Új hozzászólás Aktív témák

  • orbano

    félisten

    A 2x nagyobb sebesség elég kecsegtető. Kíváncsi lennék az élettartamára is, hogy az mennyiben változott...
    A merevelemezek nyomtatott áramkörökkel való teljes lecserélésében pedig abszolut nem hiszek :)

    A vér nem válik VAZZE!™

  • atuci

    senior tag

    válasz orbano #1 üzenetére

    Szerintem sem fogja leváltani a normál hdd-t, de ha elérne egy 30-40 GB-os méretet, elfogadható áron, és min. 3 évre (vagy méginkább 5-re, átlagos használat mellett) tudnák szavatolni a megbízhatóságát, akkor már én is ott fogok állni a pénztár előtti sorban. :)

    Basil Fawlty: ''Don't mention the war. I mentioned it once, but I think I got away with it. So it's all forgotten now and let's hear no more about it....''

  • wwenigma

    Jómunkásember

    Énis kíváncsi vagyok, mi lesz, ha elkezdenek meghalni ezek, írás-olvasás számuk véges.... remélem nem csak helyettesítő terület van, hanem valamiféle hibaellenőrzés is, bár ha visszaolvasásos írást csinálnak, az is rövidíti az élettartamukat méginkább.. de már látom a hirdetéseket:

    eladó olcsón 32Gbyteos SSD lemez, 1M bad sectorral, megkímélt állapotban. :)

    Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

  • Obi-1

    őstag

    válasz atuci #2 üzenetére

    Évek óta erre a pénztárnyításra várok, de sem a kapacitás-növekedés, sem az ár-csökkenés nem volt elég gyors ahhoz képest, hogy a HDD láthatóan még bőven virágkorát éli. Majd ha a HDD-t már nem lehet fejleszteni adatsűrűség, gyorsaság tekintetében, akkor veheti át az SSD az első helyet. Vagy addigra valami jelentősen eltérő technológia lesz kapható helyette.

    A hibridekre kiváncsi vagyok, hoznak-e jelentős sebességjavulást.

    Only a Sith deals in absolutes.

  • orbano

    félisten

    válasz Obi-1 #4 üzenetére

    altalanos hasznalatban biztosan nem hoznak, leginkabb a rendszerkomponensek, es par kritikus file/program elereset teszik majd gyorsabba. gondolom jobb es gyorsabb lesz tole a vindoz elmeny, de azert a vilagot nem valtja meg az sem...

    A vér nem válik VAZZE!™

  • Tyberius

    aktív tag

    Én teljes mértékben hiszek a merevlemezek lecserélésében. Persze lehet, ebben közrejátszik az, hogy épp a minap kellett selejteznem egy 60 gigás darabot, de ha a XX. századi technikatörténelemből lehet tanulni valamit, akkor az az, hogy a tisztán elektronikai konstrukciók idővel felülmúlják elektromechanikai elődjüket. Persze, most még kapacitás/ár arányban vezetnek a vinyók, de elérési idő, mechanikai tűrőképesség, kapacitás/térfogat és zaj tekintetében eredendően előnyben vannak az SSD-k. Ami az élettartamot illeti, ebben nem a pendrive-okkal szerzett tapasztalatokat kéne alapul venni. On-line diagnosztika, háttérben történő írásellenőrzés, a leggyakrabban írt területek áthelyezése: néhány példa, hogyan lehet a flash memóriákat biztonságosabbá, hosszabb élettartamúvá tenni. Ráadásul SSD-t nem csak flash memóriából lehet csinálni.

  • Tyberius

    aktív tag

    Én teljes mértékben hiszek a merevlemezek lecserélésében. Persze lehet, ebben közrejátszik az, hogy épp a minap kellett selejteznem egy 60 gigás darabot, de ha a XX. századi technikatörténelemből lehet tanulni valamit, akkor az az, hogy a tisztán elektronikai konstrukciók idővel felülmúlják elektromechanikai elődjüket. Persze, most még kapacitás/ár arányban vezetnek a vinyók, de elérési idő, mechanikai tűrőképesség, kapacitás/térfogat és zaj tekintetében eredendően előnyben vannak az SSD-k. Ami az élettartamot illeti, ebben nem a pendrive-okkal szerzett tapasztalatokat kéne alapul venni. On-line diagnosztika, háttérben történő írásellenőrzés, a leggyakrabban írt területek áthelyezése: néhány példa, hogyan lehet a flash memóriákat biztonságosabbá, hosszabb élettartamúvá tenni. Ráadásul SSD-t nem csak flash memóriából lehet csinálni.

  • FehérHolló

    veterán

    válasz Tyberius #7 üzenetére

    Ajánlom figyelmedbe a következő PH-s hírt: [link]

    Szerk:
    SSD-t meg szerintem csak EEPROM-ból lehet készíteni, akkor meg nem is járunk messze a flashektől. (Itt most az SSD-n hosszabb ideig történő adattárolásra alkalmas SSD-t értek.)

    [Szerkesztve]

    Skynet is real. It's called Google.

  • Tyberius

    aktív tag

    válasz FehérHolló #9 üzenetére

    Természetesen ismerem a flashmemóriák gyengeségeit, ezért írtam módszereket arra, hogyan lehetne ezeket kiküszöbölni.

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz FehérHolló #9 üzenetére

    Azért örülj már Te is a fejlődésnek!
    Én úgy vagyok vele, hogy amíg nem tudom megfizetni az adott hardvert, addig nem érdekel, mi van vele. Szóval addig nem érdekel, hogy 1 évig bírja, vagy vannak olyanok, akik bíznak abban is, hogy öt évig is menni fog, stb. Szép és jó, hogy halad a technológia, vannak előnyei, melyeket beárnyékolnak a hátrányai, ha sikerül őket kiküszöbölni és emberi árra leszorítani a vételárat, akkor úgyis meg fogják venni szélesebb körben is.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • FehérHolló

    veterán

    válasz macilaci78 #11 üzenetére

    Egyáltalán nem vagyok a fejlődés ellen, csak rá szerettem volna mutatni, hogy semmi sem fehér és semmi sem fekete. Erősen valószínű, hogy az SSD-k át fogják venni a mai merevlemezek szerepét, azonban a linkelt cikk is megerősíti, hogy egyelőre a flash-es és a mágneses tárolási módszerrel körülbelül ugyanannyi ideig lehet biztonságosan adatot őrizni. Persze ez függ nagyon sok mindentől. Például attól, hogy hányszor frissíted a tartalmát, külső hőmérséklet, akár attól is, hogy mellette tartod-e a mobilod, vagy sem. (Igen, tudom, hogy keménymágnesen tárolják, nem is azzal van a baj.)

    Viszont nem értem, hogy a kolléga mit ért az alatt, hogy ''Ami az élettartamot illeti, ebben nem a pendrive-okkal szerzett tapasztalatokat kéne alapul venni.''. Az SSD-kben is pont ugyanolyan memóriák vannak, mint a pendrive-okban, ha nem az eddigi EEPROM-alapú tárolós tapasztalatokra alapozunk, akkor mire? Ha nem próbáljuk meg kiküszöbölni azokat a bajokat, amik előfordulnak velük, akkor hogy fejlesszünk/kutassunk? Azt sem értem, hogy szerinte hogy lehet az on-line diagnosztikával biztonságosabbá, vagy hosszabb élettartamúvá tenni. Számomra az on-line diagnosztizálás a működés közbeni adatgyűjtést és adatkiértékelést jelenti. Mire mész vele, hogy tudod, hogy éppen tönkre megy, ha már megy tönkre? Az írt adat helyességét eddigis ellenőrizték (lényegtelen, hogy háttérben, vagy nem), tehát ezzel sem értem, hogy hogy lehetne javítani. A ''leggyakrabban írt területek áthelyezése''-n pedig ha azt érti, hogy mindig más területeket írjon, akkor ez valóban jó ötlet, de akkor nyomon kell követni, hogy melyik területeket írta, és hányszor, másrészt pedig a használaton kívüli területek közül ki kell válogatni minden írásnál azokat, amiket legkevesebbszer írt eddig. Ez szép és jó elgondolás, csak az a baj vele, hogy jelentős méretbeli növekedést okoz, és nem az a memóriarész fog tönkremenni, amire mi írhatjuk az adatokat, hanem az, ahol tárolja az eszköz, hogy melyik területet hányszor írta, ugyanis ezt nagyon sokszor kellene frissíteni/felülírni. Inkább azt az irányt tartanám helyesnek, hogy keresnek egy olyan anyagot, ami kevésbé rongálódik az újraírásnál, gyorsan lehet írni viszonylag kis feszültséggel is, ellenáll a hőnek és a nedvességnek, nehezen mágnesezhető, satöbbi. Szóval nem ilyen egyszerű ez a helyzet.

    [Szerkesztve]

    Skynet is real. It's called Google.

  • Tyberius

    aktív tag

    válasz FehérHolló #12 üzenetére

    Nos, azt, hogy nem a pendrive-okkal szerzett tapasztalatokat kell alapul venni, én úgy értettem, hogy tudtommal a pendrive igen egyszerű eszköz, nem arra tervezték, hogy rendszert futtassanak róla, hanem arra, hogy adathordozóként használják. Ha SSD-t akarunk csinálni, akkor lehet és kell is különböző eszközöket bevetni az élettartam meghosszabbítása érdekében.
    Én pl. arra gondoltam, hogy ha a teljes flashmemóriát lapokra osztjuk, használhatunk egy regisztertömböt az egyes lapokon végzett írási műveletek számlálására. Tehát minden írási művelet esetén az adott memóriaterülethez tartozó számláló eggyel nő. A vezérlő időnként leellenőrzi a regiszterek tartalmát, és a legtöbbször írt területek tartalmát kicseréli a legritkábban használt területek tartalmával. Egy, a memóriáknál már használt leképezési táblával megoldható, hogy a terület LBA-címe ne változzon, csak másik fizikai memórialapra hivatkozzon. Így az egész memória nagyjából egyszerre fog öregedni, és nem a leggyakrabban írt területek jelentik majd a ''leggyengébb láncszemet'', mint a mai pendrive-oknál. Ami a méretbeli növekedést illeti, ez csak a lapok méretétől függ: ha pl. 4 kB-os lapokkal számolunk (azért mondok ennyit, mert NTFS esetén ennyi az alapértelmezett clusterméret, így ez a legkisebb egység, aminek írására sor kerül), az írási ciklusok számát 32 bites regiszterekben tároljuk, valamint fenntartunk egy 2 x 32bit x lapok száma méretű területet a leképezési táblának, akkor az egész cucc 0,3 százaléknyi méretnövekedéssel jár, és 16 TB-ig skálázható. Persze nem tudom, a regisztertömb mennyire érzékeny a sok írásra, elvileg minden regisztert csak annyiszor írunk, ahányszor a hozzátartozó memóriaterületet.

    Persze tény, én is nyugodtabban aludnék, ha nem véges írási ciklusú EEPROM-okat használnánk, csak arra akartam rámutatni, hogy ebből a technológiából is ki lehet hozni jóval többet az eseti adathordozásra szolgáló pendrive-oknál.

Új hozzászólás Aktív témák