Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cucka

    addikt

    válasz spammer #41 üzenetére

    Ezek az értetlenkedő hülye érvek minden egyes hasonló topikban előkerülnek, marha fárasztó.

    Az alap tényállás a következő: az emberek többsége lemásolja a filmeket, zenéket. Nem csak a warez Pistikékre gondolok, hanem sima, jóhiszemű zenecserélésre is. Mivel a zenék, filmek jogainak a tulajdonosainak (joggal) nem tetszik, hogy a másolgatásból nem látnak pénzt, két eset lehetséges.

    1 - A zenék és filmek magáncélú másolása legyen büntetendő. Ezzel az a baj, hogy nagyon nehéz felderíteni és bizonyítani ezeket az eseteket és szintén nem egyértelmű, hogy mennyi legyen a büntetés mértéke. Ennek következménye, hogy mondjuk 100 ezerből 1-2 embert elkapnak, akiket jól meghurcolnak és egy életre eladósítanak kirakatperek során - ez történik az Egyesült Államokban. Tehát gyakorlatilag lenne egy törvény, amit minimális hatékonysággal lehet érvényt szerezni, ugyanakkor ahol ez megtörténik, a büntetés mértéke túlzó lesz.
    2 - A zenék és filmek magáncélú másolása legyen megengedett. Na ez van most Magyarországon. A fenti problémákat kiküszöböltük, ugyanakkor úgy igazságos, ha valamilyen formában mégis kompenzálják a filmek, zenék alkotóit, erre találták ki az adathordozókra kivetett jogdíjat.

    Igazából egyik megoldás sem jó, de erre a problémára talán mégiscsak az adathordozókra kivetett jogdíj az egyszerűbb, igazságosabb megoldás. Véleményem szerint nem a jogdíj ténye a problémás Magyarországon, hanem annak a mértéke. Például az kifejezetten kontraproduktív, ha egy üres dvd árára 150-200%-os jogdíjat vetnek ki, ugyanis ezzel nem fog több pénz befolyni, cserébe megfojtják a legális üres dvd piacot.

    A normális megoldás egy szerény mértékű jogdíj lenne, amely viszont egységes az EU-ban. Nem lenne szlovák matrica nélküli dvd, ugyanakkor nem járna rosszul az Artisjus (és az általuk képviselt szerzők), a magyar adathordozó piac újra megindulna, az átlagfelhasználók számára pedig olcsóbbak lennének az adathordozók. Aki százas hengerekben veszi a szlovák dvd-ket, na az nem járna jól, de hadd ne sajnáljam már őket. (Persze, biztos a többszáz gigányi családi videók miatt veszik a dvd-t, meg hobbiból linux disztrókat írnak, hogyne..)

    [ Szerkesztve ]

  • cucka

    addikt

    válasz spammer #46 üzenetére

    Nem tudhatják előre kinek legális, kinek illegális forrású tartalom kerül az adathordozóra. Márpedig azért nem fizetünk, és olyanért nem fizetetthetnek velünk, ami a sajátunk (pl. saját szülinapi fényképek) Márpedig most ez történik.
    Igen, ez az átalánydíjas fizetés. Korábban leírtam, miért találták ki és mik az előnyei/hátrányai.

    Hát akkor kéremszépen el lehet menni utcát seperni , az is meló, nem a népről kell lehúzni a lóvét. Persze tudom, hogy az ingyenélés jobb.. Majd én is csinálok egy mondvacsinált szervezetet, lobbizom a politikus haveroknál hogy törvényes legyen, aztán csókolom, fizesssél ha tetszik, ha nem.
    Az van, hogy nem állhat mindenki mellett rendőr. Ha olyan törvény lenne, hogy minden magáncélú másolás büntetendő, akkor nem lehetne ellenőrizni a törvény betartását. Ez nem csak nálunk van így, sehol a világon nem lehet ellenőrizni. Ezért van az átalánydíjas rendszer.

