Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • WN31RD

    addikt

    válasz D1Rect #32 üzenetére

    "Okként feltüntetni az okozatot [...]"
    A bonyolult, valós problémákat leegyszerűsített féligazságokkal elkendőzni, nos, erre is van szó... ;)

    A warez és az idegesítő illetve tisztességtelen másolásvédelem mindkét irányban ok-okozati viszonyban van, ahogyan persze mindkettőnek vannak egyéb okai is. Gyakran előfordul, hogy valaki azért nem vesz meg hivatalos csatornákon valamilyen tartalmat, mert az egyszerűen nagyon kényelmetlen vagy felháborító feltételekhez kötött. Ma már ez kevésbé aktuális, mert a zenei kiadók, többek között pont a warez hatására (!), jórészt elálltak a másolásvédelemtől, de nem egy barátom mondta évekkel ezelőtt, hogy megdöbbentette, amikor kiderült, milyen feltételekhez volt (akkor) kötve az online zenevásárlás, és hogy pl. nem másolhatta volna a megvett zenéit kedve szerint bármilyen hordozható eszközre, ezért úgy döntött, inkább letölti fizetés nélkül.

    Én sem vettem meg azt a játékot, amelynek egy illegális másolatával annak idején sokat játszottam, és azóta sem kapható idegesítő másolásvédelem nélkül, egy másikat pedig, amelyet kiadtak végül csupán egy sorozatszámmal védve, megvettem. Manapság ugyanez a helyzet a nagyfelbontású videókkal, Blu-ray-t lejátszani számomra kényelmesen használható eszközökön akkora macera, hogy nem elsősorban az ára tart vissza a vásárlástól, hanem az, hogy még szívatnám is magam vele. Majd, ha lazítanak a Blu-ray másolásvédelmén, vagy az azt kikerülő megoldások még kényelmesebbek lesznek, átgondolom a dolgot megint, addig pedig elesnek sok hasonló cipőben járó ember pénzétől.

    Minden jogod megvan azt mondani, hogy a te személyes véleményed szerint én vagy a barátaim erkölcstelen dolgot csinálunk (szerintem meg pont nem), de a dolog megítélésétől függetlenül ezek valós példák arra, amikor a warez pont a másolásvédelem okozata.

    [ Szerkesztve ]

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz D1Rect #41 üzenetére

    Nincs ebben semmi megforgatás. A szerző leírta, hogy az idióta másolásvédelem gyakorlatilag használhatatlanná teszi (mivel nem akar több száz oldalt PC-n olvasni) számára a legális szolgáltatást, ezzel szemben az illegális letöltés jól használható. Tehát a másolásvédelem egy erős motiváció az embereknek arra, hogy inkább illegális tartalmakat keressenek. Itt egy ok-okozati viszony, erről volt szó, nem arról, hogy másféle okok máshol nincsenek.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz D1Rect #53 üzenetére

    Valamilyen tartalom illegális lemásolása nem lopás, hanem csupán szerzői és szomszédos jogok megsértése vagy valami hasonló. Mindenképpen sokkal kisebb vétség.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz julius666 #61 üzenetére

    Azzal is illene tisztában lenni mindenkinek, hogy ha nem vesz el semmit valahonnan (vö. másol), az sem lopás...

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz julius666 #66 üzenetére

    Én pedig azért nem szeretem ezt a vitát, mert az a célja, hogy az illegális másolatok készítését a lopással egyenrangú vétségként állítsa be, vagy azzal összemossa. Holott ez nincs összhangban sem a törvényekben lefektetett irányelvekkel, sem azzal, amit az emberek jellemzően erről gondolnak - eltérő mértékben, de jellemzően kevésbé súlyos vétségnek tartják, ritkábban szokás azzal hencegni, hogy mit loptunk el, mint azzal, hogy mit másoltunk le. Alapvető logikai következtetésekkel sincs összhangban, pl. hogy a lopással ellentétben a termék továbbra is eladható marad, vagy pl. hogy ha olyasmit másolok le, amit egyébként nem vettem volna meg (akár, mert nem akarom, akár, mert egyszerűen nincs annyi pénzem), akkor nem keletkezhetett a termék névleges árával megegyező nagyságú kár.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz D1Rect #121 üzenetére

    «ne kelljen a következő tíz ugyanilyen topikban azt hallgatni, hogy "azért nem veszek eredetit, mert DRM van rajta lásd ITBlikk cikk".»

    A cikktől függetlenül pontosan ezt csinálják, vagy ezen gondolkodnak el, és pontosan ilyen megfontolásból, sokan. Attól, hogy neked ezt kényelmetlen hallgatni, ez a valós helyzet, tehát mégis mi másról kellene írnia egy szakmai portálnak?

    Egyébként erősen megoszlanak a vélemények arról, hogy e témában mi helyes, és mi helytelen. Szerintem pl. az a helytelen, sőt mélyen erkölcstelen, ahogyan a szellemi alkotások terjesztői cinikusan kiforgatják és átírják az eredetileg értelmes kompromisszumnak szánt szerzői jogi és szabadalmi szabályozást, és az új technológiai lehetőségeket versenyellenes és a fogyasztókat kizsákmányoló rendszerek kiépítésére próbálják használni. Ezekhez a tényleg nagy disznóságokhoz képest az, hogy valaki letölt egy könyvet vagy filmet, legfeljebb apró csínytevés. Íme, egy másik helyes-helytelen értelmezés, és én még csak azt sem mondom, hogy jó, amit a "wareztársadalom" csinál, csupán azt, hogy nem ők a főbűnösök. És biztos vagyok benne, hogy ahányan látogatják ezt a topicot, annyi ötlet van arra, mi a helyes és helytelen, ezért érdemes beszélgetni róla.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz D1Rect #141 üzenetére

    "De örülök, hogy belátod azért még sincs rendben erkölcsileg/etikailag/törvényileg/sehogyse a warez."
    Biztos szörnyen rosszul fogalmaztam, mert ha valamit nem volt szándékomban írni, hát pont azt nem, pont olyan sarkos állítást nem, hogy "sehogyse jó a warez". Ellenkezőleg, éppen azt magyaráztam, hogy - legalábbis erkölcsileg mindenképpen - sokféleképpen értékelhető, és még ha ideális helyzetben nem is tekintjük jónak, egy eleve rossz rendszerben lehet a kisebbik rossznak tekinteni.

    Talán így már jobban érthető. ;)

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz emvy #233 üzenetére

    Ha még egyszer ilyen rossz nevű csapatba veszel be engem is, bebizonyítom neked, hogy 1 == 2, de statisztikailag ám. ;]

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    Hogy visszatérjünk az eredeti témához: Történetesen pont nemrég beszélgettem erről az egyik kollégámmal, aki említette, hogy vett valami e-book olvasót, és hozzá néhány könyvet, hogy kipróbálja. Használhatósági problémák is akadtak az olvasóval, de ami főként felháborította, az ez:

    "Hogy fogom így odaadni a megfelelő könyveket a gyerekemnek, ha majd olyan korú lesz? Itt nincs subaccount és semmi hasonló, az egész olvasót az összes könyvvel tudom csak odaadni, azt meg mégsem teszem, igazi könyvnél is megválogatja az ember, mit ad egy kisgyerek kezébe. Vehetnék neki külön olvasót, és arra megvehetném a könyveket újból, de csak nem fogom ugyanazt a könyvet még egyszer megvenni azért, hogy gyerekemnek megmutathassam! Vagy kölcsönadhatom neki két hétre... Ne röhögtessenek, mi az, hogy két hétre? A saját gyerekemnek?

    Digitális formában sokkal kevesebbet, egy nagyon korlátozott terméket, kapok. Ha sokkal olcsóban adnák, esetleg elgondolkodnék rajta, megéri-e, de lényegében nem olcsóbb, sőt, néha drágább.

    Megveszem inkább papír formában, vagy letöltöm, azzal nincs gond."

    Nem egyszerűen a digitális tartalmak árával van a gond tehát, hanem a vérlázító feltételekkel is, amelyekhez kötik őket. Az illető egyébként informatikus az USA-ban, jól él, nem tíz dolláros könyveken fog múlni a havi költségvetése, azt viszont nem nyeli le, hogy gyakorlatilag át akarják verni.

    Függetlenül attól, hogy a konkrét említett use-case-t (kisgyerek) kegyeskedik-e majd a kiadó előbb-utóbb tisztességesen megoldani, ez kiváló illusztráció arra, hogy mennyire kiszolgáltatottá válik az ember, milyen alapvető és magától értetődőnek tekintett lehetőségeket (odaadom a gyerekemnek, ameddig nekem tetszik) igyekeznek alattomosan megvonni tőle. Csakis a teljesen DRM-mentes könyv az, amellyel hasonló gondok nem lehetnek, az pedig manapság főleg (de szerencsére már nem kizárólag) illegális letöltések formájában érhető el.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz bambano #249 üzenetére

    Én ennek nem jártam utána, a kollégám értelmes ember, de akár tévedhetett is, vagy az is lehet, hogy a subaccount valamiért pont nem használható olyan módon, ahogyan az számára hasznos lenne.
    Szerk.: Akárhogyan is, példának jó.

    [ Szerkesztve ]

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz tolmik #259 üzenetére

    Ezek a százalékok ellentmondani látszanak a korábban idézett forrásoknak. Mire alapozod mindezt, mivel tudod alátámasztani?

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz Erasmus #257 üzenetére

    Hogy jó iránynak bizonyul-e majd a jövőben, arról nem mernék találgatni. Az viszont, hogy csak bizonyos könyveket, és csak egyszer, és csak 14 napra lehet kölcsönadni, szerintem nem vállalható, sőt nevetséges és felháborító. Mi van, ha nem végez a gyerek 14 nap alatt? Mi van, ha több gyerek is van? Stb., ez a gyakorlatban használhatatlan. Ld. a jól kereső amerikai programozó is inkább letölti illegálisan (ha digitális másolatot akar), és igaza van.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

Új hozzászólás Aktív témák