Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz sidhe #4 üzenetére

    sidhe irja:
    a cikkel kapcsolatban azt nem ertem, hogy azt irta, hogy a juzer nem telepithet progikat a megfelelo jog nelkul. ha jol tudom ez win alatt is igy van, nem? es bar ott ki lehet kerulni, de hogy akadajozza meg a rencergizda, h a home-jaba rakjon progikat a joember?

    Egy atlagmagyar vallalati halozatban - hacsak nem szigoru policy-vel ellenorzott a rendszer es nincsenek komoly szankciok, ami a bankszektort kiveve idehaza meglehetosen ritka - a nyuzer azt tolt le es telepit, amit akar.

    Nyaron egy Microsoft TechEd konferencian voltam Amszterdamban, ahol a kihelyezett gepeket ugy allitottak be, hogy - a biztonsag erdekeben - ne lehessen latni a merevlemezt, a CD-t, es az USB pendrive sem latszott, legalabbis amig melle nem ultem. A cel az volt, hogy mindenki a szerveren dolgozzon.

    Mivel szuksegem volt ra, hogy a nalam levo pendrive-ra masoljam az eloadasok PPT es egyeb fajljait, kemeny 15 perc alatt megoldottam a problemat egy Total Commander netrol valo telepitesevel, mert azt nem tiltottak. Innen az egesz gep a kezemben volt. Utana a helyi rendszergazdik, akiknek bemutattam a trukkot, inkabb adtak a rendezveny idejere kolcsonbe egy HP iPAQ masinat, csak helyben ne terjesszem az iget.

    Ennyit a Windows biztonsagarol. Egy jol menedzselt Linux kliens gepen a nyuzernek nincs telepitesi jogkore, es sokkal hatasosabban ellenorizheto. Meg persze a tobb mint szazezernyi Windowsra irt viruson es fergen is csak rohog a Linux rendszer.

    Gabor

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz moonman #7 üzenetére

    moonman irta:

    >''ha kell vmi, akkor innen 200 km-rol is oda tudok ssh-zni, a gepekre se kell kolteni''
    > Windóz ilyetet nem is tudhassa. Linuxxal pénzt is lehet nyomtatni?

    WIndows is tud ilyet, csak sokkal docogosebben. Penzt is lehet nyomtatni, de ugyanugy buntetik, mintha Windows alatt tenend.
    Gabor

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz Waikiki #10 üzenetére

    Waikiki irta:
    >> Én például teljesen elképzelhetőnek tartom azt, hogy megveszik az
    >> op.rendszert legálisan, az irodai feladatokat pedig ingyenes szoftverekkel
    >> látják el.
    OK, termeszetesen ez is egy megoldas, nem is ritka. De ha mindent beveszek a cikkbe, akkor egy sokkotetes ''Haboru es beke'' lesz belole. Most ez fert bele, nem is igertem teljesseget.

    >> miért nem lehet Windows alatt freeware vagy nyílt forráskódú programokat
    >> használni egy-egy feladat ellátására? Miért hiszik azt az emberek, hogy ha
    >> valaki már pénzt adott ki az op.rendszerért, akkor az összes programja csak
    >> fizetős lehet?
    Mert hivnak hozza egy kulsos ''Windoze szagertot'' aki lefitymalja a freeware alkalmazasokat, hogy a cege eladhassa az elfekvo szoftvereit es vasait. A laikus cegvezetes pedig meg tapsikol is hozza. Es azt hiszi, erti. A rendszergizda pedig megszivja.

    >> miért is kell Windows XP-hez feltétlen Office 2003?
    Mert azt nyomja a marketing, es lassan leallnak a regebbi rendszerek (Windowsok es Office) tamogatasaval. Az mellekes, hogy erre a tamogatasra legtobbszor semmi szukseg, de a cegvezetes rendszerint bedol a kulso vagy belso M$ parti tanacsadoknak, es elhiszi, hogy Jolika csak Word2003-ban kepes napi egy levelet megirni XP alatt. Pedig erre a nehai C64-en futo Easy Script is elegendo lenne.

