Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lapa

    veterán

    aztán megnézik mennyibe kerül az aktuális CHF árfolyamon az 1 millió robot 13 millió szervomotorja (mer az ugye sviccer), és mennek vissza ostort csattogtatni.

  • lapa

    veterán

    válasz dabadab #39 üzenetére

    amennyire én tudom olyan minőségben és tűrésekkel nem egyszerű eszközöket építeni, mint ami a szükséges szintű szerszámgépekhez / robotokhoz kell.

    és értem, hogy nem csak gagyit tudnak gyártani, de abban nem vagyok biztos, hogy már minden szükséges varázslatot sikerült ellopniuk.

    a szervot csak konkrét példának írtam, mert az ugrott be.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz essexboy #45 üzenetére

    én mondjuk még el-eljátszottam a vegává válás gondolatával, de komoly kihívásnak tűnt soha többet nem enni dupla whoppert szalonnával. aztán megkóstoltam a t-bone steaket, azóta gyakorlatilag elhanyagolható a vegává válásom esélye.

    nyilván tudom hogy meg kéne lépni, de t-bone után eléggé scifi.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz Depression #72 üzenetére

    táplálkozástechnikai oldaláról hallok pro és kontra, szóval akár lehet is benne valami. hihetetlenülfinomságtechnikailag viszont labdába se rúg.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz bambano #74 üzenetére

    "és akkor a megspórolt rengeteg erőforrást arra használnád, hogy?"

    igazából arra kéne, hogy erdő nőjön rajta, amit utána nem darálunk laposra.

    "...kénytelenek tehenet tartani, annak minden természet"károsító" hatásával egyetemben (egyébként nincs neki, de sokszor ezt mondják róla)"

    nem a természetet károsítja, csak szó minden értelméban marha hatékonytalanul alakítja át az egységnyi területre eső napfényt emberi táplálékká. innentől kezdve káros, mert hatékonyabb módszerek elől vesz el termőterületet. hasonló a szituáció, mint a biodízelnél.

    persze attól még a krumpli is hazugság, mert elvisszük a föld erőforrásait a termelés helyéről. de ez már egy másik történet, ahol nehéz kibogozni az eredményt a konkrét technológia ismerete nélkül (legelő vs. tehéngyár például).

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz bambano #76 üzenetére

    ahol gabona / kukorica terem, ott erdő volt régen. ezekkel (bocs, nem tudom pontosan a terményfajtákat) etetik az ipari tehenet. a hegyi legelőre kihajtott boldog lila tehenek aránya elenyésző az össz populációban.

    a hatékonyabb módszer mondjuk 20%-on krumpli, gabona, popcorn emberi fogyasztásra, 80% erdő.

    fűtöttél / lélegeztél / tartottál már egyensúlyban klímát már tehénnel?

    kevés a termőterület, ez elég nyilvánvaló. csak nem akarjuk tudomásul venni. a kevés nem azt jelenti, hogy ebben a pillanatban már nem termeli ki. képzeld el úgy, mint mikor kigyullad a benzinkút a műszerfalon, csak itt a tápanyagok ürültek ki a földekből.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz fordfairlane #78 üzenetére

    ne értsd félre, én a tehenekkel vagyok. de nem csukom be a másik szemem, és látom hogy ölöm vele a bolygót. ötödennyi hússal is ellennénk, hiánybetegségek nélkül. ehelyett kína pont most szokik rá a marhahúsra.

  • lapa

    veterán

    válasz fordfairlane #80 üzenetére

    elég nehezet kérdezel, mert rengeteg tápanyag körforgásáról / utánpótlásáról van szó. csak egy egyszerű példa: ha termelt erdővel fűtesz, akkor az ottani földből a levegőbe pöfékelsz egy csomó ásványi anyagot. hogy ezek mennyire gyorsan jönnek vissza az esővel, az nem triviális. esetleg a learning from ladakh nevű filmet tudom ajánlani tanulságos sztoriként (asszem nincs magyar szöveg hozzá...).

    mindenesetre azt mondják, hogy az erdélyi hegyi falvak a leginkább fenntartható rendszerek azok közül, amik manapság még működnek.

    a modellek ökológiai lábnyomként hivatkoznak erre a szükséges / használt területre, elég sok olvasnivaló van a témában.

