Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    válasz dabadab #29 üzenetére

    Igazából bennem az motoszkál, hogy Kína ma olyan, mint a hetvenes-nyolcvanas évek Magyarországa lehetett volna, ha sikerült volna bevezetni az Új gazdasági mechanizmust: lájtos diktatúra, a nép jó része egyenszegénységben, jelentős különbségek a "vidékiek" meg a "pestiek" között, saját dombjukon kapirgáló kiskirályok, korrupció, rettenetesen nehézkes központi diktatúra meg mellé egy vékony, nagyon gazdag réteg, akik többé-kevésbé egy másik világban élnek.

    Aztán ha megnézed azt, hogy az akkor élt magyarok többsége pozitívan gondol vissza azokra az időkre, és sokan inkább visszamennének a mai mo-ból, igen érdekes következtetéseket lehetne levonni. És ez nem csak azért van, mert akkor még fiatalok voltak ezek az emberek. Meg lehet kérdezni azokat akik a 40-es, 50-es években voltak fiatalok milyen volt, csak úgy összehasonlításképpen.

    0 munkanélküliség, szinte 0 bűnözés, enni-inni volt mit, és hiába a fene nagy szabság, sokaknak több esélye volt nyaralni (akár külföldön is) mint ma.

    Akárhogy is nézzük, a diktatúrának igenis vannak előnyei a demokráciával szemben. Nem mondom hogy jobb, de biztos hogy nem fekete-fehér a képlet itt sem.

    Ugyanez igaz a cenzúrára is. Lehet hogy meg kellett 2× is gondolnod mit mondasz, de nem volt Józsibarát sem.

    A topikban egyébként én képviselem az elnyomó cenzúrát, amit nem is félek a köznyugalom megőrzése érdekében használni.

    :DDD

  • #40553216

    törölt tag

    válasz dabadab #29 üzenetére

    '90ben, mikor kint voltam (turistaként, LOT jeggyel 100$/fő oda-vissza :) ), a városi átlagpolgárnak már simán volt japán hifitornya az egyébként szutyok egyen betonbérkaszárnyákban. '92ben az egyetemen modern kínai történelmen mondta a tanár, hogy mire nálunk "módszerváltás" volt, addigra Kínában a magántulajdonban lévő ipari aránya már meghaladta az államit.
    a "vékony gazdag réteg"ről:
    1. több kínai dollármilliomos van, mint az USA-ban
    2. kb. 500millió kínai anyagilag legalább annyit engedhet meg magának, amennyit egy EU-tagállamban élő átlagpolgár.

    és az általad leírt kép ugyan ilyen lenne, ha nem diktatúrában élnének, hanem "demokráciában". sőt, valószínűleg sokkal rosszabb lenne. csak nézd meg Kína történelmét 1911 és 1949 között. ;)

    DonElvis
    +1

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák