Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Reggie0 #47 üzenetére

    Az emberi munka nem egy erőforrás a sok közül, hanem a gazdaságban az egyetlen erőforrás, mert minden erőforrás kinyeréséhez végső soron emberi munkára van szüksé. A természeti javakat is csak emberi munka árán lehet kitermelni, és átalakítani, sőt maga a birtoklás, illetve a tulajdonviszonyok fenntartása is emberi munkától függ.
    Ha ugyanis valaminek az ad értéket, hogy más nem birtokolhatja, akkor azt az állapotot tartósan fenn kell tartani (pl. hadsereggel, amit ugye fegyverezni, ruházni és etetni kell, amihez szintén emberi munkára van szükség), azaz valójában az emberi munka az, ami egyáltalán értéket ad neki.
    Sokan azért nem képesek ezt felfogni, mert az idők folyamán olyan bonyolult jogi, gazdasági, politikai és technikai rendszerek alakultak ki az emberi munka szervezésére és az értékének meghatározására, hogy már nem látják a fától az erdőt.

    A kripto esetében pl. már az is téveszme, hogy a coinok birtoklását maga a rendszer logikája garantálja, mert olyan feltételek kellenek a kripto működéséhez, ami csak azok számára triviálisak, akik születésüktől kezdve ezekbe szocializálódtak, pl. a mindenki számára szabadon elérhető informatikai infrastruktúra, az állam által garantált jogi és gazdasági környezet, stb.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Reggie0 #52 üzenetére

    "Fuggetlenul attol, hogy ez mennyire igaz vagy nem, attol meg egyertelmu, hogy a coin eloteremtesehez sok eroforras kell. Ezert az erteke is nagy."

    Attól, mert valamihez sok erőforrás kell, még nem lesz nagy az értéke, legfeljebb az adott dolog erőforrás pazarló. Pont az az innováció lényege, hogy egy adott emberi munkát kevesebb erőforrásból is meg tudjanak oldani. A kripto esetében viszont magának az emberi munkának a jelenléte hiányzik a rendszerből.

    "Nem kell hadsereg a megvedesehez, mert akarkinel is van csak egy birtokosa van, tehat az erteke valtozatlan."

    De kell, mert a létezéséhez elengedhetetlen technikai, gazdasági és jogi infrastruktúra fenntartásához szükség van hadseregre is, csak ezeket a feltételeket egyesek már annyira természetesnek tartják, hogy a létezésükkel sem számolnak.

    "Munkat nem csak az ember tud vegezni, hanem pl. az allatok is, tehat szinten eroforrasok(sot az ember is allat, csak okosabb). A fizikai eroforrasok hasznositasa sem feltetlen emberhez kotott. Peldaul egy erdotuz is tud sulthust adni, hasonloan a mari neni kifozdejehez."

    Fizikai értelemben sok minden tud munkát végezni, de gazdasági értelemben csak az emberi munkának van értéke. A lovat be kell fogni az eke elé, az lószerszámot, ekét is le kell gyártania valakinek, meg kell hozzá Jani bácsi is, aki a kantárt fogja. Az állat munkájának tehát csak az azt kiaknázó emberi munkától lesz értéke.
    Az erdőtűz energiája is csak akkor hasznosul gazdasági értelemben, ha hozzáadjuk azt az emberi munkát, ami a húst megsüti rajta.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák