Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Phix

    tag

    Kedves Olvasóink!

    A technoMÁNIA műsor szerkesztői ide várják kérdéseiteket.
    A téma: az üres adathordozók árába épített szerzői jogdíj, a meghívott felek az Artisjus és a DAFKE!

    [ Jövő héten újabb érdekességekkel jelentkezünk a tudomány és a technika világából ]

  • Phix

    tag

    válasz Chain|Q #26 üzenetére

    ''Oooo... Logikai bukfenc detected. Ha valamihez jogom van akkor azt miert is kell kompenzalni valaki szamara?''

    Mert ennek a jognak a széles körű gyakorlása kárt okoz a szerzői jogok tulajdonosainak. (Nem, nem őket védem, csak azt szeretném egyértelművé tenni, hogy ez egy jogi intézmény, nem érzelmi azonosulás kérdése. A magyar ''zenészek'' nagy hányadát én is sóbányába küldeném - ez az érzelmi része.)

    Szintén tévedés: ''A jogdíjat megfizettem a matricával.'' (#32)

    A matrica nem jogdíj, hanem kompenzáció, egyfajta közteherviselés. Megvásárlásával nem szerzünk többletjogokat, már csak azért sem, mert a szerzői jog többrétegű - a felhasználás minden fajtája (nyilvános bemutatás, átdolgozás, továbbértékesítés stb.) egyedileg jogdíjköteles, és a különböző felhasználásoknál csak az adott felhasználás jogdíját kell megfizetni. A magáncélú másolás nem jogdíjköteles, tehát annak a megszerzése egyébként sem kerül semmibe. Épp ennek a lehetőségnek a társadalmi ''ára'' az átalánydíjas adathordozói jogdíj.


    Ezt a témát egyébként kellő alapossággal tárgyaltuk a Szerzői jognak asztalánál Bővebben: link (bocs, hogy magamat idézem... :B) című írásunkban, gyakorlatilag a cikk teljes második oldala az üres adathordozók jogdíjáról szól.
    Kérek mindenkit, aki úgy érzi, bűnözőnek tekintik a jogdíj által, vagy - mivel soha semmilyen szerzői jogvédett anyagot nem másolt cd-re -, szeretné visszakérni a matrica ''árát'', hogy legalább ezt a második oldalt olvassa el, ugyanis az ezzel kapcsolatban újra és újra felmerülő (tévhitekre visszavezethető) kérdések a holnapi vitához nem kapcsolódnak szervesen.

    A kompenzációs díjra ugyanis szükség van, szerintem minden más alternatíva ennél rosszabb megoldás, tehát nem az a kérdés, hogy miért fizetünk. A DAFKE-Artisjus vita kérdése inkább az lehet, hogy mennyit fizessünk, ugyanis az bebizonyosodott, hogy a mostani árszabás erősen kontraproduktív. Az elszállt jogdíjak rosszat tesznek a gazdaságnak, a fogyasztóknak - sőt, még a támogatni kívánt előadóknak is.

    Nagyon kíváncsi vagyok, mire mennek egymással a vitafelek. :U

    [ Jövő héten újabb érdekességekkel jelentkezünk a tudomány és a technika világából ]

  • Phix

    tag

    válasz fene_vad #72 üzenetére

    Kedves Fenevad, :)

    másold továbbra is a filmeket, mp3-akat, szerintem ezzel az Artisjusnak sincs baja. A DAFKE most csupán annyit szeretne elérni, hogy itthon vehesd meg hozzá az alapanyagot, ne Szlovákiában. Progit ne másolj se matricás, se matrica nélküli dvd-re, mert azt tiltja a szerzői jog (kivéve biztonsági másolat). Az ASVA meg el van tévedve.

    [ Jövő héten újabb érdekességekkel jelentkezünk a tudomány és a technika világából ]

  • Phix

    tag

    válasz joghurt #74 üzenetére

    Őszinte leszek: nem hinném, hogy tökösebb jogászaid vannak, mint az MPAA által pénzelt ASVÁnak... ;]

    [ Jövő héten újabb érdekességekkel jelentkezünk a tudomány és a technika világából ]

Új hozzászólás Aktív témák