  • lapa

    veterán

    válasz Depression #82 üzenetére

    az igazi gond ott kezdődik, hogy 7 milliárd másik ember is éhes, és olyankor szarik a holnapra meg a csirkékre. ez a bajunk, a rettentő fejlettség ellenére nem vagyunk okosabbak egy nagy kupac sáskánál. tervezés képessége ugyanmár.

    csak a nagy kupac sáska a terület kopaszra legelését követően éhen döglik, mi viszont mind megmenekülünk majd, hiszen ott az a bigyó, ami majd mindent megold. csak most nem jut eszembe a neve.

  • lapa

    veterán

    válasz bambano #83 üzenetére

    kiürülés kapcsán: akkor minek a műtrágya, ha annyira jó a talaj minősége?

    tehenek kapcsán google: nytimes

    "These assembly-line meat factories consume enormous amounts of energy, pollute water supplies, generate significant greenhouse gases and require ever-increasing amounts of corn, soy and other grains, a dependency that has led to the destruction of vast swaths of the world’s tropical rain forests. "

    meat factories = ipari tehén. nálam legalábbis.

    ja, asszem a michael moore-nak volt egy filmje erről, de nyilván az az elejétől a végéig szemenszedett hazugság, pont a fordítottja igaz az egésznek. nem kell elhinni a moore-féle sarkítós-manipulatív cuccot, de látni lehet mi az, ami igaz belőle.

    erdélyi falvak kapcsán: van nekik erdejük, amiből vághatják a fát? gondolom nincs (már). az nem teljes rendszer, amiről te beszélsz, hanem a kapitalista kizsákmányolás. de hogy a félreértést elkerüljük: az ottani életmód, az erőforrások felhasználásának módszertana az, amire utaltam. egyébként még sosem horgásztam a kis-küküllőn. mesélj nekem erdélyről, el se hiszem ezt a szegénységes dolgot.

    krumpli kapcsán: nálunk a faluban biztos hűtik a földeket, mert akkora halom gev ládák gurulnak krumplival tele hazafelé a traktorok után kötve, hogy hű. de ha kellemesebb, helyettesítsd be akármelyik, a mi éghajlatunkon a krumplinál sokkal jobban növő terménnyel a képletet. a lényegen semmit sem változtat.

    és kicsit józanabbul fogalmazz kérlek, ha konstruktív párbeszéd a cél. mindamellett ha ilyen imho közismert és közelfogadott dolgokkal kezdünk mint erdőirtás miértje meg tápanyagok kimerülése, akkor marha sokáig itt ülünk majd. nem is biztos, hogy szeretnélek ezektől kezdődően meggyőzni téged akármiről is.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz Depression #104 üzenetére

    nyilván olyan hülyék a parasztok, hogy gyapotot meg narancsot termesztenek, nem a rossz hozamú krumplit. elég valószínű forgatókönyv.

    @bambano: ha visszaolvasol oda vagyon írva zárójelbe, hogy a konkrétan használt terményfajtákat nem ismerem, pláne hogy mindenhol a helyi adottságoknak megfelelőt használják. az általam említettek az állati takarmányozásban jellemzően nagy súllyal szerepelnek. hogy ipari malac vagy ipari tehén az eredmény az egyre megy mert mint kiderült egyikse létezik, pláne nem alakít egyik se olajat hússá. még a feltáratlan román zöldmezőkön sem, ahol pedig laboratóriumban nézik az amúgy szükségtelen műtránya-arányt.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz bambano #107 üzenetére

    eredetileg csak arra válaszoltam, hogy miért káros a környezetre a tehén tenyésztése húsevés céljára. remélem ez még megvan, innen kezdtük.

    a "kukorica, a búza meg a krumpli" úgy került a képbe, hogy feltételezted: a takarmányozásra használt területeken (talán) úgyse lehetne erdő. az én ismereteim szerint régen jobbára minden termőtalajon erdő (-mező) volt (ugye abból lett a termőtalaj), ezeket a mezőgazdasági termelés érdekében irtottuk ki. az én gondolatsorom tehát innen indult. nem a tehenektől, a mezőgazdaságtól.

    isten látja bűnömet a nevezett 3 termény az, ami először eszembe jutott, mint mezőgazdasági termény (és nem, mint tehéneledel). a következő gondolati lépés az volt, hogy mezőgazdasági termelés jelentős része megy takarmányozási célra, ebből jött a mondat második felében a tehén. nyilván el lehet azon csámcsogni, hogy megfelelő részletességgel kifejtettem-e a gondolatot; megmondom őszintén kinéztem belőled ennyit. vagy legalább hogy kultúráltan visszakérdezel, ha nem világos.

    szerintem aki meg akarta érteni a mondandómat az megértette, és nem tendenciák igeidején szélmalomharcol meg azon, hogy márpedig én azt írtam, hogy krumplit meg búzát eszik az ipari tehén.

    mindazonáltal igen, a gabonafélék és a kukorica takarmányozás céljára is nagy mennyiségben használt. nem írtam, hogy tehenek takarmányozására, ezen megint csak te harcolsz. btw a szomszéd bácsi szokott még krumplit is főzni a malacoknak, nemtom ipari méretekben ez divatos-e. remélem nem küzdesz majd egy kört azon, hogy elébb még búzát írtam, itt meg már sumákul elgabonásítottam a dolgot.

    a műtrágya vs talajok nem-kimerültsége témában jelenleg főként a saját, korábbi posztjaiddal eszmecserélsz, én csak adom alád a lovat.

    az ásványi anyagok kapcsán nézegettem a hamu vs füstgáz dolgot, de a helyzet nem egyértelmű. bizonyos ásványi anyagok visszamaradnak a hamuban, viszont nem minden (pl nox). ugyanúgy a füstgázzal is távozik sok minden aeroszolos cucc. konkrét, jellemző arányokat a füst vs hamu ásványianyag-tartalmára eddig nem találtam, nyilván a sok féle égetési módszer sok különböző eredményt szül. ettől függetlenül nagyon fontos volt (számomra), hogy megjegyezted.

  • lapa

    veterán

    válasz Depression #114 üzenetére

    "Az meg végképp idiotizmus lenne emberi szempontból, hogy a csirkét a tojásai, a tehenet meg teje miatt tartsuk kizárólagosan, és amikor meghal eltemessük."

    ez rendkívül felületes megközelítése a témakörnek. próbáld meg végiggondolni honnan jönnek és hová mennek a tápanyagok hosszú távon (50-100 éves nagyságrendben), és ennél sokkal árnyaltabb képet kapsz. nem csak ebben a mostani olajban lubickolós rendszerben kéne gondolkodni mert nem biztos, hogy örökké tart.

    a műtrágya is azért baj, mert olajból van, azaz a kenyér, a tej meg a püspökfalat is. b terv meg sehol. najó, kísérleti szinten van valami elmozdulás a permakultúrák felé, de olaj nélkül a jelenlegi töredékére esnének vissza a termésátlagok. az emberek kertbe szarása is megoldatlan probléma, pedig kéne. itt is csak szárnypróbálgatások vannak a komposztvécével, de azt meg nem javallják étkezési célú trágyázásra.

  • lapa

    veterán

    válasz bambano #136 üzenetére

    én azt javasolnám nézd meg a home című filmet, ha lehet hd-ben. nagyon szép a képi világ és szerintem józanul meséli el a történetet. nagyon sok bajunk van, olyannyira hogy az emberek leginkább megijednek és élből tagadni kezdik úgy en bloc az egész helyzetet. kicsit olyan a helyzet az olajjal, mint mikor 150 forint volt a svájci frank.

    nem találom most az ember blogját, nagyon értelmesen és láthatóan szakmai alapossággal ír a peak oilról, hogy a modellekbe nem számolnak bele ilyen-olyan dolgokat meg hogy pontosan hogy állnak a nagyobb olajmezők a várt kitermeléshez képest... kb olyan képet fest le a témakörről adatokkal alátámasztva, mint ami máshol is általános: egyik napról a másikra élünk, senkinek nincs igazából száma a pontos mennyiségekről. az viszont tisztán látszik az elemzésekből, hogy sok, egymástól független fő mező messze nem hozza a pár éve prognosztizált hordókat. fenébe, nem találom a blogot.

    emellett sok független forrás által van megerősítve rengeteg olyan kedvezőtlen tendencia, amik önmagukban nem jelentenek problémát, de egy komolyabb olajáremelkedéskor ezek együttes hatása durva pánikreakciót indíthat el sok rendszerben (nézd milyen abnomális ami megy a frankkal, a betéteseknek kell lassan fizetnie, hogy pénzt tart a bankban). csak most a létezésünk (és sajnos nem csak a nyugati szintű létezésünk) alapja az óramű pontossággal ketyegő rendszer, ami így vagy úgy az olajkutaknál kezdődik.

  • lapa

    veterán

    válasz emvy #139 üzenetére

    nem, nem. valami olajszakmához közel(ebb) álló személy volt, legalábbis kicsit többet tudott a kitermelésről, mint amit én láttam a dallaszban. peak oil tematikájú blog volt, de tegnap vagy fél óra alatt nem leltem. lehet, hogy elvitte az olajlobbi feketeautója vagy ilyenek.

Új hozzászólás Aktív témák