Új hozzászólás Aktív témák

  • WN31RD

    addikt

    Hogy visszatérjünk az eredeti témához: Történetesen pont nemrég beszélgettem erről az egyik kollégámmal, aki említette, hogy vett valami e-book olvasót, és hozzá néhány könyvet, hogy kipróbálja. Használhatósági problémák is akadtak az olvasóval, de ami főként felháborította, az ez:

    "Hogy fogom így odaadni a megfelelő könyveket a gyerekemnek, ha majd olyan korú lesz? Itt nincs subaccount és semmi hasonló, az egész olvasót az összes könyvvel tudom csak odaadni, azt meg mégsem teszem, igazi könyvnél is megválogatja az ember, mit ad egy kisgyerek kezébe. Vehetnék neki külön olvasót, és arra megvehetném a könyveket újból, de csak nem fogom ugyanazt a könyvet még egyszer megvenni azért, hogy gyerekemnek megmutathassam! Vagy kölcsönadhatom neki két hétre... Ne röhögtessenek, mi az, hogy két hétre? A saját gyerekemnek?

    Digitális formában sokkal kevesebbet, egy nagyon korlátozott terméket, kapok. Ha sokkal olcsóban adnák, esetleg elgondolkodnék rajta, megéri-e, de lényegében nem olcsóbb, sőt, néha drágább.

    Megveszem inkább papír formában, vagy letöltöm, azzal nincs gond."

    Nem egyszerűen a digitális tartalmak árával van a gond tehát, hanem a vérlázító feltételekkel is, amelyekhez kötik őket. Az illető egyébként informatikus az USA-ban, jól él, nem tíz dolláros könyveken fog múlni a havi költségvetése, azt viszont nem nyeli le, hogy gyakorlatilag át akarják verni.

    Függetlenül attól, hogy a konkrét említett use-case-t (kisgyerek) kegyeskedik-e majd a kiadó előbb-utóbb tisztességesen megoldani, ez kiváló illusztráció arra, hogy mennyire kiszolgáltatottá válik az ember, milyen alapvető és magától értetődőnek tekintett lehetőségeket (odaadom a gyerekemnek, ameddig nekem tetszik) igyekeznek alattomosan megvonni tőle. Csakis a teljesen DRM-mentes könyv az, amellyel hasonló gondok nem lehetnek, az pedig manapság főleg (de szerencsére már nem kizárólag) illegális letöltések formájában érhető el.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

Új hozzászólás Aktív témák