Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tyberius

    aktív tag

    Én teljes mértékben hiszek a merevlemezek lecserélésében. Persze lehet, ebben közrejátszik az, hogy épp a minap kellett selejteznem egy 60 gigás darabot, de ha a XX. századi technikatörténelemből lehet tanulni valamit, akkor az az, hogy a tisztán elektronikai konstrukciók idővel felülmúlják elektromechanikai elődjüket. Persze, most még kapacitás/ár arányban vezetnek a vinyók, de elérési idő, mechanikai tűrőképesség, kapacitás/térfogat és zaj tekintetében eredendően előnyben vannak az SSD-k. Ami az élettartamot illeti, ebben nem a pendrive-okkal szerzett tapasztalatokat kéne alapul venni. On-line diagnosztika, háttérben történő írásellenőrzés, a leggyakrabban írt területek áthelyezése: néhány példa, hogyan lehet a flash memóriákat biztonságosabbá, hosszabb élettartamúvá tenni. Ráadásul SSD-t nem csak flash memóriából lehet csinálni.

  • Tyberius

    aktív tag

    Én teljes mértékben hiszek a merevlemezek lecserélésében. Persze lehet, ebben közrejátszik az, hogy épp a minap kellett selejteznem egy 60 gigás darabot, de ha a XX. századi technikatörténelemből lehet tanulni valamit, akkor az az, hogy a tisztán elektronikai konstrukciók idővel felülmúlják elektromechanikai elődjüket. Persze, most még kapacitás/ár arányban vezetnek a vinyók, de elérési idő, mechanikai tűrőképesség, kapacitás/térfogat és zaj tekintetében eredendően előnyben vannak az SSD-k. Ami az élettartamot illeti, ebben nem a pendrive-okkal szerzett tapasztalatokat kéne alapul venni. On-line diagnosztika, háttérben történő írásellenőrzés, a leggyakrabban írt területek áthelyezése: néhány példa, hogyan lehet a flash memóriákat biztonságosabbá, hosszabb élettartamúvá tenni. Ráadásul SSD-t nem csak flash memóriából lehet csinálni.

  • Tyberius

    aktív tag

    válasz FehérHolló #9 üzenetére

    Természetesen ismerem a flashmemóriák gyengeségeit, ezért írtam módszereket arra, hogyan lehetne ezeket kiküszöbölni.

  • Tyberius

    aktív tag

    válasz FehérHolló #12 üzenetére

    Nos, azt, hogy nem a pendrive-okkal szerzett tapasztalatokat kell alapul venni, én úgy értettem, hogy tudtommal a pendrive igen egyszerű eszköz, nem arra tervezték, hogy rendszert futtassanak róla, hanem arra, hogy adathordozóként használják. Ha SSD-t akarunk csinálni, akkor lehet és kell is különböző eszközöket bevetni az élettartam meghosszabbítása érdekében.
    Én pl. arra gondoltam, hogy ha a teljes flashmemóriát lapokra osztjuk, használhatunk egy regisztertömböt az egyes lapokon végzett írási műveletek számlálására. Tehát minden írási művelet esetén az adott memóriaterülethez tartozó számláló eggyel nő. A vezérlő időnként leellenőrzi a regiszterek tartalmát, és a legtöbbször írt területek tartalmát kicseréli a legritkábban használt területek tartalmával. Egy, a memóriáknál már használt leképezési táblával megoldható, hogy a terület LBA-címe ne változzon, csak másik fizikai memórialapra hivatkozzon. Így az egész memória nagyjából egyszerre fog öregedni, és nem a leggyakrabban írt területek jelentik majd a ''leggyengébb láncszemet'', mint a mai pendrive-oknál. Ami a méretbeli növekedést illeti, ez csak a lapok méretétől függ: ha pl. 4 kB-os lapokkal számolunk (azért mondok ennyit, mert NTFS esetén ennyi az alapértelmezett clusterméret, így ez a legkisebb egység, aminek írására sor kerül), az írási ciklusok számát 32 bites regiszterekben tároljuk, valamint fenntartunk egy 2 x 32bit x lapok száma méretű területet a leképezési táblának, akkor az egész cucc 0,3 százaléknyi méretnövekedéssel jár, és 16 TB-ig skálázható. Persze nem tudom, a regisztertömb mennyire érzékeny a sok írásra, elvileg minden regisztert csak annyiszor írunk, ahányszor a hozzátartozó memóriaterületet.

    Persze tény, én is nyugodtabban aludnék, ha nem véges írási ciklusú EEPROM-okat használnánk, csak arra akartam rámutatni, hogy ebből a technológiából is ki lehet hozni jóval többet az eseti adathordozásra szolgáló pendrive-oknál.

Új hozzászólás Aktív témák