Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Abu85 #12 üzenetére

    De a TSMC-nél túl kevés a leköthető kapacitás, mert licitálni kell érte az AMD-vel, az Apple-lel és a Qualcommal, vagyis az NVIDIA csak a maradékra tud pályázni. Nem tudnak annyi pénzt ajánlani, amit az előbbi trió, mert nem neveznek olyan piacokra.

    Ugye nem baj, ha ezt a magyarázatot nem tudom elfogadni, sőt, nevetésre késztet?
    Jól néz ki, hogy az AMD az Apple és a Qualcomm mellett szerepel, de az AMD pénzügyekben kisebb cég, mint az nVidia.

    Az nVidia 2019-es bevétele 11,72 milliárd dollár, nyeresége 4,41 milliárd dollár.
    Az AMD 2019-es bevétele 6,73 milliárd dollár, nyeresége 0,341 milliárd dollár.
    Nem kezdek bele a számok átrágásába, de az AMD videókártya részlege kisebb forgalmat csinált, mint az nVidia videókártya részlégnek a nyeresége.

    Szóval bocs, de nem hiszem el, hogy az nVidia adott esetben ne tudta volna túllicitálni az AMD-t...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Abu85 #26 üzenetére

    Abu, megint szörnyen ellentmondásos amiket írsz...

    Ha pusztán az anyagiakon múlna, akkor az NV is licitálna a 7 nm-re, csak el is úszna vele a nyereség.

    Még egyszer: az nVidia nyeresége akkora, mint az AMD összbevételének a kétharmada. Elképesztő aránytalanságról beszélünk. Ráadásul tegyük hozzá, hogy az nVidia is régi TSMC partner, és tavaly is kijelentették, hogy továbbra is a TSMC-t tartják az elsődleges gyártópartnerüknek.

    Ha csak tavaly december óta nem változott valami, mert akkor az volt, hogy a 7nm-es nVidia Ampere GPU-kat a TSMC gyártja, ezt maga Jensen Huang mondta (via TweakTown).

    Az AMD-nek azért nagyon könnyű úgy, hogy a processzorok kitermelik a GPU-kon ezt, tehát utóbbival is lehet menni a csúcstechnológiára, mert ott már csak mennyiségi tényezőt számolnak, a nyereséget maga a Ryzen és az EPYC, illetve a konzolok behozzák.

    Ha nincs nyereség a 7nm-es RDNA és RDNA2 GPU-kon, akkor elég szomorú a képlet, mert az AMD GPU-i a jelen helyzetben még így sem versenyképesek a 12nm-es Turingokkal, amik viszont rengeteg nyereséget hoztak az nVidiának... :U

    Az NVIDIA-nak ezekből egyik sincs meg, tehát olyan megoldás kell számukra, ami a nyereséget egy nem optimális piacon termeli be, de úgy, hogy közben figyelni kell arra is, hogy ne vigyék a középkategóriás VGA-k árát ezer dollár fölé.

    Őőőő.... Hogyne, akkor az RX5500XT-ket meg egyenesen súlyos veszteséggel árulja az AMD, ugye?

    Láthatóan még a Samsungnak a 7 nm-es node-ja is drága.

    Az nem opció, hogy esetleg azt látják, hogy még Samung féle 8nm-es gyártástechnológián is versenyképesek lehetnek teljesítmény per fogyasztás terén? :F

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #31 üzenetére

    ezt már sokszor leírtad , hogy nincs tapasztalat . mégis legdrágább legjobb GPU it 7 nm írja Nvidia. Minden nodon jobbak voltak az utóbbi időben mint az AMD. Mindegy egyes nodon.

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Abu85 #31 üzenetére

    A probléma az, hogy nézd mekkora piacot lehet támadni a processzorokkal, és nézd meg mekkorát a GPU-kkal.

    Abu, a piac mérete határozza szerinted meg, hogy mire mennyit költ egy cég?
    Szerintem inkább az, hogy mekkora bevételt illetve nyereséget tud az adott piacon termelni.

    Az nVidia 2019-ben 11,7 milliárd dolláros bevételt ért el. Ebből 10,1 milliárd dollár volt a GPU részleg bevétele. A nyereség tekintetében 4,4 milliárd dollárért felelős. Tehát csak a GPU piacon nagyobb bevételt ért el, mint az AMD mindenestől, nyereség terén pedig pláne jobban áll...

    Az nVidia a dVGA-k piacán nyomasztó fölényben van, a professzionális dVGA-k és gyorsítókártyák piacán szintén meghatározó tényező. Szóval még mindig ott vagyunk, hogy az nVidia nagyobb tárcával bír...

    Egyszerűen a konzumer GPU-knak túl drága.

    Ehhez képest jó ideje kaphatóak ilyenek. Az AMD pedig sokkal rosszabb anyagi helyzetben állt bele a 7nm-es GPU-k gyártásába. Ha olyan iszonyatosan drága, ahogy felvezeted, akkor továbbra is heveny kétségeim vannak afelől, hogy az AMD áttért volna a GPU-k terén 7nm-re. Főleg úgy, hogy a GloFlo-nál ott van egy szerződésben már lekötött gyártókapacitás 14/12nm-re...

    Nem, mert a 8 nm-es Samsung node valójában egy 10 nm-es half-node. Alapvetően nem sokkal tud többet, mint a TSMC 12 nm-es eljárása. Hiába sokkal kisebb a szám a nanométer előtt.

    Ha csak az RDNA2 nem fog valami olyan drasztikus változást hozni, amely jelentősen megborítja a teljesítmény per fogyasztás értéket, akkor ez az nVidia részéről még elég is lehet. Továbbra is hangoztatnám, hogy a Turing 12nm-en hozza azt a fogyasztás per teljesítmény szintet, mint az RDNA 7nm-en. Ha az RDNA2 mondjuk 20%-ot hoz hála a 7nm+ gyártástechnológiának, akkor ennyit hozhat a 8 v. 10nm az nVidiánál? Mert akkor a paritás megmarad. Csak az AMD akkor a "drága" 7nm-en gyártja tovább, míg az nVidia egy olcsóbb node-on marad.

    Szeretném továbbra is hangsúlyozni, hogy én annak örülnék, ha végre újra verseny lenne a dVGA piacon. Nyomasztó a zöldek fölénye és az ebből fakadóan brutális árak. Az nVidia negyedévről negyedévre milliárd dolláros nyereséget tesz zsebre, leginkább a zsíros haszonnal értékesített Turing videokártyáknak hála. Nem sajnálom őket, jól csinálják, ügyes üzleti húzásaik vannak. De pont ezért én ellentétes előjeleket látok ahhoz képest, amit Te írsz.

    Ha igazad van, és az nVidia a középszintű konzumer dVGA-kat 8 vagy 10nm-es technológiával hozza ki, akkor azt szerintem azért csinálják, mert úgy vannak vele, hogy ez is bőven elég lesz a piaci helyzetük megőrzésére vagy bővítésére. Más szóval én továbbra is azt az érvet nem tudom elfogadni, hogy az nVidia nem tudna licitálni még több 7nm-es wafferre. A pénztárcájuk dagad az elmúlt években felhalmozott pénztől, nem okozott gondot nekik egy közel 7 milliárdos felvásárlás (igaz az még a mai napig nem zárult le, hála a kínaiaknak).

    Továbbá az nVidia fog gyártatni 7nm-es GPU-t. Ez biztos...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #36 üzenetére

    2018 ban és 2019 ben updatelték a mostani legerősebb Usa szuperszámítógépet az Oak nál ugyan úgy Power és Nvidia V100 ra ugyan ezt teszi idén a Microsoft az Azurevel az Nvidia T4 megy oda, és szerintem elsőként kapják meg a z Amperet-t.
    Itt nem Nvidia bukta el a fenti projekteket, hanem az IBM,de hát az a velejárója, ha nincs komplett rendszered ,plusz nem árt AMD nek ez a pénz.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • paprobert

    senior tag

    válasz Abu85 #36 üzenetére

    Már várom hogy mikor tűnik el a kommentszekcióból a "hétnanométerdrága" mantra. Valószínűleg majd csak akkor, amikor az AMD lép 5nm-re. :D

    A 7nm induló ára emelte a belépési korlátot az 1 terméket piacra dobó cégeknek.
    Az AMD abban a szerencsés helyzetben van, hogy ezt az összeget (eddig) 4 termékre leosztva tudta kitermelni.
    Először költséget csökkentve, a már végletekig kiismert Vega architektúrával próbáltak rá a 7nm-re, a tapasztalatokat tovább görgetve pedig még olcsóbb lett a Zen2, a Navi10 és az 5500XT is.

    Az 5700XT-t 53 dollár legyártani a 1.5 évvel ezelőtti wafer árfolyamon. Tippre manapság 40 dollár környéke lehet, aprópénz. ;)

    Ezért lenne fura, ha az Nvidia csak egyetlen termékkel nyelné be a teljes váltási költséget. Minél több terméket hozol, annál olcsóbbá válik a dolog.
    De persze lehet, hogy két vasat a tűzben tartani stratégiailag fontosabb (TSMC és Samsung), mint egy mérnöki gárdával és több termékkel olcsóbbá tenni a gyártást 7nm-en.

    [ Szerkesztve ]

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • paprobert

    senior tag

    válasz Abu85 #40 üzenetére

    Vajmi kevés köze van a chip legyártáshoz és a process node-hoz az egyéb komponenseknek. Ha $25 a differencia a tokozott lapkák között, akkor az 25 dollár. Nem is értem miért hozod ezt szóba.

    Már hogyne számítana a több lapka. Az induló 800 millió dollár, amiről a szép kis grafikonok születtek másfél éve, az 4 lapka esetén majdnem negyedelődik.

    [ Szerkesztve ]

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • paprobert

    senior tag

    válasz Abu85 #42 üzenetére

    Tehát akkor egy 7nm-en gyártott lapka az egyéb komponensek miatt drága, vagy mit szeretnél mondani? :D

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • paprobert

    senior tag

    válasz Abu85 #44 üzenetére

    Elbeszélünk egymás mellett, ez 2 külön téma.

    Amiről elkezdtünk beszélni, az szigorúan a lapkák költségeiről szólt, illetve arról, hogy a 7nm kinek és mennyire érheti meg, és mennyivel drágábban gördül le a gyártósorról egy chip különböző termékstratégiák mellett.

    A téma amit behoztál, a VGA-k ára nincs szoros összefüggésben a költségekkel. Ha abban lenne, akkor az 5700XT RX580+$25 7nm+$30 GDDR6 árban jött volna. Ehelyett kapott egy +200 dolláros felárat, amit módosítottak +$150-re.
    Egy eredetileg 250 dolláros terméknél.

    Amikor ezt látni, hogy a piac benyel bármit, akkor majdhogynem felesleges a gombokat és filléreket számolni, mert nem fog befolyásolni semmit sem, a cégek teljes önkénye érvényesül.
    Ezt racionalizálni pedig kész elmebaj.

    [ Szerkesztve ]

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • hokuszpk

    nagyúr

    válasz Abu85 #36 üzenetére

    lehet az Intelnek azert nincs meg a kivant teljesitmeny a 10nm -es nodeon, mert még nem tanultak meg hasznalni ? :D

    Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

Új hozzászólás Aktív témák