Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Busterftw #4 üzenetére

    Az AMD ennek kifejezetten örül. Az ARM-ra a legtöbb cég a szabadságért menne át, hogy majd saját maguk megtervezik a saját szerverprocesszorukat. Az NVIDIA-s felvásárlással ez többet nem probléma. Tehát ironikus módon az x86/AMD64 pozícióját inkább erősíti, mert nincs már szabadságot jelentő alternatívája, csak egy újabb szolgaságot kínáló ISA, amire így nem feltétlenül éri meg leportolni a szoftvereket. Most indul a várakozás a RISC-V-re, hátha...

    (#3) Petykemano: Nem pont emiatt aggódik Hermann Hauser. Az ARM nem véletlenül nem gyárt magának semmit. Az tartja az üzleti modelljét életben, hogy csak licencelnek, és nem lesznek közvetlen versenytársai a partnereknek. Az NVIDIA nem valószínű, hogy át akar állni csak licencelésre, mert akkor ezt a kiadást 100 év alatt sem termelik vissza, viszont ha a partnerek konkurensei lesznek, akkor a partnereknek az már nem jó üzlet, és váltanak más ISA-ra. Ezért aggódik Hermann Hauser, mert egyelőre csak bizonytalanságot szül a döntés, és bizonytalanságban nehezen dolgoznak a cégek. Neki azért ezzel sok tapasztalata van, tudja ám, hogy ha nincs bizalom, akkor nincs licencelő sem.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz arn #6 üzenetére

    Persze, hogy nem érdeke. Ezért hangsúlyozták folyamatosan, hogy nem változik semmi, de ha jogilag nem vállalják, hogy nem lesznek hátrányban a partnerek hozzájuk képest, akkor mindegy, hogy mi az NVIDIA érdeke, a partnerek a sajátjukét fogják nézni, és néznek egy másik ISA-t. És ebből a szempontból az egész felvásárlás már iparági károkat is okoz, mert az NV-nek nem sikerül megtartani a partnereket, a partnerek nem tartják tovább életben az ARM ökoszisztémát, majd ezek együttes hatását az ARM dolgozói szívják meg.

    A hatóságokon most nagy felelősség van, mert alapvetően az lenne a legjobb, ha fenntartanák a mostani rendszert. De nem biztos, hogy az NV belemennek egy olyan jogi egyezménybe, hogy magát nem részesítheti semmilyen előnyben. Ha viszont ebbe nem mennek bele, akkor a partnerek fognak tiplizni.

    (#7) T J: Nem azért vennék meg az ARM-ot 40 milliárdért, hogy a megszokott működési modellel évi jó eséllyel évi párszáz millió dollár nyereséget termeljenek vele. Ezzel 50 év alatt sem termelik vissza az árát.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz arn #10 üzenetére

    Leginkább a gyártókon fog ez múlni. Ha látják a jogi garanciát arra, hogy az ARM működhet úgy, mint régen, és az NV nem szerez magának vele előnyt, akkor maradnak. Ha nem működhet, akkor tiplizni fognak, és mivel alapvetően Samsung, Huawei, Xiaomi, akármi telefonokat veszel, nem pedig processzort, így a felhasználók azt kapják majd a kezükbe, amit a gyártók adni fognak. Itt tehát nincs nagy szívbaj, hogy jaj mi lesz a váltással. A kérdés, hogy váltsanak-e, vagy sem.

    (#11) arn: Mivel lassan mindenkinek van RISC-V projektje, így azt érdemes választani, mert nyílt forráskódú. Többet ezzel nem jön elő egy felvásárlás problémája.
    Nehogy azt hidd, hogy a telefongyártók nem tudnak megegyezni, hogy x évtől mindenki RISC-V telefont ad ki. Simán meg tudják lépni, te meg többet nem kapsz majd ARM készüléket az üzletekben. Nem az átállás levezénylése a gond, mert gyorsan meg tudják lépni. A pénz, amit ebbe kell fektetni a kérdéses, és ha mondjuk jogi garancia lenne arra, hogy az NV nem fogja magát előnybe helyezni, akkor a gyártók inkább maradnának. De jogi garancia nélkül simán tiplizni fognak. Ez nem asztali számítógép, hogy te választod a processzort. Azt kapod, amit adnak.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz huskydog17 #13 üzenetére

    Ez amiatt lehet, mert nem ismered a bulvár definícióját. :)

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz kalimist #17 üzenetére

    Ha fenyegetve érzik magukat, és a piacukat, akkor el fogják dobni az ARM-ot. Ez számukra nem kérdés. Az a kérdés, hogy a hatóságok kényszeríteni tudják-e majd az NV-t, hogy tisztességes versenyt teremtsenek meg a partnereiknek, és magukat sem részesíthetik előnyben hozzájuk képest. Nyilván az a Qualcommnak és a Samsungnak sem lesz elég, hogy az NV nyilatkozik valamit, mert pont őket már le patent trollkodta az NV nemrég, tehát a bizalom azért nincs az egekben, de természetesen, ha jogilag kötelezve lesz az NVIDIA, akkor ők is inkább maradnának az ARM-on. Ha viszont nem születik meg ilyen egyezmény, akkor ígéretre nem fognak adni. Inkább lelécelnek.

    Egyébként semmi bajuk nem volt a magjaiknak, csak nem érte meg már külön tervezni. De nyilván nem felejtették el, csak a RISC-V esetében sem biztos, hogy megéri majd tervezni, mert a SiFive nagyon gyors magokat kínál ám licencre, és ezek már az ARM fogyasztása alatt vannak nagyobb teljesítménnyel. Tehát nem lesznek nagyon szívbajosak, ha lépniük kell, mert van gyorsabb, kevesebbet fogyasztó és olcsóbb.

    Én egyébként nem látom ezt ennyire problémásan. Valamilyen engedményt mindenki tenni fog, mert az ARM kész ökoszisztéma, és a gyártóknak hátrány lenne elhagyni, ahogy az NV-nek is hátrány lenne, ha váltásra kényszerítenék a partnereket. Jó esély van rá, hogy lesz valami hatósági kötelezettség, ami jogilag jó az NV-nek és a partnereknek is. Kínát viszont valószínűleg mindenképpen bukják, ott azért túl nagy az USA ellenesség, és ez nem csak üzleti jellegű, hanem benne van az ország kultúrájában. Nem fognak többet megbízni az ARM-ban, előbb ki kellene nevelni az emberekből az USA iránti negatív érzelmeket. Ehhez nyilván kellene egy Kínával sokkal barátibb elnök, tehát nagyon messze vagyunk attól, hogy változások történjenek. Így viszont Kína menni fog a RISC-V felé, nekik ez nem pusztán egy üzleti döntés. A Qualcomm és a Samsung például inkább üzleti döntést fog hozni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz freeapro #19 üzenetére

    Először nagyon meg kellene győzni a Microsoftot arról, hogy adjon ki ARM-os Windows licencet dobozos formában. Egyelőre az MS kb. szarik rá. Korlátozott OEM licenc van ARM Windowsra, ami lényegében kicsi mobil gépekre telepíthető.

    Valójában a Microsoft nem nagyon akar két ISA-t PC-be. Elfogadják, hogy az ARM jó bizonyos területekre, de tovább nem viszik, mert csak magukat szívatnák vele, hiszen sokkal több munka lenne az OS fejlesztése.

    A Microsoftot tehát a desktop ARM-hoz meg kellene győzni. És ezt úgy értem, hogy oda kellene tolni eléjük egy kurvára zsíros csekket, hogy egyáltalán foglalkozzanak a kérdéssel. Saját maguk ebbe egy deka pénzt nem fognak rakni, mert a piac ugyanakkora marad, miközben a fejlesztési költségek nőnének egy extra architektúrával. Senki sem a saját pénze ellensége, de ha az NVIDIA úgy évente 2 milliárd dollárral megkínálja a Microsoftot, akkor már más a leányzó fekvése, annyi pénzért már megéri dolgozni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Pipó #27 üzenetére

    A Wiki elég szűkszavú. Erről van itt szó: [link]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Pipó #31 üzenetére

    Nem fognak megbízni a licenctulajdonosban. A Samsungot és a Qualcommot már meg patent trollkodta az NV nemrég. Mi a garancia arra, hogy nem patent trollkodják meg őket újra? Csak azért mert JHH azt mondta, hogy cserkészbecsszó? Itt kivárják, hogy jogilag milyen kötelezettségeket szabnak meg az NV-nek a hatóságok. Ha olyanokat, hogy az NV-nek már jogi szinten is tiltva van, hogy előnyt szerezzen az ARM-ból, akkor maradnak a partnerek, mert minden megy tovább, ahogy régen, és erre konkrét szabályozás lesz. Ha ez nem érvényesül, akkor menni fognak, mert elmúlik a rendszerbe vetett bizalom. És ez a dolog üzleti oldala. A kínaiak esetében ez más egy picit, ők valószínűleg mindenképpen tipliznek, nekik ez sokkal több, mint üzleti kérdés.
    Egyébként ezt nem hiszem, hogy a licencelők nagy tragédiaként élik meg. Megvárják mi lesz, és ha menni kell, akkor mennek. Talán a kínai licencelők aggódnak valamennyire, mert ha Kína nem ad jóváhagyást a felvásárlásra, akkor ugye ki fogják tiltani az ARM-ot az országból. De ott se úgy megy majd neki a vizsgálatnak a helyi hatóság, hogy akkor most jól kukázzák az ARM-ot, hanem megpróbálnak majd valamilyen megállapodást kialkudni.

    (#29) arn: A RISC-V open source, és az alapítvány svájci. Az azért sokkal nehezebben kontrollálható, mint az ARM, de kína választhatja a MIPS-et is, az nagyrészt az övék. Több lehetőség is van arra az esetre, ha az USA-komplexusuk miatt az ARM-tól menekülni akarnak.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák