhelynek magának lehet vitatkozni a jogalapjáról.

    2: sajnos téves. A letöltés nem az artisjus miatt legális, semmi köze nincs hozzá, csak a Kúria (akkor még Legfelsőbb Bíróság) egy ítéletében így határozott (azóta ez bekerült a BTK-ba is, kibővítve, lentebb beszélek még róla). De ez sem ér semmit, mert a megosztás (feltöltés) még mindig illegális, tehát a torrentezés még mindig büntetendő. Az egy érdekes helyzet, hogy a magyar hatóságok nem indítanak minden torrentező ellen eljárást. Jól teszik, de a szomorú az, hogy a joguk meglenne hozzá...

    3: tényleg nem született ítélet, de a mostani BTK szerint is minden esély megvan rá. A megosztást a törvény még mindig szankcionálja, azzal a kitétellel, hogy akkor nem illegális a feltöltés, ha az nem okoz anyagi kárt. Na, ez egy eléggé semmilyen paragrafus, mert igazából ha már egyetlen számot is feltöltöttél teljesen, akkor valamilyen kárt már okoztál... Sőt, ha csak pár megát egy számból, már akkor is. Ez csak attól függ, hogy az ügyvéd egy konkrét perben hogyan fogja csavarni. De a lehetősége a BTK szerint meglesz rá, és ez a lényeg. Ez egy nagyon érdekes helyzet, a szakma több jogásza is vitatja a törvénynek ezt a részét.

    4: hivatalosan átalánydíj, annyira nem vagyok benne a témában, ezért írtam, hogy kvázi-adó. Viszont mentességet (ha kapsz) csak az Artisjus által védett művészek műveinek illegális birtoklásáért kaphatsz, ha esetleg egy külföldi kiadó indít ellened eljárást, ez semmit nem jelent.

    5: engem nem érdekel, a beszedett díjakból ki részesedik. A lényeg az, hogy nem minden művész tagja automatikusan az artisjusnak, ezért vannak akik kimaradnak a rendszerből, pedig talán nekik is másolhatják/megoszthatják műveiket... Az artisjus így csak annyit jelent, hogy néhány havernak szétosztunk pár millát, ez nem jogvédelem.

    Alapjáraton nem lenne rossz elgondolás az üreshordozó-díj, csak ez a megvalósítás rossz. A legfőbb elv viszont még így is hibás lenne, mégpedig: minden embert potenciális bűnözőnek néznek, és akkor is fizettetnek velük büntetést, ha nem követtek el semmit. Lásd pl. fényképezőbe tett sd-kártya esete.

    U.i.: elnézést, hogy pontokba szedve válaszoltam, csak nehéz volt másolgatni :B . Remélem azért érthető így is, melyik mondatodra válaszoltam, mert alapból jól szétszedett volt a hsz.-ed.

  • freeknight

    őstag

    válasz rt06 #41 üzenetére

    1: nem régebbi, az artisjus 1996-ban jött létre, míg a törvény '99-es

    2: nem nekik köszönhető. Az a jogegységi határozat nem hivatkozik az artisjusra, de ez most nem lényeg, mert az új btk-ba már új szabályozás van. Én nem tudok róla, hogy valahol is az állam egyesével üldözné a felhasználókat, és mennének a csekkek, pláne nem az EU-ban. Mindenhol magánjogi úton szokták érvényesíteni a zenekiadók a kártérítési követelésüket, ritkán lehet hallani ilyen nonszensz dolgot. Pl.: azt hiszem tavaly volt, hogy az EMI pár Rihanna szám letöltése miatt többszázezer dollár kártérítés megfizetésére akart kötelezni egy norvég fickót. Nem tudni, miért pont azt a szerencsétlent szedték elő, és nem tudom, mi lett a per vége, de már maga az félelmetes, hogy ilyen megtörténhet. Márpedig a jelenlegi magyar szabályozás szerint is simán megtörténhet ilyesmi... Itt most azzal van a baj, hogy van egy joghézag: a torrentezés még mindig illegális, de még senkit nem vettek elő érte. Ehhez pedig az artisjusnak és díjainak semmi köze sajnos. Épp ezért mondtam, hogy egy ilyen átalánydíj alapból jó ötlet is lehetne, de így semmi esetre sem az.

    3: ezt már leírtam a 2.-ik pontban is. Nekem nagyon nem tetszik, hogy a hatóságok kegyet gyakorolnak, és nem néznek mindenkinek a körmére, de sajnos megtehetnék. Átlátható szabályozásra lenne szükség, nem elnézésre, mert ez így azért kicsit veszélyes.

    4: na igen, nincsenek ilyen perek (hálistennek), de az esély megvan rá, hogy legyenek, mert ennek mind polgárjogi, és büntetőjogi szempontból meg van ágyazva. A nagy kiadók is általában a nagykutyák után mennek, de őutánuk is csak azért, mert ők ki tudják csengetni a kártérítés összegét az illegális bevételeikből (lásd: piratebay, Kim Dotcom és a Megaupload).

    5: talán túlzás, de minek nevezzünk egy olyan rendszert, ami csak egy kiváltságos klub tagjainak ad pénzt? Plusz szerintem arányaiban itthon is többen töltenek le külföldi zenéket, mint magyarokat, és külföldre az artisjus mégis csak egy marginális összeget ad, de azt se lehet tudni, hogy mi alapján. Az igazi pénzt itthon markolják fel. Ez így miért igazságos? Az arányok nem stimmelnek.