    >> Ha már feltétlen MS, akkor esetleg Works miért nem?
    Ezt en is kerdeztem, de a Microsoft inkabb az Office csomagjait nyomja, meg akkor is, amikor egy - valoban meg ma is letezo - Works is elegendo lenne. Egyszeruen a legtobb onjelolt vagy hivatasos Microsoft ''szakerto'' meg sem emliti az IT-beruhazast tervezoknek a Works-t, mint alternativat.

    >> 2. ... Windows munkaallomast... úgy bekonfigolni, jogokat kiosztani, hogy a >> júzer csak a munkájához használhassa a gépet?
    Lehet, csak munkas, es a rendszergazdik tobbsegenek erre nincs ideje es energiaja. Tapasztalatbol tudom.

    >> 3. Nem igazán értem, hogy Windows-t használva miért kell 3 év múlva új
    >> hardvert venni, Linux alatt meg miért nem?
    Mert a Windows alatt futtatott programokbol ugy harom evente egy sor uj verziot adnak ki, amelyeknek a hardver es szoftverkovetelmenye oriasit no a korabbihoz kepest.

    Egy sajat pelda: 1999-ben egy 250 gepes halozatot raztunk gatyaba. Felloktuk 32 MB-ra az atlag gepek RAM-jat, ahol tobb eroforras kellett, ott 64/128 MB-ra. A kliensek mind WinNT 4.0 Hun voltak. Harom ev mulva mar az SAP-hez (ez volt a ceges ugyviteli szoftver alapja) mar ez keves volt, es hiaba uzemeltek jol a korabban felujitott gepek es programok, cserelni kellett, hogy elbirja a Win2K-t vagy XP-t. Mar az NT4 is alig fert bele a 32 MB-ba, ezek pedig meg jobban lelassultak vagy kiakadtak az ''oreg'' gepeken.

    Mivel Linux eseten a felesleges komponensek sokkal konnyebben es hatekonyabban szorhatok ki az OS-bol, jelentosen megnovelheto a kliensek eletciklusa. Szoval itt ne emlegess semmifele kilogo lolabat, mert az mashonnan logicsal kifele!
    Ugye jo hosszu voltam!

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz beeboy #18 üzenetére

    beeboy irta:
    >> én még olyat is olvastam, hogy linuxhoz tulképpen erősebb vas is kell mint
    >> windows alá!
    >> igaz lehet ez?
    Ha diotoresre hasznalod, akkor talan.
    Kerdezd meg esetleg nehany Linux rendszerre attert hazai ugyeszsegi rendszergazda velemenyet is meg. Ok majd megmondjak, hogy a palyazati keretosszegbol mi mindent tudtak ugy pluszban vasarolni, hogy lemondtak a Microsoft licencek vasarlasarol, es Linuxot es OpenOffice-t hasznalnak.
    Es nem kell minden gepre virusvedelmet sem telepiteni. Es a gepeken nem jatszanak (csak neha) hanem dolgoznak.

    Nezz bele egy masik irasomba: NASLite
    Egy olyan vasbol, amin az XP mar el sem indul, 50 gepes halozatot kiszolgalo fajlszervert keszithetsz. Persze nem Windows alaput.

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz X-COM #26 üzenetére

    X-COM irta:
    >> azért nem gondolod, hogyha nagyon akarják nem tudják megcsinálni?

    PUTTY
    ingyenes es igen hasznos segedprogram, amihez nehany tovabbi aprosagot tarsitunk. Mi (a fiam es en) is sokat hasznaljuk tavoli vezerlesre. Szoval megy.

    Ami a tiltasokat illeti, ami letilthato szoftveresen, az fel is torheto. Ez mind a Windowsra, mind a Linux/*nix rendszerekre igaz. De a Windowsos vedelmi rendszereket valahogy eddig mindig konnyebb volt megkerulni. Hogy miert?

    dr. Nagy Gábor

Új hozzászólás Aktív témák