    Nem igazán vagyok az Artisjus pártján, ugyanakkor a matricás, átalányos jogdíjfizetést elfogadható megoldásnak tartom a magáncélú másolás legalitásáért cserébe. Tehát nem az elvvel van a baj, hanem a módszerekkel és a jogdíj mértékével.

    Az ilyen primitív "ingyenélő tolvaj banda" típusú fröcsögések helyett esetleg erőltesd meg magad, és írj pár ötletet, hogyan lehetne megoldani ezt a kérdést úgy, hogy a szerzői jogok tulajdonosait is védje/kompenzálja a rendszer és az embereknek is jó legyen.

  • cucka

    addikt

    válasz #72042496 #50 üzenetére

    Eddig ez is a szokásos, konkrétumokat nélkülöző sablon szöveg, hogy "korszerűtlen üzleti modell" meg "szemléletváltás". De várom tőled is, milyen konkrét ötleteid lennének, amivel a következő feltételek teljesülnek:
    - A jogtulajdonosoknak biztosítva van a hatékony törvényi védelem
    - Az emberek nem járnak rosszul
    - Az embereket nem bélyegzik meg bűnözőnek.

    Ne érts félre, nekem sem tetszik az ámokfutás, amit a jogdíjakkal csinálnak, ugyanakkor az átalánydíjas jogdíj rendszernél nem tudok jobbat/igazságosabbat kitalálni. (Ettől még nem lesz tökéletes a rendszer, csak nincs ennél jobb. De kiváncsi vagyok, milyen konkrét ötleteitek vannak, milyen lenne egy működő és igazságos rendszer..)

    [ Szerkesztve ]

  • cucka

    addikt

    válasz spammer #52 üzenetére

    Szerintem nem én ülök ott és szedem be a lóvét. Majd ha igen, akkor kitalálok néhány ötletet. Az ember fizet és még dolgozzon is helyettük?
    Nem kell helyettük dolgozni, csak kiváncsi voltam, hogy a szokásos, minden ilyen topikban előkerülő, mindenféle konkrétumot nélkülöző üres locsogás helyett értelmes vita alakul ki :)

    Tehát most szerinted is bűnözőnek nézik az embereket. Na látod.
    Nem nézik bűnözőnek, mivel a magáncélú letöltés nem bűncselekmény.

    Ez nem igazságos, maximum szükséges (nekik). De nem is neked kell kitalálni, ha csak nem vagy te is tagja az szervezetnek.
    Na ezért is kérdeztem, hogy vannak-e ötleteid, lehetne-e egyáltalán igazságos rendszert csinálni. A "nekik" alatt nem csak magát az Artisjus-t kéne érteni, hanem a szerzői jogok tulajdonosait is.
    Amúgy nem vagyok tagja a szervezetnek, semmi közöm hozzájuk, csak szeretek több oldalról is elgondolkozni egy kérdésen, ahelyett, hogy beböfögnék ide valamilyen "mocsok lehúzós tolvaj banda" hozzászólást.

    És továbbra is tartom, hogy nem szerzők védelméért küzdenek, hanem azért, hogy nekik is jó pénz csurranjon cseppenjen.. "2 legyet 1 csapásra"
    Igen. És akkor miért nem merül fel soha, hogy vajon miért nincs elszámolási kötelezettsége az Artisjus-nak a kulturális minisztérium illetve az átlagemberek felé?

  • cucka

    addikt

    válasz HummeRC #56 üzenetére

    Mivel a hatályos magyar törvények szerint a magáncélú letöltés nem bűncselekmény, ezzel meg is cáfoltam az érveidet. :)

    A magáncélú letöltés nem törvénybe ütköző, ugyanakkor valamennyi bevételkiesést okoz a különböző kiadóknak/művészeknek, ennek mértékét azonban nem lehet pontosan meghatározni. Mivel az emberek nagy többsége él a jogaival és magáncélra tölt le zenéket/filmeket, ezért van az átalánydíjas kompenzációs rendszer. Mivel átalánydíjas, soha nem lesz 100%-osan igazságos, nem is lehet. Az össz társadalmat nézve ugyanakkor ez a rendszer egy lehetséges megoldása a problémának. Ami aggályos, az a jogdíjak mértéke és az újraelosztási rendszer működésének részletei, visszásságai.

    [ Szerkesztve ]

  • cucka

    addikt

    válasz HummeRC #58 üzenetére

    Nem vagyok jogász, tehát nem is mennék bele semmilyen, jogász szemmel szakmainak nevezhető vitába.

    Ezek után nem értem, hogy mi alapján szednek előre (törvény által) meg nem határozott összegű és megnevezésű (cd, dvd, pendrive, memóriakártya, stb) díjakat.

    Egyszerű - attól, mert nem törvénybe ütköző, még okozhat valakinek anyagi kárt, elmaradt bevételt vagy egyéb sérelmet. Erre egy példa a parkolási díj, vagy más városokban a dugódíj (belvárosba való behajtásnál fizetni kell x pénzt). Tudom, ez nem átalány típusú sarc, és nem analógiának írom, viszont ott is az a helyzet, hogy a belvárosban autózni vagy ott parkolni nem ütközik semmilyen törvénybe, viszont ütközik a belvárosban lakó emberek érdekeivel, ezért parkolási vagy behajtási díjjal próbálják visszaszorítani.
    A legális magáncélú letöltés bevételkiesést okoz a kiadóknak, zenészeknek, ezért kerül sarc például az üres dvd-re, ettől még legális marad, tehát nem sérti az alkotmány általad idézett passzusát. Azért pont az üres dvd-re, mert úgy gondolták a szabály alkotói, hogy az üres dvd vásárlás az emberek túlnyomó többségénél közvetlenül összefügg azzal, hogy mennyire él a magáncélú másolás jogával (vagyis hány filmet tölt le). Csinálhatnák akár úgy is, hogy az internetes adatforgalmad után fizetsz a szolgáltatódon keresztül, lehet, hogy igazságosabb lenne. Tökéletes megoldás erre nyilván nincs, ha internetes forgalom alapján számolnák el, akkor jönnének ugyanazok az emberek, akik kizárólag családi videókat és a linux disztrókat írnak ki üres dvd-re, hogy ők nem csak kiírják ezeket, de internet forgalmukat is kizárólag ezek a tartalmak adják, így őket igazságtalanul tolvajnak nézik..

    Amit viszont nem értek, hogy a jogdíjak beszedéséhez miért nem kell hatósági jogkör? Az Artisjus egy egyszerű érdekvédelmi szervezet, tehát hogy jön össze az a jogrendszerrel, hogy ők önkényesen meghatározzák a jogdíj mértékét illetve azt, hogy mely termékek tartoznak bele a jogdíjköteles körbe? Ez szerintem valamilyen állami szerv feladata lenne, mondjuk együttműködve az Artisjus-al. Továbbá azt sem értem, hogy egy ilyen, adó jellegű sarcot kivető szervezet miért nem köteles elszámolni a bevételeivel, kiadásaival?

    [ Szerkesztve ]

  • cucka

    addikt

    válasz HummeRC #63 üzenetére

    Az aláhúzott résszel nem értek egyet.

    Az Artisjus gyakorlatilag zenész szakszervezetként is működik, tehát az úgy teljesen normális, ha a szerzői jogok elosztását szabályozó törvény alkotásánál velük is egyeztetnének.
    Persze elvileg az Artisjus is működhetne normálisan, úgy, hogy ne csípje az átlagember szemét a ténykedésük, de ez pont olyan "mi lenne ha" feltevés, mint ahogy az is, hogy mi lenne ha állami szinten megpróbálnák gatyába rázni a mostani nem túl szerencsés szabályozást.

Új hozzászólás Aktív témák