    Száz szónak is egy a vége: itt már nagyon elkanyarodtunk a torrentezés meg annak üldözése felé, úgyhogy e témában már legközelebb offba teszem a hsz.-t. De azt ne felejtsük el, annak, hogy ELMÉLETBEN te itthon megtorlás nélkül tölthetsz le-fel, pontosan nulla köze van az artisjusnak.

  • freeknight

    őstag

    válasz azbest #47 üzenetére

    Szerintem ott se mindennapos ez, nem is lehetne mindenkit egyesével megkeresni, de én is hallottam már ilyen dolgokról, írtam is szegény norvég fickót fentebb (ez a német dolog kicsit komplikáltabb, egyébként az általad linkelt cikkekben arról az esetről van szó, mikor néhány ügyvéd magánlevélben megkeresett embereket azzal, hogy "pornót töltöttél, fizess X ezer eurót, vagy megyünk a bíróságra". Az ember meg általában ki is fizeti, hogy az asszony ne tudja meg, hogy pornót nézett. De úgy tudom, ezeket az ügyvédeket azóta el is marasztalták.)

    A probléma az, hogy az artisjus üreshordozó díjának megfizetése nem teszi legálissá a torrentezésed. A hivatalos oldalukon is csak azt láthatod hogy a magáncélú másolást az üreshordozó díj fizetése lehetővé teszi. De ez nem egyenlő a torrentezéssel! A magáncélú másolás a magyar jogrendben azt jelenti, hogy egy megvásárolt CD/DVD/Bluray lemezt 1 példányban lemásolhatsz magadnak tetszőleges adathordozóra. Azzal, hogy megfizeted az üreshordozó díjat, csak ezt a jogot biztosítják számodra, de valójában még ennyit se, mert ezt a kiadók mindenféle másolásvédelemmel lehetetlenítik el.

    Ezt ne keverjük a torrentezéssel és egyéb letöltéssel!
    Sajnos itthon is minden esélye megvan annak, hogy bepereljen egy külföldi vagy akár magyar kiadó, egy kis torrent miatt.

  • freeknight

    őstag

    válasz rt06 #48 üzenetére

    2: most már kicsit elbeszélünk egymás mellett :) . Én a BTK szabályozását ecseteltem, nem az SZJT-t, meg nem is tudom, hogy a 20-22§ lévő többszörözés joga hogyan jön ide. Ez a biztonsági másolat készítéséhez való jogot jelenti itthon, de ezt előző hsz-ben részletesebben leírtam.
    Röviden annyi, hogy ne keverjük az adathordozó lemásolásának jogát azzal, hogy itthon legális (legalábbis nem üldözött) a letöltés! A kettő baromira nem ugyanaz, és ezt nézik be a legtöbben. Az üreshordozó-díj megfizetése csak erre jogosít fel, letöltögetésre nem!

    3-4: hát ha neked tetszik okés, nem vitatkozom, egyetértünk abban, hogy nem értünk egyet :)

    [ Szerkesztve ]

  • freeknight

    őstag

    válasz Apollyon #52 üzenetére

    Én itthon csak a telefonokat, meg barátnőm laptopját vettem, a biztos garancia miatt, de ha HDD, SSD, memóriakártya kell, akkor szépen beülök a kocsiba, és szlovák barátainknál megveszem azokat. Nincs artisjus, meg a világ legmagasabb áfáját se kell megfizetni. Szerintem, ha külföldi webshop szállít ide, ezt bárki megteheti, mert eu-n belül se vámkényszer nincs, se plusz áfát nem kell fizetni.
    Valóban ennyit ért el az artisjus.

  • freeknight

    őstag

    válasz rt06 #57 üzenetére

    Én se értem teljesen, miért jössz a biztonsági másolat készítésének jogával. Az szjt 20-22§ erről szól. Nem egyenlő a letöltéssel. Nagyon nem. Az egész érvelésed hibás, mert még az artisjus se írja azt, hogy az üreshordozó-díj legálissá teszi a torrentezést (azért példálózom a torrenttel, mert a jogsértések 99%-ban ezen technológián valósulnak meg, és itt mindenképpen van feltöltés, ami büntetendő).

    Magyarországon bűncselekmény még mindig a megosztás, a BTK módosítás után is. Pont. Lehet tovább ragozni, de az artisjus díjak megfizetésével te még nem vásárolod meg a torrentezés jogát , bármennyire is azt hiszed, ez történt. Le van írva a BTK-ban feketén-fehéren (be is másoltad), az szjt általad hivatkozott része pedig nem értem, hogy jön ide. Az arra vonatkozik, hogy te lemásolhatod a megvásárolt CD-idet. Ennyi. A letöltögetéseid ettől még nem lesznek legálisak.

    Az, hogy ezek után senki sem indít ellened polgári peres eljárást, vagy büntetőügyet, rohadtul nem az artisjus, se az üreshordozó-sarcuk miatt van.

  • freeknight

    őstag

    válasz rt06 #67 üzenetére

    Nos, jól van, én feleslegesnek tartom a további vitát. Már mindent leírtam többször is, ezeknek, illetve a törvényeknek értelmezése már rád hárul.

    Illetve még egy dolog: a megosztás továbbra is büntetendő. Persze, ha nem anyagi haszonszerzés céljából történt, nem, de ezt már a jogalkalmazó feladata eldönteni. Továbbra is bíróság elé citálhatnak, ha akarják, és ha jó ügyvédjük van, el is marasztalhatnak.
    Megjegyezném, hogy a biztonsági másolatot te hoztad fel, mert erről szól az szjt 20§, azért se értettem, hogy keverted ide.

    Egy dologból indult a vita, és bárhogy is magyarázod, így van: az üreshordozó díjjal te nem vásárolod meg a torrentezés jogát.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák