Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Busterftw

    veterán

    válasz jocobacsi30 #19 üzenetére

    Rossz pelda, eleve az Acrobat Reader fejlesztoje donti el, melyik platformon akar jelen lenni, nem forditva.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz jocobacsi30 #19 üzenetére

    "Inkább úgy értelmezd, mintha a Dell vagy a HP csak a saját boltján keresztül engedné a notbookjára/desktopjára feltelepíteni pl. az Acrobat Readert."

    Ha a Dell vagy a HP saját fejlesztésű OS-el árulná a notebook-jait, akkor jogukban állna eldönteni, hogy milyen disztribúciós rendszeren keresztül engednek a gépre applikációkat telepíteni. A Dell és a HP szuverén döntése, hogy milyen üzleti modellt követnek.

    "Tulajdonlok egy hardvert, használati jogom van egy operációs rendszerre, hagy telepítsek rá azt, amit én akarok."

    A hardverre azt telepítesz, amit akarsz, ha megvan hozzá a technikai tudásod. Az OS-t viszont nem birtoklod, így vagy elfogadod a licencfeltételeket, vagy nem.

    "Az ilyen beszélgetések (viták) e között a két felfogás között zajlanak."

    Pontosan, csak éppen az egyik felfogás támogatói valamilyen belső kényszertől vezérelve rá akarják kényszeríteni a felfogásukat a másikra úgy, hogy közben nem is áll szándékukban használni az érintett termékeket.

    "A "zárt platform"-gazdák (apple, MS XBOX, Sony PS) célja az, hogy rajtuk keresztül, (ezáltal bónusszal) kerüljenek a termékek a felhasználókhoz. Üzletileg érthető, de előbb-utóbb a fékek és ellensúlyok elkezdenek működni (nemcsak az egészséges szerkezetű politikában, az egészséges szerkezetű gazdaságban is így szokott lenni)."

    A zárt platformoknak vannak előnyeik és hátrányaik és a felhasználók dolga eldönteni, hogy milyen előnyöket preferálnak vagy milyen hátrányokkal tudnak együtt élni. Az állam nem kényszerítheti eltérő üzleti modellre a gyártókat, csak hogy néhány - a partvonalról bekiabáló - harmadik fél üzleti érdekeit érvényesítse.
    Egy egészséges szerkezetű gazdaságban a piac természetes evolúciós környezete a meghatározó, a fékek és ellensúlyok rendszere (értsd: az állam erőszak monopóliuma) csak akkor érvényesül, ha az evolúciós környezetet valamilyen üzleti magatartás jelentősen torzítja.
    Az Apple (és általában a zárt platformok) esetében ilyen torzító tényezőről nem beszélhetünk, mivel léteznek a piacon versenyképes nyílt platformok, így a felhasználók döntési lehetőségeit a zárt platformok üzleti modellje nem szűkíti.

    "Visszatérve a példára, az Adobe nem platformon akar megjelenni, hanem eladni szeretne (és akkor a továbbiakban ne a Reader, hanem a fizetős Photoshop legyen a példa). Neki tök mindegy a platform. "

    Nem tök mindegy neki, mert Linuxra pl. nincs Photoshop. Nyilvánvalóan az Adobe szuverén döntése hogy mely platformokra fejleszt és melyekre nem, a döntést pedig több tényező is befolyásolja (pl. a fejlesztés költségei és a megtérülés kockázata) és ezekből csak egy a platform szoftver disztribúciós rendszere vagy licencfeltételek.

Új hozzászólás Aktív témák