Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • djculture

    félisten

    válasz Huma #132 üzenetére

    [link]

    A szalagavatók örök slágerei lekerülhetnek a műsorok listájáról, ugyanis ezek után is kell fizetni. A szerzői jogdíjról szóló törvény már 1990 óta ismert, ám számos iskolában még mindig nem tudnak a kötelezettségről. A jogszabály kimondja, hogy jogdíj jár azért, ha egy zeneművet nyilvános helyen előadnak. Bár sokan arra hivatkoznak, hogy ha egy percnél rövidebb ideig szól a zeneszám, az nem díjköteles, ezzel szemben minden olyan esetben fennáll a jogdíj, amikor felismerhető a zene, akkor is, ha csak részletet játszanak belőle. Fizetni kell akkor is, ha néptáncot adnak elő élő zenével, és iskolai kórust sem lehet szerepeltetni a szerzői jogok megkerülésével. A szalagavatókat, iskolai rendezvényeket előre be kell jelenteni, és a bevétel nyolc százalékát akkor is beszedi az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület, ha az iskolavezetők szerint csak a szervezés kiadásainak fedezésére szednek belépőt, hasznuk egyáltalán nincs rajta. Nem számítanak fel viszont jogdíjat a tanórán, tanterv keretében és az iskolai ünnepségeken lejátszott zene után.

    "Minden iskolai rendezvényen zaklatják az embert évek óta: kapunk egy felszólítást, hogy tudnak a szalagavatónkról, és mivel ott biztos zenét is játszottunk, fizessünk" - egy Somogy megyei gimnázium igazgatója szerint ezzel a módszerrel próbálja díjfizetésre kényszeríteni az iskolákat az Artisjus szerzői jogvédő iroda. "Nekünk nem sok ez a pénz, néhány ezer forint" - mondja, de hozzáteszi: ha tízezrekre rúgna a jogdíj, jövőre talán nem is szerveznének szalagavatót."

    Más iskoláknál elérni ezt a szintet a követelés: "Én tizenhárom éve vagyok igazgató, [az első években csak 3-6 ezer forintokat követeltek, az elmúlt években ez 50-60 ezer lett/B]" - álította Lami Pál, a budapesti Németh László Gimnázium igazgatója. Több budapesti iskola szintén 60 ezres tételekről beszéltek az [origo]-nak: a követelést nem értik, de befizetik, mert nem látnak más lehetőséget.

    Ezért irtam amit ezek megkaparintanak azokra olyan jogdijat szednek amit nem lehet kifizetni garantáltan. Manpság már ilyen 100ezereket követelnek egy szalagavtóért az információm szerint. Számolj 5 osztályal már fél millió, egy iskola se tudja kifizetni ezt.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák