Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • orion1025

    őstag

    válasz CPT.Pirk #7 üzenetére

    Az irányított fényük a baj. Akkor "nőnek" rendesen a növények, ha pontosan a fényforrás alatt vannak. A legjobb bemutató példa erre, a GU10 foglalatos, SMD-és megvilágítási forma, mert ha a növény nem közvetlenül alatta helyezkedik el, akkor elkezd megdőlni, még egy kaktusz is ezt produkálja. A legjobb a led szalag lenne, mert egyenletes sávokat lehetne létrehozni, de az egész ledes világítás egy baromság, én már kezdem feladni az évek óta folyó küzdelmet. Persze vannak kimondottan növényes fényforrások, de az áruk a csillagos ég. Egy mezei bolti (2000Ft-tól felfelé) ledes holmi is jó, de csak rövid ideig, 1-2 hónap után elkalibrálódik, csökken az intenzitása, így átfordul egy másik fényspektrumba. Ezért tudom ajánlani a kompakt spirálokat, abból is a 6000K-es GE Light termékeket. Wabi-kusa is nevelkedett ezen márka alatt, ráadásul az említett 6000-es verzióknál, és virágoztak a növények, illetve hetente nyesni kellett őket, pedig nem egy könnyű műfaj az.

    Igazából az optimális az lenne, hogy reggel, pár óráig 3000K, utána 6000, majd esetleg 8-10000 (skywhite), este pedig ismét 3000K.

    "...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

  • dugynok

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #7 üzenetére

    http://www.chilikertesz.hu/

    Sok infót kaphatsz megvilágításról is. Én előneveléshez februártól májusig 6500k-s kompaktokat használok és 20-25 fokos meleget biztosítok. Egy 2 polcos salgot osb-ztem körbe és fehér hungarocelt - de lehet mylar fólia is - tettem belülre a fényvisszaverés végett. Egy polcot 3 kompakt világít meg polconként 50 majd 30 növényt kb. növekedéstől függően.

    [ Szerkesztve ]

  • orion1025

    őstag

    válasz CPT.Pirk #10 üzenetére

    Esetleg még tudnám ajánlani a COB ledeket, ezek háza táján is körülnézhetsz, sokkal jobb a hatásfokuk, mint az SMD vagy DIP társaiknak.

    "...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

  • Thrawn

    félisten

    válasz CPT.Pirk #15 üzenetére

    Ha évek óta használva van akkor még jó is, hogy kapott egy kis műtrágyát, kell az utánpótlás. Még úgy is hogy Tamási környékén egyébként jó földek vannak :)

    Látszik a Ca-hiány más növénynél is, ilyen pl a paradicsom (csúcsrothadás) de az uborka is igényli a folyamatos utánpótlást. Paprikafajtánként miért csak egyet érint nálad? A legjobb tippem az, hogy fajtánként is eltérhet az igényük. Nálam pl egyedül a Bhut Jolokia lóg ki a sorból, látszik rajta, hogy valami nem tetszik neki, az összes többi meg vidáman éli világát. Ugyanazt a mixet kapja mind :F

    Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

  • erick_b

    tag

    válasz CPT.Pirk #15 üzenetére

    Mivel volt trágyázva? mert simán lehet az is, hogy bár van Ca a talajban de mégse tudja felvenni, mert túl sok a kálium. Általában a talaj meszezés jót tesz, mert a legtöbb talaj főleg ha gazdagon szórják műtrágyával savanyodik és a meszezés javít ezen.

    Illetve az álmoskönyvek szerint nem célszerű minden palántát kiszórni a fagyosszentek előtt, mert előbb utóbb csúnya meglepetésben lesz majd részed.

    Linkelnél erről a zöldteáról, mert hacsak nem kiló számra szórod ki akkor tuti nem a pulsz tápanyagbevitel miatt segít a növényeknek. De ha már annyira odáig vagy a természetes dolgokért lehet próbálkozni kis istálló trágyával vagy komposzttal is.

    "Ha a világ fejlődését az én technikai érdeklődésem mozgatná, még nem találták volna fel a kereket. – mondta egy ismerősöm, majd hozzátette – és azt hiszed, akkor valamivel is rosszabb lenne a helyzet?"

  • Sinesol

    veterán

    válasz CPT.Pirk #20 üzenetére

    Tetszett az írás, köszönet érte :)

    Az a föld tényleg eléggé kötöttnek tűnik, nagyon sokat dobna rajta egy komolyabb szervestrágya mennyiség, attól normálisabb szerkezete lenne. Az kitart pár évig és a teára se lenne szükség. Egyébként a teapor is hasonlóan működik, csak nagyon lokálisan. Sokkal jobb, ha az egész terület szerkezete jó és nem csak a gyökérzónában van némileg jobb minőségű talaj.
    Egyébként igy ránézésre nagyon gyenge növésűek a paprikák, ami azt hiszem az erősen kötött talaj miatt is lehet részben. A gyökérzónában hiába jobb a szerkezet, nem tudja teljesen kompenzálni az egész területet hiányoságait.
    Ahogy előttem is írták a kalciumhiányra vezethető vissza a termésvég száradása és a furcsán színeződő paprikáknál is a kalciumhiány lehet a kiváltó ok.
    A nitrogénhiány is látható, a kötött talajjal összekötve az is lehet az oka, hogy kicsit gyengén növekedtek a tövek. A kezdeti időszakban fontos a nitrogénutánpótlás, mivel később már nem fog megnőni a tő, ha korán lemarad. Na meg ilyen erősen kötött talajban a káliumfelvétel is eléggé nehezen megy, mivel az agyagos föld elég sok káliumot leköt, tehát tippre káliumhiány is esélyes.

    Lényegében azért szép termésed volt :)
    A tea helyett pedig most ősszel jó alaposan trágyázd meg az egész területet, ahová jövőre tervezed a növényeidet.

    [ Szerkesztve ]

  • erick_b

    tag

    válasz CPT.Pirk #20 üzenetére

    [szerves trágya]
    A trágyázás nem igényel külön talajmunkát, ásás/szántás előtt ki kell szórni oszt annyi, ha akkor nem tudsz ott lenni akkor a palánta kiültetésekkor kell használni. Amennyiben érett cuccról van szó nem lehet elrontani.

    Palánta nevelésre az ablak nem játszik? vagy miért próbálkozol villanyfénnyel? (nálunk mindig az ablakban van és nem történik ilyen "leégés", az inkább a hősokktól szokott megtörténni ha nem edzett a palánta és úgy kerül ki, ami megint a későbbi növekedésre rosszul hat)

    inkább a kertészeti hasznosítása érdekelne a zöld teának, mert olyant sajnos nem találtam. A gombáknak, baktériumoknak szerves anyagra van szüksége, mert ha az nincs akkor nincs mit élénkíteni.

    "Ha a világ fejlődését az én technikai érdeklődésem mozgatná, még nem találták volna fel a kereket. – mondta egy ismerősöm, majd hozzátette – és azt hiszed, akkor valamivel is rosszabb lenne a helyzet?"

  • erick_b

    tag

    válasz CPT.Pirk #20 üzenetére

    kicsit még nézegettem zöld tea ügyben és láss csodát lúgosító hatású. Meg kéne nézd a talajod ph-ját [az alján van a ph mérés házilag]. Mert nagyon nem találok semmit se róla miért lenne jó a zöld tea ellenben ha jól sejtjük itt többen is, hogy nem a legjobb a talaj akkor simán előfordulhat, hogy pont ezzel hozzátok vissza a talaj ph-ját olyanra ami a növénynek már jobb és emiatt hat pozitívan.

    "Ha a világ fejlődését az én technikai érdeklődésem mozgatná, még nem találták volna fel a kereket. – mondta egy ismerősöm, majd hozzátette – és azt hiszed, akkor valamivel is rosszabb lenne a helyzet?"

  • Sinesol

    veterán

    válasz CPT.Pirk #36 üzenetére

    A mulcsozás inkább a vízmegtartásban segít, de ha amugyis agrofóliázol, akkor nem olyan fontos.
    A szervestrágyázás az, ami javitja a talajszerkezetet, a mulcsozás is jelent valamit, de évek mire annyi lebomlik hogy lásd a hatását.
    A föld kifagyása pedig nagyon is jót tesz a talajnak, erre (is) épül az őszi mélyszántás, hogy a talaj a fagy hatására szétaprózódik és ideális állapotú lesz tavaszra.
    Amugy vegyél pár zsák érett marhatrágyát és most ősszel ásózd be az egész paprikás területen, nem kerül sokba és 2-3 évig kitart+a tápanyagokból is sok kerül a földbe.
    A zöld teának amugy szerintem nincs semmi extra hatása, gyakorlatilag ugyanigy viselkedik bármilyen más egyéb szervesanyag, kávézacc, szalmatörek, őszi levél beásózása stb. Végülis javitják a talajszerkezetet és a talajéletet. Viszont a szervestrágya is ugyanezt csinálja csak nagyságrendekkel jobban.

    [ Szerkesztve ]

  • Sinesol

    veterán

    válasz CPT.Pirk #39 üzenetére

    Hát szépek ezek a dolgok a videóban, de a gyakorlatban kicsit másképp működnek a dolgok, bár kicsiben meg lehet próbálni sok mindent, kisebb területen ha tengernyi időd van, érdemes megprobálni és végülis nem is piacra termelsz csak saját használatra. :R

    Én már jelenleg csak kiskerti szinten foglalkozok ilyesmikkel, de termeltünk nagy területen paprikát, dohányt, uborkát és végigmentünk kb minden módszeren. Mondjuk hazikertben tavasszal is elég kistraktoros szántás, de azt azert látom, hogy nem olyan minőségű a föld mintha ősszel lenne szántva.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák