Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cucka

    addikt

    válasz Cyber_Bird #21 üzenetére

    Szerintem meg kb. semmit nem értesz abból, amit a cikk ír. Itt nem a fogyasztói döntésről van szó (hogy x vagy y márkájú telefont veszek), hanem az ipart és a szoftverfejlesztőket érintő értelmetlen korlátozásról.

  • cucka

    addikt

    válasz #24737024 #107 üzenetére

    Mint mondtam, ezen a szinten már rég nem létezik az etika fogalma.
    Hogyne létezne. Az etikus piaci viselkedés hosszú távon kifizetődő, nem minden mindig a pénz. Ezért szoktak a nagy cégek társadalmi szerepet vállalni (különösen az Egyesült Államokban), ezért igyekeznek nem feltétlenül kib*szni a partnereikkel és felhasználóikkal, még akkor sem, ha ez rövid távon kifizetődő lenne.
    (És igen, nem pusztán felebaráti szeretetből etikusak, hanem jól felfogott érdekük. Na és? Csak akkor viselkedhet etikusan egy cég, ha az az ő érdekeivel ellenkezik?)

    Ugyanakkor ap Apple-nek is voltak bőven felhasználóbarát döntései, például a dobozos Mac OS X nem 200 dollárba kerül mint a Windows 7 Ultimate. Nem csak fekete-fehér a világ
    Nem, persze, de az Apple cikkben említett lépése meglehetősen barátságtalan.
    Az iPhone talán a legfontosabb platform a mobiltelefon piacon, ehhez képest:
    - csak az fejleszthet rá, aki fizet az Apple-nek
    - ha a fejlesztésedet el szeretnéd adni, akkor csak az Apple boltjában teheted
    - az Apple önkényesen dönti el, hogy a fejlesztésed bekerülhet-e a boltba vagy sem
    - ha valaki megveszi a szoftvered, akkor a bevételből az Apple is részesül

    Tehát alapvetően a legfontosabb, legnagyobb üzleti lehetőséget rejtő platformot az Apple úgy alakította ki, hogy a lehető legzártabb legyen, ahol az Apple kontrollál mindent, a fejlesztés kezdetétől az értékesítésig. Ezzel a totális kontrollal az Apple-fejlesztő-felhasználó hármas közül az Apple nyer, a másik kettő veszít.
    Ehhez jött az újabb ötletük, miszerint azt is megszabják, hogy milyen fejlesztőeszközzel fejlesztheted a szoftvere. Na érted már a háborgást, illetve azt, hogy ez a lépés miért nem etikus?
    Egyébként számítok rá, hogy a fentiek miatt pár éven belül elindulnak majd az Apple ellen a perek tisztességtelen piaci magatartásért.

  • cucka

    addikt

    válasz vehement69 #112 üzenetére

    Egyrészt, el kéne osztani azt a félreértést hogy az ójesiksz olyan kurva olcsó
    OSX-ről szó nem volt, csak azzal értettem egyet, hogy a valóság nem fekete vagy fehér.

    Az meg hogy fizet az Apple-nek egy olyan dolog, hogy ingyenesen letöltheted bármikor a fejlesztői környezetet, sőt Mac-re lényegében full ingyenesen fejleszthetsz, az évi 100 dollárért viszont kapsz egy magas színvonalú supportot és közzétételi jogot az AppStore-ban.
    Tehát ha az Apple eszközére szeretnék kereskedelmi szoftvert fejleszteni, akkor fizetnem kell évi 100 dollárt az Apple-nek. Hát mit mondjak, ez überjófejség :D
    Képzeld már el, ha a Microsoft bejelentené, hogy mindenki, aki kereskedelmi szoftvert fejleszt windows-ra, köteles nekik évi 100 dollárt fizetni és a szoftverét csak a Microsoft által meghatározott módon terjesztheti, a Microsoft által meghatározott áruházban és a bevétel után jutalékot köteles fizetni, továbbá bármilyen indokra hivatkozva megtagadhatják a szoftvered értékesítését. Ugye érzed, hogy ez gyakorlatilag totális diktatúra?
    Azt is tudom, hogy az iPhone egy új platform, új típusú értékesítési csatornával, ezért lehet lenyomni az emberek torkán ezt a rendszert.

    Az meg, hogy csak az AppStore-ban teheted közzé a programodat, nem hogy nem hátrány, hanem előny, nem tudom ki olyan ostoba (ezek szerint rajtad kívül), hogy egy iPHoneos programját ne ott adja ki, korunk legfejlettebb ilyen rendszerében..
    Az, hogy megszabják mindenkinek, hogy hol adhatja ki a szoftvert, az egyértelműen hátrány, a piaci elvek semmibe vétele.
    Mivel az iPhone mint platform alapból így indult, ezért nem tűnik fel a legtöbb embernek. Ott a Microsoft-os analógiám, onnan egyértelműen látszik, hogy mennyire nonszensz az Apple rendszere a normálisan megszokott értékesítéshez képest.

    a többi meg minőségbiztosítás, ami persze fura lehet nektek, lévén más platformokon sajnos ilyennel nem nagyon lehet találkozni - és CSAK a felhasználók érdekében van
    Persze. A városokat a lakók miatt kamerázzák be. A repülőtéren az utazók biztonsága miatt csinálhatnak meg szinte bármit a gyanús emberekkel. Soroljam?
    A szabadság korlátozása soha nincs a felhasználók érdekében. Soha nem is volt és soha nem is lesz. Látszat előnyök vannak. Hosszú távon soha senki nem fog jól járni a diktatúra és a kontroll erősítésével és a szabadság korlátozásával. Így van ez a szoftveriparban és általában az életben is.

    A 70-30% meg egész jó üzlet ahhoz képest, amit cserébe kapsz - de ha mondasz egy hasonlóan jó szolgáltatást, ahol kevesebbet kérnek, akkor persze elfogadom.
    Nincs más ilyen szolgáltatás. iPhone-ra főleg nincs, mert az Apple azt mondta. Ha az Apple azt fogja mondani, hogy a 70-30 legyen inkább 60-40, akkor nincs választási lehetőséged. Ha azt mondja, hogy szerintük a te szoftveredet kidobja a kínálatból, akkor így jártál, nincs mit tenni. Érted a problémát? A rendszer tejhatalmat biztosít az Apple-nek, olyanok a szabályok, hogy az iPhone platformon gyakorlatilag bármit megcsinálhatnak. Ennek egyik jele a hírben szereplő korlátozás.

    Az Apple ellen nem fognak perek indulni egészen addig, amíg nem 50%+1 piaci részesedése lesz.
    Tudom. Az Apple viselkedése kimeríti a piaci erőfölénnyel való visszaélést, csak a szigorúan vett piaci erőfölénye nincs meg hozzá :D . Hogy értsd: az iPhone platformon totálisan mindent megtesz ezért, ugyanakkor az iPhone az okostelefon piac része, tehát nem hiszem, hogy védhető lenne jogilag a kereset.

  • cucka

    addikt

    válasz vehement69 #123 üzenetére

    Hát az a 100 dollár egész jó üzlet ahhoz képest, hogy mennyibe kerül pl Windowsra egy hasonlóan teljeskörű, fejlesztői környezet..
    Windows-ra létezik ingyenes fejlesztőkörnyezet is. Senki nem szabja meg neked, hogy miben fejlessz. Nem a 100 dollár a pofátlanság, hanem hogy kötelezően ki kell fizesd. Nincs alternatíva.

    Az AppStore-ról elvitázgathatnánk, viszont még mindig inkább ez, minthogy netről kelljen összevadászgatni a programokat és nekem kelljen biztosítani az egész fizetős rendszer kidolgozását, sokkal kevesebb emberhez juthatna el úgy potenciálisan a szoftverem.
    Igen, ez rövid távú előny. Viszont ha minden az Apple kezében fut, mindenről ők döntenek, akkor mi gátolja meg őket abban, hogy számodra előnytelen döntést hozzanak? Mit tudnál tenni, ha az Apple azt mondaná, hogy a 70-30-as részesedési arányt megfordítja? Mit tehetnél? Semmit. Önként és dalolva adod át az irányítást nekik, miközben meg vagy arról győződve, hogy jól jársz. Ennit arról, hogy milyen nagyszerű a totális kontroll.

    A kontroll meg egészen addig jó, amíg nem élnek vissza vele, ilyen szempontból a Google-től jobban félek és ezért is nem alternatíva az én szememben az Android.
    A kontrollal mindig visszaélnek. Előbb vagy utóbb. Ha kicsit távolabbra tekintesz, akkor nem fogsz tudni mondani olyan helyzetet a történelemből, amikor a totális kontrollal az emberek és nem pedig a kontroll jogát birtoklók jártak jól. És igen, a Google is veszélyes ilyen szempontból.

    Ráadásul az ilyen-olyan magasabbszintű faszságokon kívül megintcsak nem tudsz mondani semmit, ez olyan minthogy most már van multitask, most a today képernyőt hiányolja mindenki..
    A magasabb szintű faszság a lényegi kérdés. A cikkben és az általam említett problémák a rendszer egészére vonatkoznak, felülnézetből. Komolyan, engem marhára nem érdekel a sok fanboy locsogás a felhasználóbarátságról meg arról, hogy milyen király az appstore.
    Az Apple iPhone-os platformhoz való hozzáállása az Orwell-i diktatúrához hasonló, ezért elvből, definíció szerint káros a piac számára, káros a felhasználók számára, és egyáltalán, az Apple-n kívül hosszú távon senki nem jár jól vele. Ennyi.

    A 70-30% meg hihetetlen szuper üzlet, bár ha nem nagyon volt dolgod még 'igazi' kiadóval, tényleg szemétségnek tűnhet a 30% 'lehúzása'.
    Tudom, hogy jó üzlet. És? Nem a számokkal van a baj, hanem azzal, hogy köteleznek arra, hogy rajtuk keresztül terjeszd a programot. Elvi probléma van, vágod?

    A hírben lévő info meg lehet korlátozásról szól, gyakorlatilag meg nem, mert tanulj meg objcéül és mindjárt nem vagy korlátozva..
    Tehát akkor korlátozva vagy.
    Tanulj meg objcéül. Fizess 100 dollárt. Csak nálunk árulhatod a szoftvert. Csak azt a szoftvert, ami nekünk is tetszik. Mondj le a jogaidról és akkor szabad leszel. Nonszensz.

    Ez egy olyan dolog, hogy beszélhetsz te egy tolmácson keresztül egy kínaihoz, mégiscsak gyorsabb (uhh.. na EZ a szar példa ) és jobb ha megtanulsz te is kínaiul, vagy mi
    Nem, ez nem olyan dolog.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák