Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • imibogyo

    veterán

    válasz paprobert #18 üzenetére

    Ideális esetben a ház ventije keringeti a szobahőmérsékletű levegőt
    Már ha van... Sokakat nagyon zavar a ventik zaja. A gépeimben átlagosan 3 darab venti található (proci + dVGA + tápegység), a kisebb teljesítményűekben (i3-i5 + mondjuk egy GTX750Ti), vagy a vízhűtéses gépeimben meg talán 1 darab (tápegység), vagy annyi sem (és ezek közül is van ami már 6 éves és köszöni szépen jól van).

    a hűtőbordáról leszakadó 70 fokos levegővel pácoljuk tovább
    Ha neked a bordáról 70 fokos levegő "szakad le", akkor ott hatalmas bajok vannak... A procid magjai ebben az esetben már 90 fok körül járnak. Az adott esetben 70 fokos levegő pedig még hűvös is a VRM alkatrészeinek, mert a 100 fokon járó procid VRM-je lesz sokkal hűvösebb... ;) :DDD

    A top-flow hűtők nagyon hasznosak az alaplap egyéb komponenseinek és a házak bizonyos részein tapasztalható megszorult levegővel szemben is hatékonyan tudnak fellépni. Általában viszont nem csúcsteljesítményűek, mint pl. egy Noctua D14/15 stb. inkább csak jó közép-felsőközép kategóriát ütik meg (mondjuk nekem most is egy 4790K-n csücsül a sajátom egy 800 RPM-es ventivel :DDD ). De ha az ár/érték arányt nézzük (amibe én a közvetett hűtést is beleveszem gondolatban), akkor messze ezek a hűtők nyernek. Vannak (sokkal) jobb toronyhűtők, de azok alatt akár még "fulladozhat" is a VRM (ergo plusz hűtés/venti kell, ami plusz zaj), a vízhűtések sokkal-sokkal jobbak viszont 10-15x drágább kiépíteni egy normális (nem játékvíz) rendszert. Szóval összességében én már évek óta a top-flow hűtőket preferálom a passzív (mert még mehet rá venti valamikor a jövőben) és a félpasszív/aktív hűtésű gépeimben is. :K

    [ Szerkesztve ]

  • imibogyo

    veterán

    válasz Tyrel #37 üzenetére

    Egy normálisan szellőző házban simán lehet toronyhűtő is és nem lesz semmi baja a VRM-nek

    Nem állítottam ellenkezőjét. És én sem véletlenül fogalmaztam úgy, hogy "akár még fulladozhat is", azt meg pláne nem állítottam, hogy ez bármiféle bajt okozna (legalábbis rövidtávon biztosan nem)... Vagyis ez egy worst case scenario, de én már tapasztaltam ilyet (AMD 1066T + Asrock 880g Extreme 3 (bordás VRM) + toronyhűtő), nem volt vészes, lézeresen mérve a VRM bordája 60-70 fok között változott, de mivel ez "alul" akár 80-90 fokot is jelenthetett, ezért én az élettartam érdekében léptem egy hűtőcserével. :K

    És ez természetesen egy hűtőtől is függő "előfordulhat" eset és nem egy "feltétlenül előforduló" eset. Én csak azt mondtam, hogy míg toronyhűtőnél ott van az esetleges -hat lehetősége bizonyos csillagállásoknál, addig top-flow hűtőnél lényegében még ez az eshetőség sincs meg és épp ezért én az ilyen hűtőket preferálom. Nem akartam valami nagy igazságot megfogalmazni, csak a saját tapasztalatomat, szempontrendszeremet írtam le.

    Mondjuk hőmérsékletben akkor is sokkal jobb a VRM-nek a top-flow hűtő lényegében közvetlen légmozgása, ha hőmérsékletileg a VRM egyébként rendben van / elfogadható értékeket mutat a házszellőzés + toronyhűtő kombóval is (ahogy nálam is volt). Nekem például a hűtőcsere -10-15 fokot jelentett a VRM-en lézeresen mérve, miközben a házszellőzésem ugyanolyan volt. ;)

Új hozzászólás Aktív témák