Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • LordX

    veterán

    válasz Erasmus #34 üzenetére

    Egy IPTV infrastruktúrára a szerver oldala "kicsit" magasabb belépési költségű, mint a DVB.

    DVB esetében lehet venni dobozt amibe egyik oldalon bedugod a zantennahugáriát a másikba meg a kábeltévé fejállomást, amiben a célhardver átkódol, keretez, 80 csatornához beleraksz 10 kártyát, mert 1 kártya 8 csatornát kezel.

    IPTV esetében 80 csatornához kell 20-40 streaming szerver, switchek, routerek tömkelege amin keresztül ezek rá vannak kötve a docsis fejállomásra. A NAVA streaming rendszerében dolgoztam, ott 5 adóhoz, ilyen helyekhez képes elhanyagolható nézőszámhoz kis felbontáson (valami 320x240) kellett 3 szerver, és így is kevés volt néha (mondjuk nem volt multicast, de azzal drágább lett volna a rendszer összesen mindenféle liszensz okok miatt).

    A T-nek van IPTV rendszere a DSL-es IPTV miatt, amit "csak" rá kell tolni a kábelesre is (ami azt jelenti, hogy pl. QoS-t biztosítani kell egy újabb továbbítási láncon, de ha a cégen belül már van ki van építve az egész valahol, akkor a szakértelem már megvan)

    UPC-nek nincs még IPTV, amíg nem szolgáltat IP-t máshol, mint kábelen, akkor nem is várható hogy legyen. (23-as körzet nem sok vizet zavar, túl kicsi piac + más cég is szolgáltat tévét.)

  • dchard

    veterán

    válasz Erasmus #34 üzenetére

    Nem elég önmagában a DOCSIS 3 bevezetése. Ahhoz, hogy amit vázoltam jól működjön hely kell a kábelhálózaton, ami jelenleg egyetlen kábeloperátornál sem áll rendelkezésre. A legjobb esetben is ki kell pucolni az analóg sugárzást a hálózatról ahhoz, hogy ez jól működjön. A Telekom is szembe fog nézni ezzel, ha az IPTV elkezd robbanás-szerűen terjedni, és előbb-utóbb ha a szolgáltatás minőségét fenn kívánják tartani, el kell majd dönteniük, hogy hol harapjanak magukba. Teljesene egyértelmű, hogy az analóg sugárzásnak belátható időn belül vége, utána meg nincs értelme két párhuzamos rendszert fenntartani, ahol az egyik kézzelfoghatóan jobb a másiknál. Egyébként minden távközlésben érdekelt vállalat az all-ip felé megy, így előbb utóbb - már csak a sávszélesség szűkössé válása miatt is - megy majd minden ami nem IP-s a levesbe, kezdve az analóg sugárzással. A fejlődésnek ára van, e tekintetben elég komoly, mert még mindig elég sokan néznek analóg tunerrel kábeltv-t.

    Egyetlen kérdés merülhet fel ezzel kapcsolatban: hogy mikor következik mindez be, illetve hogy amikor a döntéshozók döntési kényszerbe kerülnek, mit éri majd meg jobban csinálni. Ezalatt azt értem, hogy mire ide eljutunk, könnyen lehet, hogy annyi pénzt kellene edge modulátorokra, diplexer cserére, új CMTS-ekre elkölteni, hogy nem fogja megérni, addigra az OLT és ONT-k ára is annyira mérséklődik, hogy stratégiailag jobb döntés lesz cserélni az access hálózatot fokozatosan FTTH-ra, ami lehet hogy első körben költséges, de utána évtizedekig nem kell majd az access-hez hozzányúlni, tehát hosszú távon mindenképpen megéri, és ez előbb utóbb amúgy is elkerülhetetlenné válik.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák