Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz Tetsuo #67 üzenetére

    Az üvegszálban lassabban terjed a fény, mint az űrben. Úgy mondják, hogy majdnem fele az üvegben. [link] Maga az anyag is számít, de az üvegszálban sem egyenesen terjed a fény, hanem pattog a falak között, ami így hosszabb út.

    A videóban úgy becsülik, hogy 43ms starlink műholdakon át, míg a tengeri üvegszálon át 55ms a london - new york táv. A fel és le irány ami még érdekes, de alacsony pályán az is sokkal kisebb, mint a geostacionáriuson lévő műholdé. Egy földi állomás és a felette elhaladó starlink közt kevesebb mint 4ms késleltetést mondtak ott (550km fénysebességgel 2ms alatt van, ha jól oszottam). Viszont lehet nem számolták bele, hogy a vétel és adás közti feldolgozás is hozzáadhat pár ms-t műholdanként. De a lényeg, hogy kontinentális távon versenyképes lehet a földi kábellel.
    Nem számoltam utána, hogy helyesek -e a számaik.

    Arról is beszél, hogy az usa mobil 4g-ről 5g -re fejlesztések üvegszál fektetései magukban 150 milliárd dollárba fognak fájni. Itt úgy mondják, hogy a starlink projekt költségét 10 milliárd dolcsira becsülik. Még ha többszöröse lesz, akkor is... durva.

    Gondolom elsősorban az üzemanyag fogyása adja meg a műhold élettartamát. Szóval egy műholdanként függ attól, hogy mennyit kell manővereznie. Én sem találtam számokat. De gondolom azért talán évek, mert különben nehéz lesz gyorsabban felhordani, mint ahogy visszajönnek :D Szerk: redditen régebben 5 évet írtak, ott fcc-s doksit mondanak forrásként.

    Itt egy másik videó, ami a lézer nélküli működésről is beszél. [link]

    btw, az 5ödik pakknál a nemzetközi űrállomásról is fotóztak starlink vonatot

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák